Angielscy pisarze

Angielscy pisarze wnieśli bardzo duży wkład w rozwój literatury światowej. Anglia jest jednym z krajów europejskich, które ukształtowały znany nam dzisiaj świat literatury. Literatura angielska jest znana i ceniona na całym świecie, dlatego warto zapoznać się z nazwiskami najbardziej znaczących pisarzy angielskich.
_

Wczesne epoki literatury angielskiej

Zanim przejdziemy do omawiania najwybitniejszych pisarzy angielskich, rzućmy okiem na historię podziału dziejów angielskiej literatury. Choć historycy w różny sposób wyodrębniają epoki literatury angielskiej, ThoughtCo przedstawia wspólnie zarysowane podziały:
_

  • Okres staroangielski (anglosaski) – Old English (Anglo-Saxon) Period (450–1066)

Znaczna część pierwszej połowy tego okresu to literatura ustna. Wiele prozy z tego okresu było tłumaczeniem czegoś innego lub miało charakter prawny, medyczny lub religijny. Najbardziej znanym dziełem tego okresu jest Beowulf, staroangielski poemat epicki składający się z 3182 aliteracyjnych wersów. Jest jednym z najważniejszych i najczęściej tłumaczonych dzieł literatury staroangielskiej. Osiągnął status eposu narodowego w Anglii. Jego autor jest nieznany. Główny wątek Beowulfa dotyczy bohaterskiego pokonania przez Beowulfa potwora Grendela, a później jego matki. Misja ta ma na celu zapewnienie mu miejsca w wieczności. Angielscy pisarze.

  • Okres średnioangielski – Middle English Period (1066–1500)

W tym okresie nastąpiła ogromna przemiana w języku, kulturze i stylu życia w Anglii, której wynikiem jest to, co dziś możemy uznać za formę “nowoczesnego” angielskiego. Podobnie jak w okresie staroangielskim, większość tekstów w Middle English miała charakter religijny, jednak od około 1350 roku zaczęła powstawać literatura świecka. Z tego okresu pochodzą angielscy pisarze tacy jak m.in. Thomas Malory, Robert Henryson oraz Geoffrey Chaucer, okrzyknięty ojcem literatury angielskiej.

  • Renesans – The Renaissance (1500–1660)

Czasami nazywany również “wczesną nowoczesnością” (“Early Modern”), był ruchem kulturalnym i artystycznym w Anglii. Okres ten jest często dzielony na cztery części: epokę elżbietańską (1558-1603) określaną złotym wiekiem dramatu angielskiego, epokę jakobińską (1603-1625), epokę karolińską (1625-1649) i tzw. okres Commonwealth (1649-1660). Godni uwagi twórcy renesansu to m.in. Francis Bacon, William Szekspir, George Herbert czy Andrew Marvell.

  • Neoklasycyzm – The Neoclassical Period (1600–1785)

Okres neoklasyczny również jest podzielony na epoki, w tym okres restauracji (1660-1700), w którym pojawiają się reakcje na epokę purytańską, wiek augustiański (1700-1745), naśladujący pierwszych augustianów, i epokę wrażliwości (1745-1785), w której propagowano takie idee jak neoklasycyzm, tryb krytyczno-literacki, oraz oświecenie. W tym okresie tworzyli angielscy pisarze tacy jak m.in. John Locke, Daniel Defoe, Samuel Johnson.

  • Romantyzm – The Romantic Period (1785–1832) Angielscy pisarze.

Romantyzm charakteryzował się naciskiem na emocje i indywidualizm, a także gloryfikacją całej przeszłości i natury, preferując raczej średniowiecze niż klasykę. Epoka ta obejmuje dzieła takich jak William Blake, Jane Austen i Mary Shelley.

W tym samym czasie w latach 1786-1800 istniał okres zwany epoką gotyku. Zalicza się do niej graveyard poets – poetów cmentarnych, czyli szereg przedromantycznych poetów angielskich, których utwory charakteryzują się ponurymi medytacjami nad śmiertelnością, “czaszkami i trumnami, epitafiami i robakami” w kontekście cmentarza. Pisarze tego okresu to między innymi Matthew Lewis, Anne Radcliffe i William Beckford.
_

Nowoczesne epoki literatury angielskiej

  • Okres wiktoriański – The Victorian Period (1832–1901)

Był to czas wielkich problemów społecznych, religijnych, intelektualnych i ekonomicznych, których zwiastunem było uchwalenie ustawy dotyczącej wyborów rozszerzającej prawa wyborcze (Reform Bill). Okres ten jest często dzielony na “wczesny” – “Early” (1832-1848), “środkowy” – “Mid” (1848-1870) i “późny” “Late” (1870-1901) lub na dwie fazy: prerafaelitów (1848-1860) oraz estetyzmu i dekadentyzmu (1880-1901). Okres wiktoriański, obok okresu romantycznego, jest najbardziej popularnym, wpływowym i płodnym okresem w całej literaturze angielskiej (i światowej). Angielscy pisarze tego okresu to m.in. Christina Rossetti, John Ruskin i Charles Dickens.

  • Okres edwardiański – The Edwardian Period (1901–1914)

Okres ten jest czasem przedstawiany jako romantyczny, złoty wiek długich letnich popołudni i przyjęć w ogrodzie i wygrzewania się w słońcu, które nigdy nie zachodzi. Epoka ta charakteryzowała się znacznymi zmianami w polityce wśród grup społecznych, które wcześniej były wykluczone z życia politycznego, takich jak robotnicy, służba i przemysłowa klasa robotnicza, a kobiety zaczęły odgrywać większą rolę w polityce. Choć to krótki okres, obejmuje niesamowitych klasycznych powieściopisarzy, takich jak Joseph Conrad, Ford Madox Ford i Rudyard Kipling.

  • Okres georgiański– The Georgian Period (1910–1936)

Był to czas ogromnych zmian społecznych, z początkami rewolucji przemysłowej (Industrial Revolution), która rozpoczęła proces nasilania się podziałów klasowych, oraz pojawieniem się rywalizujących ze sobą partii politycznych. Poezja georgiańska uważana jest dziś za twórczość pomniejszych poetów. Tematy i zagadnienia miały raczej charakter wiejski lub pastoralny, traktowane były delikatnie i tradycyjnie, a nie z pasją (jak w poprzednich okresach) lub eksperymentalnie (jak w nadchodzącym okresie modernizmu). Obejmuje pisarzy angielskich takich jak John Masefield, W.H. Davies i Rupert Brooke.

  • Modernizm – The Modern Period (1914–?) 

Okres modernizmu tradycyjnie odnosi się do dzieł powstałych po rozpoczęciu I wojny światowej. Jego cechy to odważne eksperymentowanie z tematem, stylem i formą, obejmujące narrację, wiersz i dramat. Angielscy pisarze i pisarki tego okresu to przede wszystkim powieściopisarze James Joyce, Virginia Woolf i Dorothy Richardson. Trudno powiedzieć, czy modernizm się skończył, choć wiemy, że postmodernizm rozwinął się po nim i z niego; na razie gatunek ten pozostaje w toku.

W tym czasie pojawił się również ruch formalistyczny New Criticism (nowa krytyka), inspirowany takimi twórcami jak T.S. Eliot czy William Empson. Ruch kładł nacisk na metodę close reading, zwłaszcza poezji, aby odkryć, jak dzieło literackie funkcjonowało jako samodzielny, autoreferencyjny obiekt estetyczny. Najwybitniejsi przedstawiciele New Criticism to m.in. Robert Penn Warren, Allen Tate, Cleanth Brooks.

  • Postmodernizm – The Postmodern Period (1945–?)

Okres postmodernistyczny rozpoczyna się mniej więcej w momencie zakończenia II wojny światowej. Wielu uważa, że jest on bezpośrednią odpowiedzią na modernizm. Niektórzy twierdzą, że okres ten zakończył się około 1990 roku, ale prawdopodobnie jest zbyt wcześnie, aby uznać go za zamknięty. W tym czasie rozwinęła się poststrukturalistyczna teoria i krytyka literacka. Niektórzy znani pisarze tego okresu to Samuel Beckett, Anthony Burgess i Iain Banks. Wielu postmodernistycznych autorów pisało również w okresie modernizmu.

Po zapoznaniu się z historią angielskich epok literatury możemy zająć się najwybitniejszymi nazwiskami angielskich pisarzy.
_

Ojciec literatury angielskiej

Jednym z pierwszych twórców angielskich znanych z imienia i nazwiska był Geoffrey Chaucer (ok. 1343-1400). Jest on nazywany ojcem literatury angielskiej (the Father of English Literature), ponieważ był pierwszym wielkim poetą piszącym w języku angielskim i pierwszym, który pisał znane i rozpoznawalne wiersze i opowiadania w średniowiecznym języku angielskim. Geoffrey Chaucer urodził się prawdopodobnie w Londynie. Jego ojciec był dobrze prosperującym handlarzem winem. Nie zachowały się żadne szczegóły dotyczące jego wczesnego życia i edukacji.
_

W 1357 roku był stronnikiem Elżbiety, hrabiny Ulsteru. Chaucer został pojmany przez Francuzów podczas wyprawy do Bretanii w 1359 roku, ale został wykupiony przez króla. Edward III wysłał go później na misje dyplomatyczne do Francji, Genui i Florencji. Jego podróże umożliwiły mu zapoznanie się z twórczością takich autorów jak Dante, Boccaccio i Froissart. Około 1366 roku Chaucer poślubił Philippę Roet, damę dworu królowej. Przypuszcza się, że mieli troje lub czworo dzieci. W 1374 roku został mianowany kontrolerem lukratywnego londyńskiego urzędu celnego. W 1386 roku został wybrany na posła do parlamentu hrabstwa Kent, pełnił też funkcję sędziego pokoju. W 1389 roku został urzędnikiem królewskich robót, nadzorującym królewskie projekty budowlane. Piastował wiele innych królewskich stanowisk, służąc zarówno Edwardowi III, jak i jego następcy Ryszardowi II.

Pierwszym ważnym dziełem Chaucera była The Book of the Duchess, elegia dla pierwszej żony jego patrona Jana z Gaunt. Inne jego dzieła to Parlement of Foules, The Legend of Good Women oraz Troilus and Criseyde. W 1387 r. rozpoczął swoje najsłynniejsze dzieło, The Canterbury Tales, w których różnorodna grupa ludzi opowiada historie, aby umilić sobie czas podczas pielgrzymki do Canterbury. Jest ono uważane za jedno z największych dzieł poetyckich w języku angielskim.
_
Angielscy pisarze_
_

Najwybitniejsi angielscy pisarze

Niektóre z wielu rozpoznawalnych nazwisk angielskich twórców:

  • WILLIAM SZEKSPIR (1564-1616) – największy na świecie dramaturg i pisarz języka angielskiego, został uhonorowany tytułem narodowego poety Anglii i “Bardem z Avonu”. Jest autorem 38 sztuk teatralnych i 154 sonetów, takich jak wszystkim znane Romeo and Juliet, Macbeth czy Hamlet. Sztuki napisane przez Szekspira zostały przetłumaczone na wszystkie najważniejsze języki świata i były wystawiane częściej niż sztuki jakiegokolwiek innego dramatopisarza. W trakcie swojej kariery ten literacki geniusz dotykał różnych gatunków dramatopisarstwa, w tym komedii, romansu, tragedii i historii. Romantycy uważali go za geniusza, Wiktorianie darzyli go czcią. Nawet w obecnym XXI wieku dzieła Szekspira są studiowane i wystawiane w różnych kulturach. Bez wątpienia jest on najbardziej znaczącym i cenionym twórcą w świecie literatury.
    _
  • JANE AUSTEN (1775-1817) – była angielską pisarką najbardziej znaną z sześciu znaczących powieści, które interpretują brytyjskie ziemiaństwo pod koniec XVIII wieku. Urodzona w dużej i zżytej rodzinie, która należała do dolnej granicy angielskiej szlachty; pisała o tym, co widziała i czego doświadczyła. Zaczęła pisać w wieku 12 lat. W wieku 18 lat stworzyła już pokaźny dorobek, pokazujący jej niechęć do sentymentalnych fikcji. Swoje pierwsze poważne dzieło, Lady Susan, napisała w wieku 19 lat. Potem powstawały kolejne powieści, takie jak Pride and Prejudice czy Emma. Cztery z jej powieści zostały opublikowane za jej życia; pozostałe ukazały się wkrótce po jej śmierci.
    _
  • CHARLES DICKENS (1812-1870) – jeden z najbardziej poczytnych angielskich pisarzy wszechczasów, słynie z powieści poruszających drażliwe kwestie ubóstwa, pracy dzieci i niewolnictwa. Czerpiąc inspirację z dziecięcych doświadczeń biedy i niepewności, jego powieści są zazwyczaj na wpół autobiograficzne. Autor ten obdarzony był silną pamięcią, a większość postaci w jego powieściach oparta jest na ludziach, których spotkał i poznał. Dotyczy to również jego własnych rodziców, którzy byli pierwowzorem dla postaci państwa Micawber w słynnej powieści David Copperfield. Postacie stworzone przez tego powieściopisarza są popularne ze względu na ich idiosynkrazje i dziwaczne imiona. Niektóre z jego popularnych powieści to Oliver Twist, A Christmas Carol i Hard Times. Jego książki doczekały się ponad 200 adaptacji filmowych, w tym The Pickwick Papers – niemy film nakręcony na początku XX wieku. Angielscy pisarze.
    _
  • GEORGE ELIOT (1819-1880) – była angielską powieściopisarką, poetką, dziennikarką, a także tłumaczką. Jej prawdziwe nazwisko to Mary Ann Evans. Używała męskiego pseudonimu, ponieważ w tamtych czasach uważano, że kobiety piszą tylko lekkie powieści, a ona chciała być traktowana poważnie i przełamać ten stereotyp. Była autorką siedmiu powieści, znanych z realizmu i wnikliwości psychologicznej. Jej książki ceniono przede wszystkim za opisy wiejskiego społeczeństwa, a ona sama uważała, że w prozaicznych szczegółach zwykłego wiejskiego życia jest wiele ciekawości i znaczenia. Najbardziej pamiętana jest za Middlemarch, który był nie tylko jej arcydziełem, ale także jedną z najwspanialszych powieści w historii angielskiej literatury pięknej. Jej inne znaczące dzieła to m.in. Silas Marner i Daniel Deronda. Pracowała również jako tłumaczka, co pozwoliło jej zapoznać się z różnymi niemieckimi tekstami religijnymi, społecznymi i filozoficznymi, których elementy pojawiły się w jej literaturze. Jej książki były również adaptowane na różne filmy i programy telewizyjne.
    _
  • LEWIS CARROLL (1832-1898) – był znanym angielskim pisarzem, matematykiem i fotografem. Od wczesnego dzieciństwa przejawiał talent do śpiewu, opowiadania historii i pisania wierszy. Ukończył z wyróżnieniem studia matematyczne w Christ Church College, następnie zdobył tam stanowisko wykładowcy matematyki. Łączyła go bardzo szczególna więź z małymi dziećmi. Jedna z córek dziekana college’u, Alice Liddell, namówiła go do napisania historii, które opowiadał im podczas wycieczek. Carroll zgodził się i wkrótce jego rękopis został opublikowany jako Alice’s Adventures in Wonderland. Książka ta stała się światowym bestsellerem wśród literatury dziecięcej i przyniosła mu światową sławę. Inne jego słynne dzieła to np. Through the Looking-Glass and What Alice Found There, oraz pisma matematyczne, takie jak An Elementary Treatise on Determinants i Curiosa Mathematica. Najbardziej pamiętany jest ze względu na swój talent do gry słownej, logiki i dziecięcej fantazji.
    _
  • A. MILNE (1882-1956) – pionier w pisaniu książek dla dzieci, Milne wniósł ogromny wkład do świata literatury w ciągu swojej kariery. Od satyrycznych artykułów w “Punchu”, przez szpiegowską historię w The Red House Mystery, aż po pełne wyobraźni i kreatywności opowieści o Winnie the Pooh, Milne zaspokajał potrzeby szerokiego grona odbiorców. W latach swojej aktywności Milne dał się poznać również jako dramaturg. Wkład Milne’a jako powieściopisarza i poety w gatunek literatury dziecięcej był wzorcowy i to właśnie dlatego jego postać do dziś cieszy się niesłabnącym powodzeniem.
    _
  • AGATHA CHRISTIE (1890-1976) – znana jako Królowa Zbrodni (Queen of Crime), była znaną angielską pisarką, która napisała ponad 66 powieści detektywistycznych. Najbardziej znana jest jako twórczyni belgijskiego detektywa Hercule Poirot i wiejskiej damy Miss Marple. Przypisuje się jej też napisanie najdłużej granej na świecie sztuki The Mousetrap. Jej pierwszą udaną publikacją był The Mysterious Affair at Styles, który wprowadził jej postać Poirota. Jej książki zostały przetłumaczone na 103 języki, a jej dzieła zajmują trzecie miejsce, po dziełach Williama Szekspira i po Biblii, jako najczęściej wydawane książki na świecie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje And Then There Were None, która jest jej najlepiej sprzedającą się powieścią. Za swój znaczący wkład w rozwój kryminału otrzymała wiele nagród, takich jak “Grand Master Award” i “Edgar Award”. Na podstawie jej opowiadań powstało wiele filmów, seriali telewizyjnych, gier wideo i komiksów. Jej postać Poirot jest jedyną postacią fikcyjną, dla której “The New York Times” opublikował nekrolog, co jest wyraźnym dowodem jego popularności.
    _
  • R.R. TOLKIEN (1892-1973) – był angielskim pisarzem, filologiem i naukowcem. Jego dzieło The Hobbit, które początkowo było historią na dobranoc dla jego dzieci, stało się wielokrotnie nagradzaną powieścią, która zyskała setki milionów fanów na całym świecie. Powieść stała się jedną z najbardziej lubianych książek pisarza, wraz z jego bogatą w inwencję serią epickich opowieści The Lord of the Rings. Cykl opowieści został zaadaptowany na wielokrotnie nagradzane przeboje filmowe nakręcone przez hollywoodzkiego reżysera Petera Jacksona. Tolkien był pisarzem cieszącym się międzynarodowym uznaniem, najbardziej popularnym dzięki swoim mrocznym opowieściom fantasy. To właśnie ze względu na swoje powiązania z fikcyjnymi historiami, pisarstwem fantasy zyskał miano “ojca współczesnej literatury fantasy”. Do innych dzieł pisarza zaliczają się m.in. Farmer Giles of Ham czy Smith of Wootton Major. Więcej o R.R. Tokienie piszemy tutaj.
    _
  • S. LEWIS (1898-1963) – jest znaną na całym świecie postacią literacką, powszechnie uważaną za pioniera powieści fantastycznych dla dzieci. Należał do najbardziej wszechstronnych autorów, piszących na różne tematy i w różnych gatunkach. Jest autorem wielu wierszy, powieści science fiction, książek krytyczno-literackich, chrześcijańskich książek religijnych i opowiadań fantasy. Najbardziej znany jest ze swojej powieści fantasy dla dzieci The Chronicles of Narnia, która została również zaadaptowana na film, który stał się jednym z najlepiej zarabiających filmów XXI wieku. Wśród innych jego znaczących dzieł znajdują się The Screwtape Letters czy Spirits in Bondage – jego pierwsza publikacja, oraz szeroko cenione książki na temat wiary chrześcijańskiej, np. The Case for Christianity czy The Problem of Pain. Wiele z jego pism na temat chrześcijaństwa jest dziś wykorzystywanych na całym świecie przez wielu chrześcijańskich misjonarzy i kaznodziejów.
    _
  • GEORGE ORWELL (1903-1950) – był angielskim powieściopisarzem, eseistą, dziennikarzem i krytykiem. Urodzony w Indiach jako syn brytyjskiego urzędnika państwowego, naprawdę nazywał się Eric Arthur Blair; George Orwell był jego pseudonimem. Rok po urodzeniu matka zabrała go do Anglii. Orwell uczył się w szkole z internatem Eton College. Ponieważ jego rodzina nie miała środków finansowych na jego edukację uniwersytecką, wstąpił do Indyjskiej Policji Imperialnej. Po pięciu latach służby w Birmie wrócił do Anglii, aby realizować swoją pasję pisarską. Jego kariera nabrała rozgłosu dzięki powieści Animal Farm z 1945 roku. Była to antysowiecka satyra, której głównymi bohaterami były dwie świnie. Świnie rzekomo reprezentowały Józefa Stalina i Leona Trockiego. Jego następne dzieło, Nineteen Eighty-Four, opisywało, jak totalitarny reżim prześladuje indywidualizm. Zarówno Animal Farmjak i Nineteen Eighty-Four to literackie arcydzieła. Orwell do dziś jest czczony i znajduje się na liście największych pisarzy wszechczasów.
    _
  • IAN FLEMING (1908-1964) – był angielskim pisarzem i oficerem wywiadu marynarki wojennej, najbardziej znanym z serii powieści szpiegowskich o Jamesie Bondzie. Był osobowością o wielu twarzach, pracował również jako dziennikarz, makler giełdowy i bankier, zanim zajął się pisaniem literatury pięknej. Studiował krótko na uniwersytecie w Monachium i w Genewie. Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa, otrzymał przydział do Royal Navy i pracował dla brytyjskiego wywiadu morskiego. Brał udział w planowaniu Operacji Goldeneye oraz w planowaniu i nadzorowaniu dwóch jednostek wywiadowczych. W tym czasie nauczył się również wiele o szpiegostwie. Jego doświadczenia jako oficera wywiadu marynarki wojennej zmotywowały go do pisania powieści szpiegowskich. Napisał 12 powieści o Jamesie Bondzie i dwa zbiory opowiadań, które ugruntowały jego pozycję jako jednego z najbardziej znanych brytyjskich autorów swojej epoki. Pierwsza powieść Fleminga o Bondzie, Casino Royale, została wydana w 1952 roku i odniosła natychmiastowy sukces. Napisał również książkę dla dzieci Chitty-Chitty-Bang-Bang: The Magical Car, dedykowaną swojemu synowi.
    _
  • ROALD DAHL (1916-1990) – był brytyjskim powieściopisarzem, poetą, scenarzystą, autorem opowiadań i pilotem myśliwskim z czasów wojny. Pisał niesamowite i humorystyczne historie dla dzieci. Jego opowiadania są zaliczane do najlepiej sprzedających się książek beletrystycznych na świecie, a on sam jest często uważany za jednego z największych autorów opowiadań dla dzieci XX wieku. Jego bestsellerowe książki cieszą się tak wielkim uznaniem i sławą, że zostały wydane w ponad 60 językach na całym świecie. Podczas gdy jego opowiadania dla dzieci charakteryzowały się szybkim tempem akcji, jego literatura dla dorosłych zyskała uznanie dzięki nagłym zwrotom akcji i nieoczekiwanym fabułom. Swoją najbardziej lubianą powieść, The BFG, zadedykował swojej najstarszej córce Olivii. Wiele z jego publikacji, takich jak Matilda czy Charlie and the Chocolate Factory, doczekało się adaptacji filmowych i musicalowych. Nawet po śmierci pisarza jego dzieła nadal inspirują wielu początkujących autorów i bawią dzieci i dorosłych na całym świecie.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł o angielskich pisarzach, polecam zajrzeć na bloga CHOICES, gdzie znajdziesz wiele ciekawych treści o podobnej tematyce, takich jak artykuły o krajach anglojęzycznych, jak i również przydatne zasady angielskiej gramatyki. Jeśli chciałbyś poduczyć się języka angielskiego lub innego, koniecznie sprawdź oferty kursów językowych CHOICES, odbywających się w pełni online.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Magdalena Nowicka

Magdalena Nowicka

Studentka filologii angielskiej w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
Interesuje się krajami anglojęzycznymi, szczególnie Nową Zelandią, gdzie
w przyszłości chciałaby zamieszkać. Czas wolny spędza na zabawie
z psem i oglądaniu horrorów.