Home » Czytaj nas » Nauka języka angielskiego w domu

Nauka języka angielskiego w domu

Nauka języka angielskiego z domu to jeden z najwygodniejszych sposobów nauki języka obcego. Przede wszystkim dlatego, że sami zarządzamy swoim czasem i uczymy się w sposób w jaki chcemy i jaki uważamy za najbardziej produktywny. Jeśli potrzebujesz kilku wskazówek, jesteś w dobrym miejscu.

Na co dzień i od święta stawiamy sobie różne cele i wyzwania – zwiedzić miejsca, w których nas jeszcze nie było, skoczyć ze spadochronem czy wziąć udział w maratonie. Zwykle jest to jednak coś mniej szalonego – uczenie się języków obcych. Najczęściej wybieranym językiem jest język angielski. Nic dziwnego, w końcu liczbę osób posługujących się nim szacuje się na pięćset siedemdziesiąt dwa miliony ludzi! Co jeśli jeszcze nie zaliczasz się do tego grona? Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć uczyć się języka angielskiego i to bez wychodzenia z domu.

Samodzielna nauka w domu? Dasz radę!

Jeśli zaliczasz się do osób, które są naprawdę zdeterminowane i skupione na osiągnięciu celu, pewnie znacznie łatwiej przyjdzie Ci samodzielna nauka języka. To ważne, żeby systematycznie zgłębiać wiedzę i utrwalać ją, robiąc ćwiczenia. Znacznie lepsze efekty osiągniesz poświęcając na naukę kilkanaście czy kilkadziesiąt minut dziennie, niż tylko zaglądając do książek raz miesiącu. Jeśli jednak wiesz, że ciężko jest Ci się zmotywować do samodzielnej nauki angielskiego w domu, spróbuj dodać sobie zapału do pracy. Uporządkuj przestrzeń do nauki, na karteczkach samoprzylepnych umieść hasła, które Cię motywują (możesz to zrobić w języku angielskim!), zrób listę zagadnień, które chcesz zrealizować w danym tygodniu. Pamiętaj – małe kroki doprowadzą Cię do celu i wykształcą pozytywny nawyk systematycznego zdobywania i utrwalania wiedzy.

Coś więcej niż podręczniki

Czytanie kolejnych tekstów, słuchanie nudnych nagrań… Prawdopodobnie wielu osobom właśnie w ten sposób kojarzy się szlifowanie umiejętności językowych. Czy można uczyć się języka nie tylko z książek? Jasne! Poniżej kilka sprawdzonych sposobów:

  • Pierwszym jest słuchanie anglojęzycznych stacji radiowych, podcastów tematycznych czy audiobooków, co w dobie Internetu nie stanowi już żadnego problemu. Jest to świetna opcja, kiedy nie możesz pozwolić sobie na siedzenie przed ekranem komputera czy telefonu. Po prostu włącz radio lub podcast w tle kiedy sprzątasz, gotujesz albo wykonujesz jakąkolwiek inną czynność. Nie musisz skupiać uwagi na każdym usłyszanym słowie, bo człowiek przyswaja  wiedzę także w sposób nieświadomy. Dzięki temu możesz poznać slang i mnóstwo przydatnych idiomów, które wzbogacą Twoje słownictwo i uczynią każdą wypowiedź znacznie ciekawszą dla odbiorcy.
  • Drugą propozycją jest oglądanie seriali, filmów czy filmików na YouTube. Jeśli nie czujesz się na tyle pewnie, żeby oglądać je bez polskich napisów, to pozostaw tę opcję aktywną. Możesz wtedy porównywać swój stopień rozumienia języka słyszanego z rzeczywistym przekazem. YouTube jest ogromną skarbnicą wiedzy! Swoje filmy o różnorodnej tematyce publikują codziennie miliony osób. Spróbuj znaleźć kanały, na których języka angielskiego uczą native speakerzy. Ich akcent jest niewymuszony, a mowa płynna, dzięki czemu przyswajasz język dokładnie takim, jaki jest. Zdecydowanie mogę polecić Ci kanał Aly’ego Williamsa. Potężna dawka wiedzy!

Niewątpliwie dobrą odskocznią jest też oglądanie filmików o tematyce, która naprawdę Cię interesuje. Słuchając vlogera/ vlogerki, którzy opowiadają  o swoich ulubionych grach komputerowych czy kosmetykach do makijażu, możesz bardzo łatwo przyswoić całą gamę ciekawych zwrotów i słów.

Jeśli lubisz oglądać filmy, sprawdź koniecznie nasze zestawienie TOP 5 angielskich komedii.

  • Podczas gdy część z nas lepiej zapamiętuje wiadomości słuchając lub oglądając, są też tacy, którzy wolą czytać. To właśnie do tych osób skierowana jest kolejna propozycja! I nie mówię tu o czytaniu lektur od deski do deski 😉 Prasę zagraniczną znajdziesz bez problemu w kioskach i księgarniach stacjonarnych, a także w Internecie. Za każdym razem, gdy natrafisz na nieznane Ci słowo, sprawdź jego znaczenie w kilku kontekstach i wynotuj je. Warto założyć sobie osobny zeszyt, albo stworzyć tablicę, na której można umieszczać . To podwójna korzyść- zapoznajesz się z nowym słówkiem czytając je, a następnie zapisując je ręcznie.

A jeśli potrzebujesz czegoś więcej…

Pomocy naukowych i sposobów na samodzielną naukę języka angielskiego w domu jest mnóstwo. Jeśli jednak czujesz, że to wciąż mało, lub potrzebujesz kogoś, kto będzie Cię regularnie motywował do pracy i sprawdzał Twoje postępy, zdecyduj się na kurs języka angielskiego on-line.

Zachęcam Cię do zapoznania się z ofertą kursów językowych Choices. To bez znaczenia, czy dopiero zaczynasz, czy posiadasz już jakąś wiedzę- na pewno znajdziesz opcję dla siebie! Nauka języka w domu zaoszczędzi Twój czas i zapewni komfort dostępu do materiałów gdziekolwiek jesteś, bez względu na porę dnia i nocy;)

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Najnowsze wpisy

Anna Wosik

Anna Wosiak

Studentka WSPiA w Poznaniu, odkąd pamięta pasjonatka
języka angielskiego. Mieszkała w Edynburgu i na wyspie Jersey, gdzie
zamierza wrócić pewnego dnia na stałe. Kocha czytać książki, grać na pianinie,
tańczyć i spędzać czas ze swoim królikiem.