Gdzie angielski jest językiem urzędowym?

Zastanawiasz się gdzie angielski jest językiem urzędowym? Angielski jest językiem urzędowym w 54 krajach. Zdobył status języka globalnego, którym posługuje się już ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie. Odpowiedzi na pytania „jak do tego doszło” i „w jakich krajach z łatwością dogadamy się po angielsku” znajdują się w tym artykule.

Pomimo wielu przeprowadzonych badań, lingwiści i językoznawcy nadal nie są w stanie podać dokładniej liczby języków, jakie występują i występowały na kuli ziemskiej. Szacuje się, że jest to około 7000 języków, nie wliczając dialektów. Jednak prawdziwej liczby prawdopodobnie nigdy nie poznamy z uwagi na kompleksowość języków, brak odpowiednich danych z przeszłości oraz zanikanie języków. Dlaczego więc, to właśnie język angielski zyskał status języka międzynarodowego, globalnego, czy nawet uniwersalnego, a także stał się językiem urzędowym wielu krajów nieanglojęzycznych?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o języku angielskim odwiedź blog CHOICES.

.

Jak język angielski stał się językiem globalnym?

Pierwszym językiem globalnym była łacina – nazywana wtedy lingua franca. Wywodziła się z Imperium Rzymskiego i była językiem nauki, kultury, polityki, a w szczególności religii. Rozpowszechniła się wraz z ekspansją Imperium i szybko zdominowała całą Europę. Była nawet językiem urzędowym używanym podczas rozbiorów Polski w XVIII wieku. Jednym słowem łacina jako pierwsza uzyskała status języka komunikacji międzynarodowej.

.

W podobny sposób język angielski stał się językiem międzynarodowym.

Wraz z powstaniem Imperium Brytyjskiego w XVI wieku, łacina zaczęła ustępować miejsca innym językom. Jednym z nich był język angielski pochodzący z Wysp Brytyjskich. Brytyjczycy narzucali swój język ludom kolonizowanym, między innymi w Ameryce Północnej, Australii, Afryce czy Indiach. Ponieważ kolonie brytyjskie stanowiły prawie jedną czwartą powierzchni lądowej całej kuli ziemskiej, język angielski szybko stał się językiem powszechnym, a także prestiżowym wyznaczając status społeczny. Dodatkowymi czynnikami, które miały ogromny wpływ na status języka angielskiego były brytyjskie osiągnięcia naukowe, kultura, potęga polityczna tego kraju, a także od niedawna Internet. Stąd pojęcie globalizacji, której celem jest stworzenie „jednego świata” po przez umożliwienie komunikowania się wszystkich państw na świecie w prosty i wygodny sposób, między innymi posługując się jednym globalnym językiem – językiem angielskim.

Szukasz odpowiedniego kursu językowego, który pomoże Ci opanować nową lingua franca – sprawdź stronę najlepszych kursów języków online.

Gdzie angielski jest językiem urzędowym

.

Język angielski na świecie

Język angielski jest już nieodłącznym elementem naszego życia w XXI wieku. Otacza nas z każdej strony i jest używany w każdej dziedzinie życia. Brak jego znajomości chociaż w minimalnym stopniu odbierany jest jako brak kompetencji, czy nawet edukacji. Dlatego już od najmłodszych lat dzieci uczą się angielskiego w przedszkolu, aby nabyć odpowiednie umiejętności przydatne w dorosłym życiu. Język angielski stał się także najważniejszym narzędziem do komunikacji na arenie międzynarodowej oraz standardem na rynku pracy, co oznacza, że od kandydata oczekuje się przynajmniej podstawowej znajomości języka angielskiego.

Dane z 2020 roku zgromadzone przez portal Ethnologue i opublikowane przez SIL International pokazują, że najczęściej używanym językiem jest język angielski, którym posługuje się około 1,2 miliarda ludzi. Na drugim miejscu plasuje się języki chiński i mandaryński z liczbą około 1,1 miliarda użytkowników. Języki hinduski i hiszpański zajmują kolejno 3. i 4. miejsce.

Rodzimych użytkowników języka Szekspira jest tylko około 370 milionów. Zdecydowaną większość, bo aż 898 milionów, stanowią osoby, których językiem ojczystym nie jest język angielski. Świadczy to o ogromnym wpływie języka angielskiego i jego rozprzestrzenianiu się na inne kraje.

Kraje w których język angielski pozostał głównym językiem z czasów kolonializmu i jest używany przez większość populacji to: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia i Nowa Zelandia. Ta piątka jest często nazywana „anglosferą”. Pozostałe kraje to na przykład: Republika Irlandii, Jamajka, Trinidad i Tobago, Guana, Bahamy, Grenada, Barbados, Gibraltar, Wyspy Dziewicze, czy Falklandy.

.

Język urzędowy – co to znaczy?

Język urzędowy to taki, który w danym kraju posiada wyjątkowy status prawny. Oznacza to, że wszelkie dokumenty urzędowe powinny być tłumaczone na ten właśnie język, aby zostały rozpatrzone. Zdarza się, że języków urzędowych może być więcej, ale większość suwerennych państw posiada odpowiedni zapis w konstytucji, który mówi o tym, jaki język pełni funkcję języka urzędowego w danym kraju.

Istnieje różnica pomiędzy językami urzędowymi, a tymi oficjalnymi, którymi posługują się na co dzień obywatele danego państwa. Język oficjalny nie musi być językiem urzędowym i na odwrót. Co więcej, niektóre państwa nie mają określonego języka urzędowego, wtedy język większości uznaje się za język oficjalny w tym kraju.

  • De jure oraz de facto, to dwa popularne wyrażenia pochodzące z łaciny, które wykorzystuje się przy klasyfikacji języków na urzędowe i nieurzędowe.
  • De jure oznacza „według prawa” i wskazuje na zapis norm prawnych. Niekoniecznie może mieć zastosowanie w rzeczywistości.
  • De facto oznacza, że coś dzieje się faktycznie i ma odzwierciedlenie w rzeczywistości.

.

Gdzie język angielski jest językiem urzędowym?

Język angielski jest językiem urzędowym w 54 krajach. Są to między innymi Bahamy, Barbados, Bermudy, Botswana, Wyspy Dziewicze, Kanada, Wyspy Kajmany, Fidżi, Gambia, Guana, Ghana, Gibraltar, Grenada, Irlandia Północna, Jamajka, Kenia, Liberia, Malawi, Malta, Mauritius, Namibia, Nigeria, Szkocja, Seszele, Singapur, Republika Południowej Afryki, Tanzania, Trinidad i Tobago, Uganda, czy Walia.

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia i Nowa Zelandia to jedyne kraje, które nie mają de jureokreślonego języka urzędowego. De facto jest nim język angielski. W Ameryce Północnej 32 stany spośród 50 uznały język angielski za urzędowy na ich terytoriach. Więcej o statusie języka angielskiego w USA można przeczytać tutaj.

W krajach takich jak Indie czy Pakistan, język angielski jest językiem urzędowym chociaż nie jest to język używany na co dzień przez większość obywateli. Pojawia się w sytuacjach oficjalnych, urzędowych i biznesowych, oraz w szkołach.

Indie są największym krajem, zaraz po Stanach Zjednoczonych, pod względem anglojęzycznej populacji, która wynosi około 125 milionów. Za to najmniejszą społecznością, która uznaje język angielski za urzędowy jest Niue. Ten kraj zamieszkuje tylko 1626 osób.

W Południowej Afryce język angielski jest jednym z jedenastu języków urzędowych, a rodzimych użytkowników angielskiego jest tam około 4,8 miliona. Podobna sytuacja ma miejsce w Puerto Rico, gdzie język angielski jest językiem urzędowym wraz z językiem hiszpańskim. Inne kraje, w których więcej niż jeden język urzędowy jest uznawany to Białoruś, Belgia, Finlandia, Izrael, czy Szwajcaria.

.

Ciekawostka

Wyspa Jersey, o której pisaliśmy na blogu CHOICES to również jedno z miejsc, w którym obowiązują dwa języki urzędowe – angielski i francuski – ale de facto mieszkańcy na co dzień posługują się językiem angielskim.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Milena Bułhak

Milena Bułhak

Studentka Filologii Angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pasjonatka jazdy konnej, podróży i lotnictwa. Zawsze uśmiechnięta, ciekawa świata
i gotowa do podejmowania nowych wyzwań.