fbpx
Home » Czytaj nas » Studia za granicą? Pewnie, że możesz!

Studia za granicą? Pewnie że możesz!
Co warto wiedzieć?

Perspektywa studiów za granicą wielu na początku przeraża. Nowe otoczenie, konfrontacja z nowym językiem, inne przepisy czy zupełnie nieznane nam zwyczaje. Każdy kto jednak przeszedł przez cały ten proces oswajania nowej rzeczywistości powie zapewne, że i tak warto!

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że można! Studiowanie za granicą w dzisiejszych czasach to żaden problem. Jest dużo programów stypendialnych, wiele uniwersytetów współpracuje ze swoimi odpowiednikami zza granicy. Ceny za bilet lotniczy, szczególnie w Europie są tańsze niż bilet kolejowy do Warszawy. Ale od początku…

Co dadzą mi studia za granicą?

Pozwolą wykształcić zupełnie nowe umiejętności o których nie miałeś/aś wcześniej pojęcia. Dadzą świeży start do zawierania zupełnie nowych znajomości i wyjścia poza swoją strefę komfortu. Jest to ważne, jeśli chcemy poznać swoje realne potrzeby, gusta i możliwości. Zobaczysz, że coś co dzisiaj brzmi nieswojo – za jakiś czas może stać się twoim nawykiem. Jeżeli chcesz zmienić swoje otoczenie i w nowym środowisku upatrujesz przełamania swoich barier – nic lepszego niż wyjazd za granicę nie może Ci się przydarzyć. Doświadczając kilkudziesięciu smaków jesteśmy dopiero w stanie wybrać ten najbardziej nam odpowiadający, w innym przypadku jesteśmy skazani na niewiedzę.

Dokąd udać się na studia za granicą?

Świat jest bez granic. Wszystko zależy od znajomości języków obcych, zainteresować i… zasobności portfela. 

Mimo, że mnóstwo uniwersytetów posiada kierunki studiów dedykowane obcokrajowcom, to część z nich wcale nie musi być dostępna dla studentów zza granicy. Może być też tak, że stypendium które finansuje twój pobyt na uczelni też ma pewne ograniczenia w doborze zajęć. Jeśli ktoś wybiera się na Erasmusa do Portugalii lub Grecji, bez znajomości języków ojczystych tych krajów – to zawsze znajdą się wykładowcy którzy podejmą bardziej indywidualny tok nauki z wybranymi studentami po angielsku czy nawet – co jest dość popularne w Portugalii po francusku. Wiadomo, że w przypadku Erasmusa, w większości uczelni znajomość języka angielskiego na poziomie B1/ B2 będzie wystarczająca. Warto jednak skorzystać z możliwości i znając język włoski udać się na studia do Włoch. Niemniej jednak nieznajomość konkretnego języka nie przekreśla szansy na podjęcie studiów w danym kraju. Zawsze warto jest sprawdzić wszystkie opcje przy wyborze miejsca pod kątem języka. 

studia za granicą

Stypendia i finansowanie studiów za granicą

Edukacja w wielu krajach nie jest darmowa. Dla mieszkańców krajów z kultury anglosaskiej opłata czesnego z własnej kieszeni to coś zupełnie normalnego. W Stanach Zjednoczonych w celu ukończenia studiów, należy liczyć się z kosztem przekraczającym kilkaset tysięcy dolarów. Przykładowo dwa semestry nauki na jednej z wiodących amerykańskich uczelni Princeton kosztuje prawie 55 tysięcy dolarów! Dlatego wiele osób stara się o wsparcie finansowe w postaci stypendiów takich jak np. Fulbright. Szukając możliwości warto pamiętać o wyszukiwarkach stypendiów, lub stron oferujących finansowe wsparcie m.in.: Moje stypendium, DAAD Polska, NAWA, Fundusze Wyszehradzkie czy CEEPUS . Z kolei koszt studiów w Wielkiej Brytanii to blisko 10 tysięcy funtów za rok. Jednak na Wyspach można uzyskać dość łatwo pożyczkę na naukę, którą zaczyna się spłacać dopiero po podjęciu pracy przez studenta po studiach. 

Na tle Europy najpopularniejszą formą studiowania są programy wspierane finansowo przez Unię Europejską lub granty z Funduszy EEA (na których budżet składają się trzy kraje: Norwegia, Islandia i Lichtenstein). Będąc zdecydowanym/ą na taką formę studiów, na każdym uniwersytecie znajdziesz fachową pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności. Stypendium Erasmus Plus daje ci możliwość odbycia studiów za granicą i dodatkowo wspiera cię finansowo w postaci kilkuset euro miesięcznie. W zależności od kraju, stawki te się różnią. Trzeba pamiętać że z tej formy stypendium można  skorzystać kilkukrotnie. Ciekawą opcją jest tutaj program program Erasmus Mundus, który daje większe możliwości niż Erasmus Plus.

Perspektywy po powrocie 

Spora część firm na świecie obecnie stawia na różnorodność i zrozumienie drugiego człowieka, jeśli zatem planujesz karierę w międzynarodowej firmie – doświadczenie zdobyte poza granicami kraju będzie za pewne bardziej niż mile widziane. Zagraniczna uczelnia będzie nie tylko ładnie prezentowała się w cv, ale również da ci spore doświadczenie i obycie z obcym językiem. Studia za granicą dadzą Ci też możliwość rozbudowania swojej sieci kontaktów, poznasz ludzi z wielu zakątków świata, których zapewne będziesz odwiedzać i z którymi w trakcie studiów, albo już po ich ukończeniu będziesz podróżować.

Na dodatek po powrocie już nie będziesz taki sam. Będziesz przede wszystkim bogatszy w niezapomniane doświadczenia i emocje, których podczas całego pobytu za granicą zapewne nie zabraknie. Edukacja to nie tylko wiedza zdobyta w ścianach uniwersytetów, ale w głównej mierze bagaż doświadczeń nabytych w kontaktach z drugim człowiekiem. 

Nasze kursy ONLINE:

Czytaj dalej #EnglishToGo:

Either czy neither Either czy neither? [...]

Różnica między Present Perfect a Present Continuous [...]

Dialekty języka angielskiego Zastanawiałeś się kiedyś [...]

Czasowniki modalne w języku angielskim - jak [...]

2020-08-27T15:49:05+02:00
Go to Top