Wyspa Świętej Heleny

Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha to elementy brytyjskiego terytorium morskiego. Stolicą obszaru jest Jamestown, gdzie zamieszkuje blisko 1000 ludzi. Największy z wymienionych archipelagów to właśnie Wyspa Św. Heleny, mająca 122km².

Jej linia brzegowa wynosi 60km. Ponadto, panuje tam klimat tropikalny z pasatami. Natomiast Wyspa Wniebowstąpienia to klimat równikowy, czyli gorący i wilgotny. Znana jest z występowania żółwi, które składają jaja na plaży. Następnie, pogoda na Tristan da Cunha bywa chłodniejsza niż na pozostałych wyspach. W tym miejscu możemy podziwiać najwyższy szczyt obszaru Św. Heleny.
_

Wyspa Św. Heleny – historia

Wyspa Św. Heleny została zapoczątkowana przez Portugalczyków w 1502 roku, lecz stała się sławna dzięki Napoleonowi Bonaparte, przebywającemu tutaj na zesłaniu. Powstało wtedy jedyne miasto- Jamestown, które umieszczone jest w wąskim i głębokim wąwozie. Jego herb znajduje się nad bramą w murach obronnych od strony Atlantyku. Wśród tamtejszych zabytków wyróżnia się kościół św. Jakuba z pięknymi witrażami. Osadnictwo na wyspie rozpoczęli Brytyjczycy. Dzięki słodkim wodom statki, miały możliwość dotracia do Indii. W ostateczności, Wyspa Św. Heleny została zdobyta przez Indie Wschodnie.

W 2002 roku otrzymała status terytorium zamorskiego w Wielkiej Brytanii.
_

Wyspa Świętej Heleny

_
Wyspa Św. Heleny – aktualnie

  • Główna ulica w Jamestownie składa się ze staro-wybudowanych domów
  • Na wyspie znajduje się tylko jeden supermarket
  • Wyspę zamieszkuje 4 tysiące ludzi, którzy nazywają siebie ’Świętymi’
  • Aż 60% ludzi pracuje w urzędach, ze wględu na małą ilość miejsc pracy
  • W mieście znajduje się 7 szkół
  • W centrum wyspy jest Hotel Consulate, który jest najlepszy w stolicy
  • Stary budynek’’Więzienia Jej Królewskiej Mości” jest atrakcją turystyczną, ponieważ przestępstwa na wyspie występują sporadycznie
  • Na jednej z alejek można zobaczyć pomnik upamiętniający mieszkańców Wyspy Św. Heleny walczących podczas I i II wojny światowej
  • Można korzystać z minibusów, jednakże kursują one bardzo rzadko
  • Na wyspie jest mało lasów, dlatego miejsce boryka się z deforestacją
  • W południowej części wyspy można podziwiać kolorowe wzgórza, a za nimi błękitny ocean

_

Wyspa Świętej Heleny – status polityczny 

Jest samorządną kolonią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Elżbietę II reprezentuje gubernator, posiadający aż 20 policjantów, walutę – funt oraz znaczki pocztowe. Ponadto, turyści przybywający, muszą wykupić wizę. Pozostałe dwie wyspy – Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha mają odrębne prawa.
_


_

Atrakcje turystyczne na Wyspie Św. Heleny

Ze względu na górzyste położenie, wielu turystów wybiera się na pieszą wycieczkę w góry. Oczywiście, można skorzystać z innych, dostępnych tam atrakcji turystycznych.

Drabina Św. Jakuba – wybudowane w 1929 roku schody są popularną atrakcją turystyczną na wyspie. Wybierając się pieszo z Jamestown do położonej na szczycie klifu wioski Half Tree Hollow, można skrócić sobie drogę Drabiną Św. Jakuba, która ma 183 metry długości, a liczy 699 bardzo stromych schodów.

Dom Plantacjiwspaniała rezydencja znajdująca się w wiosce St. Paul’s. Obecnie, zamieszkuje ją gubernator. Chociaż wnętrze nie jest atrakcją turystyczną, to poruszać się po szlakach, prowadzących do lasu z bambusami. W ogrodzie gubernatora można zobaczyć maskotkę Św. Heleny oraz żółwia Jonatana, który jest najstarszym mieszkańcem wyspy.

Szczyt Diany – znajduje się w parku w centrum wyspy, ma 823 m n.p.m. To tam można odnaleźć wiele endemicznych gatunków roślin. Na Szczycie Diany można spotkać też gatunek turzycy, której nie zobaczymy w żadnym miejscu świata.

Blue Hill (Niebieskie Wzgórze) – wędrując spod Szczytu Diany pustą szosą na zachód w kierunku osady Blue Hill, po drodze napotkamy szereg szlaków pieszych, które prowadzą przez Arboretum Clifforda, gdzie możemy spotkać wśród potężnych drzew endemiczny krzew z gatunku Trochetiopsis benjamini. Możemy także udać się trudnym szlakiem do skał biblijnego Lota. W zachodniej części wyspy dominują pastwiska.

Levelwood szlak, który prowadzi od zabudowań Woody Bridge do Lasu Tysiąclecia w rejonie Longwood. W dodatku, wschodnia część wyspy nie jest tak pokryta bujną roślinnością, jak zachodnia. Otwarte i niezaludnione przestrzenie są doskonałym miejscem na wędrówki.

Równina Deadwood dolina, która jest pokryta łąkami. Jeśli pójdziemy tym dwu-kilometrowym szlakiem, powinniśmy dojść do zatoki Flagstaff.

Sandy Bay – malownicza część wyspy z dramatyczną przestrzenią na wybrzeże klifowe

Jak dotrzeć na Wyspę Św. Heleny?

Początkowo, na Wyspie Św. Heleny nie było lotniska, więc jedyną możliwością była podróż drogą morską: jachtem, statkami lub liniowcem. Najwięcej turystów przybyło w 2002 roku z powodu pięćsetlecia założenia wyspy. Jednakże, od 2016 roku sytuacja się zmieniła, ponieważ powstało lotnisko. Pierwszy lot odbył się samolotem Embraer 190, który mógł zabrać na pokład do 99 pasażerów. Przykładowo loty z Johannesburga, mają być co tydzień.

Wyspa Św. Heleny – ciekawostki 

– Pomimo tego, że jest jednym z najbardziej oddalonych zakątków świata cieszy się ogromną popularnością wśród turystów

– Sieć komórkowa działa od kilku lat

– Zaopatrzenie wyspy jest zależne od transportu oceanem

– Pewnego dnia, młoda kobieta musiała pożyczyć suknię ślubną, ponieważ statek nie dopłynął na wyspę

– Ponad połowa ludzi tam mieszkających pracuje za granicą, najczęściej w jakimś hotelu, na Wyspie Wniebowstąpienia lub Falklandach

Oficjalnym językiem na Wyspie Św. Heleny jest angielski, więc jeśli chcesz wybrać się tam w podróż, a nie znasz zwrotów i wyrażeń używanych podczas wyjazdu, polecamy skorzystanie z kursów dostępnych na naszej stronie internetowej.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Kamila Czarnomska

Kamila Czarnomska

Anglistka (Kraków). Pasjonatka języka angielskiego oraz mody. Jej największym hobby jest taniec, bez którego nie potrafi żyć. Zawsze ambitnie realizuje wyznaczone cele.