Home » Czytaj nas » Wyspa Jersey

Wyspa Jersey – co warto wiedzieć?

Wyspa Jersey, to największa wyspa z należących do „Wysp Normandzkich” położonych u wybrzeży Francji. Mimo, że znajduje się tuż przy francuskim wybrzeżu, tak naprawdę zależna jest od Zjednoczonego królestwa, a ludzie tam mieszkający posługują się na co dzień językiem angielskim. 

Wyspa Jersey

Wielu znajomych, którym mówiłam, że lecę na wyspę Jersey pytało „To w Stanach, prawda?”. Dużo osób nie ma pojęcia o istnieniu tej małej, angielskiej wysepki, a jej nazwę kojarzy z nieco bardziej popularnym stanem New Jersey, który znajduje się w Ameryce. W rzeczywistości wyspa Jersey jest jedną z wysp normandzkich i zależna jest od korony brytyjskiej. Co ciekawe – Jersey nie należy do Unii Europejskiej i posiada swoją własną walutę, funt Jersey, którego równowartość to dokładnie jeden funt brytyjski.

Jeśli tęsknisz już za odpoczynkiem i szukasz destynacji idealnej na wakacje, to lepiej nie mogłeś trafić. Anglia zwykle kojarzy nam się z nieciekawą pogodą, ale zapewniam, że na tej wyspie latem jest upalnie i naprawdę słonecznie. Piękne, szerokie plaże, wysokie klify, różnorodna i nieco egzotyczna roślinność, a także mnóstwo atrakcji, to właśnie kwintesencja tego miejsca.

Chociaż rzeczywistość nie sprzyja podróżowaniu, to nikt nie zabroni nam przecież marzyć i planować. Usiądźcie zatem wygodnie i poczujcie wakacyjny, beztroski klimat.

Wyspa Jersey to plaże, zatoki i towarzyszące im zabytki  

Choć na wyspie jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia, listę najlepszych atrakcji otwierają plaże i zabytki, które znajdują się w pobliżu. Wybrzeża wyspy Jersey są niepowtarzalne i bardzo od siebie różne. Opiszę Ci dzisiaj kilka moich ulubionych, a zarazem tych najpiękniejszych. Niech nie zdziwią Cię francusko brzmiące nazwy. Jersey znajduje się bardzo blisko Bretanii, stąd tak wiele na niej francuskich wpływów.

Plemont

Na północy wyspy znajduje się Plemont. To piękna, dzika zatoka, do której można dotrzeć jedynie pieszo, pokonując po drodze milion schodków, ale uwierzcie, warto! Plemont znana jest z bardzo silnych i szybkich pływów. W momencie, kiedy zaczyna się przypływ, lepiej z niej uciekać, bo poziom wody podnosi się w zawrotnym tempie i pozostanie na plaży jest po prostu niebezpieczne. Jest to też jedyna plaża, na której znajduje się wodospad ukryty w grocie.

Wyspa Jersey - Plemont Bay

Greve de Lecq

Niedaleko od Plemont znajduje się osłonięta klifami plaża o złotym piasku – Greve de Lecq. Sama nazwa w tłumaczeniu na język polski oznacza „piaszczystą linię brzegową”. Jest to więc idealne miejsce dla rodzin z dziećmi do odwiedzenia na Jersey. Będąc tam warto od razu zobaczyć bunkry, tunele i wieże wojenne, zwłaszcza, że niektóre z tych atrakcji są darmowe.

Wyspa Jersey - View from Ouaisne

Devil’s Hole

Devil’s Hole nie jest plażą, a ogromną zatoką z kilkoma punktami widokowymi, gwarantującymi zapierający dech w piersiach widok na morze. Nazwa wzięła się od głębokiej na sześćdziesiąt metrów dziury, która jest pozostałością po jaskini. Uległa ona erupcji w wyniku silnych pływów morza, tym samym zapadając się i tworząc krater. Do tego miejsca prowadzi krótka ścieżka wiodąca przez las. Około w połowie drogi można dostrzec tytułowego diabła. Jego kamienna rzeźba usytuowana jest na środku bagna i budzi strach w każdym, kto ją mija. Uwierzcie, to miejsce naprawdę warto odwiedzić!

St Catherine’s Breakwater

Zatoka St Catherine’s to piękne, długie molo, z którego przy dobrych warunkach pogodowych wybrzeże Francji. Plaża jest raczej kamienista, dlatego raczej skupia fanów wędkarstwa niż opalania. Można tu także pływać kajakiem, jednak trzeba mieć do tego wymagane kompetencje, bo woda jest tu głęboka, a pływy silne.

Gorey i Mont Orgueil Castle

Wioska Gorey i zamek Mont Orgueil, który się tam znajduje, są po prostu magiczne. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych atrakcji do zwiedzenia w trakcie pobytu na wyspie. Miejsce to najpiękniej wygląda o zmroku- małe sklepiki i restauracje oświetlone są lampkami, a zacumowane łódki kołyszą się spokojnie na srebrnej tafli wody. Wioska leży u podnóży zamku, do którego można się dostać albo z końca promenady, albo wąską uliczką ukrytą za szeregiem knajpek i sklepów. Wstęp do zamku jest płatny, jednak wydzielona została część, którą można zobaczyć bez kupowania biletu. Widok stamtąd jest niesamowity. Jeśli szczęście Ci sprzyja, to możliwe, że zobaczysz  też delfiny.

Wyspa Jersey - Mont Orgueil Castle

Wyspa Jersey - View from Gorey

Wybrzeże St Helier i St Aubin

Dzielnica St Helier to centrum wyspy Jersey, które skupia najwięcej sklepów, hoteli, restauracji czy kawiarni, a także punktów usługowych. Zwiedzanie całej wyspy dobrze jest zacząć od tego właśnie miejsca, ponieważ jest tu centrum informacji turystycznej i dworzec autobusowy. Z centrum dostaniesz się bezpośrednio nad każdą zatokę albo przynajmniej w jej okolice. Komunikacja jest tu naprawdę na dobrym poziomie!

Będąc w centrum warto odwiedzić kompleks Liberty Wharf. Architektura tego miejsca jest piękna. Kawałek dalej znajduje się port, z którego kilka razy dziennie odpływają statki do Francji oraz na okoliczne wysepki – Guernsey i Sark. Warto również zajrzeć do Maritime Museum, czyli morskiego muzeum, w którym w bardzo ciekawy i urozmaicony sposób można poznać historię, jak za sprawą morza kształtowała się wyspa i życie na niej. Muzeum jest interaktywne, więc poczujesz tu zapach ryb, usłyszysz śpiew syren, a także dotkniesz piasku i wody.

Kilka kroków dalej znajduje się King Street- główna ulica pełna klimatycznych kawiarni, drogerii, wykwintnych sklepów (miejscowi mówią „posh”). Kupisz tu piękne pamiątki i zjesz najlepsze na świecie fish & chips!

Również na południu wyspy znajduje się dawna wioska rybacka St Aubin, do której można przejść z centrum miasta pieszo bulwarem nadmorskim lub plażą, jeśli jest odpływ. St Aubin to cichy, uroczy zakątek z kilkoma zaledwie sklepikami i galerią portową. Siedząc w jednej z restauracji można podziwiać morze i kołyszące się na wodzie łódki, zacumowane przy malutkim porcie. Nie ma piękniejszego miejsca na wieczorny spacer promenadą i romantyczną kolację. Tylko wtajemniczeni wiedzą, że na końcu ulicy znajduje się przejście na ukrytą za budynkami, kamienistą plażę. Dostać się tam można tylko i wyłącznie w czasie odpływu i lepiej stamtąd zmykać, kiedy poziom wody zacznie się podnosić, bo można utknąć na dobrych kilka godzin. Stamtąd można też dotrzeć do fortu St Aubin i zwiedzić pozostałości murów obronnych oraz wieżę.

„Jersey ice cream” i latarnia morska na Corbiere

La Corbiere to najbardziej wysunięty na zachód cypel na wyspie. To tu znajduje się przepiękna, usytuowana na skale latarnia morska, do której można podejść, jeśli ścieżka nie jest akurat zatopiona pod kilkoma metrami wody. Pierwszy raz latarnia została zapalona w roku 1874. Pływy wokół Corbiere są niesamowicie silne, a dno skaliste, co stanowi niebezpieczeństwo dla żeglujących w tej okolicy łodzi i statków. Jerseyczycy mają nawet swoje powiedzenie- „We’ve past a Corbiere”, czyli „Najgorsze za nami”.

Latarnia morska to jednak nie jedyna atrakcja, dla której przyjeżdżają tutaj turyści. Największą dumą mieszkańców wyspy jest… mleko krów rasy jersey. Naprawdę, mają bzika na ich punkcie. Mleko pochodzące od tej rasy różni się znacząco od mleka innych ras zawartością tłuszczu i białka- ma go o wiele więcej i dzięki temu idealnie nadaje się do produkcji lodów. Najlepsze można dostać właśnie tu, na Corbiere, w małym, niepozornym vanie. Must have do odwiedzenia na Jersey!

Wyspa Jersey

Promem do Francji

Wyspa Jersey jest świetnie skomunikowana z Francją, a dokładnie z Saint Malo – miastem należącym do Bretanii. Odległość między nimi to około siedemdziesiąt kilometrów w linii prostej, a więc  zdecydowanie mniejsza niż do Anglii. Promy kursują z dużą częstotliwością, zwłaszcza w okresie letnim, a czas podróży wynosi około godziny. Jeśli tylko nie masz choroby morskiej, to zachęcam do skorzystania z takiej wycieczki, Saint Malo jest urokliwym miasteczkiem, pełnym francuskich smaków i wspaniałych zabytków. Władze bardzo dbają o czystość i zagospodarowanie przestrzeni rekreacyjnej miasta, dlatego pełno tu zadbanych klombów z ciekawą roślinnością. Idealne miejsce na jednodniową wycieczkę!

Jeśli ten artykuł przekonał cię do odwiedzenia wyspy Jersey, to śmiało rezerwuj bilet, a potem koniecznie przejrzyj ofertę naszych kursów języka angielskiego. Nie ważne na jakim jesteś poziomie! Szlifowanie umiejętności pomoże ci nabrać płynności wypowiedzi i pozwoli prowadzić ciekawe konwersacje. Wskocz na wyższy level i zapisz się już dziś.

Pamiętaj, kursy prowadzone są zdalnie. To gwarancja bezpieczeństwa, wygody, a także oszczędność Twojego czasu.

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Najnowsze wpisy

Anna Wosik

Anna Wosiak

Studentka WSPiA w Poznaniu, odkąd pamięta pasjonatka
języka angielskiego. Mieszkała w Edynburgu i na wyspie Jersey, gdzie
zamierza wrócić pewnego dnia na stałe. Kocha czytać książki, grać na pianinie,
tańczyć i spędzać czas ze swoim królikiem.