Home » Czytaj nas » Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II – rekordowa królowa Wielkiej Brytanii

Królowa Elżbieta II – nazywana przez niektórych rekordową królową – miała zaledwie 25 lat, gdy zasiadła na tronie Wielkiej Brytanii po nagłej śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI. Bez wątpienia, Elżbieta II jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet na świecie. Historia jej życia jest równie ciekawa i pełna tajemnic jak sama królowa Anglii. Jest rekordzistką, jeśli chodzi o panowanie w Wielkiej Brytanii, ponieważ panuje już od dobrych 7 dekad! Kim jest jedna z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych kobiet na świecie i jak wyglądała jej droga do objęcia tronu?
_

Zanim została Królową

Królowa Elżbieta II, a właściwie Elżbieta Aleksandra Maria Windsor, urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Jej rodzicami byli książę Yorku Albert, który obejmując tron w 1936 przyjął przydomek Jerzy VI, oraz lady Elżbieta Bowes-Lyon, nazywana później królową matką. Miała również młodszą siostrę, Małgorzatę, z którą wychowywała się na dworze królewskim. Już jako mała dziewczynka była bardzo sumienna i obowiązkowa. Miała również świadomość swojej pozycji i rangi w kraju. Jako wnuczka ówczesnego króla Anglii, Jerzego V, Elżbieta nosiła tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Elżbiety z Yorku. Mimo, że pouczała innych, by zwracali się do niej używając należnego jej tytułu, bliscy nazywali ją po prostu ‘Lilibet’. Elżbieta uzyskała podstawową edukację z zakresu historii, geografii i religii. Co ciekawe, w 1945 roku przekonała swojego ojca aby ten pozwolił jej wstąpić do wojska. Uzyskała tam szkolenie na kierowcę i mechanika oraz zyskała tytuł kapitana. W 1939 roku poznała młodego, wysokiego oficera Filipa, również pochodzącego z królewskiej rodziny. Choć początkowo kandydat Elżbiety nie przypadł jej rodzicom do gustu, ostatecznie para pobrała się w 1947 roku. Elżbieta zajmowała trzecie miejsce w sukcesji do tronu – zaraz po swoim ojcu i stryju. Przejęcie przez nią tronu Wielkiej Brytanii wydawało się wówczas mało prawdopodobne. Jak więc stała się panującą najdłużej w historii królową?
_

Królowa Elżbieta II
_

Od księżniczki Elizabeth do królowej Elżbiety II

Dziadek Elżbiety, król Jerzy V, zmarł w 1936 roku, gdy ta miała 10 lat. Tron objął wówczas jej stryj, książę Walii, przyjmując przydomek Edward VIII. Jego rządy nie trwały jednak długo i już po 11 miesiącach panowania abdykował. Powodem była miłość – król Edward nie mógł poślubić wybranki swego serca, która była dwukrotną rozwódką. Kolejnym w kolejce do tronu był ojciec Elżbiety, książę Yorku, który został królem jako Jerzy VI. Tym sposobem Elżbieta zyskała pierwszeństwo w sukcesji do tronu.

W 1952 roku Elżbieta, która znana jest ze swojej pasji do podróżowania, udała się wraz z mężem, Filipem, w podróż po krajach Wspólnoty Narodów (ang. The Commonwealth). Odwiedziła wówczas aż 15 krajów! To właśnie podczas pobytu w stolicy Kenii, Nairobi, doszły do niej smutne wieści o śmierci jej ojca, który od dłuższego czasu zmagał się z rakiem gardła. Zapytana przez asystenta prywatnego sekretarza króla, jakie imię wybiera podobno opowiedziała – „Elżbieta, oczywiście.”

7 lutego 1953 roku ogłoszono Elżbietę II królową. Jej koronacja miała miejsce kilka miesięcy później, a dokładnie 2 czerwca 1953 roku. Sumiennie się do nie niej przygotowywała, powtarzając gesty, przechadzając się korytarzami w prześcieradłach, odgrywających rolę królewskiego płaszcza, i przyzwyczajając się do noszenia korony – zakładając ją nawet podczas śniadań.

Królowa Elżbieta II zasiada na tronie Wielkiej Brytanii już 68 lat, co czyni ją najdłużej panującą królową w historii brytyjskiej monarchii.
_

Kilka ciekawych faktów o królowej Elżbiecie II

Nie ulega wątpliwości, że Elżbieta II jest niezmiernie ciekawą postacią, rozpoznawalną na całym świecie. Oto kilka ciekawych faktów z życia królowej:

 1. Elżbieta II znana jest ze swego zamiłowania do rasy psów Corgi – w swoim życiu posiadała ich już ponad 30.
 2. Królowa nie ma w zwyczaju nosić przy sobie gotówki – robi to jednak w niedzielę, aby złożyć datek podczas mszy.
 3. Mimo zamiłowania do podróży, monarchini nie posiada paszportu, a swój pierwszy lot samolotem odbyła w 1945 roku.
 4. Elżbieta II odbyła około 250 podróży zagranicznych i odwiedziła 115 krajów. Jej wizyta w Polsce miała miejsce w 1996 roku.
 5. Mąż królowej Elżbiety, książę Filip, jest z nią spokrewniony – są kuzynostwem w trzeciej linii!
 6. Wśród krajów podlegających władzy królowej znajdują się między innymi Jamajka, Kanada, Nowa Zelandia i Papua-Nowa Gwinea.
 7. Elżbieta i Filip mają czwórkę dzieci. Jej najstarszy syn, Karol, jest pierwszy w kolejce do tronu po śmierci królowej.
 8. Pomimo, że królowa nie musi płacić podatków, robi to dobrowolnie od 1993 roku.
 9. Oficjalny tytuł królowej Elżbiety II brzmi: Elżbieta Druga, z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej królestw i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary. (ang. Elizabeth II, by the Grace of God, of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and of her other realms and territories Queen, Head of the Commonwealth, Defender of the Faith).
 10. Mimo, że majątek królowej wynosi ponad 340 milionów funtów, nie znajduje się ona na liście 300 najbogatszych Brytyjczyków.
  _

The Crown – czyli kilka słów o ekranizacji życia królowej Elżbiety

W 2016 roku platforma Netflix zleciła produkcję serialu opowiadającego historię życia królowej Elżbiety II od momentu wstąpienia na tron. „The Crown”, bo taki tytuł nosi ów serial, odniósł wielki sukces i obecnie ma już cztery sezony. W postać samej królowej wcieliły się takie aktorki jak Claire Foy, Olivia Colman czy Imelda Stauton. Obecny, czwarty sezon, osadzony jest pomiędzy latami siedemdziesiątymi a dziewięćdziesiątymi i skupia się na ważnych dla Wielkiej Brytanii wydarzeniach historycznych – Margaret Thatcher, zwana ‘żelazną damą’ (ang. The Iron Lady), zostaje pierwszą kobietą na stanowisku premiera. Pojawia się również postać uwielbianej przez Brytyjczyków księżnej Diany. Polecamy obejrzenie serialu, jest to bowiem świetna okazja nie tylko na poznanie historii królowej Elżbiety II i Wielkiej Brytanii, ale także dobry sposób na osłuchanie się z brytyjską odmianą języka angielskiego oraz samej nauki języka. Zwiastun serialu możecie zobaczyć tutaj
_

_

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmu z koronacji królowej Elżbiety II:
_

_

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, nie zwlekaj i zajrzyj na naszego bloga CHOICES, gdzie znajdziesz wiele ciekawych treści dotyczących nauki języka, kultury lub zagadnień związanych z komunikacją i zwyczajami. Jeśli szukasz odpowiednich kursów językowych koniecznie sprawdź oferty kursów językowych CHOICES odbywających się w pełni online. Nie zapomnij również odwiedzić naszego Facebook’a!

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język francuski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Najnowsze wpisy

Alina Starzyńska

Alina Starzyńska 

Studentka filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Miłośniczka podróży, literatury oraz górskich wycieczek. Interesuje się kulturą angielską
oraz włoską. Zawsze gotowa do działania i podjęcia nowych wyzwań.