Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych

Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych to dokument, o którym słyszał każdy pasjonat historii. Jest uważana za pierwowzór deklaracji praw obywatelskich. Co więcej, dała początek nowemu Państwu – Stanom Zjednoczonym (ang. United States of America). Co ciekawe, dokument nie ma obecnie wiążącej mocy prawnej, jednak inspiruje do walki o wolność i prawa, a dla Amerykanów jest symbolem początków zjednoczonego Państwa.
_

Walka o niepodległość USA

Głównym powodem wybuchu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych było nałożenie podatków na artykuły dostarczane do Kolonii, takie jak herbata. Stąd symboliczna „herbatka bostońska” – bunt mieszkańców Bostonu, sprzeciwiających się nałożonym podatkom. Trzynaście stanów tak zwanej Zjednoczonej Kolonii postanowiły razem odłączyć się od Wielkiej Brytanii. Utworzono pierwszy Kongres, który pełnił rolę rządu. Rozpoczęły się walki o niepodległość między przyszłymi Stanami Zjednoczonymi a Królestwem Wielkiej Brytanii, pomimo dużej grupy zwolenników pojednania. Coraz więcej stanów popierało niepodległość, co doprowadziło do utworzenia komisji odpowiedzialnej za przedstawienie sprawy niepodległości światu.
_
Deklaracja niepodległości stanów zjednoczonych
_

Twórcy Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych

Komisja tworząca Deklarację składała się z pięciu członków, z różnych części kolonii – John Adams i Roger Sherman z Nowej Anglii, Benjamin Franklin i Robert R. Livingston ze środkowych stanów, oraz jeden przedstawiciel południowych stanów Thomas Jefferson. To właśnie Jefferson otrzymał zadanie napisania deklaracji i przedstawienia jej pozostałym członkom komisji. Na stronie Archiwów Narodowych Stanów Zjednoczonych (ang. National Archives) widnieje informacja, że według Jeffersona tworzenie Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych składało się z trzech etapów:

  1. Spisania tekstu przez Jeffersona
  2. Naniesienia poprawek przez Abramsa i Franklina i stworzenia wersji wysłanej do kongresu
  3. Ostatecznej i zaakceptowanej wersji dokumentu.
    _

Uchwalenie Deklaracji Niepodległości

Kongres rozpoczął obrady 1 lipca 1776 roku. 2 lipca 1776 odbyło się głosowanie nad uchwałą o niepodległości stworzoną przez Richarda Henry’ego Lee. Dwanaście z trzynastu stanów zagłosowało za tą uchwałą, poza stanem Nowy Jork, który wstrzymał się od głosu. Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych została przyjęta 4 lipca 1776 roku.

Pomimo przyjęcia Deklaracji przez Kongres komisji pozostało do wykonania jeszcze jedno zadanie, które polegało na nadzorowaniu drukowania dokumentu. Rozdysponowanie drukowanych kopii dokumentu było wtedy najszybszym sposobem na przedstawienie Deklaracji we wszystkich stanach. Co ciekawe, mimo tego, że nie wiadomo ile kopii zostało wykonanych przez drukarza Johna Dunlapa, do dziś zachowało się 26 kopii, z czego dwie znajdują się w brytyjskich instytucjach, trzy u prywatnych kolekcjonerów, a pozostałe 21 w instytucjach amerykańskich.

9 lipca 1776 roku stan Nowy Jork również zaakceptował Deklarację Niepodległości i działania kongresu, a co za tym idzie wszystkie trzynaście stanów jednomyślnie zgodziło się na odłączenie od Wielkiej Brytanii.
_

Nieporozumienie dotyczące deklaracji

Na całym świecie uznaje się, że data uzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości to 4 lipca 1776, stąd wielu ludzi uważa, że to właśnie tego dnia dokument ogłaszający niepodległość USA został podpisany przez wszystkich obecnych na obradach. Do dziś to właśnie 4 lipca obchodzi się Dzień Niepodległości w Stanach. Jest to jednak błąd, gdyż tego dnia dokument został jedynie przyjęty przez Kongres. Podpisanie Deklaracji Niepodległości miało miejsce 2 sierpnia 1776 roku, czyli prawie miesiąc później niż jest powszechnie sądzone.

Na dokumencie ogłaszającym niepodległość USA jako pierwszy podpisał się ówczesny prezydent Kongresu John Hancock. Pozostali delegaci podpisywali się w kolejności geograficznej stanów, które reprezentowali, rozpoczynając od położonego najwyżej na północy New Hampshire, aż do najbardziej południowej Georgii. W sumie złożono 56 podpisów, a kilkoro delegatów będących przy przyjęciu Deklaracji nie podpisało się pomimo zapewnień Kongresu, że każdy obecny na głosowaniu o przyjęciu dokumentu będzie mógł to zrobić. Jeden z członków komisji przygotowującej Deklarację Robert R. Livingston był pośród niepodpisanych, gdyż uważał, że dokument został przedwcześnie przyjęty.
_

Co działo się z Deklaracją Niepodległości USA po podpisaniu?

Archiwa Narodowe Stanów Zjednoczonych podzieliły ponad dwieście lat historii tego ważnego dokumentu na pięć okresów czasowych: Wczesne przemieszczanie dokumentu 1776-1814, Deklaracja złożona w stolicy kraju 1814-1876, rozmowy o konserwacji 1876-1921, dokument w Bibliotece Kongresu 1921-1952, oraz Deklaracja w Archiwach Narodowych 1952-czasy obecne.

Oryginalny dokument z podpisami został stworzony na pergaminie a podpisy zostały złożone atramentem. O ile atrament dawał pewność co do długotrwałości zapisu, to pergamin przez sposób przechowywania i ciągłe rozwijanie i zwijanie był narażony na uszkodzenia. Początkowo dokument był przechowywany w Filadelfii, jednak na czas zagrożenia ze strony Wielkiej Brytanii przewieziono go do Baltimore, by w 1777 wrócił do Filadelfii. W styczniu 1777 roku Kongres zadecydował o ponownym wydruku Deklaracji w formie tak zwanej „autentycznej kopii”, jako że na wersji z 4 lipca 1776 widniały tylko dwa nazwiska przedstawicieli Kongresu. Początkowo zadecydowano o utrzymaniu pozostałych nazwisk w tajemnicy z obawy przed reakcją Wielkiej Brytanii. W 1800 roku prezydent Stanów Zjednoczonych John Adams zarządził, że wszystkie dokumenty Kongresu wraz z oryginałem Deklaracji Niepodległości mają zostać przeniesione do nowo utworzonej stolicy w Dystrykcie Kolumbia (ang. District Columbia), Waszyngtonu. W 1814 roku Wielka Brytania ponownie zagrażała USA i po najeździe na stolicę podpaliła wszystkie rządowe budynki. Na szczęście Amerykanie zdążyli przenieść dokument poza stolicę, dzięki czemu oryginał nie uległ zniszczeniu.

W okresie drugim, 1814-1876 deklaracja wróciła do Waszyngtonu. Była dwukrotnie kopiowana, a jedna z tych kopii została wykonana tak dokładnie, że było prawie niemożliwe odróżnić podpisy z oryginalnego dokumentu a nowo powstałej kopii. Jednak ilość i sposób wykonywania kopii spowodowały zniszczenia oryginału, do tego stopnia, że już sto lat po popisaniu większość podpisów była nieczytelna z powodu wypłowiałego atramentu.

Trzeci okres, 1876-1921 rozpoczął się od wystawy oryginału w Filadelfii oraz świętowania stulecia Deklaracji Niepodległości, której tekst na uroczystościach z oryginału odczytał wnuk jednego z podpisanych i twórcy uchwały o niepodległości Roberta Henry’ego Lee. Po uroczystościach pojawiło się coraz więcej obaw dotyczących stanu dokumentu, jednak dopiero w 1984 podjęto decyzję o schowaniu i zabezpieczeniu oryginału, by ochronić go przed zniszczeniem tak długo jak to będzie możliwe. W 1920 powołana komisja stwierdziła, że przy odpowiednim zabezpieczeniu dokumentu można go wystawić publicznie.

Czwarty okres, 1921-1952 przyniósł dwie ważne zmiany – dokument przeniesiono do Biblioteki Kongresu i utworzono stałą ekspozycję dostępną dla zwiedzających. Wiązało się to z kosztami, jednak w latach 20-tych i 30-tych wielu odwiedzających przybyło do Biblioteki by zobaczyć ten ważny dokument. W wyniku ataku na Pearl Harbor w grudniu 1941 roku i działań nowego Bibliotekarza Deklaracja została odpowiednio zabezpieczona i przeniesiona do Fort Knox. Podczas tego przedsięwzięciu Minister Sprawiedliwości USA wydał zgodę na podejmowanie przez Bibliotekarza Kongresu dalszych decyzji o przeniesienie dokumentu w celu jej ochrony. W Fort Knox podjęto rozważania o usprawnieniu ochrony przed światłem by nie doprowadzić kolejnych zniszczeń. W 1944 roku Deklaracja wróciła do Biblioteki Kongresu.

W piątym okresie miało miejsce ostatnie przeniesienie Deklaracji Niepodległości przy asyście służb mundurowych. Nowe miejsce wystawienia oryginału dokumentu to wcześniej wspomniane Archiwa Narodowe Stanów Zjednoczonych, w których dokument jest przechowywany do dziś, razem z Konstytucją Stanów Zjednoczonych i dziesięcioma pierwszymi poprawkami do Konstytucji, czyli Bill of Rights.

Minęło prawie 250 lat od podpisania Deklaracji Niepodległości i gdyby nie pandemia, nadal wielu turystów odwiedzałoby Waszyngton i Archiwa by obaczyć pierwszą na świecie Deklarację Niepodległości, tak jak robili to, gdy tylko było to możliwe. Amerykanie nadal hucznie świętują Dzień Niepodległości, organizując rodzinne spotkania czy imprezy i ubierając się w barwy czy wzory amerykańskiej flagi.

Więcej informacji o Deklaracji Niepodległości w języku angielskim można znaleźć na oficjalnej stronie Archiwów Narodowych Stanów Zjednoczonych.

W poszukiwaniu innych blogów na temat kultury krajów anglojęzycznych i nie tylko odwiedzaj regularnie nasz blog #JęzykiNaWynos.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Dominika Łuczak

Dominika Łuczak 

Studentka Instytutu FIlologii Angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje się kulturą brytyjską i amerykańską oraz muzyką country.