Angielskie zwroty, które znasz dzięki social mediom

Nie jest to żadną tajemnicą, że obecnie nauka języka angielskiego jest dużo łatwiejsza niż dawniej. Nie dość, że mamy dostęp do wielu darmowych źródeł informacji to jeszcze tak naprawdę jesteśmy otoczeni przez ten język wszędzie. Czy kojarzysz te angielskie zwroty, które znasz dzięki social mediom?

Angielskie treści tworzą prawdopodobnie największe zasięgi przez co trafiają nawet do odbiorców, którzy tego języka nie znają. Nic dziwnego więc, że pewne zwroty czy słowa często mogą pozostać w naszej pamięci właśnie dzięki social mediom. „Followers” czy „likes” zna już raczej każdy, więc tym razem skupimy się na trochę nowszych określeniach, które mogą być obce dla osób, które nie spędzają za dużo czasu na przeglądaniu mediów społecznościowych.

Kursy języka angielskiego online w choices® >>
_
Angielskie zwroty, które znasz dzięki social mediom
_

Oto lista angielskich zwrotów, które prawdopodobnie poznałeś/aś dzięki social mediom. Wiele z nich nie jest używana jedynie w Internecie, a także na żywo, co czyni je jeszcze bardziej przydatnymi.
_

  1. Altered my brain chemistry

Jeśli coś „altered your brain chemistry” to oznacza, że było to coś wyjątkowego, co zapadło ci w pamięci. Często mogą być to nawet sytuacje, które zmieniły ciebie jako osobę, choć używane jest to przeważnie w pozytywnym znaczeniu. Najczęściej ten zwrot używany jest na TikToku, choć młodzież chętnie przenosi go nie tylko na inne platformy, ale i także do prawdziwego życia.

Przykład: Getting my first cat really altered my brain chemistry.
_

  1. Bones Day or No Bones Day

Drugim zwrotem, który prawdopodobnie poznałeś dzięki social mediom jest „Bones Day” oraz „No Bones Day”. Te powiedzenie zostało zapoczątkowane na tiktoku starszego mopsa znanego jako Noodle. „Bones day” to dzień w którym jesteśmy produktywni, mamy dużo energii i ogólnie mówiąc jest to dzień, który możemy uznać za dobry. „No bones day” to jego przeciwieństwo. Choć początkowo zwrot ten używany był w wąskim gronie odbiorców mopsa to można powiedzieć, że powoli zaczyna on być używany także na innych platformach i w innych kręgach.

Przykład: Noodle said it was a no bones day, so I’m not doing anything today.
_

  1. Caught in 4K

Istnieje dość znany idiom „caught red-handed”, który oznacza „być przyłapanym na gorącym uczynku”. Można powiedzieć, że jego odpowiednikiem w XXI wieku jest właśnie „caught in 4K”. 4K odnosi się do dość wysokiej rozdzielczości, co oznacza, że ktoś bardzo dobrze widział, co zrobiłeś, a nawet czasem i posiada tego dowód w formie filmu lub zdjęcia. Ten zwrot można często spotkać pod komentarzami, jeśli ktoś napisał coś dość prywatnego i krępującego myśląc, że nikt tego nie zauważy.

Przykład: Did you see the video of him at the party last night? He was caught in 4K.
_

  1. NPC (Non-Playable Character)

Prawdopodobnie jedną z największych obraz w ostatnim czasie było nazwaniem kogoś NPC, co oryginalnie odnosiło się do postaci w grze, którą nie można grać. Obecnie jednak częściej odnosi się to do osoby, która nie wyróżnia się w tłumie, zachowuje się bardzo mechanicznie, a nawet wręcz dziwnie. Taka osoba wydaje się chwilami zachowywać dokładnie tak samo jak inni, zupełnie jakby nie była w stanie myśleć za siebie samą.

Przykład: I could never be friends with her, she is such an NPC and can’t even think on her own.
_

  1. Main character energy

Można powiedzieć, że jest to przeciwieństwo poprzedniego przykładu. Osoba, która posiada „main character energy” jest w pewien w sposób oryginalna i wyróżnia się z tłumu. Nie chodzi nawet o sam wygląd, a o zachowanie i podejście do życia. To osoba, której losy chętnie byśmy obserwowali w filmie czy serialu.

Przykład: I love how she is focused on herself and her passions. She definitely gives off main character energy.
_

  1. Make it make sense

Jeśli ktoś jest bardzo zdezorientowany i nie rozumie jak do czegoś doszło to często możemy spotkać się ze zwrotem „make it make sense”. Dosłownie moglibyśmy to przetłumaczyć na „spraw żeby to miało sens” i najczęściej jest to zwrot używany przez młodzież. Jak zresztą większość na tej liście, ponieważ to właśnie ta grupa wiekowa najczęściej i najwięcej korzysta  z platform takich jak TikTok, Instagram, Youtube czy Facebook.

Przykład: She passed this test and she didn’t even study. Make it make sense.
_

  1. Rent free

Jeśli coś “mieszka” w naszej głowie „rent free” to oznacza, że dosłownie mieszka tam za darmo. Może to dotyczyć jakiejś książki, filmu, piosenki, a nawet osoby czy doświadczenia. Właściwie to można użyć tego zwrotu zawsze, gdy odnosimy się do czegoś, co zapadło nam mocno w pamięci i o czym dalej myślimy.  Nie zawsze musi być to w pozytywnym znaczeniu i oczywiście wcale nie zawsze chcemy żeby tak było.

Przykład: You broke up and yet she lives in your head rent free.
_

  1. It’s giving

Kolejnym zwrotem, który prawdopodobnie poznałeś dzięki social mediom jest „it’s giving”. Samo „it’s giving” najczęściej oznacza po prostu, że coś nam się podoba i że jest naprawdę świetne. Możemy jednak dodać „it’s giving (dowolne słowo) vibes” i wtedy oznacza to, że dana rzecz z czymś nam się kojarzy lub coś w pewnym stopniu przypomina. Często w odniesieniu do stylizacji możemy także się spotkać ze zwrotem „it’s serving”.

Przykład: Have you seen her outfit? It’s giving young Britney Spears vibes.
_
Angielskie zwroty
_

Angielskie zwroty, które znasz dzięki social mediom

Angielskie zwroty, które znasz dzięki social mediom to tak naprawdę nowa lista zwrotów, która mogłaby powstawać niemalże co miesiąc, a może nawet i częściej. Trendy mają to do siebie, że choć często trafiają do odbiorców na całym świecie to niestety nie utrzymują się za długo. Dlatego właśnie bardzo możliwe, że za jakiś czas o wspomnianych zwrotach nie będziemy wcale słyszeć albo będziemy, ale już dużo rzadziej.

Jeśli interesuje Cię również temat angielskiego slangu internetowego to polecamy zapoznać się z artykułem na ten temat, a po więcej treści zapraszamy także na naszego Facebooka oraz Instagrama.

Izabela Czyż

Filolożka języka angielskiego ze specjalizacją translatoryka. Jej głównymi zainteresowaniami są tłumaczenia audiowizualne, filmy oraz podróże, choć obecnie najwięcej czasu poświęca na doskonalenie swojej znajomości języka angielskiego oraz zdobywanie wiedzy na temat innych kultur.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!