Home » Blog Językowy by CHOICES » Jak przygotować się do matury ustnej z angielskiego?

Jak przygotować się do matury ustnej z angielskiego?

Zastanawiacie się jak przygotować się do matury ustnej z angielskiego? Większość maturzystów podchodząc do matur najbardziej stresuje się przedmiotami, które zdawane są ustnie. Jednak odpowiednie przygotowanie pozwala na osiągnięcie naprawdę zadowalających wyników. Oczywiście matura ustna z języka angielskiego wymaga wcześniejszych ćwiczeń, dlatego przychodzimy do Was z małą ściągą. W artykule opowiemy jak wygląda cały egzamin oraz system oceniania, a także podamy najlepsze sposoby na opanowanie materiału.
_

Jak przebiega matura ustna z języka angielskiego?

Zacznijmy od tego, że sam egzamin składa się z 3 zadań. Wchodząc na salę egzaminacyjną uczeń losuje zestaw pytań, a następnie rozpoczyna się rozmowa wstępna. Nie jest to oceniana część matury, ma to na celu rozluźnić osobę zdającą i pozwolić jej „wpaść w rytm”. Podczas dialogu z egzaminatorem poruszane są zazwyczaj tematy, takie jak Twoje zainteresowania czy podstawowe informacje o Tobie. Średnio taka rozmowa zajmuje około 2 minuty, wszystko zależy od otwartości obydwu stron. Następnie rozpoczyna się faktyczny egzamin. Warto zaznaczyć, że wygląda on inaczej niż w przypadku matury ustnej z języka polskiego, gdzie wchodząc na salę otrzymujemy 15 minut na przygotowanie. Podchodząc do ustnego egzaminu dojrzałości z angielskiego uczeń nie dostaje dodatkowego czasu. Zdający ma około 30 sekund na przeczytanie polecenia (które są napisane w języku polskim), zaznajomienie się z całym zadaniem, a następnie od razu podchodzi on do odpowiedzi. Dlatego też tak ważne jest to, aby naukę języka angielskiego rozpocząć najwcześniej jak się da, po to, aby uniknąć dodatkowego stresu w dniu matury. Natomiast nie martwcie się, w dalszej części artykułu podpowiemy jak najlepiej rozpocząć przygotowania, aby być w pełni gotowym na każdy zestaw pytań! Jeśli jednak czujesz, że język angielski nie jest Twoją mocną stroną koniecznie zapisz się na kurs w szkole Choices!

Zadanie 1: Odgrywanie ról – W tej części egzaminu zarówno maturzysta, jak i egzaminujący wcielają się w role zawarte w poleceniu. Na przygotowanie do tego zadania osoba zdająca otrzymuje około 30 sekund. Ważne jest to, aby przeczytać kto powinen zacząć konwersację, ponieważ niekoniecznie musi być to egzaminator! W poleceniu także zawarte są cztery punkty, do których uczeń powinen się odnieść podczas swojej odpowiedzi. Warto jednak samodzielnie rozwinąć swoją wypowiedź, tak aby prowadzący nie musiał wyciągać informacji od maturzysty. Gdy zdający sam oferuje aktywność i prezentuje swoją wiedzę bez „ciągnięcia za język” wypada znacznie lepiej, co przede wszystkim wpływa na wynik końcowy egzaminu. Jednak należy pamiętać, że ta część matury ustnej z angielskiego trwa maksymalnie 4 minuty.

Zadanie 2: Opis ilustracji – Tutaj maturzysta otrzymuje obrazek i w ciągu kolejnych 30 sekund będzie musiał rozpocząć wypowiedź opisującą co przedstawia dana ilustracja. Podczas odpowiedzi należy zwrócić uwagę przede wszystkim na opis miejsca, osób oraz wykonywanych przez nich czynności. Pamiętaj także, aby przy opisie obrazka korzystać z czasów Present Simple oraz Present Continuous. Częstym błędem popełnianym podczas tego zadania jest użycie sformułowania „On the picture”, co bierze się z dosłownego tłumaczenia frazy „Na zdjęciu…”. W języku angielskim jest ono niepoprawne! Najbezpieczniej rozpocząć swoją wypowiedź od słów „In the picture I can see…”. Następnie egzaminator zadaje 3 pytania, z czego dwa pierwsze będą dotyczyć stricte obrazka. Jednak ostatnie pytanie zazwyczaj odnosi się do sytuacji, która przytrafiła nam się w przeszłości. Nawet jeśli okaże się, że dana rzecz nas nie dotyczy i odpowiedź na pytanie egzaminatora brzmi „nie”, nie warto tak odpowiadać. Pamiętajmy, że egzamin ten ma sprawdzać nasze umiejętności językowe i w takiej sytuacji należy użyć trochę wyobraźni. Całe zadanie trwa max. 3 minuty.
_
Jak przygotować się do matury ustnej z angielskiego?
_

Zadanie 3: Wypowiedź na postawie materiału stymulującego – Jest to najdłuższe zadanie z całej matury ustanej z angielskiego, ponieważ zajmuje ono około 5 minut. Tutaj maturzysta  będzie musiał wybrać jeden, bądź dwa elementy, które najlepiej spełniają kryteria opisane w poleceniu zadania. Na przygotowanie się do odpowiedzi przeznaczona jest minuta czasu. Zadaniem zdającego jest uzasadnienie dlaczego wybrał właśnie te elementy oraz co go przekonało. Następnie należy także podać powód dlaczego pozostałe materiały zostały odrzucone. Uzasadnienie powinno być dłuższą wypowiedzią, więc dwuzdaniowa odpowiedź nie wchodzi w grę. Na sam koniec maturzysta usłyszy 2 pytania dotyczące swojej wypowiedzi, jak i całego materiału stymulującego.
_

Sposoby oceniania matury ustnej z języka angielskiego

Wiele czynników wpływa na to jak zostaniesz oceniony, zatem jak przygotować się do matury ustnej z angielskiego? Są wyznaczone kryteria które uczeń powinen spełnić podczas swojej odpowiedzi ustnej:

 • Sprawność komunikacyjna: możliwe do uzyskania od 0 do 6 punktów za każde zadanie indywidualnie, łącznie za całość można uzyskać 18 punktów,
 • Zakres środków leksykalno-gramatycznych: od 0 do 4 punktów, brany jest pod uwagę zasób słownictwa, znajomość struktur gramatycznych, a także całość wypowiedzi ogółem,
 • Poprawność środków leksykalno-gramatycznych: maksymalnie do uzyskania 4 punkty, oceniana jest poprawność gramatyczna oraz komunikatywność,
 • Wymowa: od 0 do 2 punktów, czyli jak sama nazwa mówi egzaminator zwraca uwagę na poprawność wymawianych słów czy odpowiednie zastosowanie akcentów,
 • Płynność wypowiedzi: od 0 do 2 punktów, oceniana jest całość wypowiedzi.
  _

Tipy przygotowawcze do matury ustnej z angielskiego

 1. Rozplanuj swoją naukę w czasie. Dobrze wiemy, że nauka na ostatni moment nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego też warto sprawdzić jakie mamy braki w języku angielskim, a następnie wdrożyć plan, kiedy i ile czasu przeznaczymy na doinformowanie się z tego zakresu materiału.
 2. Ćwicz na przykładowych zestawach maturalnych. To bardzo ważna część przygotowania. Wcześniejsze doświadczenie tego jak całość wygląda jest bardzo przydatne. Ograniczy to Twój stres podczas faktycznej matury, a przede wszystkim będziesz wiedział co Cię czeka. Ćwicząc na zestawach maturalnych z repetytoriów, czy na maturach z poprzednich lat jesteś w stanie przygotować się na naprawdę wysokim poziomie. Jest także duża szansa na to, że tematy, które samodzielnie powtarzałeś podczas przygotowań, przydarzą się i w Twoim zestawie maturalnym!
 3. Czytaj na głos. Nie każdy z nas lubi to robić, jednak przed maturą warto się poświęcić, aby uzyskać jak najlepszy wynik. Mówienie na głos, odpowiadanie na pytania, czy czytanie pomoże Ci oswoić się z maturą w formie ustnej. Będzie to dobra rozgrzewka podczas której Twój język zaadaptuje się do obcych akcentów i intonacji. Dodatkowo przyzwyczaisz się do brzmienia swojego głosu w języku obcym, dzięki czemu podczas matury nic z tych rzeczy nie będzie dla Ciebie nowością, co zdecydowanie pomoże ograniczyć stres.
 4. Słuchaj języka angielskiego. Wydaje się dość proste, lecz wciąż zbyt mało maturzystów to praktykuje. Słuchanie innych osób, które mówią w obcym języku sprawia, że utrwalamy sobie słownictwo, struktury zdań, użycie czasów. Dodatkowo, gdy słuchamy sprawdzonych źródeł możemy się również sporo dowiedzieć. Mogą być to informacje ze świata, lub językowe ciekawostki, którymi będziesz mógł zabłysnąć podczas egzaminu. Koniecznie spróbuj tej metody!

Ustny egzamin maturalny z języka angielskie wcale nie musi być taki straszny. Wszystko zależy od dobrego rozplanowania nauki oraz czasu poświęconego na przygotowanie. Jednak zdajemy sobie sprawę, że samodzielna edukacja w domu nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też przychodzimy Wam z pomocą! Kursy językowe w szkole Choices pozwolą Ci przygotować się do matury ustnej z angielskiego i nie tylko. W naszej ofercie znajdziesz zajęcia przeznaczone specjalnie dla maturzystów, którzy chcą się przygotować do egzaminu dojrzałości na najwyższym poziomie! Wolisz kurs indywidualny, duo czy grupowy? Wybór należy do Ciebie, więc nie zwlekaj, zacznij przygotowania do matury już teraz!

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język francuski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Język norweski 

Język rosyjski 

Język włoski 

Najnowsze wpisy

Magdalena Skubis

Magdalena Skubis

Studentka Lingwistyki dla Biznesu w Wyższej Szkole Europejskiej im ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
Uwielbia podróżować oraz poznawać nowe kultury. Interesuje się projektowaniem. W wolnym czasie lubi
czytać oraz czerpać inspiracje z czasopism kulturalnych. Zawsze ciekawa nowych wyzwań i chętna ich podjęcia.