AAVE – Afroamerykańska odmiana angielskiego

Angielski jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i wpływowych języków na świecie. Właśnie z tego powodu różne grupy społeczne i etniczne wnoszą własne unikalne wkłady do tego języka, kształtując go i tworząc różne odmiany. Jedną z takich odmian jest AAVE, czyli Afroamerykańska odmiana angielskiego. Nie jest to dość często poruszany temat, a powinien być, ponieważ ma on ogromny wpływ na to, jak obecnie wygląda język angielski, a widoczne jest to bardzo w social mediach. Czy możliwe, że korzystamy z AAVE, nawet nie będąc tego świadomymi?

W tym artykule chcielibyśmy wytłumaczyć, czym różni się afroamerykańska odmiana języka angielskiego od standardowego angielskiego, a także jakie zwroty są charakterystyczne dla AAVE.

Kursy języka angielskiego online >>
_
AAVE – Afroamerykańska odmiana angielskiego
_

Historia African-American Vernacular English

Zanim jednak przejdziemy do omówienia pewnych różnic to warto jest poznać historię tego, jak powstawała ta odmiana. Dokładne szczegóły nie są jednak w pełni znane, choć najczęściej przyjmuje się, że ze względu na różnice dialektalne, brak dostępu do edukacji oraz potrzebę komunikacji powstała mieszanka językowa, która później przekształciła się w AAVE. To wszystko dlatego, że Afrykańscy niewolnicy przywożeni do Ameryki byli zmuszani do porzucenia swojego rodzimego języka i uczenia się języka angielskiego.

Ze względu także na późniejszą segregację rasową Afroamerykanie tworzyli swoje własne środowisko kulturowe, w którym AAVE odgrywał kluczową rolę w komunikacji i wyrażaniu tożsamości. Stał się on także nieodłącznym elementem amerykańskiego dziedzictwa językowego i do tej pory jest on obecny w muzyce, filmach i literaturze afroamerykańskiej.
_

Wymowa 

Jeśli chodzi o wymowę to AAVE z całą pewnością posiada kilka charakterystycznych cech, które wyróżniają go na tle innych odmian języka angielskiego i które zapisały się dość mocno w popkulturze. Bardzo często zamiast „th” wymawiają „d” przez co słowa takie jak „that” brzmią, a nawet często zapisywane są w slangu jako „dat”.

Z kolei końcówki „-ng” brzmią bardziej jak samo „n”, a tym samym wszystkie czasowniki kończące się na „-ing” wymawia się z samym „-in” na końcu. Przykładowo: walkin’, goin’, workin’, drivin’. Afroamerykanie często także „ucinają” literę „r”, co można usłyszeć w słowach takich jak „door” czy „four”.  Ich wymowa przypomina wtedy bardziej „doe” i „foe”, co może być dość dezorientujące dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę języka angielskiego i nie są jeszcze oswojone z wieloma akcentami.

_

Kursy językowe, tłumaczenia i inne usługi językowe w choices®

Niezależnie od tego, czy szukasz wsparcia w nauce nowego języka, potrzebujesz tłumaczenia ważnych dokumentów czy chcesz przygotować napisy do filmu, zespół choices® jest gotowy, by sprostać Twoim potrzebom.

choices® team

Podwójne przeczenie

Ucząc się języka angielskiego stale powtarza nam się, że nie można stosować podwójnych przeczeń. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda, a przynajmniej nie jeśli chodzi o społeczność Afroamerykańską. Tam bardzo często możemy spotkać się z podwójnymi przeczeniami, które choć według standardowego angielskiego są błędne to tu są całkowicie dopuszczalne.
_

Standardowy angielski: Nobody said that.

AAVE: Ain’t nobody said that.

Standardowy angielski: Nobody wanted to help me.

AAVE: Didn’t nobody want to help me.
_

Pomijanie „be”

Ta zasada może spodobać się osobom, którym odmiana czasownika „be” sprawia problemy albo po prostu nie chcą się na tym skupiać. Jest to zresztą również jedna z bardziej charakterystycznych cech Afroamerykańskiej odmiany języka angielskiego.
_

Standardowy angielski: He is cute.

AAVE: He cute.

Standardowy angielski: Who is that?

AAVE: Who that?
_

„Be” gdy mówimy o nawykach, przyzwyczajeniach

Jednym z pierwszych czasów, jaki poznajemy jest Present Simple i to właśnie go najczęściej używamy, gdy mówimy o jakichś naszych przyzwyczajeniach czy stałych czynnościach. Jednak i tym razem mamy do czynienia w AAVE z formą, która raczej charakteryzuje się prostotą. Choć wcześniej mówiliśmy o całkowitym pomijaniu czasownika „be” to tym razem mamy do czynienia z używaniem jego nieodmienionej formy, gdy mówimy między innymi o nawykach.
_

Standardowy angielski: I work out a lot.

AAVE: I be workin’ out.

Standardowy angielski: She often visits her boyfriend.

AAVE: She be visitin’ her boyfriend.
_

„-s” w present simple

O tym, że w trzeciej osobie liczby pojedynczej należy dodać końcówkę „-s” do czasownika dowiadujemy się niemalże na samym początku naszej nauki języka angielskiego. Posługując się jednak AAVE nie musimy się o to martwić, bo jak się okazuje nie używa się w nim takich form. Bez względu na to, jaka osoba pojawia się w zdaniu to niczego nie dodajemy do czasownika.
_

Standardowy angielski: He doesn’t like her.

AAVE: He don’t like her.
_

“Been” w czasie Present Perfect

Można powiedzieć, że ten przypadek jest dość podobny na swój sposób do tego, gdy używamy czasownika „be” mówiąc o stałych czynnościach. Ponownie mamy do czynienia z prostymi formami, które niemalże całkowicie przeczą temu, czego do tej pory uczyliśmy się w szkołach. Raczej nie spotkamy się z użyciem czasownika „have/has”, choć najbardziej kojarzy się on z czasami perfect. Najlepiej jednak to zobrazuje poniższy przykład.
_

Standardowy angielski: He has been frustrated for a while.

AAVE: He been frustrated.
_

Słownictwo

Jednym jednak z najciekawszych tematów jest słownictwo w AAVE, które szczególną popularnością cieszy się obecnie w social mediach. Zresztą to tam także trwa debata, czy osoby, które nie wywodzą się ze społeczności Afroamerykanów powinny w ogóle niektórych z  nich używać. Mimo wszystko z pewnością chociaż część z tych zwrotów jest dobrze znana polskim internautom, bo często są one używane na Tiktoku, Twitterze, Instagramie czy innych aplikacjach. Są to między innymi „sis”, „bae” czy „boo”, a nawet „hella”, choć lista jest zdecydowanie dłuższa.
_

  • Woke – Pozornie świadomy (często na temat spraw związanych z niesprawiedliwością społeczną)
  • No cap – Na serio, bez ściemy
  • Deadass – Na serio, śmiertelnie poważnie (w slangu)
  • Doe (Tho) – Pomimo że, chociaż
  • Shook – Wstrząśnięty, w szoku
  • Hood – Sąsiedztwo
    _

W ciągu ostatnich dziesięcioleci Afroamerykańska odmiana języka angielskiego zyskała coraz większą popularność i uznanie, choć nie oznacza to wcale, że nie spotyka się ona dalej z uprzedzeniami. Dalej można spotkać się z opiniami, że AAVE jest niepoprawne, jednak nie zmienia to faktu, że ucząc się języka angielskiego warto jest choć trochę dowiedzieć się na temat poszczególnych odmian. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z odmianą, która nie dość, że jest pewnego rodzaju dziedzictwem kulturowym Afroamerykanów to jeszcze ma tak duży wpływ na standardowy język angielski i popkulturę.

Jeśli interesuje Cię tematy około językowe i chcesz być na bieżąco z językami obcymi to zapraszamy także do zapoznania się z innymi artykułami. Polecamy także odwiedzić naszego Facebooka i Instagrama, gdzie pojawiają się treści o różnorodnej tematyce.

Izabela Czyż

Filolożka języka angielskiego. Jej głównymi zainteresowaniami są tłumaczenia audiowizualne, filmy oraz podróże, choć obecnie najwięcej czasu poświęca na doskonalenie swojej znajomości języka angielskiego oraz zdobywanie wiedzy na temat innych kultur.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!