Strategie nauki języków obcych, czyli co zrobić by nauka angielskiego szła jak z płatka

Jeśli znaleźliście się na naszej stronie, to bez wątpienia interesujecie się nauką języków obcych. Jakie są najlepsze strategie nauki języków obcych? Powiedzmy sobie szczerze – nauka angielskiego, niemieckiego i innych języków obcych to nie lada wyzwanie. Co więc należy zrobić, aby jak najbardziej ułatwić sobie przyswajanie wiedzy? Odpowiedź na to pytanie leży w stosowaniu odpowiednich strategii nauki, o czym zaraz wam opowiemy! A po więcej przydatnych informacji zapraszamy na nasze wpisy o certyfikatach językowych oraz o zdalnym nauczaniu języków obcych.
_

Czym są strategie nauki języków obcych i jak pomagają nam w przyswajaniu wiedzy?

Strategie nauki języków obcych to procedury wykonywane codziennie przez najlepszych uczniów języków obcych. To właśnie one są sekretem osób, które zdołały opanować angielski na bardzo wysokim poziomie. Ale nie zrażajcie się – strategii bardzo prosto jest się nauczyć, a najprawdopodobniej już znacie niektóre z nich! Strategie nauki języków obcych bowiem, to nic innego jak świadome działania mające na celu przyśpieszenie i ułatwienie nauki drugiego języka. Może to być wszystko – od robienia notatek do konwersacji z native-speakerami. To wy wybieracie swoje własne strategie i decydujecie co wam najbardziej pomaga w nauce! Tak oto wy jako uczniowie języka obcego, stajecie się bardziej samodzielni i przejmujecie kontrolę nad własnym procesem nauki. W ten sposób uczycie się efektywniej i w krótkim czasie osiągacie imponujące rezultaty. Należy jednak pamiętać, że nauka języka obcego to duży wysiłek dla ludzkiego mózgu, nie ma tu więc drogi na skróty – najważniejsza jest motywacja ucznia. Strategie mogą jedynie wesprzeć tę motywację i pomóc w usystematyzowaniu wiedzy.
_
Strategie nauki języków obcych
_

Strategie nauki języków obcych wspierające pamięć

Strategie nauki języków obcych wspierające pamięć nie bez powodu znalazły się na pierwszym miejscu naszej listy. Nie ulega wątpliwości, że w procesie nauki drugiego języka jest mnóstwo rzeczy do “wykucia na blachę” – gramatyka, składnia zdania, leksyka… Nie wspominając już o wyjątkach! Ale bez obawy – z tymi strategiami nauki zapamiętywanie informacji stanie się łatwiejsze. Po pierwsze, postaraj się zawsze odpowiednio grupować nowe wyrazy do nauki według ich znaczenia. Pomoże to szybciej nauczyć się nowych słówek. Możesz też spróbować umieszczać nowo poznane słowa w kontekście – brzmi to paradoksalnie, ale często łatwiej zapamiętujemy całe zdanie niż jeden wyraz! Ponadto, niezawodną metodą nauki obcych wyrazów jest łączenie słowa z obrazkiem. Możesz, na przykład narysować symboliczny obrazek przy tym wyrazie ze słowniczka, z którym masz problem. Użyj wyobraźni, a okaże się, że nauka języka obcego wcale nie jest taka trudna!
_

Poznawcze strategie nauki 

Na drugim miejscu naszej listy znalazły się poznawcze lub inaczej kognitywne strategie służące do nauki języków obcych. Nie daj się zwieść nazwie – strategie kognitywne, to właśnie te, których najczęściej uczymy się w szkole. W szkole bowiem powtarzamy wyrazy za lektorem języka angielskiego oraz uczymy się i szlifujemy system fonetyczny i alfabet języka obcego. Do strategii poznawczych zalicza się także efektywne robienie notatek, w tym podkreślanie najważniejszych zagadnień i inne sposoby przyswajania materiału. Kolejnymi strategiami poznawczymi są tłumaczenia (z języka obcego na ojczysty i w drugą stronę) oraz korzystanie ze źródeł, kiedy czegoś nie wiemy (przykładem dobrego źródła jest nasz blog, gdzie znajdziecie odpowiedzi na najtrudniejsze nawet zagwozdki gramatyczne, takie jak na przykład tryby warunkowe w języku angielskim).
_

Kompensujące strategie nauki języków obcych

Zdradzimy wam pewien sekret – nawet najlepsi uczniowie języków obcych, którzy osiągnęli wielkie sukcesy w swojej nauce i płynnie mówią na przykład po angielsku, czasem czegoś nie wiedzą. Albo zapominają. Albo robią błąd. To bardzo normalna sytuacja – język jest jak żywa istota co znaczy, że nie jest perfekcyjny. Nawet native-speakerzy języka angielskiego czasem zapomną słowa lub pomieszają czasy gramatyczne – zdarza się! Możecie teraz zapytać: to co zrobić, aby wyjść z takich sytuacji z głową? Otóż wyrobić sobie skuteczne strategie kompensacji, które stukrotnie poprawią waszą płynność w konwersacji. Możecie na przykład prosić o pomoc, kiedy czegoś nie rozumiecie. Lub przejść na wasz język ojczysty, kiedy wiecie, że są w pobliżu inni Polacy – razem na pewno dacie radę. Mimika i gestykulacja też bardzo pomagają w codziennej konwersacji – za ich pomocą można przekazać rozmówcy co się czuje. Jednak naszą ulubioną strategią kompensacyjną jest używanie synonimów lub oględnych wypowiedzi. Odpowiednie słówko nie zawsze przychodzi do głowy w odpowiednim momencie i chyba wszyscy się zgodzą, że lepiej jest powiedzieć the teacher who helps you in the process of writing your thesis, kiedy zapomniałeś słowa advisor, niż niezręcznie milczeć.
_

Metapoznawcze strategie nauki języków obcych

Tak, zdajemy sobie sprawę, że słowo “metapoznawcze” nie należy do najbardziej przystępnych. Ale zapewniamy, że metapoznawcze strategie nauki języków obcych są niezbędne w procesie nauki drugiego języka, jako że odpowiadają one za tę bardziej… organizacyjną stronę nauczania. To właśnie ten rodzaj strategii zachęca ucznia języka obcego do organizowania sobie możliwości nauki (jak na przykład rozmowa z native-speakerem przez Internet czy zapisanie się na zdalny kurs nauczania). Kolejnymi strategiami metapoznawczymi są dobra organizacja pracy, wytyczanie sobie celów i trzymanie się ich – wszyscy zapewne zdajecie sobie sprawę, że samodyscyplina jest niezbędnym elementem nauki języków obcych. Co więcej, metapoznawcze strategie nauki języków obcych pomagają w obiektywnej i samodzielnej ocenie nauki – co daje większą satysfakcję z wykonanej pracy i sprawia, że wiemy nad czyn trzeba dalej pracować.
_
CHOICES

Afektywne strategie nauki języków obcych

Ten rodzaj strategii nauki języków obcych może się wydać błahy na początku. Strategie afektywne odpowiadają bowiem nie za sam proces nauki, ale bardziej za samopoczucie ucznia podczas tego procesu, przez co są niezwykle ważne. W końcu, nie będziemy mieli motywacji do nauki, jeśli nauka ta nie będzie choć trochę przyjemna. Strategie afektywne, takie jak medytacja pomagają nam w opanowaniu stresu na przykład przy wypowiedzi ustnej z języka angielskiego. Odpowiadają one także za nasz poziom motywacji – strategią afektywną może być dla przykładu wyjście ze znajomymi do kina po dobrze zdanym egzaminie z języka obcego. To jak się nagradzamy za naukę, oraz to jak podoba nam się sama nauka, to bardzo ważne elementy na drodze do stania się prawdziwym poliglotą!
_

Towarzyskie strategie nauki języków obcych

Towarzyskie strategie nauki języków obcych trafiają na sam koniec naszej listy, są one jednak niemniej ważne – w końcu uczymy się języków obcych właśnie po to, aby móc się porozumiewać z innymi ludźmi. Zapewne domyślasz się już, że strategie towarzyskie polegają głównie na pracy z inną osobą. Swój drugi język możesz rozwijać poprzez kontakt ze swoimi rówieśnikami na zajęciach, jak również poprzez rozmowy z native-speakerami. Bardzo ważne jest także zdobywanie wiedzy na temat krajów, których języka się uczysz. Im bardziej rozumiesz ich kulturę, tym lepiej jesteś w stanie zrozumieć wszystkie smaczki językowe, takie jak na przykład idiomy. Jeśli uczysz się języka angielskiego, koniecznie musisz wiedzieć co to jest Five o’clock tea, i co takiego specjalnego jest w londyńskich autobusach!
_

Strategie nauki języków obcych: podsumowanie

Trzymamy kciuki, że nasz wpis trochę ułatwi wam naukę języków obcych w przyszłości! Które z wymienionych wyżej strategii nauki języków obcych są według was najbardziej pomocne? Które z nich chcecie wypróbować? Bez względu na to na jakim etapie nauki języka obcego jesteście, koniecznie zajrzyjcie na nasz Instagram po więcej porad i ciekawostek!

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Weronika Wylot

Weronika Wylot

Studentka filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zafascynowana anglojęzyczną kulturą i literaturą, książki pochłania w hurtowych ilościach. Szczególnie interesuje się współczesną poezją amerykańską. W wolnych chwilach opiekuje się swoją kolekcją roślin domowych lub uprawia jogę.