Five o’clock tea

Five o’clock tea to popołudniowa herbata, czyli jedna z cech charakterystycznych Wielkiej Brytanii. Wyróżniamy klasyczną czarną, czerwoną, zieloną, a nawet białą. To jaką herbatę pijemy, a także z jakimi dodatkami to kwestia preferencji, natomiast Brytyjczycy mają pare zasad, o których warto wiedzieć. W takim razie skąd wzięła się tradycja five o’clock tea? Jak Brytyjczycy przyrządzają herbatę i dlaczego stała się ona najpopularniejszym napojem w Wielkiej Brytanii?
_

Początki herbaty w Wielkiej Brytanii

Zwyczaj picia popołudniowej herbaty rozpoczęła Anna Maria Russell. Dawniej tradycyjnie w ciągu dnia spożywano lunch, a następnie dopiero w okolicach godziny 20 zabierano się za jedzenie obfitej kolacji. Pomiędzy jednym a drugim posiłkiem można było porządnie zgłodnieć. I tak też było w przypadku księżnej Bedfordu – Anny. To właśnie ona wprowadziła five o’clock tea nazywane także tea time. Aby zaspokoić mały głód między dwoma głównymi posiłkami około godziny 17 serwowano herbatę wraz z różnymi smakołykami. Były to słodkości w postaci ciast i małych przekąsek. Istniały dwie wersje tych południowych przyjęć. Pierwsza to Light Tea, które uznawane było za herbatę z małym poczęstunkiem, zazwyczaj słodkościami. Natomiast Full Tea oznaczało podanie herbaty w towarzystwie zarówno słodkich jak i słonych przekąsek. Ze względu na wysoką wartość tego bursztynowego napoju podawano go w ozdobnych porcelanowych imbrykach w zestawieniu z filiżankami. Mówi się także, ze zwyczaj picia popołudniowej herbaty początkami należał w szczególności do kobiet. Była to świetna okazja, aby spotkać się, porozmawiać oraz rzecz jasna poplotkować. Powstał nawet odpowiedni strój specjalnie na afternoon tea, tzw. Tea gown. Były to licznie zdobione suknie, lecz nieco luźniejsze, a co ważniejsze bez gorsetu. Dla kobiet oznaczało to chwilę wytchnienia od ciężkich oraz niewygodnych strojów. Warto wspomnieć, że początkowo picie herbaty było zajęciem przeznaczonym wyłącznie dla arystokracji. Herbata była bardzo drogim towarem, dlatego wręcz chowano ją w zamykanych skrzynkach, aby służba nie miała możliwości skorzystania z tego rarytasu. Z czasem kupcy zaczęli oferować tańsze wersje herbat, które niestety były podróbkami. Mieszano małą ilość oryginalnych suszonych liści herbaty wraz ze zwykłymi farbowanymi liśćmi, co doprowadziło do tego, że niższe klasy społeczne także mogły sobie pozwolić na zakup tego produktu, przez co z czasem przestał być on ekskluzywny. Tak naprawdę nazwy five o’clock tea, tea time czy afternoon tea nie oznaczają samego picia herbaty. Jest to swego rodzaju podwieczorek, podczas którego delektujemy się tym znakomitym napojem. Jeśli jesteś ciekawy jak powinno przygotowywać się angielską herbatę krok po kroku, koniecznie sprawdź przepis oraz zobacz krótki filmik z jej przyrządzania.
_

_

Jak Brytyjczycy przyrządzają herbatę?

Istnieje wiele wersji mówiących o tym jak w Wielkiej Brytanii powinno się przygotowywać oraz spożywać herbatę. W takim razie, która z nich jest prawdziwa? Jedną z ważniejszych zasad jest to, że herbatę należy zalać tuż po zagotowaniu się wody. Nie powinniśmy z tym zwlekać, gdyż najlepszy napój wyjdzie gdy wykorzystamy wodę o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Następnie herbatę parzymy od 2 do 5 minut. Należy pamiętać, że gdy przesadzimy z czasem parzenia herbaty, stanie się ona gorzka. Tradycyjnie parzono ją w dzbankach, natomiast aktualnie bardzo często Brytyjczycy zaparzają ją od razu w kubkach, bądź filiżankach. Dawniej przyrządzano herbatę z samych liści, natomiast w dzisiejszych czasach, w erze herbat ekspresówek nie powinien dziwić nas fakt, że sami Brytyjczycy chętnie z nich korzystają. Aktualnie coraz mniej ludzi ma czas na five o’clock tea. Zwyczaj ten zdecydowanie bardziej obchodzony jest w weekendy, podczas spotkań z rodziną. W wolnym dniu każdy chętnie zasiada do afternoon tea i jest to pewien rytuał.

Już wiemy ile powinno się parzyć herbatę oraz jaką wodę należy użyć do jej przygotowania, więc co dalej? Dodawanie mleka do herbaty to rzecz typowo brytyjska, jednak od lat toczy się dyskusja jak poprawnie przygotować taki napój. Niektórzy twierdzą, że zgodnie z tradycją powinno się wlać mleko do filiżanki, a następnie zalać gotową zaparzoną herbatą. Inni twierdzą, że po zaparzeniu herbaty w filiżance należy wlać mleko w takiej ilość jaką się lubi. Z tego powodu naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego podjęli się przeprowadzenia badań, aby móc nam odpowiedzieć jaka jest prawda. Natomiast całe szczęście stwierdzili, że wszystko zależy od sposobu parzenia herbaty. Jeśli jest ona zaparzona w dzbanku to aby uzyskać najlepszy smak należy wlać wcześniej do filiżanki mleko, a dopiero w następnie uzupełnić ją herbatą. Jeśli jednak parzymy herbatę bezpośrednio w filiżance, możemy sobie pozwolić na dolanie mleka w ostatniej fazie przygotowawczej. Oczywiście popołudniowe picie herbaty nie może odbyć się bez słodkości. Aktualnie najpopularniejszymi ciastkami spożywanymi wraz z herbatą w Wielkiej Brytanii są Rich tea biscuits, czyli okrągłe herbatniki oraz Digestive biscuits – pełnoziarniste herbatniki.

Co do samego rodzaju herbaty, jest ich naprawdę dużo. W Wielkiej Brytanii najpopularniejsza jest herbata czarna oraz earl grey. Nie oznacza to, że Brytyjczycy nie piją innych rodzajów. Oczywiście zielona herbata także cieszy się popularnością. Jednak uważa się, że jeśli ktoś pije mieszanki ziołowe oraz owocowe to najprawdopodniej nigdy nie miał w ręce kubka dobrej herbaty.
_

Five o'clock tea
_

Five o’clock tea u Królowej Elżbiety

Tradycja picia herbaty o godzinie 17 częściowo zanika, jednak nie u Królowej Elżbiety. Zachęca ona brytyjskie społeczeństwo do dalszego kultywowania tego zwyczaju, jednak jak wiemy w dzisiejszym trybie życia często nie jest to możliwe. Nie oznacza to jednak, że Brytyjczycy wycofują się z tradycji picia tego napoju. Każdego dnia w Wielkiej Brytanii odnotowuje się spożycie około 165 milionów filiżanek herbaty, a sami Brytyjczycy przyznają się, że potrafią wypić ich w ciągu dnia nawet 8. Młode społeczeństwo zdecydowanie bardziej podtrzymuje zwyczaj w dni wolne od pracy lub podczas spotkań z rodziną. To idealny czas na relaks i rozmowy w gronie najbliższych.
_

Tea Party

W Wielkiej Brytanii istnieje także Tea Party. To nic innego jak spotkanie z bliskimi oraz przyjaciółmi przy dobrej filiżance herbaty. Można powiedzieć, że w Polsce odpowiednikiem tego jest zaproszenia kogoś do siebie na kawę. Brytyjczycy dbają o to, aby przygotować elegancką zastawę do picia herbaty, lecz także pamiętają o zaserwowaniu dobrych ciastek. Jeśli sami chcielibyście przygotować tea party w stylu brytyjskim zadbajcie o to, aby nie popełnić żadnego faux pas. Należy wiedzieć jak przygotować dobrą herbatę oraz kiedy dodać mleko. Brytyjczycy mogą być także zniesmaczeni jeśli tą samą łyżeczką pomieszasz herbatę z cukrem oraz herbatę bez tego słodzika. Ale nie trzeba się tym zbytnio przejmować, zawsze musi być ten pierwszy raz, a wtedy błędy są mile widziane. W końcu bez nich ciężko dojść do perfekcji!

Jak widzimy herbata to prawdziwy specjał Wielkiej Brytanii. Społeczeństwo brytyjskie ma swoje własne sprawdzone sposoby na to, aby napój ten był wręcz idealny. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał szanse na five o’clock tea, bądź Tea Party wśród Brytyjczyków koniecznie wykorzystaj tą okazję. Jest to świetna szansa na lepsze poznanie języka angielskiego, ale także zawarcie nowych znajomości! Warto być wtedy przygotowanym, dlatego zachęcam Cię do skorzystania z kursów językowych w szkole Choices, idealnie dopasowanych do Twoich potrzeb. Czekamy na Ciebie!

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Magdalena Skubis

Magdalena Skubis

Studentka Lingwistyki dla Biznesu w Wyższej Szkole Europejskiej im ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
Uwielbia podróżować oraz poznawać nowe kultury. Interesuje się projektowaniem. W wolnym czasie lubi
czytać oraz czerpać inspiracje z czasopism kulturalnych. Zawsze ciekawa nowych wyzwań i chętna ich podjęcia.