Jak nauczyć się języków obcych? Jak uczyć się języków obcych? 

Jak informowaliśmy i informowałyśmy w poprzednim artykule, nasza firma nawiązała partnerską współpracę z SeniorApp, aplikacją skonstruowaną specjalnie dla potrzeb seniorów i seniorek oraz osób oferujących wsparcie tej wyjątkowej grupie docelowej. choices® włączyło się w ten projekt konstruując i planując specjalne kursy dla naszych seniorów i seniorek oraz ich opiekunów i opiekunek. Od tego czasu pojawiło się wiele pytań od naszych partnerów z SeniorApp: jak uczyć się języków obcych, czym tak naprawdę jest uczenie się języka obcego i jak najlepiej przygotować się do tej niesamowitej podróży poznawczej. Dr. Joanna Chojnicka, główna metodyczka choices®, oraz Łukasz Pakuła, dyrektor zarządzający, zostali zaproszeni do wzięcia udziału w cyklu webinariów #juzwiem, aby wyczerpująco odnieść się do tych interesujących kwestii.
_
Kursy języków obcych online w choices®
_
Jak uczyć się języków obcych
_

Co to znaczy „nauczyć się języka obcego”?

To pytanie zadaje sobie chyba każda osoba rozpoczynająca naukę jakiegokolwiek języka obcego. Żeby na nie wartościowo odpowiedzieć, należy zadać sobie pytanie, co – w ogóle – oznacza fraza „nauczyć się języka”? Po pierwsze, musimy zauważyć, iż to nie jest proces, na który możemy wyznaczyć sobie realny deadline. Dlaczego? W tym momencie zadajmy sobie pytanie, czy kiedykolwiek możemy powiedzieć, że już nauczyliśmy się (aspekt dokonany) naszego pierwszego języka, dla przykładu, polskiego. Czyż nie uczymy się go tak naprawdę na co dzień? Od kiedy znamy nowe znaczenia słowa „dzban”? A kiedy do języka weszło „last minute”, czy „deadline” lub też „ASAP”? Czy wszyscy Polacy i Polki rozumieją te elementy leksyki? Śmiem twierdzić, że nie! Dlatego też musimy pogodzić się z tym, że nauka jakiegokolwiek języka nigdy nie jest podróżą zakończoną. To proces, który będzie trwał całe nasze życie. I – zaufajcie mi – to może być piękna przygoda! Oczywiście możemy zdecydować się na obranie celu w postaci przysposobienia języka obcego do poziomu komunikatywnego i tu postawić kropkę, ale wtedy musimy mieć realistyczne oczekiwania i założyć, że będziemy zaskakiwani nową frazeologią, nowymi wyrazami, modelami wymowy, konstrukcjami gramatycznymi. Co więcej, czy nauczyć się języka to perfekcyjnie opanować wymowę (skupić się na fonetyce i fonologii), opanować słownictwo (zdolności leksykalne), nauczyć się płynnie pisać i płynnie mówić (produkcja językowa), czy może opanować większość struktur zdań (gramatyka)? A może to wszystko naraz? Warto zadać sobie te pytania, aby rozpoczynając kurs językowy mieć realistyczne oczekiwania efektów oraz przedyskutować swoje cele ze swoim mentorem językowym lub mentorką językową.
_

Jak uczyć się języków obcych? 

Jak można wywnioskować z poprzedniego akapitu, nauka języka obcego zajmuje sporo czasu i… wysiłku! Musimy przygotować się na to zarówno psychicznie jak i logistycznie. Pamiętajmy o tym, że:

  1. Same zajęcia z lektorem czy lektorką to tylko część nauki
    Pomiędzy zajęciami, jakakolwiek jest ich częstotliwość, powinniśmy mieć świadomość, że trzeba powtórzyć słownictwo, nieregularne formy, poćwiczyć nowe formy gramatyczne, etc. Jeśli tego nie zrobimy, proces nauki będzie znacznie wydłużony, co może skutkować frustracją i zrezygnowaniem, zarówno po stronie osoby prowadzącej zajęcia, jak i uczącej się.
    _
  2. Ergo, musimy znaleźć czas na systematyczne powtórki oraz samodzielne pogłębianie wiedzy
    Czas to słowo klucz w dzisiejszych czasach. Wszyscy jesteśmy zabiegani i zabiegane, a jego cena już dawno przewyższyła wartość metali szlachetnych. Dlatego tak imperatywne jest, aby zablokować sobie okna czasowe w naszym kalendarzu, kiedy nikt nie będzie nam przeszkadzał w osiągnięciu pełnego skupienia nad nowym materiałem językowym. Już piętnaście minut dziennie jest w stanie zdziałać cuda. Nowoczesne kursy językowe oferują interaktywne ćwiczenia skorelowane z wiodącym podręcznikiem, dzięki czemu nasz lektor/lektorka mogą codziennie monitorować nasz postęp.
    _
  3. Skutecznie walczyć z prokrastynacją poprzez znalezienie motywacji zarówno wewnętrznej (bo chcę – zależne od uczących się) i zewnętrznej (bo muszę – niezależne od kursantów i kursantek)
    Zrobię to za godzinę. Jutro. W weekend. Zbliża się czas zajęć i znów nie mamy przygotowanego słownictwa, wypowiedzi ustnej lub pisemnej. To częsta mantra kursantów i kursantek prowadząca do motywacyjnego marazmu. A motywacja, obok czasu, to kolejne pojęcie-wytrych. Musimy mieć namacalny powód, dla którego chcemy nauczyć się danego języka, sama fascynacja na mało się zda. No, chyba że jesteśmy językoznawcami czy językoznawczyniami. Innym typem motywacji jest ta płynąca z zewnątrz. Dla przykładu, kiedy chcemy wyjechać do pracy zagranicę lub mamy wnuczków mówiących tylko w języku obcym.

Co zrobić, by szybko i komunikatywnie nauczyć się języka? O tym opowiadamy w webinarze SeniorApp

Jakie są najlepsze metody nauki języków obcych? 

Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca, bowiem nie ma jednej metody, która zagwarantuje nam sukces. To mit. Większość metod, o których słyszymy i czytamy z gazet, czy ulotek szkół językowych to chwyt marketingowy, który ma na celu wprowadzenie nas w strefę komfortu, oddanie się w ręce PR-owców i… najpewniej poniesienie klęski. Taka jest geneza powstania szumnych cudownych paradygmatów nauki języka obcego. Prawda jest taka, iż każdy uczy się inaczej, a zajęcia powinny być dopasowane do preferencji nauki, jej celów oraz możliwości czasowych kursanta/kursantki. Z tego też powodu, moim ukochanym podejściem w tej kwestii jest eklektyzm paradygmatów nauki. Łatwo to zaimplementować w przypadku zajęć indywidualnych, trudniej już, kiedy mowa o zajęciach grupowych. Jest to jednak możliwe przy wsparciu doświadczonych i otwartych lektorów i lektorek. To jest swoisty must-have.

Czytając o nauce języków obcych, na pewno spotkamy się z pojęciem gniazda językowego (ang. total immersion). Jest to technika, która polega na zanurzeniu się w języku docelowym w jak największym stopniu. Można to zrobić poprzez wyjechanie na kurs do kraju, w którym ten język jest językiem oficjalnym, lub też poprzez zwiększenie do maksimum częstotliwości zajęć zdalnych (online).
_

Czy można nauczyć się języka obcego w każdym wieku? 

Wbrew powszechnie panującej opinii – tak. Wszystko należy rozpatrywać w świetle czynników, które wymieniłem powyżej: czas, motywacja, logistyka. W językoznawstwie stosowanym istnieje pojęcie hipotezy krytycznego wieku (ang. critical age hypothesis), która mówi o tym, iż w okolicach 11-13 roku życia zdolność do opanowania kolejnego języka w takim samym stopniu, jak poprzednich jest bardzo trudna lub wręcz niemożliwa. Musimy jednak zdać sobie sprawę, iż mowa tu o perfekcyjnym, natywnym wariancie tego języka. Może i rodowici użytkownicy i użytkowniczki języka docelowego będą w stanie powiedzieć, iż nasz język nie jest w pełni „ich” i zapytają nas o kraj pochodzenia, ale czy to naprawdę powód, by języka w ogóle nie zaczynać się uczyć? Zdecydowanie nie.

W webinarze opowiadam o kursancie i kursantce, którzy w zaawansowanym wieku odnieśli niekwestionowane sukcesy językowe.

Czy można nauczyć się języka obcego przez internet?

I tu znów wracamy do podstawowego pytania, które postawiliśmy sobie wyżej: co to znaczy „nauczyć się języka”? Jeśli zależy nam jedynie na recepcyjnej znajomości języka, tj. zdolności czytania, czy też oglądania filmów, to odpowiedź może być umiarkowanie pozytywna. Apelowałbym jednak, aby pamiętać, iż język to interakcja, to rozmowa, to wchodzenie z naszymi interlokutorami w dyskusje. Tego bez drugiego człowieka w postaci kompetentnego lektora/lektorki nigdy nie osiągniemy. Część kursantów i kursantek, motywowana strachem przed komunikacją w języku docelowym, decyduje się na kursy internetowe bez lektora/lektorki tylko pogłębiając swoje lęki, zamiast je oswajać. Największym z nich niezaprzeczalnie jest strach przed popełnianiem błędów.

Dlaczego dobrzy lektorzy/lektorki kochają Wasze błędy językowe? O tym opowiadamy w wideo!

Mam nadzieję, że ta zsyntetyzowana garść informacji zachęci Was do dobrych wyborów i przygotowania się do swojej podróży językowej. Zachęcam do obejrzenia w całości naszego webinarium, z którego dowiecie się o wiele więcej!
_

_

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak takie kursy językowe wyglądają w choices® to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów językowych. A jeśli potrzebujecie paru trików, żeby wspomóc swoją naukę w trybie zdalnym, to polecamy zaglądnąć do wpisu na naszym blogu dotyczącym nauki w trybie zdalnym. Dodatkowo polecamy zajrzeć na nasze social media, gdzie zawsze czeka na was wiele ciekawostek związanych z nauką języków obcych: choices® na Facebooku i choices_oficjalnie na Instagramie.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Łukasz Pakuła

Językoznawca i analityk dyskursu. Specjalista od nauczania języka angielskiego jako obcego o wszechstronnych zainteresowaniach. Ciekawość i dociekliwość to jego drugie imię. Spragniony odkrywania nowych zakątków świata i poszerzania swojej wiedzy. Entuzjasta nauki o językach — językoznawstwa i aktywny naukowiec i autor artykułów naukowych i podręczników akademickich. Właściciel choices®.