Imperialny system miar w USA – czy potrafisz się nim posługiwać?

Z racji miejsca naszego zamieszkania od najmłodszych lat znany jest nam system metryczny, który jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym systemem wyrażania jednostek miary na świecie. Drugim najpopularniejszym jest system imperialny, który obecnie stosowany jest głównie w Stanach Zjednoczonych, Liberii, Myanmarze oraz częściowo jeszcze w Wielkiej Brytanii.

Różni się on znacząco od tego, który znany jest nam na co dzień, dlatego warto zapoznać się z jego działaniem oraz historią. Niniejszy artykuł odpowie na wasze wszelkie pytania dotyczące imperialnego systemu miar.

Oferta kursów języka angielskiego w choices® >>
_
Imperialny system miar w USA
__

Jak wygląda imperialny system miar?

Wielu ludziom może się wydawać, że jednostki w systemie imperialnym są chaotyczne i nielogiczne. Jednak ich początki są często związane z praktycznymi potrzebami ówczesnych społeczności. Na przykład cal (cali) miał długość opartą na długości kciuka, a stopa – na stopie ludzkiej. System ten został formalnie zdefiniowany w Wielkiej Brytanii w 1824 roku. Wówczas ustalono szereg jednostek, takich jak funt, uncja, galon czy mila, które były powszechnie stosowane w handlu, rzemiośle i codziennym życiu. Pomimo pewnych prób standaryzacji, system imperialny miał wiele wariantów w różnych krajach, co czasami prowadziło do niezgodności i zamieszania.

Mimo że wiele krajów przeszło na system metryczny, Imperialne jednostki wciąż pozostają w użyciu w niektórych regionach świata, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Często używane jednostki, takie jak cal, stopa, funt czy galon, nadal mają swoje miejsce w codziennym życiu i w niektórych branżach, choć oficjalnie obowiązujące miary mogą się różnić.

Imperialny system miar cechuje się niecodziennymi i „nierównymi” jednostkami, które dla przeciętnego Europejczyka mogą wydawać się nielogiczne i niezrozumiałe. Jednostek miary w systemie imperialnym jest całkiem sporo, ale poniższa lista powinna pozwolić Wam zrozumieć, które z nich są najważniejsze i z których korzysta się najczęściej.
_

Jednostki długości:

Podstawowymi jednostkami długości, którymi posługuje się w systemie imperialnym są cal, stopa, jard oraz mila. Jak możecie zobaczyć poniżej, jednostek z tej kategorii jest znacznie więcej (całkiem możliwe, że o niektórych w ogóle nie słyszeliście), ale nie musicie znać wszystkich oprócz czterech wymienionych wyżej.

  • 1 cal (inch) [in] = 25,4 mm (cal międzynarodowy)
  • 1 stopa (foot) [ft] = 12 cali = 0,3048 m
  • 1 jard (yard) [yd] = 3 stopy = 0,9144 m
  • 1 mila (mile) [mi] = 8 furlongów = 1609,344 m
  • 1 pręt (pole, perch lub rod) [rd] = 5,5 jarda = 5,0292 m
  • 1 łańcuch (chain) [ch] = 4 pręty = 20,1168 m
  • 1 furlong [fur] = 10 łańcuchów = 660 stóp = 201,168 m
  • 1 liga (league) = 3 mile = 4828,032 m

_

Kursy językowe, tłumaczenia i inne usługi językowe w choices®

Niezależnie od tego, czy szukasz wsparcia w nauce nowego języka, potrzebujesz tłumaczenia ważnych dokumentów czy chcesz przygotować napisy do filmu, zespół choices® jest gotowy, by sprostać Twoim potrzebom.

choices® team

Jednostki powierzchni:

W przypadku jednostek powierzchni najczęściej stosowaną jest akr.

  • 1 akr = 1 furlong x 1 łańcuch = 4840 jardów kwadratowych = 4 046,856 4224 m²
  • 1 perch (żerdź) = 1 pręt kwadratowy = 272,25 stóp kwadratowych = 25,292 852 64 m²
  • 1 rood = 1 furlong x 1 pręt = 1210 jardów kwadratowych = 1 011,714 1056 m²
    _

Jednostki objętości:

Substancje płynne lub mokre (wet):

Mówiąc o objętości „płynnych” substancji w systemie imperialnym najczęściej używamy pojęć uncji, cup, kwarty oraz galonu.

  • 1 uncja płynu (fluid ounce) [fl oz] = 28,413 ml
  • 1 cup = 2 gills
  • 1 brytyjska kwarta (UK quart) = 2 UK pint = 40 UK fluid ounces
  • 1 amerykańska kwarta (US quart) = 32 US fluid ounces
  • 1 galon (gallon) [gal] = 4 kwarty
  • 1 gill = 5 uncji płynu (fluid ounces)
  • 1 pinta (półkwarta) (pint) [pt] = 2 cups = 4 gills = 20 fluid ounces = 0,568261 l
    _

Substancje suche (dry)

Objętość substancji suchych wyraża się głównie za pomocą quarterów.

  • 1 quarter = 8 buszli
  • 1 peck = 2 galony
  • 1 kenning = 2 pecks
  • 1 buszel (bushel) [bsh] lub [bu] = 8 galonów = 4 pecks = 2 kennings
    _

Jednostki wagowe:

Najczęściej używanymi jednostkami wagi są uncje, funty, quartery oraz tony.

  • 1 uncja (ounce) [oz] = 28,3495 g
  • 1 funt (pound) [lb] = 16 uncji = 256 drams = 7000 grains = 453,59237 g
  • 1 quarter = 2 stones = 28 pounds = 12,7 kg
  • 1 tona angielska (UK ton) [t] = 1 US long ton = 20 hundredweight = 2240 pounds = 1016 kg
  • 1 tona amerykańska (US ton lub short ton) [t] = 2000 pounds = 907 kg
  • 1 gran (grain) [gr] = 64,79891 mg
  • 1 dram [dr] = 27 i 11/32 grains ≈ 1,77184519 g
  • 1 kamień (stone) [st] = 14 pounds = 6,35 kg
  • 1 cetnar (hundredweight) [cwt] = 4 quarters = 112 pounds = 50,8 kg
    _

Jednostki temperatury:

Ucząc się systemu imperialnego należy pamiętać, że jednostki pomiaru temeperatury również są tutaj zupełnie inne niż w stosowanym przez nas systemie metrycznym. W przypadku jednostek imperialnych są one dla nas wyjątkowo nielogiczne, bowiem naturalnym są dla nas fakty, że woda zamarza w temepraturze 0° Celsjusza, a wrze w 100° Celsjusza. System imperialny stosuje stopnie Fahrenheita, według których woda zamarza w temperaturze 32 ⁰F, a wrze w 212 ⁰F.
_)

Skąd wziął się imperialny system miar?

Imperialny system miar wywodzi się z XIX. wieku z czasów kolonijnych Imperium Brytyjskiego, kiedy to Wielka Brytania była handlową potęgą i narzucała go wszystkim, którzy chcieli z nią handlować. Został on rozpowszechniony (i przetrwał do dziś) przede wszystkim w Stanach Zjednoczony, gdzie Wielka Brytania miała swoje kolonie, ale przez pewien czas również reszta świata musiała znać jego działanie, aby móc bez przeszkód robić interesy z Wielką Brytanią.
_

Gdzie obowiązuje system imperialny?

Jeśli zastanawiacie się, gdzie obowiązuje system imperialny, to na pewno nie zdziwi Was informacja, że obecnie używa się go przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Dawne kolonie Wielkiej Brytanii przez lata niechętnie chciały odejść od tego systemu, ale obecnie stosowany jest już tam również system metryczny, podobnie zresztą jak w samej Wielkiej Brytanii. Należy jednak pamiętać, że wciąż natkniemy się tam na nieznane nam na co dzień jednostki miary, zwłaszcza na znakach czy w stosunku do jednostek długości. Imperialny system miary stosowany jest obecnie również w Liberii oraz Myanmarze.
_

Różnica między amerykańskim a brytyjskim systemem imperialnym

Poznając system imperialny warto mieć na uwadze, że amerykańska wersja różni się nieco od tej stosowanej w Wielkiej Brytanii. Zmianę widać tutaj w jednostkach objętości – w USA galon jest o około 20% mniejszy niż jego brytyjski odpowiednik. Wynika to z tego, że w Stanach stosowana jest starsza wersja systemu, gdy w Wielikiej Brytanii po pewnym czasie ujednolicono najważniejsze jednostki.

Dodatkowo zajrzyjcie na naszego bloga po więcej ciekawych informacji dotyczących nauki o językach obcych. Zapraszamy was również do zajrzenia na nasze media społecznościowe: Facebooka oraz Instagrama!

Izabela Olesińska

Filolożka języka angielskiego. Specjalizuje się w międzykulturowej komunikacji w biznesie. Pasjonuję ją nauka o języku, poznawanie nowych kultur i kontakty międzyludzkie.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!