Home » Czytaj nas » Kraje, w których mówi się po angielsku

Kraje, w których mówi się po angielsku

Znasz wszystkie kraje, w których mówi się po angielsku? Język angielski to najpopularniejszy język na świecie. Posługuje się nim około 20% populacji Ziemi i stanowi język oficjalny, bądź urzędowy, w około 60 krajach. Jako główny język działań międzynarodowych, stał się pierwszym uniwersalnym językiem ludzkości. A jakie znamy kraje, w których mówi się po angielsku?

Większości z nas, język angielski kojarzy się z Wielką Brytanią lub Stanami Zjednoczonymi. Prawda jest taka, że w każdym zakątku świata znajdziemy miejsca, gdzie bez problemu porozumiemy się w tym języku. Jeśli znasz język angielski to na pewno zechcesz wiedzieć, gdzie możesz się nim swobodnie posługiwać.

.

Kraje, w których mówi się po angielsku

Ogromny wpływ na rozmieszczenie krajów, w których mówi się po angielsku ma kolonialna historia Wielkiej Brytanii. Jako że Imperium Brytyjskie posiadało liczne kolonie rozsiane po całym globie, język angielski stał się najczęściej używanym językiem na świecie. Kolonie nie miały innego wyboru, jak uznać język angielski za ich oficjalny język. Wpływ na anglojęzyczność wielu krajów, miały także wielkie odkrycia geograficzne oraz rozwój gospodarczy. Najwięksi odkrywcy Wielkiej Brytanii opisywali swoje osiągnięcia w ojczystym języku, tym samym zmuszając inne państwa do zaznajomienia się z ich językiem.

Dziś, mimo dekolonizacji, język angielski nadal dominuje na arenie międzynarodowej. Jest nie tylko językiem, którym posługuję się wiele krajów na całym świecie, ale także językiem oficjalnym takich organizacji jak ONZ, Wspólnoty Narodów czy Unii Europejskiej. Szacuje się, że obecnie językiem angielskim posługuje się około 1,2 miliarda ludzi.

Warto tutaj przedstawić różnice między językiem urzędowym (de iure) a językiem oficjalnym (de facto). W wielu krajach język angielski jest językiem urzędowym. Oznacza to, że w urzędach lub innych państwowych instytucjach będziemy się posługiwać językiem angielskim. Nie oznacza to jednak, że większość populacji danego kraju posługuje się nim na co dzień. Przykładem jest na przykład Kamerun, gdzie językiem urzędowym jest język angielski i francuski, natomiast na co dzień mieszkańcy posługują się  lokalnymi językami np. językiem bakwiri.

Jeżeli chodzi o język oficjalny, mamy zupełnie odwrotną sytuację. W niektórych krajach angielski nie jest językiem urzędowym, jednak posługuje się nim większość mieszkańców danego kraju.

.

Amerykańskie kraje, w których mówi się po angielsku

Zarówno w Ameryce Północnej, jak i Południowej znajdą się kraje, w których mówi się po angielsku. W wielu z nich język angielski jest językiem urzędowym. Krajami, w których mówi się po angielsku są między innymi: Anguilla, Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Kajmany, Dominika, Grenada, Gujana, Jamajka, Puerto Rico, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Trynidad i Tobago czy Wyspy Dziewicze.

Należy jednak pamiętać, że w tych krajach nie zawsze większość społeczeństwa rzeczywiście mówi po angielsku. W krajach Ameryki Południowej często dominuje język hiszpański lub francuski.

Ciekawostką jest także, że w Stanach Zjednoczonych język angielski nie jest językiem urzędowym. Oczywiście we wszystkich urzędach, szkołach, sklepach czy na ulicy usłyszysz ten język, jednak w USA jest on tylko de facto językiem oficjalnym – posługuje się nim większość społeczeństwa. Jeżeli chodzi o Kanadę, językiem urzędowym, jest zarówno język angielski jak i francuski. Język francuski dominuje w trzech prowincjach: Québec, Nouveau-Brunswick i prowincji Ontario. W pozostałych, język ten jest mniej popularny i traktowany jako „dodatkowy”.

Szacuje się, że w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej żyje około 250 milionów rodzimych użytkowników języka angielskiego, w tym około 230 milionów w USA i 18 milionów w Kanadzie.

.

Azjatyckie kraje, w których mówi się po angielsku.

Mało kto pomyślałby, że w Azji znajdują się kraje, w których mówi się po angielsku. Mimo, że bardzo często język angielski występuję tam tylko jako język urzędowy, łatwo jest porozumieć się używając tego właśnie języka. Do tych krajów należą między innymi Filipiny, Singapur, Indie i Pakistan. Oczywiście ze względu na ogromną populację, to właśnie w Indiach znajduje się najwięcej ludzi posługujących się językiem angielskim. Co ciekawe, na tym kontynencie wykształciło się wiele różnych odmian angielskiego. Język ten, gra dużą rolę w społeczeństwie tych krajów. Jest językiem prawa, administracji rządowej, szkolnictwa średniego i wyższego, sił zbrojnych, mediów, biznesu i turystyki. Oczywiście na ulicy Indii ciężko usłyszeć ten język. Większość mieszkańców azjatyckich krajów posługuje się ich rodzimymi językami, których jest dość sporo. Jeśli jednak pojedziesz tam w celach turystycznych bądź biznesowych, nie będziesz mieć problemu w porozumieniu się.

Warto także wspomnieć, że w Singapurze języka angielski jest zarówno oficjalnym językiem jak i językiem, którym wiele mieszkańców posługuje się na co dzień.

.

Europejskie kraje, w których mówi się po angielsku.

Praktycznie w każdym zakątku Europy, znajdzie się miejsce, w którym na pewno dogadamy się używając języka angielskiego. Europejskich krajów, w których mówi się po angielsku jest wiele. W prawie każdej szkole, czy to w Polsce czy w Hiszpanii, język angielski jest przedmiotem obowiązkowym. Dlatego też większość Europejczyków zna język angielski co najmniej na poziomie konwersacyjnym. Język angielski jest także przepustką do międzynarodowej kariery, dlatego gra ogromną rolę w światowej edukacji.

Europejskimi krajami, w których większość mieszkańców mówi po angielsku, bądź język angielski jest językiem urzędowym są: Anglia, Irlandia, Irlandia Północna, Szkocja, Malta, Walia a także Gibraltar, Wyspa Man, Jersey i Guernsey. Co ciekawe, tak jak USA, Wielka Brytania nie ma języka urzędowego. Oczywiście de facto jest nim język angielski i to właśnie nim będziemy się tam posługiwać.

.

Kraje w których mówi się po angielsku

.

Język angielski w Afryce.

Język angielski w Afryce pojawił się wraz z kolonializmem. Większości państw afrykańskich został on narzucony. Mimo dekolonizacji, język ten nadal jest używanych na tym kontynencie.

Do krajów, w których mówi się po angielsku należą między innymi: Ghana, Kenia, Lesotho, Nigeria, Rwanda, RPA, Uganda, Zimbabwe. To właśnie tam język angielski jest nie tylko językiem urzędowym, ale także językiem którym posługuje się większość społeczeństwa.

Warto wspomnieć, że w Erytrei i Etiopii wiele osób posługuje się językiem angielskim, mimo że nie jest on ich językiem oficjalnym.

Ciekawe jest także, że kraje afrykańskie posiadają wiele języków urzędowych, dlatego znajomość języka angielskiego nie jest wymagana. Język angielski jest głównie językiem biznesowym, którym zwykły mieszkaniec się nie posługuje. Ludność afrykańska preferuje porozumiewanie się za pomocą ich własnych lokalnych języków.

W krajach takich jak Burundi, Kamerun, Gambia, Liberia, Malawi, Mauritius, Wyspa Świętej Heleny, Seszele, Sierra Leone, Eswatini, Tanzania czy Zambia języka angielski jest językiem urzędowym, lecz nie jest używany przez większość społeczeństwa.

.

Kraje w których mówi się po angielsku – Australia i Oceania oraz Nowa Zelandia

Australia i Oceania

Nikogo nie powinno dziwić, że w Australii 70% społeczeństwa to rodzimi użytkownicy języka angielskiego. Mimo, że język angielski nie jest uważany za język urzędowy, jest on de facto językiem oficjalnym Australii.

Do krajów, w których język angielski jest językiem urzędowym, lecz nie jest używanym przez znaczącą większość społeczeństwa zaliczamy: Fidżi, Guam, Kiribati, Wyspy Marshalla, Mikronezja, Nauru, Niue, Mariany Północne, Palau, Papua Nowa Gwinea, Pitcairn, Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Wyspy Cooka, Samoa Amerykańskie.

 

Nowa Zelandia

Trzeba także wspomnieć, że w Nowej Zelandii język angielski jest językiem urzędowym. Wiele osób zna i używa języka angielskiego dlatego nie ma tam problemu w porozumiewaniu się za pomocą tego języka. Większość Nowozelandczyków preferuje jednak ich własną odmianę języka angielskiego – nowozelandzki angielski.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj nas na naszym blogu CHOICES.

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Najnowsze wpisy

Julia Kawałko

Julia Kawałko

Studentka Lingwistyki dla biznesu  w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera
w Krakowie. Miłośniczka kina, muzeów,  teatru i wielu innych ośrodków kultury dających
możliwość rozwoju. Zawsze chętna do pomocy, szukająca inspiracji we
wszystkim co ją otacza, kreatywna i gotowa do działania.