Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 to przede wszystkim inicjatywa promująca język polski, zainicjowana przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Rozpoczęta w 2016 roku w ramach projektu „Słowa klucze” oraz programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, ma za zadanie stworzyć przestrzeń do wyróżnienia słów, zwrotów czy terminów, które cieszą się największą popularnością wśród młodych ludzi.

To nie tylko konkurs, lecz także forma zabawy z językiem, umożliwiająca nam zrozumienie, w jaki sposób polszczyzna ewoluuje i zmienia się w codziennym użytkowaniu. Chociaż głosowanie skupia się na słowach popularnych wśród młodzieży, nie oznacza to, że wygrywające hasło musi być zupełnie nowe czy związane ze slangiem. Jest to raczej barometr aktualnych trendów lub zwyczajów językowych, które akurat są modne lub używane przez młodsze pokolenie, stanowiąc jednocześnie moment do refleksji nad dynamicznymi zmianami zachodzącymi w języku. Zagłosuj na swojego faworyta!

Kursy językowe w choices® >>
_
Młodzieżowe słowo roku 2023
_

Jakie jest Młodzieżowe Słowo Roku 2023?

Na to jeszcze trochę musimy poczekać. Rozstrzygnięcie plebiscytu powinno nastąpić na początku grudnia 2023 roku. Warto zauważyć, że wybór Młodzieżowego Słowa Roku nie jest tylko kwestią popularności czy częstotliwości jego używania. To również szansa na eksplorację kreatywności i dynamiki języka polskiego.
_

Lista słów nominowanych w tegorocznym konkursie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 już jest znana. W nominowanej do II etapu 20, znalazły się następujące słowa:

  • Bambik – ironiczne, pejoratywne określenie na osobę początkującą.
  • Baza – wyrażenie aprobaty dla czyjej opinii, zdania
  • Bratek/bruh – „brat”, inaczej przyjaciel
  • Cringe – żenada, coś żenującego
  • Delulu – ktoś, kto ma obsesję na czymś punkcie
  • Drillowiec – osoba z obsesją na punkcie drillu, pejoratywne określenie związane z zachowaniem takiej osoby
  • Fr/FR – wyraz aprobaty dla czyjej opinii, wyraz zgody (and. for real – rzeczywiście, naprawdę)
  • Git – Inaczej dobrze,
  • IMO – Dosłownie „Moim zdaniem” (ang. in my opininion)
  • Kys – powiedzenie komuś „odczep się”, „spadaj” (ang. kill yourself)
  • LOL – reakcja na coś dziwnego lub niespodziewanego (ang. lots of laugh)
  • NCP – osoba niewyróżniająca się niczym szczególnym, osoba nieznana (ang. non-player character)
  • Odklejka – stan, w którym osoba oderwana jest od rzeczywistości
  • Oporowo – dosłownie „do oporu”, najlepiej, najbardziej
  • Rel – wyrażenie zgody, wyrażenie opinii, że zgadzamy się z kimś (ang. relatable)
  • Rizz – urok, czar (ang. charisma)
  • Side-eye – spojrzenie wyrażające niechęć, oburzenie
  • Sigma – pewny siebie, ale skromny mężczyzna, intrygujący swoim zachowaniem
  • Slay – określenie kogoś/czegoś co robi ogromne wrażenie
  • Zgerypała – fatalna w skutkach decyzja, brak szczęścia
    _

Kursy językowe, tłumaczenia i inne usługi językowe w choices®

Niezależnie od tego, czy szukasz wsparcia w nauce nowego języka, potrzebujesz tłumaczenia ważnych dokumentów czy chcesz przygotować napisy do filmu, zespół choices® jest gotowy, by sprostać Twoim potrzebom.

choices® team

Głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Organizatorzy konkursu na młodzieżowe słowo roku podkreślają, że zależy im, by konkurs wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad etykiety i etyki oraz że przykładają dużą wagę do tego, aby reguły wyboru zwycięskiego słowa były jak najbardziej przejrzyste, zrozumiałe dla wszystkich i nieuwikłane w żadne bieżące spory polityczne.
_

Jak głosować na Młodzieżowe Słowo Roku?

Głosować można w II etapie konkursu, w którym znajdują się słowa wytypowane przez jury. W drugim etapie plebiscytu, trwającym od 15 listopada 2023 r. o godzinie 12:00 do 30 listopada 2023 r. o godzinie 12:00, organizator konkursu przedstawi na stronie listę słów lub wyrażeń wybranych przez Jury po zakończeniu pierwszego etapu.

Internauci będą mieli możliwość oddania głosów na wybrane słowa lub wyrażenia z tej listy. Zwycięzcą Plebiscytu będzie słowo lub wyrażenie, które w drugim etapie zdobędzie największą liczbę głosów. Na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 można głosować do 30 listopada 2023 roku. Swój głos można oddać poprzez formularz na stronie Państwowego Wydawnictwa PWN.
_

Pamiętacie ubiegłorocznych zwycięzców Młodzieżowego Słowa Roku?

Pamiętając ubiegłorocznych zwycięzców Młodzieżowego Słowa Roku, możemy dostrzec różnorodność i kreatywność języka młodzieży w różnych latach. Od „sztosu” symbolizującego zachwyt po „Iks de/xD” wywołującego uśmiech, aż po „śpiulkolot” łączący sferę snu z internetową kulturą memów._

Oto ich lista:

  • 2016: „sztos” – Określenie używane na coś rewelacyjnego, wyjątkowego, co budzi entuzjazm i zachwyt.
  • 2017: „Iks de/xD” – Skrót oznaczający coś zabawnego, śmiesznego, wykorzystywany w komunikacji internetowej.
  • 2018: „dzban” – Termin odnoszący się do osoby niezbyt inteligentnej lub popełniającej nietrafione decyzje.
  • 2019: „alternatywka” – Określenie używane do opisu dziewczyny o nietypowych lub alternatywnych zainteresowaniach i zachowaniach.
  • 2020: W 2020 roku Młodzieżowe Słowo Roku nie zostało wybrane.
  • 2021: „śpiulkolot” – termin, który nawiązuje do miejsca do spania oraz odwołuje się do mema, gdzie „śpiulkać” oznacza ‘spać’; używany w kontekście związanych ze snem lub odpoczynkiem.
    _

Młodzieżowe Słowo Roku to inicjatywa promująca polski język, organizowana przez Wydawnictwo Naukowe PWN przy wsparciu Uniwersytetu Warszawskiego. Rozpoczęte w 2016 roku, ma na celu wyłonienie słów często używanych przez młodych ludzi, stanowiąc barometr językowych trendów. W tegorocznej edycji, zwycięskie słowo wyłonione zostanie pod koniec grudnia, a lista 20 nominowanych słów, takich jak „bambik” czy „sigma”, już jest znana.

Jeśli chcesz pozostać na bieżąco z ciekawostkami związanymi z językami, często zaglądaj na naszego bloga i śledź nas na naszych mediach społecznościowych.  Więcej treści dotyczących języka pojawia się także na naszym Facebooku oraz Instagramie, które także warto śledzić.

Mateusz Fabiś

Mateusz Fabiś

Niepozorny, indywidualny lider strategii brandingowych i komunikacyjnych choices®. Wszystkie aspekty jego pracy są przepełnione jego bezwarunkową miłością do języków obcych, którymi w wielu przypadkach szczyci się biegłą znajomością. Jedyny z nas, który zgłębił tajemnice jidysz i hebrajskiego! Tak, masz rację, on potrafi czytać książki na odwrót!

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!