Najsłynniejsze komedie Szekspira – znasz je wszystkie?

Jakie są najsłynniejsze komedie Szekspira? Z pewnością jesteście zaznajomieni z najsłynniejszymi dziełami brytyjskiego dramatopisarza Szekspira. Na sam dźwięk tego nazwiska na myśl nasuwają się takie klasyki literatury jak „Romeo i Julia”, „Hamlet”, czy chociażby „Król Lear”. Wszystkie te dzieła łączy jedno – ich poważny charakter i tragiczne zakończenie. Czy wiecie jednak, że Szekspir jest także autorem wielu genialnych komedii, które skutecznie rozbawią nawet najbardziej wymagającą widownię? Sprawdźcie czy i wy znacie te najsłynniejsze komedie Szekspira! A po więcej ciekawostek na temat literatury brytyjskiej koniecznie przeczytajcie nasze wpisy o słynnych brytyjskich pisarzach i o klasykach literatury angielskiej.
 _
Kursy języka angielskiego w choices®
_

Najsłynniejsze komedie Szekspira – czym się różni od tragedii?

Chodź na pierwszy rzut oka różnice pomiędzy tragedią, a komedią nie wydają się być aż tak istotne, rozróżnienie tych dwóch gatunków dramatu jest niezbędne nie tylko przy pracy z krytycyzmem literackim, ale także przy wyborze odpowiedniego seansu na przytulny wieczór przed telewizorem. Czym zatem różni się szekspirowska komedia od tragedii? Po pierwsze i najważniejsze, zakończeniem! Nie będziesz mieć problemu z rozróżnieniem tych dwóch gatunków literackich, kiedy zauważysz, że tragedia zawsze kończy się źle (pomyśl o takich dziełach jak np. „Romeo i Julia” i „Hamlet”), podczas kiedy komedia będzie mieć zawsze dobre zakończenie. Kolejnym ważnym aspektem, który pozwala odróżnić komedię od tragedii jest atmosfera tych dzieł. Podczas kiedy tragedia na ogół ma mroczny i poważny charakter, przedstawia drastyczne sceny np. śmierci, walki, rozpaczy oraz trzyma widza w napięciu, komedia ma za zadanie rozśmieszenie widowni. Komedia porusza mniej poważne tematy, często zawiera sceny zakochiwania się, przygody lub ślubu. Ponadto, sam język użyty w komedii ma duże znaczenie. W przeciwieństwie do tragedii, która napisana jest zazwyczaj językiem wyższych lotów, komedia będzie napisana językiem niższym, bardziej pospolitym. Autorzy komedii nie stronią także od dowcipu, sprośnych żartów oraz ironii i sarkazmu. Na koniec warto wspomnieć o różnicach między bohaterem tragedii a bohaterem komedii – ten pierwszy to tak zwany bohater tragiczny: arystokrata, któremu los nie sprzyja, i który od początku spektaklu skazany jest na porażkę. Natomiast bohater komedii to często osoba z niższych klas społeczeństwa, która dzięki swojemu dobremu charakterowi pokonuje wszelkie przeciwności i sprawia, że komedia kończy się pozytywnie.
_
Najsłynniejsze komedie Szekspira
_

Komedia Szekspira: “Sen nocy letniej”  

Wystawiona po raz pierwszy w 1605 roku, szekspirowska komedia „Sen nocy letniej” (ang. „A Midsummer Night’s Dream”) po dziś dzień cieszy się dużym powodzeniem. „Sen nocy letniej” to niezwykła historia o miłości, zazdrości i.… elfach. Tak, o elfach! Szekspir bowiem nie stronił od używania elementów ponadnaturalnych w swoich dziełach. W „Śnie nocy letniej” czwórka młodych kochanków – Demetriusz, Lizander, Hermia i Helena, którzy walczą o prawo by być ze swoim wybrankiem, musi zmierzyć się z przeciwieństwami losu. Hermia, która pragnie poślubić Lizandra, jest zrozpaczona, kiedy jej ojciec odmawia jej tego prawa. To skutkuje tym, że para ucieka z Aten do lasu, aby móc być razem. Za nimi podążają kolejno Demetriusz, który również jest zakochany w Hermii, oraz zauroczona w Demetriuszu Helena. Całość akcji dopełnia fakt, że ateński las zamieszkany jest przez najróżniejsze leśnie duchy, które postanowią interweniować w życie bohaterów. Szczególnie ważną postacią fantastyczną jest Puk, który miłuje się w robieniu kawałów na śmiertelnikach. To przez jego akcje, psoty i pomyłki akcja komedii się rozwija. Nie popsuję wam spektaklu, jeśli zdradzę, że „Sen nocy letniej”, jak zresztą większość komedii, ma dobre zakończenie. Sztuka ta warta jest polecenia jako wystąpienie teatralne na żywo, lub w postaci filmu z 1999 roku o tej samej nazwie.
_

Komedia Szekspira: “Jak wam się podoba”

Kolejną pozycją, bez której lista najsłynniejszych szekspirowskich komedii nigdy nie byłaby kompletna jest sztuka pod tytułem „Jak wam się podoba” (ang. „As You Like It”). Komedia ta została pierwszy raz wystawiona około 1600 roku. Historia „Jak wam się podoba” rozgrywa się w większości w Lesie Ardeńskim, w jednym z francuskich księstw. Główną bohaterką tej sztuki jest młoda Rozalinda, która wraz ze swoim kuzynem ucieka do lasu po to, aby znaleźć i uwieść swoją miłość – Orlando. Główną intrygą, ale także źródłem humoru jest fakt, że Rozalinda dokonuje celu przebierając się za młodego, biednego chłopca. Na szczęście, jak to w komedii, wszystko kończy się dobrze i para na końcu pobiera się, w uroczystej i radosnej scenie ślubnej. Warto także dodać, że „Jak wam się podoba” jest przykładem tak zwanej komedii idyllicznej, czyli takiej, która idealizuje wieś oraz naturę – a co za tym idzie, inscenizacja podczas wystawiana tej sztuki jest nadzwyczaj piękna. W Polsce spektakl ten wystawiał Gdański Teatr Szekspirowski. Warto też zapoznać się z filmową adaptacją tej szekspirowskiej komedii z 2006 roku.
_

Komedia Szekspira: Burza”

Kiedy mowa o słynnych szekspirowskich komediach wiadomo jest, że „Burza” (ang. „The Tempest”) z 1611 roku musi zostać wspomniana. Ten znany spektakl rozpoczyna scena tytułowej burzy wywołanej przez prawowitego władcę Mediolanu – Prospero. Burza doprowadza do rozbicia statku, którym płyną ważne dla rozwoju akcji osobistości, między innymi Antonio, który pozbawił Prospero tronu, król Neapolu Alonso i jego syn Ferdynand. Prawdziwa intryga zaczyna się w momencie, kiedy Ferdynand zakochuje się w Mirandzie, córce Prospero. Mimo licznych przeciwieństw losu, na końcu sztuki Miranda i Ferdynand są szczęśliwą parą, a ich miłość jednoczy przy okazji dwie zwaśnione ze sobą rodziny. „Burza” jest godną polecenia szekspirowską komedią zarówno w formie tradycyjnej, jak i w filmowej adaptacji z 2010 roku.
_

Komedia Szekspira: Poskromienie złośnicy”

„Poskromienie złośnicy” (ang. “The Taming of the Shrew”) to jedno z pierwszych dzieł Szekspira. Sztuka ta została po raz pierwszy wystawiona około 1594 roku, a miejscem jej akcji jest piękna Padwa. Tytułową złośnicą jest Katarzyna, córka zamożnego mieszczanina z Padwy. Katarzyna ma silny charakter i lubi postawić na swoim, zatem sprawia nie lada problemy, kiedy jej ojciec chce ją wydać za mąż. Różni zalotnicy próbują przypodobać się Katarzynie na swoje sposoby, jednak wszystkich dziewczyna w końcu zniechęca swoim wybuchowym temperamentem i ciętym językiem. Katarzynę jest w stanie opanować dopiero niejaki Petruchio z Werony, który jest tak łakomy na pieniądze z posagu, że poślubiłby każdą pannę na wydaniu – nawet nieobliczalną Katarzynę. Ta pełna humoru sztuka Szekspira ma kilka znakomitych adaptacji, w tym film z 1967 roku, w którym główną rolę złośnicy zagrała Elizabeth Taylor.
_
Kursy języka angielskiego w choices®
_

Komedia Szekspira: “Wiele hałasu o nic”

Na koniec listy z najsłynniejszymi komediami Szekspira trafia “Wiele hałasu o nic” (ang. “Much Ado About Nothing”). Ta wydana w 1612 roku sztuka rozgrywa się we Włoszech. Utwór ten skupia się głównie na parze kochanków – Hero i Claudio, których miłość wystawiona zostaje na próbę przez podłych Beatrice i Benedickta. Przez pogłoskę, którą para rozsiała na temat Hero, Claudio ma wątpliwości, czy powinien się z nią żenić. Młoda dziewczyna, słysząc fałszywe plotki o sobie, mdleje i ku ogólnej rozpaczy wydaje się być martwa. Na szczęście “Wiele hałasu o nic” to komedia i Szekspir zadbał o to, aby Hero i Claudio mieli dobre zakończenie – dziewczyna nie umiera i zostaje oczyszczona ze wszelkich zarzutów. Warto dodać, że istnieje wiele ekranizacji tej słynnej sztuki, w tym godna uwagi wersja filmowa z 1993 roku.
_

Szekspir – autor słynnych komedii

Jak widać po przykładzie “Snu nocy letniej”, “Burzy” oraz “Wiele hałasu o nic”, Szekspir potrafił napisać godny podziwu happy end (właściwie ta fraza występuje w języku angielskim jako “happy ending”). Czy zdołaliśmy zmienić wasze zdanie na temat twórczości najsłynniejszego brytyjskiego pisarza? Jakie inne dzieła Szekspira są według was godne uwagi? Koniecznie zajrzyjcie na nasz Instagram, gdzie zamieszczamy ciekawostki związane z językiem i kulturą angielską. Warto odwiedzić też naszą stronę na Facebooku.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Weronika Wylot

Weronika Wylot

Studentka filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zafascynowana anglojęzyczną kulturą i literaturą, książki pochłania w hurtowych ilościach. Szczególnie interesuje się współczesną poezją amerykańską. W wolnych chwilach opiekuje się swoją kolekcją roślin domowych lub uprawia jogę.