Klasyki literatury amerykańskiej na ekranie

Jak często sięgacie po klasyki literatury? Literatura klasyczna jest często pomijana, uważana za nudną i nieciekawą, a w rzeczywistości, takie zetknięcie z klasyką potrafi nam przynieść wiele korzyści. Pozwala nam to bowiem cofnąć się do czasów, których nigdy bezpośrednio nie udało nam się doświadczyć. Taka podróż otwiera nam drzwi na nowe kultury, światopoglądy oraz przedstawia nam wydarzenia historyczne z nieco innej perspektywy. Te klasyczne dzieła literackie od lat inspirują twórców filmowych do opowiedzenia danej historii na nowo.

Daje nam to możliwość zetknięcia się z dziełem w innej, bardziej przystępnej formie. W tym artykule pokażemy wam trochę klasyki  literatury amerykańskiej przeniesionej na wielki ekran.

Kursy języka angielskiego online >>
_
Klasyki literatury amerykańskiej na ekranie
__

Przeminęło z wiatrem (Gone With The Wind, 1939)

Klasyk klasyków i must-watch jeżeli jesteście fanami romansów osadzonych w wojennej rzeczywistości. Przeminęło z wiatrem to opowieść, która przenosi nas do czasów wojny secesyjnej, do stanu Georgia w XIX wiecznych Stanach Zjednoczonych. Główną bohaterką jest szesnastoletnia, beztroska i piękna córka bogatego plantatora bawełny, Scarlett O’Hara, która nie wierzy w wojnę i nie rozumie nagłego zrywu mężczyzn do walki z Jankesami o zwycięstwo Południa. Do tej pory bogate i pełne przyjemności życie Scarlett przeradza się w historię o przetrwaniu z romantycznymi perypetiami w tle. Znakomita ekranizacja tej słynnej powieści Margaret Mitchell w reżyserii Victora Fleminga przyniosła twórcom ogromny sukces. Film został nominowany do 13 Oscarów i zwyciężył w ośmiu kategoriach, a także otrzymał dwa honorowe Oscary. To właśnie dzięki tej produkcji w historii kina pojawiły się kultowe cytaty takie jak.: „Pomyślę o tym jutro”/I’ll think about that tomorrow czy „Szczerze mówiąc, moja droga, nic mnie to nie obchodzi”/ Frankly, my dear, I don’t give a damn.
_


_

Zabić drozda (To Kill a Mockingbird, 1962)

Ten tytuł na pewno już kiedyś słyszeliście. Klasyka literatury, która stała się klasyką kina amerykańskiego.

Zabić drozda autorstwa Harper Lee to historia Atticusa Fincha, owdowiałego prawnika, który broni czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej kobiecie, a wszystko opowiedziane jest z perspektywy dziecka. Opowieść została osadzona w czasach Wielkie kryzysu (The Great Depression) w stanie Alabama i porusza problemy rasizmu, równouprawnienia, braku sprawiedliwości, oraz co tak naprawdę jest najcenniejsze w życiu. Adaptacja tej słynnej powieści w reżyserii Roberta Mulligana to amerykański dramat obyczajowy nagrodzony Oscarem w trzech kategoriach, w tym za najlepszy scenariusz adaptowany. Jest to film, którego zdecydowanie nie można przegapić ze względu na niesamowitą grę aktorską oraz wspaniałe przedstawienie miasteczka Macomb. Wcielający się w rolę Atticusa Gregory Peck, fantastycznie oddał heroizm i szlachetność postaci, za co został doceniony przez największe stowarzyszenia filmowe.

Jeżeli jesteście fanami filmów prawniczych, Zabić drozda to pozycja obowiązkowa.
_

_

Kursy językowe, tłumaczenia i inne usługi językowe w choices®

Niezależnie od tego, czy szukasz wsparcia w nauce nowego języka, potrzebujesz tłumaczenia ważnych dokumentów czy chcesz przygotować napisy do filmu, zespół choices® jest gotowy, by sprostać Twoim potrzebom.

Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew Over the Cuckoo’s Nest, 1975)

Oscarowa rola Jacka Nickolsona jako Randle Patrick McMurphy na długo zapadnie wam w pamięci. Sfilmowana powieść Kena Keseya pod tym samym tytułem z 1962 roku, to amerykański dramat psychologiczny w reżyserii Miloša Formana, który jest uważany za jeden z najlepszych filmów wszech czasów. Nakręcony w Salem i Depoe Bay zimą 1975 roku opowiada historię anarchisty, Randle’a Patricka McMurphy’ego, który udaje niepoczytalność, aby zostać przeniesionym z więzienia do stanowego szpitala psychiatrycznego. W szpitalu staje się zbuntowanym przywódcą pacjentów oraz nemezis pielęgniarki Ratched, która za wszelką cenę próbuję utrzymać kontrolę nad swoim oddziałem. W filmie pojawia się postać głuchoniemego pół-Indianina, który w powieści jest naszym narratorem i to właśnie z nim jest powiązany tytuł. Lot nad kukułczym gniazdem

to stara amerykańska dziecięca rymowanka ludowa, która jest nucona przez wodza Bromdena (“Chiefa”) jako jego wspomnienie z dzieciństwa. Niestety ten szczegół został usunięty z filmu.
_

_

Wielki Gatsby (The Great Gatsby, 2013)

Nowy Jork, rok 1922. Czasy prohibicji, gangsterki, blichtru, przepychu i romansów. Złote czasy giełdy na Wall Street, przeniesione na wielki ekran. Adaptacja klasyka F. Scotta Fitzgeralda powstała przy budżecie produkcji wynoszącym 105 milionów dolarów netto i do dziś jest jednym z najbardziej dochodowych filmów w reżyserii Baza Luhrmanna. Rozgrywająca się Epoce Jazzu akcja opowiada tragiczną historię Jaya Gatsby’ego, samozwańczego milionera i jego pościgu za dawną miłością Daisy Buchanan. Opowieść rozpoczyna się od przyjazdu Nicka Carrawaya (Tobey Maguire) w poszukiwaniu swojego American Dream. Nick, niedoszły pisarz, wprowadza się obok Gatsby’ego (Leonardo DiCaprio), po drugiej stronie zatoki niedaleko swojej kuzynki Daisy (Carey Mulligan) i jej filantropijnego męża Toma (Joel Edgerton). W ten sposób Nick zostaje wciągnięty w urzekający świat bogaczy i – będąc świadkiem ich iluzji i oszustw – pisze opowieść o niemożliwej miłości, marzeniach i tragedii.
_

_

Małe Kobietki (Little Women, 2019)

Najnowsza adaptacja powieści Louisy May Alcott “Małe kobietki” w reżyserii Grety Gerwig to klasyczna opowieść z czasów wojny secesyjnej o dojrzewaniu czterech bardzo różnych, ale niesamowicie kreatywnych sióstr, które postanawiają znaleźć swoje miejsce w świecie. Greta Gerwig stworzyła świetny film, sprytnie włączając w to współczesne tematy związane z feminizmem i równością kobiet, odchodząc przy tym od standardowego liniowego podejścia i chronologii poprzez umieszczenie wydarzeń z życia sióstr w formie nałożonych na siebie scen i retrospekcji.

Nie jest to jedyna adaptacja tej powieści, natomiast pozostaje najwierniejszą produkcją, która jednocześnie zachowuje pewne swobody twórcze reżyserki, zainspirowane własnym życiem oraz doświadczeniami Alcott. Pięknie ukazana więź między siostrami oddaje prawdziwą istotę historii Alcott. Gwiazdorska i utalentowana obsada stanowi najmocniejszą część tej adaptacji. W rolach głównych Saoirse Ronan, Florence Pugh, Emma Watson, Eliza Scanlen oraz Timothée Chalamet. Film otrzymał Oscara za najlepsze kostiumy i został nominowany w 5 innych kategoriach.
_

_

Rebeka (Rebeka, 2020)

Książka angielskiej pisarki, Daphne du Maurier, pt. Rebeka w błyskawicznym tempie uzyskała status bestsellera i stała się międzynarodowym hitem. Do dziś uznawana jest za jedną z najważniejszych powieści w dorobku pisarki. Poza tym powieść znalazła się w zaszczytnym gronie 100 najważniejszych opowieści XX wieku. Historia utrzymana jest w klimacie gotyckiej literatury grozy, a w jej tle skrywany jest romans. Świat filmu już dawno zauważył potencjał tej książki i doczekała się ona kilku adaptacji. Ta najsłynniejsza pochodzi z 1940 roku w reżyserii Alfreda Hitchcocka i ma ona na koncie dwa Oscary za najlepszy film roku oraz najlepsze zdjęcia. Najnowsza adaptacja z 2020 roku Bena Wheatleya została mocno unowocześniona i różni się od jej starszej wersji. Jest to zdecydowanie

wizualna uczta dla oczu i nowoczesna interpretacja kultowej powieści, ale jeśli szukacie filmu bardziej wiernego oryginałowi, propozycja Hitchcocka będzie zdecydowanie lepszym wyborem.
_

_

Czy wiecie, że…?

Pierwszą filmową adaptacją książki był film Trilby i Little Billee z 1896 roku, czyli 45-sekundowa sekwencja, która … zaginęła. Kiedyś adaptacje książek były podstawą filmów niemych, ale w miarę rozwoju kinematografii wraz z nową technologią, odnowiło się zainteresowanie klasyczną literaturą na ekranie, dzięki czemu niektóre z najwspanialszych historii zostały nakręcone na nowo.

George Méliès, twórca filmu niemego Podróż na Księżyc z 1902 roku, jest jednym z najwcześniejszych twórców, którzy tworzyli filmy inspirowane klasyką. Należy zauważyć, że wiele dzieł uznawanych dziś za klasykę literatury nie było klasykami w momencie ich wydania, a jedynie popularnymi książkami. Natomiast wytwórnie wiedziały, jakie historie mogą się sprzedać, a jeśli udało im się zaistnieć w świecie literackim, to istniało duże prawdopodobieństwo, że film również odniesie sukces. Przeminęło z wiatrem, Alicja i kraina czarów (1903) i Casablanca to wczesne przykłady popularnych powieści, które zostały przekształcone w filmy, zanim same powieści zostały uznane za klasyki.
_

Klasyki literatury amerykańskiej na ekranie

Znaliście te kultowe adaptacje? Pamiętajcie, że film nigdy nie zastąpi książki i warto jest też sięgać po powieści, przed lub nawet po obejrzeniu filmu, aby zobaczyć, jak dane dzieło zostało zinterpretowane z innej perspektywy. A oglądanie oraz czytanie w oryginale pozwoli wam rozwinąć wasze umiejętności językowe.

Jeżeli spodobał wam się artykuł, zapraszamy was do zajrzenia na naszego bloga, po więcej artykułów ze sfery rozrywki i kultury oraz nauki języków obcych. Zachęcamy również do śledzenia naszych social mediów, Facebooka oraz Instagrama, aby być z nami na bieżąco.

Monika Chymuk

Monika Chymuk

Filolożka języka angielskiego z dodatkowym językiem hiszpańskim w Akademii Finansów i Biznesu w Warszawie. Aspirująca tłumaczka. Pasjonatka przekładu literackiego, historii sztuki i literatury. W wolnym czasie lubi czytać o kulturze i historii krajów anglojęzycznych.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!