Home » Czytaj nas » Certyfikat z angielskiego

Certyfikat z angielskiego 

Szukasz odpowiedniego certyfikatu z angielskiego? Dobrze trafiłeś! Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje o certyfikatach z angielskiego.

Po kilku interesujących wpisach kulturowych przyszedł czas na przybliżenie ważnej kwestii certyfikatów językowych z angielskiego. 

Potrzebujesz certyfikat z angielskiego? Zastanawiasz się nad wyborem kursu z angielskiego, który przygotuje Cię do egzaminu certyfikacyjnego  zapoznaj się z ofertą kursów egzaminacyjnych online.

Obecnie językiem angielskim posługuje się około 1,5 miliarda osób na całym świecie. Jednak nie wszyscy posiadają certyfikat, który potwierdziłby ich znajomość angielskiego na konkretnym poziomie. Zdanie egzaminu i uzyskanie certyfikatu językowego to najlepszy sposób na zdobycie oficjalnego i rozpoznawalnego na całym świecie dokumentu potwierdzającego naszą wiedzę i umiejętności. W zależności od potrzeb, można wybrać spośród wielu certyfikatów z angielskiego, które są przygotowywane przez różne instytucje na całym świecie, a tym samym otworzyć sobie drzwi do kariery lub wymarzonej uczelni. Warto zaznaczyć, że osoby, który starają się o miejsce na zagranicznej uczelni powinny wybrać inny certyfikat, od tych, które aplikują na stanowisko w międzynarodowej korporacji. 

Ale po kolei. 


Certyfikat z angielskiego – dla kogo?

Uzyskanie certyfikatu językowego to głównie potwierdzenie naszych umiejętności i nie każdy musi takowy posiadać, ale są jednak przypadki, w których posiadanie takiego dokumentu jest niezbędne. 

 1. Szkoła – Osoby, które chcą ubiegać się o przyjęcie do szkoły lub na uczelnie wyższą za granicą powinny wiedzieć, że jednym z wymogów jest okazanie certyfikatu z angielskiego, aby potwierdzić ich znajomość języka. Zdarza się, że osoba, która dołączy certyfikat z angielskiego przy rekrutacji zwolniona jest ze wstępnego testu językowego. Niemniej jednak, certyfikat z angielskiego jest nieodłącznym elementem przy rekrutacji na studia za granicą. 
 1. Praca – Podczas procesu rekrutacyjnego, kandydat, który udowodni swoją znajomość języka dołączając odpowiedni certyfikat często może uzyskać przewagę nad konkurencją. Jest to sygnał dla pracodawcy, że ma do czynienia z wykwalifikowaną i ambitną osobą. Dodatkowo, pracodawca może pominąć rozmowę kwalifikacyjną w języku angielskim, co dla wielu jest dodatkową dawką stresu. Aplikując na stanowisko do firmy międzynarodowej lub wyjeżdżając do pracy za granicę, certyfikat będzie niezbędny, aby potwierdzić znajomość języka angielskiego na odpowiednim poziomie. Istnieje cały wachlarz specjalistycznych certyfikatów z angielskiego, które pomogą zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności związane z branżą, w której zamierzamy pracować.  
 1. Pobyt za granicą – Certyfikat z angielskiego będzie również odpowiedni dla osób, które planują dłuższy pobyt za granicą, starają się o wizę lub obywatelstwo. Wtedy należy zdobyć dokładne informacje o rodzaju wymaganego certyfikatu przez dane państwo. W takiej sytuacji, certyfikat pomoże zbudować profesjonalny wizerunek, potwierdzi znajomość języka, a w rezultacie może przyczynić się do uzyskania potrzebnych dokumentów związanych z wyjazdem za granicę. 
 1. Satysfakcja  Uzyskanie certyfikatu z języka angielskiego wymaga dużych nakładów pracy, samodyscypliny i często też odpowiedniego kursu z angielskiego. Niemniej jednak, może przynieść wiele korzyści nie tylko w życiu zawodowym. Zdanie egzaminu certyfikacyjnego zbuduje naszą pewność siebie, przełamie barierę językową, a także ukierunkuję dalszą naukę języka, która w międzyczasie mogła zejść na niewłaściwe tory. 


Jak wybrać odpowiedni certyfikat z angielskiego? 

Przy wyborze certyfikatu z angielskiego należy wziąć pod uwagę nie tylko nasze potrzeby, ale także poziom znajomości języka, z jakiego chcemy uzyskać certyfikat. 

O poziomach języka angielskiego możesz dowiedzieć się więcej na naszym blogu. 

CEFR, czyli Europejski System Opisu Kształcenia Językowego, ang. Common European Framework of Reference for Languages, to międzynarodowy system stworzony do “opisu kompetencji językowych osób uczących się języków obcych”. Jest to skala sześciostopniowa, na której oznaczone są poziomy znajomości języka obcego od początkującego do zaawansowanego. Jej celem jest uporządkowanie różnych poziomów tak, aby każdy bez problemów mógł określić, w jakim stopniu posługuje się danym językiem obcym. Jest to niezbędne narzędzie międzynarodowe, które ułatwia porównanie i uporządkowanie kompetencji językowych osób z każdego zakątka świata. 

Stopnie znajomości języka angielskiego: 

A1 (Beginner) – początkujący

A2 (Elementary/Pre-intermediate) – Podstawowy

B1 (Intermediate) – średnio zaawansowany

B2 (Upper-intermediate) –wyższy średnio zaawanasowany 

C1 (Advanced) – zaawansowany

C2 (Proficient) – biegły/profesjonalny 

Więcej informacji można uzyskać na stronie Cambridge Assessment English.

Poniżej znajduje się grafika, która pomoże w określeniu poziomu znajomości angielskiego, jak i w dobraniu odpowiedniego certyfikatu. 

certyfikat z angielskiego


Rodzaje certyfikatów z angielskiego 

Istnieje kilkanaście certyfikatów z angielskiego o różnej rozpoznawalności, a testy i egzaminy są przygotowywane przez instytucje z wielu krajów na całym świecie. Zatem, który wybrać?

Przede wszystkim, certyfikaty można podzielić na dwie grupy: angielski ogólny i biznesowy/specjalistyczny.

Angielski ogólny będzie dla osób, które potrzebują certyfikatu do szkoły, na studia, na wyjazd za granicę. Jest to potwierdzenie ogólnych znajomości języka; na poziomie komunikatywnym, w codziennych sytuacjach, w szkole lub w pracy. 

Biznesowy lub specjalistyczny to opcja dla tych, od których wymagana jest biegła znajomość języka oraz specjalistyczne słownictwo. Taki certyfikat przygotowuje do pracy w międzynarodowym środowisku biznesowym, akademickim i innych instytucjach.

 1. Certyfikaty Cambridge

Jedne z najbardziej znanych certyfikatów z angielskiego są przygotowywane przez Uniwersytet w Cambridge. Ze zdanym egzaminem Cambridge English łatwiej jest dostać się na studia za granicą lub zdobyć pracę. Sprawdzają one ogólną znajomość angielskiego w codziennych sytuacjach. 

Certyfikat Cambridge English można uzyskać na każdym poziomie znajomości języka angielskiego, ponieważ są one ułożone zgodnie ze skalą CEFR.

Do najpopularniejszych należą: 


FCE

Wcześniej znany jako Cambridge English: First. Certyfikat na poziomie B2, który potwierdza znajomość angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym. Egzamin składa się z 4 części: czytania, pisania, słuchania i mówienia. Jest jeszcze część pisemna sprawdzająca poprawne użycie struktur gramatycznych. Zaletą FCE jest fakt, że certyfikat jest ważny dożywotnio. 


CAE

Czyli Cambridge English: Advanced, to certyfikat na poziomie C1 potwierdzający zaawansowany poziom angielskiego. Ceniony przez pracodawców oraz uczelnie na całym świecie. Przygotowuje do życia w krajach anglojęzycznych oraz uprawnia do nauczania języka. Składa się z 4 części i jest ważny bezterminowo. 


CPE

Egzamin na poziomie C2, Certificate of Proficiency in English, potwierdza osiągnięcie najwyższego poziomu znajomości języka zbliżonego do native speakerów. Uznawany przez największe instytucje na całym świecie, firmy międzynarodowe i uczelnie wyższe. Potwierdza zdolność do posługiwania się angielskim w wymagających sytuacjach biznesowych i akademickich. Składa się z 4 części i jest ważny bezterminowo. 


IELTS

International English Language Testing System (IELTS) to egzamin stworzony przez trzy instytucje: Uniwersytet w Cambridge, British Council i IDP Australia. Jest wiodącym certyfikatem z angielskiego uznawanym na całym świecie, nie tylko w Europie. Jest również wymagany przy wyjazdach za granicę do odległych krajów anglojęzycznych, takich jak Australia, Kanada czy Nowa Zelandia. Niezbędny do zdobycia obywatelstwa, rozpoczęcia studiów czy pracy za granicą. Daje uprawnienia do nauczania języka angielskiego. 

Egzamin sprawdza ogólną wiedzę z języka angielskiego i składa się z 4 podstawowych części: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Dodatkowo można wybrać pomiędzy dwoma modułami: Academic i General Training. 

   • Academic – to egzamin dla osób, które planują studia za granicą 
   • General Training – to egzamin dla osób, które emigrują do krajów anglojęzycznych lub chcą rozpocząć pracę za granicą. 

Certyfikat IELTS jest oceniany w skali punktowej. Uzyskane punkty są później przekładane na system CEFR i tak określany jest poziom znajomości języka angielskiego osoby egzaminowanej. Niemożliwe jest niezdanie egzaminu. Uzyskany certyfikat jest ważny przez okres dwóch lat. 

IELTS jest uznawany za brytyjską alternatywę egzaminu TOEFL. Jest najlepiej rozpoznawalny w Europie i na wyspach brytyjskich. 

Więcej o IELTS można znaleźć na oficjalnej stronie egzaminu. 


BEC 

Cambridge ma w swojej ofercie również egzaminy z języka biznesowego (Business English Certificate), dzięki któremu można podnieść swoje kwalifikacje oraz zdobyć umiejętności językowe umożliwiające swobodne komunikowanie się po angielsku w środowisku biznesowym. Ten egzamin składa się z 3 lub 4 części, zależnie od poziomu: czytanie i pisanie, słuchanie i mówienie. Do wyboru są trzy poziomy egzaminów biznesowych:

 • BEC – B1 Business Preliminary 
  • BEC Vantage – B2 Business Vantage 
  • BEC Higher – C1 business Higher 


TOLES

Test of Legal English Skills (TOLES), to egzamin z języka angielskiego prawniczego. Doskonały wybór dla tych, którzy planują międzynarodową karierę w branży prawniczej. Umożliwia zdobycie pracy lub stażu w największych kancelariach w Europie. Dostępy jest na trzech poziomach:

– TOLES Foundation – dla początkujących. Wymaga podstawowego słownictwa i gramatyki. Stanowi wprowadzenie do języka prawniczego. Składa się z 2 części: czytania i pisania. 

– TOLES Higher – dla średnio i bardziej zaawansowanych. Umożliwia rozpoczęcie pracy po angielsku w branży prawniczej. Składa się z 3 części: czytania, pisania i słuchania. 

– TOLES Advanced – dla zaawansowanych i osób biegle posługujących się  angielskim. Najwyższy z możliwych egzamin ze znajomości języka angielskiego odpowiedni dla prawników. Sprawdza takie umiejętności jak: czytanie, pisanie oraz znajomość odpowiedniego rejestru i specjalistycznego słownictwa. 

 1. ETS – Educational Testing system 

To amerykańska instytucja, która już od 1947 roku zajmuje się wdrażaniem odpowiednich systemów i środków, aby ujednolicić naukę języka na całym świecie. 

Od tamtego czasu, ETS opracowało wiele narodowych i międzynarodowych, ogólnych i specjalistycznych testów językowych, które znalazły uznanie na całym świecie. Jednymi z najpopularniejszych są TOEFL oraz TOEIC. 


TOEFL
 

Test of English as a Foreign Language (TOEFL) jest przez wielu uznawany za amerykański odpowiednik IELTS. Jest wymagany od osób, które chcą wyjechać do Stanów Zjednoczonych oraz tych, które aplikują na tamtejsze uczelnie. Egzamin składa się z 4 części: czytanie, słuchanie, mówienie i pisanie. W związku z dużym obłożeniem każdego roku, ETS wprowadziło dodatkowy egzamin TOEFL iBT, który umożliwia podejście do egzaminu w formie online. Tak, jak w przypadku IELTS, ten egzamin sprawdza ogólną wiedzę i umiejętności z języka angielskiego na poziomie akademickim, a jego wynik jest podawany w punktach, które przekładają się na Europejską skalę CEFR. Niemożliwe jest oblanie egzaminu. Certyfikat jest ważny przez dwa lata. 


TOEFL Junior 

ETS opracowało także dodatkowy egzamin dla dzieci od 11 roku życia. Jest to doskonały wybór dla młodszych użytkowników angielskiego, którzy chcą przetestować swoje umiejętności i określić swój poziom języka angielskiego. 


TOEIC 

Test of English for International Communication, To egzamin specjalistyczny na znajomość angielskiego w środowisku pracy. Określa poziom zaawansowania w zakresie 4 podstawowych umiejętności: słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie. Jest przeprowadzany na tych samych zasadach co TOEFL, a jego data ważności to dwa lata. 

Więcej informacji o ETS i dostępnych certyfikatach z angielskiego można znaleźć na oficjalnej stronie ETS.

 1. LCCI – London Chamber of Commerce and Industry 

Londyńska Izba Przemysłowo-Handlowa to jedna z najbardziej rozpoznawalnych instytucji, która przygotowuje profesjonalne, specjalistyczne testy i egzaminy językowe dla osób pragnących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Certyfikaty można uzyskać z wielu przedmiotów i dyscyplin. Stanowią potwierdzenie dla pracodawcy o posiadanych kwalifikacjach zawodowych. Atutem egzaminów LCCI jest fakt, że nie sprawdzają one poziomu zaawansowania, a konkretne umiejętności biznesowe. Wyniki egzaminów są podawane zgodnie ze skalą CEFR. 

Zdając egzaminy LCCI można uzyskać kwalifikacje z języka angielskiego dla, między innymi, nauczycieli, sekretarek, managerów, księgowych, pracowników sektora turystycznego oraz branży IT. 

Egzaminy LCCI to: 

   • English for Business (EFB) 
   • English Language Skills Assessment (ELSA)
   • JETSET 
   • Spoken English for Industry and Commerce (SEFIC) 
   • English for Tourism (EFT)
   • English for Accounting (EFA) 
   • First Certificate for Teachers of Business English (FTBE)
   • Diploma in Business English for International Managers 

Najczęściej wybierany egzamin LCCI to English for Business (EFB). 

Zaletą tego egzaminu jest możliwość wyboru odpowiedniego poziomu zgodnie z umiejętnościami językowymi osoby podchodzącej do egzaminu. Są cztery poziomy trudności, od Level 1 (A2/B1) do Level 4 (C1/C2). Egzamin składa się z dwóch części obligatoryjnych, tj. czytanie i pisanie. Dodatkowo można zdawać część ustną i rozumienie ze słuchu, które wówczas są oceniane osobno. Wyniki egzaminu są ważne bezterminowo. 

 1. TELC – The European Language Certificate 

Ostatnią już pozycją na długiej liście certyfikatów z angielskiego jest TELC. Jest to egzamin sprawdzający umiejętności komunikowania się w języku obcym na wszystkich poziomach zaawansowania zgodnie z europejskim systemem CEFR. Zdając egzamin TELC można uzyskać certyfikat z języka ogólnego lub specjalistycznego w dziedzinach turystyki, medycyny i biznesu. Sprawdza on podstawowe umiejętności, takie jak, czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie, w sytuacjach codziennych lub biznesowych, a do wyboru jest aż 10 różnych języków. 

Egzaminy TELC są uznawane przez wiele renomowanych instytucji publicznych, uczelni i międzynarodowych firm, a nawet przez polską administrację państwową co jest zapisane w dzienniku ustaw nr 96 z 29 maja 2003 roku. TELC jest zaprojektowany w taki sposób, że wszystkie egzaminy, niezależnie od wybranego języka, są takie same. Przykładowo, egzamin z języka włoskiego zdany na poziomie B1, będzie takim samym egzaminem co egzamin z języka hiszpańskiego na tym samym poziomie. 

Certyfikat TELC jest niezbędnym dokumentem, gdy chcemy ubiegać się o przyjęcie na uczelnie wyższe za granicą lub o stanowisko w zagranicznej firmie. 


Certyfikat z angielskiego – podsumowanie

Jeżeli marzy Ci się udokumentowanie swoich dotychczasowych osiągnięć językowych, stawiasz na rozwój i międzynarodową karierę, certyfikat z angielskiego to coś, co powinieneś rozważyć. Pokazując certyfikat językowy swojemu przyszłemu pracodawcy lub dołączając go do dokumentów składanych na uniwersytet swoich marzeń, z pewnością zrobisz dobre pierwsze wrażenie. Oprócz tego, wybierając specjalistyczny egzamin certyfikacyjny podniesiesz swoje kwalifikacje zawodowe niezbędne do wykonywania danego zawodu w kraju bądź za granicą. 

Przy wyborze odpowiedniego egzaminu należy wziąć pod uwagę trzy podstawowe kwestie: 

 • Cel – dlaczego zdajemy certyfikat? W czym ma on nam pomóc?
 • Poziom – na jakim poziomie językowym chcemy zdawać egzamin certyfikacyjny
 • Kraj – w jakim kraju chcemy, aby certyfikat był rozpoznawalny

Następnym krokiem jest przygotowanie do egzaminu. Tutaj pomocne mogą okazać się kursy językowe z angielskiego egzaminacyjnego, które sprawią, że nauka do egzaminu certyfikacyjnego będzie przebiegała dużo sprawniej, niż nauka na własną rękę. 

Jeśli jeszcze nie znalazłeś odpowiedniego kursu z angielskiego, odwiedź stronę CHOICES #językinawynos i wybierz swój wymarzony kurs. 

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Najnowsze wpisy

Milena Bułhak

Milena Bułhak

Studentka Filologii Angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pasjonatka jazdy konnej, podróży i lotnictwa. Zawsze uśmiechnięta, ciekawa świata
i gotowa do podejmowania nowych wyzwań.