CEFR, czyli Common European Framework of Reference for Languages

Czym jest CEFR i dlaczego tak często pojawia się przy egzaminach i certyfikatach językowych? Co oznaczają skróty A1, B2 czy C1? Co dokładniej stoi za skrótem CEFR? Do czego wykorzystuje się CEFR i jak możemy skorzystać z niego? Wyjaśniamy!

Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) to inaczej Europejski System Opisu Kształcenia Językowego. Jest to międzynarodowa, sześciostopniowa skala, którą posługują się specjaliści przy nauczaniu i do oceny umiejętności językowych osób uczących się języka obcego. Kompetencje językowe uporządkowane są od tych podstawowych do najbardziej zaawansowanych i oznaczone odpowiednio symbolami: A1 – A2 – B1 – B2 – C1 – C2. Kolejne litery odpowiadają trzem głównym poziomom: podstawowy, średniozaawansowany i biegły.

Kursy językowe online >>
_
Czym jest CEFR?
_

Krótka historia powstania CEFR

Jak porównać biegłość w języku obcym dwóch, a nawet więcej, osób? żeby take zadanie nie było czysto impresjonistyczne, gdy — dla przykładu — oceniamy angielski kandydatów do pracy, Rada Europy zapoczątkowała projekt “Language Learning for European Citizenship” w latach 1989–1996. Był on podstawą do powstania dzisiejszego CEFRu. Zaś w listopadzie 2001 za sprawą rezolucji Unii Europejskiej sześć poziomów referencyjnych w posługiwaniu się językami obcymi (A1, A2, B1, B2, C1, C2)  stał się pisaną normą na terenie Europy. Nazewnictwo poziomów zaawansowania stało się już tak popularne, że zmianom uległy popularne nawy egzaminów FCE, CAE i CPE (tzw. egzaminów Cambridge’owskich) odpowiednio na B2 First, C1 Advanced i C2 Proficiency.
_

Co weryfikuje CEFR?  

CEFR ma na celu ustandaryzowanie procesu oceniania efektów nauki języków obcych, które tak bardzo potrafią być impresjonistyczne i subiektywne. Sprawdzając umiejętności językowe, CEFR kładzie nacisk na trzy podstawowe wymiary: aktywności językowe, domeny oraz kompetencje.
_

I wymiar – aktywności językowych – weryfikuje:

  • recepcję, czyli jak rozumiesz tekst mówiony i czytany
  • produkcję, czyli jak mówisz i piszesz
  • interakcję, czyli jak porozumiewasz się z innymi w mowie i piśmie
    _

II wymiar – domeny – koncentruje się na rejestrach językowych i ich odpowiednim użyciu w kontekście:

  • domena edukacyjna
  • domena zawodowa
  • domena publiczna
  • domena osobista
    _

III wymiar – kompetencje – obejmuje i definiuje konkretne umiejętności językowe w zakresie mówienia, czytania, słuchania i pisania:

  • A1
  • A2
  • B1
  • B2
  • C1
  • C2
    _

W poniższej infografice przedstawione zostały wymagania w odniesieniu do sześciostopniowej skali. Osoby, które chciałyby samodzielnie ocenić swój poziom języka obcego według skali CEFR, mogą posiłkować się tabelą na oficjalnej stronie Rady Europy.
_

PODSTAWOWY

Poziom A1

Rozumie i używa podstawowych zwrotów. Potrafi się przedstawić i sformułować proste pytania. Pomyślnie uczestniczy w interakcji, gdy rozmówca mówi wolno i wyraźnie.
_

Poziom A2

Rozumie proste zdania i często używane zwroty dotyczące życia codziennego. Potrafi komunikować proste i bezpośrednie informacje, opowiedzieć o sobie i o swoich potrzebach.
_

NIEZALEŻNY

Poziom B1

Rozumie wypowiedzi na tematy związane z pracą, szkołą, czasem wolnym. Swobodnie porozumiewa się podczas podróży do kraju, w którym język obcy jest używany. Potrafi napisać prosty tekst na znany temat lub związany z zainteresowaniami. Opisuje i wyjaśnia pojęcia abstrakcyjne tj. doświadczenia, marzenia, ambicje.
_

Poziom B2

Rozumie podstawowe założenia skomplikowanych tekstów na tematy konkretne i abstrakcyjne. Płynnie i spontanicznie wyraża swoją opinią w rozmowach z natywnymi użytkownikami. Potrafi napisać spójny, szczegółowy tekst w szerokim zakresie tematów, przedstawić i wyjaśnić swoje stanowisko rozważając zalety i wady.
_

BIEGŁY

Poziom C1

Rozumie większość złożonych tekstów i wypowiedzi. Bez większych problemów posługuje się językiem w sytuacjach społecznych, akademickich i zawodowych. Pisze jasne i dobrze ustrukturyzowane teksty na tematy złożone używając zaawansowanych środków językowych.
_
Poziom C2

Rozumie wszystkie usłyszane wypowiedzi i teksty w języku obcym. Potrafi je podsumować, przywołać argumenty, tezy i przekazać je w spójny sposób. W spontaniczny, biegły i precyzyjny sposób wyraża swoje myśli różnicując odcienie znaczeniowe.
_

Źródło: CEFR Common Reference levels – Global Scale
_

Rada Europy zapoczątkowała projekt “Language Learning for European Citizenship” w latach 1989–1996. Był on podstawą do powstania dzisiejszego CEFRu. Zaś w listopadzie 2001 za sprawą rezolucji Unii Europejskiej sześć poziomów referencyjnych w posługiwaniu się językami obcymi (A1, A2, B1, B2, C1, C2)  stał się pisaną normą na terenie Europy. Nazewnictwo poziomów zaawansowania stało się już tak popularne, że zmianom uległy popularne nawy egzaminów FCE, CAE i CPE (tzw. egzaminów Cambridge’owskich) odpowiednio na B2 First, C1 Advanced i C2 Proficiency. Przeliczanie poziomów wygląda inaczej w przypadku na przykład egzaminu IELTS, co jest spowodowane koniecznością porównywania wyników różnych certyfikatów językowych na całym świecie.

Kurs językowy przygotowujący do egzaminu IELTS >>

Zatem CEFR jest podstawą przy ocenianiu kompetencji językowych i stanowi punkt odniesienia dla wszystkich oficjalnych egzaminów językowych przeprowadzanych przez międzynarodowe instytucje. Jest to także przydatna skala, którą posługują się pracodawcy i uczelnie wyższe przy rekrutacji, a także nauczyciele i instytucje edukacyjne. Choć CEFR rekomendowany jest do większości języków europejskich, warto pamiętać, że autorzy książek, czy wewnętrznych egzaminów językowych mogą te kryteria dostosowywać do swoich wymagań i potrzeb.
_
CEFR
_

CEFR level. Certyfikat CEFR i co dalej?

Po przeprowadzeniu testu poziomującego z języka obcego i określeniu poziomu według skali CEFR, można podjąć różne kroki w zależności od wyniku testu i celów, jakie chce się osiągnąć. Oto kilka naszych sugestii:

  • Kontynuuj naukę na swoim obecnym poziomie: Jeśli Twój wynik testu wskazuje, że znajdujesz się na odpowiednim poziomie dla swoich celów, kontynuuj naukę na swoim obecnym poziomie. Skup się na praktykowaniu umiejętności i rozwijaniu swojego słownictwa. Otaczaj się językiem.
    _
  • Podnieś swój poziom: Jeśli Twój wynik testu wskazuje, że możesz podnieść swój poziom językowy, przemyśl rozpoczęcie nauki na wyższym poziomie. Skonsultuj się ze swoim lektorem/lektorką aby ustalić szczegóły.
    _
  • Skoncentruj się na słabościach: Jeśli Twój wynik testu wskazuje, że masz pewne luki w swojej wiedzy językowej, skup się na pracy nad tą dziedziną. Skonsultuj się z lektorem/lektorką, aby pomóc Ci w identyfikacji obszarów, które wymagają pracy.
    _
  • Korzystaj z różnych źródeł: Wykorzystaj różne źródła, aby wzmocnić swoją naukę języka obcego, takie jak filmy, książki, podcasty, aplikacje i gry.
    _
  • Ucz się poprzez praktykę: Regularnie używaj języka, korzystając z różnych sposobów, takich jak rozmowy z native speakerami.
    _
  • Znajdź motywację: Szukaj motywacji do nauki języka obcego, takiej jak podróże zagraniczne, praca lub studia za granicą, kultura i sztuka, muzyka, filmy itp.
    _

Jeśli szukasz odpowiedniej kadry lektorskiej która przygotuje Cię odpowiednio do podniesienia lub utrzymania języka na konkretny/konkretnych poziomie zajrzyj do naszej oferty kursów językowych. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami – a my pomożemy Ci obrać odpowiednią drogę i sposób nauki.

W wolnej chwili zapraszamy do polubienia i zaobserwowania naszych profili na Facebooku i Instagramie.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!