Home » Czytaj nas » Studia po angielsku – czy warto?

Studia po angielsku – czy warto?

Studia po angielsku, czy po polsku? Jakie są plusy studiowania w języku angielskim? Ten artykuł pomoże Ci w podjęciu jednej z najważniejszych decyzji w Twoim życiu!

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej, a jednocześnie kariery zawodowej może spędzać sens z powiek nie jednemu maturzyście. Presja ze strony społeczeństwa, ogromna konkurencja na rynku pracy i często brak sprecyzowanych planów na przyszłość to jedne z czynników, które nie ułatwiają w wyborze odpowiedniej uczelni i kierunku studiów. Warto jednak uważnie przyjrzeć się temu co oferują konkretne uczelnie i rozważyć wszelkie możliwości, aby wybór stał się prostszy i bardziej świadomy.

Alternatywą mogą być właśnie studia po angielsku!

Osoby, których znajomość języka angielskiego jest na poziomie komunikacyjnym B1/B2 (tutaj dowiesz się więcej o poziomach znajomości języka obcego) mogą spokojnie rozważać podjęcie studiów w języku angielskim, gdyż jest to jedyny wymóg oprócz egzaminu maturalnego. Co więcej, w Polsce lista kierunków prowadzonych w pełni po angielsku jest dzisiaj bardzo długa. W zależności od zainteresowań kandydat może wybrać pomiędzy studiami ekonomicznymi czy społecznymi po angielsku, a nawet medycznymi i prawniczymi. Zatem przyjrzyjmy się bliżej zaletom studiowania po angielsku.

 

Zalety studiowania w języku angielskim

Nie jest tajemnicą, że konkurencja na rynku pracy jest ogromna i prawdopodobnie nie zamierza ona zmaleć w najbliższym czasie. Wiąże się to z faktem, że zdecydowana większość młodych ludzi od początku swojej edukacji uczy się co najmniej jednego języka obcego, a wraz z ukończeniem szkoły średniej posiada podstawowe umiejętności językowe. Niestety w czasach globalizacji, gdzie język angielski stał się nie tylko językiem powszechnym potrzebnym do komunikacji, ale także językiem prestiżowym, jego podstawowa znajomość przestała być kartą przetargową dla potencjalnego pracodawcy. Wiele firm, a w szczególności te międzynarodowe poszukują pracowników ze znajomością kilku języków obcych. Dlatego też, ukończenie studiów w języku angielskim to jeden ze sposobów na podwyższenie swoich kwalifikacji i kompetencji zawodowych.

Oto kilka powodów, dla których warto zdecydować się na studia po angielsku:

  • Studia po angielsku pozwalają na doskonalenie swoich umiejętności z języka angielskiego na poziomie akademickim (C1/C2), a dodatkowo, niektóre uczelnie oferują lektoraty z innych języków obcych, aby student mógł poszerzać swoje kompetencje i uczyć się dodatkowych języków zupełnie za darmo. Do wyboru zazwyczaj są: Hiszpański, Francuski, Włoski, Niemiecki, czy Rosyjski.
  • Programy studiów po angielsku są układane w taki sposób, aby studenci zdobyli wymagane umiejętności potrzebne do rozpoczęcia pracy w danym zawodzie na rynku polskim, jak i zagranicznym. Dlatego nacisk kładzie się na specjalistyczne słownictwo związane z daną branżą, umiejętność rozwiązywania problemów w języku angielskim i poszerzaniu wiedzy studentów o danej dyscyplinie na arenie międzynarodowej.
  • Studia po angielsku dają również możliwość zdobycia wartościowych certyfikatów językowych. Studiowanie w języku angielskim pozwala na doskonalenie umiejętności językowych w relatywnie szybszy i bardziej efektywny sposób, dlatego też, studenci decydują się na udokumentowanie swoich osiągnieć w postaci różnego rodzaju certyfikatów, a tym samym podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe i stają się wartościowym przyszłym pracownikiem.
  • Odbywanie praktyk studenckich na studiach prowadzonych w języku angielskim może być także zaletą. Dzięki praktykom, tacy studenci jeszcze podczas studiów mogą uzyskać miejsce na dobrym stażu, a nawet posadę w firmie międzynarodowej. Co więcej, taka pozycja w CV będzie wyglądać bardzo atrakcyjnie i pomorze w znalezieniu lepszej pracy.
  • Studia po angielsku to świetny wybór dla tych, którzy planują w przyszłości wyjazd za granicę do pracy, jak i w celu ukończenia na przykład studiów magisterskich. Takie osoby zazwyczaj są zwolnione z egzaminów wstępnych, czy konieczności dostarczenia odpowiednich dokumentów poświadczających wysoki poziom języka angielskiego.
  • Studia po angielsku umożliwiają już od pierwszego roku kontakt z międzynarodowym środowiskiem w konkretnej branży, ponieważ ćwiczenia i wykłady prowadzone są nie tylko przez polskich wykładowców, ale także przez specjalistów z zagranicy. W takim trybie szybciej zdobywa się doświadczenie, poznaje nowe kultury oraz szlifuje język angielski.
  • Dodatkowym atutem są także programy wymiany studenckiej. Podczas takiego wyjazdu studenci mają okazję poznać zagraniczne uczelnie, zdobyć inne perspektywy oraz cenną wiedzę związaną z daną branżą, a nawet pozyskać kontakty przydatne podczas poszukiwania wymarzonej, międzynarodowej pracy po ukończeniu studiów.

Studia po angielsku - czy warto?

Gdzie studiować po angielsku?

Przede wszystkim należy zdecydować o kraju, w którym chcemy studiować. Możliwości jest wiele, a posiadając odpowiedni certyfikat można wyjechać praktycznie do każdego kraju na świecie. Jeżeli rozważasz wyjazd na studia za granicę, to poniżej znajdziesz przydatne linki z informacjami, a jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, a pomysł ten wzbudza wiele wątpliwość – odwiedź blog CHOICES i zapoznaj się z artykułem o studiach za granicą.

Dla tych którzy rozważają studia w Wielkiej Brytanii tutaj znajdują się wszelkie potrzebne informacje dotyczące edukacji na Wyspach dla zagranicznych studentów.

Ci którzy preferują uczelnie za oceanem – potrzebne informacje znajdą tutaj.

Nie trzeba jednak wyjeżdżać z kraju, aby móc studiować po angielsku. W Polsce jest już dostępny cały wachlarz kierunków prowadzonych w języku angielskim. Warto też zaznaczyć, że dzięki tak szerokiej ofercie studiów po angielsku, co raz więcej zagranicznych studentów decyduje się przyjechać do Polski. W rezultacie polscy studenci nawiązują kontakty z ludźmi z innych krajów i uczą się nowych kultur, a także tworzą się wspaniałe, międzynarodowe i wielokulturowe społeczności studenckie.

Jak znaleźć studia po angielsku w Polsce?

Ułatwieniem mogą być wyszukiwarki internetowe, takie jak Perspektywy, studia.pl czy studies-in-english, które zawierają pełną bazę danych polskich uczelni i kierunków dostępnych w kraju. W ten sposób można szybko znaleźć opisy kierunków czy wymagania, jakie należy spełnić, aby dostać się na wybraną uczelnię. Można także porównywać różne oferty studiów w zależności od preferencji, czy lokalizacji. A więc – do dzieła!

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Najnowsze wpisy

Milena Bułhak

Milena Bułhak

Studentka Filologii Angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pasjonatka jazdy konnej, podróży i lotnictwa. Zawsze uśmiechnięta, ciekawa świata
i gotowa do podejmowania nowych wyzwań.