Klasyki literatury angielskiej

Znacie klasyki literatury angielskiej? Jeśli lubicie czytać, a może wręcz jesteście prawdziwymi miłośnikami czytania, powinniście znać klasyki literatury z różnych krajów. Poniżej przedstawiam najważniejsze i najbardziej znane utwory literatury angielskiej, innymi słowy klasyki literatury angielskiej, z którymi koniecznie musicie się zapoznać. Jeśli jeszcze nie przeczytaliście którejś z tych pozycji, to zdecydowanie musicie to zmienić! Dodatkowo zajrzyjcie na nasze wpisy dotyczące angielskich pisarzy oraz amerykańskich poetów.
_

Geoffrey Chaucer „Opowieści kanterberyjskie”

Jednym z klasyków literatury angielskiej są „Opowieści kanterberyjskie” (ang. „The Cantenbury Tales”) autorstwa Chaucera, który uważany jest za ojca literatury angielskiej. Jest to zbiór opowiadań ze średniowiecza, a dokładnie XIV wieku. Chaucer przedstawia historię trzydziestu pielgrzymów wędrujących do grobowca Thomasa Becketa, którzy zakładają się o to, który opowie najpiękniejszą opowieść. Czytelnicy mogą zapoznać się z wieloma historiami, na przykład Rycerza, Giermka, Damy z Bath, Prawnika, Ziemianina czy też Sprzedawcy Relikwii. Chaucer w „Opowieściach kanterberyjskich” ukazuje wszystkie klasy społeczne średniowiecznej Anglii. Utwór zawiera również wyraźną satyrę na kościół, co jest widoczne w przedstawieniu między innymi Zakonnika, który prowadzi życie całkowicie sprzeczne z przykazaniami swojej religii. Jeśli interesują was podział i cechy stanów społecznych średniowiecznej Anglii lub chcecie zapoznać się z różnymi gatunkami poetyckimi jakie stosuje Chaucer, zdecydowanie musicie przeczytać „Opowieści Kanterberyjskie”!
_

Klasyki literatury angielskiej – Szekspir “Król Lear”

Tragedia Szekspira “Król Lear” (ang. „King Lear”) jest niewątpliwie znana na całym świecie. Fabuła tragedii dotyczy decyzji Króla Leara o przekazaniu swojego majątku swoim trzem córkom. Jednakże sposób w jaki dokonuje on wyboru dotyczącego rozdziału majątku ma fatalne skutki. Lear kieruje się bowiem umiejętnością użycia pochlebstwa względem ojca raczej niż prawdziwymi uczuciami swoich córek. Jedna z nich, niezdolna do wywyższania, komplementowania ojca zostaje pozbawiona majątku i wszystkich swoich praw. Król nie jest jednak świadomy, że traktuje w okrutny sposób swoją jedyną córkę, która prawdziwie go kocha. Następujące wydarzenia są efektem złego rozdziału majątku dokonanego przez Leara, który w raz z rozwojem wydarzeń uświadamia sobie swoje błędy. Tragedia „Król Lear” ukazuje Leara jako tragicznego bohatera, cierpiącego przez swoje złe decyzje, doświadczającego okrutnego traktowania przez swoje dwie córki, które otrzymały od niego majątek. Jest to pozycja, którą musi znać zdecydowanie każdy! A jeśli zainteresuje was twórczość Szekspira, możecie zapoznać się także z dziełami takimi jak „Makbet” lub „Sen nocy letniej”.
_

Joseph Conrad “Jądro ciemności”

Kolejnym klasykiem literatury angielskiej jest „Jądro Ciemności” (ang. „The Heart of Darkness”). Jest to najbardziej znane dzieło Josepha Conrada, które inspirowane było prawdziwymi przeżyciami autora, który spędził większość swojego życia na morzu. W „Jadrze ciemności” poznajemy historię marynarza Marlowa, który opowiada o swojej wyprawie w głąb Afryki. Głównym celem podróży było przywiezienie z Afryki Kurtza, którego postać przez większość powieści jest okryta tajemnicą. Podczas wyprawy w głąb kontynentu, główny bohater Marlow odkrywa jakie skutki dla ludzkiej psychiki ma pobyt w dżungli, z dala od cywilizacji, gdzie nie ma nikogo kto kontrolowałby ludzkie działania. Najważniejszym jednak problem „Jądra Ciemności” jest kolonializm. Conrad ukazuje relacje między białymi kolonizatorami i mieszkańcami Afryki. Choć kolonizatorzy uważali, że czynią dobro i edukują zacofanych mieszkańców Afryki, tak naprawdę jedynymi celami jakie mieli była rządza pieniędzy i profitu. Utwór ten całkowicie demaskuje zbrodniczość europejskiej kolonizacji. Warto sięgnąć po tą pozycję, ze względu na jej przesłanie i możliwość odbycia podróży w głąb Afryki wraz z głównym bohaterem.
_
Klasyki literatury angielskiej
_

Virginia Woolf “Pani Dalloway”

“Pani Dalloway” (ang. „Mrs. Dalloway”) jest kolejnym must have w kontekście angielskiej literatury. Akcja tego utworu rozgrywa się w ciągu jednego dnia, 1923 roku. Klarysa Dalloway przygotowując się do przyjęcia, spotyka dawną miłość, co skłania ją do rozmyślań. Czytelnicy poznają także historię wojennego weterana Septimusa. Choć można odnieść wrażenie, że nie dzieje się tutaj wiele, to tylko pozory. Zachowanie i działania bohaterów to tylko część akcji. Wiele dzieje się w umysłach i myślach bohaterów, którzy są przez nie niemal zniewoleni. Woolf używa techniki strumienia świadomości, która oznacza pewien rodzaj monologu wewnętrznego. Dzięki temu, czytelnicy mają wgląd do myśli i wewnętrznych rozważań bohaterów, którzy mierzą się ze swoimi wspomnieniami i skojarzeniami przywoływanymi przez różne zdarzenia w życiu codziennym. Autorka płynnie łączy dialogi, myśli bohaterów a także wypowiedzi narratora celnie obrazujące londyńską codzienność. Jeśli jeszcze nie znacie tego klasyku, musicie umieścić go na swojej liście!
_

Klasyki literatury angielskiej – Emily Bronte “Wichrowe Wzgórza”

Kolejnym kanonicznym dziełem literatury angielskiej są „Wichrowe Wzgórza” (ang. „Wuthering Heights”). Jest to powieść ukazująca miłość między Katarzyną Earnshaw i Heathcliffem, podrzutkiem przywiezionym przez ojca Katarzyny. Po śmierci ojca, Heathcliff doświadcza okrucieństwa ze strony jej brata. Trudności się mnożą, kiedy Katarzyna pod wpływem presji wychodzi za zamożnego Edgara Lintona. Zraniony Heathcliff, aby zemścić się na Edgarze, żeni się z jego siostrą, by cierpieniami doprowadzić ją do śmierci. Przed śmiercią jednak wydaje ona na świat jego syna, Lintona. Powieść ukazuje historię tragicznej miłości, a także siłę ludzkich namiętności. Autorka stopniuje napięcie, utrzymuje czytelników w napięciu i nie pozwala odejść od książki. Po przeczytaniu utworu „Wichrowe Wzgórza” na pewno szybko o nim nie zapomnicie!
_

George Orwell “1984”

„1894” to futurystyczna powieść napisana w 1948 roku. Akcja rozgrywa się w Londynie, Oceanii. Oceania to jedno z trzech mocarstw, nieustannie walczących między sobą mocarstw, na jakie podzielony jest świat. Dwie pozostałe to Eurazja i Wschódazja. Utwór ukazuje system totalitarny, jego mechanizmy i społeczeństwo kontrolowane przez Partię. System zbudowany jest z czterech ministerstw, które kontrolują życie obywateli: Ministerstwo Prawdy, Pokoju, Miłości i Obfitości. Czytelnicy poznają życie w Oceanii z perspektywy głównego bohatera Winstona Smitha, pracującego w ministerstwie Prawdy. Winston odkrywa manipulacje ludzi dokonywane przez Partię, zmienianie historii. Wszechobecna propaganda, kult Wielkiego Brata i znikający ludzie źle o nim myślący, donosy, ciągłe obserwacje obywateli – to tylko część opisu totalitarnego społeczeństwa przedstawionego w powieści „1894”. Warto przeczytać ten utwór nie tylko ze względu na treść, ale także przekaz i jego uniwersalną przestrogę. „1894” działa na wyobraźnię i zmienia postrzeganie świata. To pozycja obowiązkowa!
_

Klasyki literatury angielskiej – każdy musi je znać!

Znacie któryś z wymienionych powyżej klasyków literatury angielskiej? Jeśli któreś pozycje są wam nieznane, koniecznie musicie się z nimi zapoznać! Zdecydowanie każda z nich jest warta uwagi! Choć jego utwory nie zostały wspominane w tym artykule, koniecznie zajrzyjcie na naszego bloga i dowiedźcie się o twórczości innego angielskiego autora – Tolkiena. A codzienną dawkę językowych ciekawostek znajdziecie na naszym Instagramie!

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Aleksandra Tyc

Aleksandra Tyc

Studentka filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pasjonatka języków obcych i literatury. Ambitna i opanowana perfekcjonistka, która
małymi krokami dąży do osiągnięcia swoich celów.