Flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki

Historia flagi Stanów Zjednoczonych Ameryki jest nieco zawiła, choć niezmiernie fascynująca. Przetrwała ona bitwy, zainspirowała pieśni i ewoluowała w odpowiedzi na rozwój kraju, który reprezentuje. W tym artykule przedstawiamy zarys jej historii oraz zbiór interesujących faktów i zwyczajów na jej temat.
_

Kursy języka angielskiego online w choices®>>
_

Drugi Kongres Kontynentalny 14 czerwca 1777 roku uchwalił akt ustanawiający oficjalną flagę dla nowego narodu. Posiadała ona trzynaście pasów, na przemian czerwonych i białych, oraz niebieski prostokąt z trzynastoma gwiazdami. Ich liczba reprezentowała pierwotne kolonie, które ogłosiły niepodległość od Królestwa Wielkiej Brytanii. Na przestrzeni kilku kolejnych lat flaga ewoluowała, aby odpowiednio odzwierciedlić wzrost liczby stanów w Unii. Zdarzało się jednak, że niektóre flagi miały dziwne proporcje i zły układ gwiazd, więc w 1912 roku prezydent William Howard Taft podpisał rozporządzenie, które szczegółowo wyjaśniało, jak powinna ona wyglądać.
_


Ile gwiazd ma obecna flaga Stanów Zjednoczonych?

Aktualna, dwudziesta siódma wersja flagi została zaprojektowana przez siedemnastoletniego Roberta G. Hefta. Jest to najdłużej używana wersja flagi w historii tego kraju – pozostaje niezmienna od 4 lipca 1960 roku. Składa się z trzynastu poziomych pasów, siedmiu czerwonych na przemian z sześcioma białymi, oraz z niebieskiego prostokąta, na którym znajduje się pięćdziesiąt pięcioramiennych gwiazd. Symbolizują one wolność i niepodległość, a ich liczba odzwierciedla aktualną liczbę stanów. Co ciekawe, nawet kolory flagi (niezmienne od jej powstania) mają ogromne znaczenie: czerwony symbolizuje odwagę i męstwo, biały – czystość i niewinność, a niebieski – czujność, wytrwałość i sprawiedliwość.

Gwiaździsty Sztandar (The Star-Spangled Banner)

Amerykanie od zawsze silnie utożsamiali się z symbolami swojego kraju, nawet ich hymn narodowy stał się opowieścią o fladze, która przetrwała brytyjskie bombardowanie. Poeta Francis Scott Key był tak oczarowany widokiem amerykańskiej flagi wciąż powiewającej nad Fortem McHenry w Baltimore, że 14 września 1814 roku napisał wiersz The Star-Spangled Banner. Jego słowa zostały ułożone na melodię To Anacreon in Heaven, którą skomponował Brytyjczyk – John Stafford Smith. Oficjalnie Gwiaździsty Sztandar stał się hymnem narodowym USA w 1931 roku.

To gwiaździsty sztandar! O niechaj długo powiewa Ponad krajem wolnych, ojczyzną dzielnych ludzi.

W 1892 roku flaga zainspirowała również Francisa Bellamy’ego do napisania The Pledge of Allegiance. Przysięga wierności jest najczęściej recytowana przed rozpoczęciem sesji izby Reprezentantów i Senatu w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Aktualnie jej tekst ślubowania brzmi: Przysięgam wierność fladze Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz republice, którą reprezentuje. Jeden naród, a nad nim Bóg, naród niepodzielny, ofiarujący wolność i sprawiedliwość wszystkim.
_

_

Najbardziej ikoniczne amerykańskie flagi

Jednym z najcenniejszych eksponatów Smithsonian National Museum of American History jest The Great Garrison Flag z 1814 roku, która przetrwała 25-godzinny ostrzał Fortu McHenry w Baltimore przez wojska brytyjskie. To właśnie ona zainspirowała Francisa Scotta Keya do skomponowania Gwiaździstego Sztandaru. Została ona wykonana przez Mary Pickersgill na specjalne zamówienie majora George’a Armisteada, który zapragnął flagi o ponadprzeciętnych wymiarach. Chciał on bowiem, aby Brytyjczycy nie mieli problemu z dostrzeżeniem jej z daleka. Co ciekawe, z piętnastoma pasami, The Great Garrison Flag pozostaje jedyną oficjalną amerykańską flagą, która ma więcej niż trzynaście pasów. W muzeum znajduje się również flaga Old Glory, której nazwa stała się popularnym przydomkiem dla wszystkich amerykańskich flag. Przetrwała ona wojnę secesyjną i towarzyszyła kapitanowi Williamowi Driverowi w jego licznych podróżach.

Wymieniając słynne flagi amerykańskie, nie można pominąć sześciu, które poleciały w kosmos w latach 1969-1972 podczas misji Apollo. Pierwsza z nich została umieszczona przez Buzza Aldrina i Neila Armstronga na Księżycu w lipcu 1969 roku. Przypięto do niej również okolicznościową plakietkę, na której widniał napis: Tutaj ludzie z planety Ziemia dotknęli po raz pierwszy stopą Księżyca. Lipiec, rok 1969 naszej ery. Przybyliśmy w celach pokojowych w imieniu całej ludzkości.
_

Etykieta flagi

Flaga, jako narodowy symbol kraju, powinna być zawsze traktowana z szacunkiem – w Kodeksie Flagi Amerykańskiej można znaleźć wiele zasad dotyczących jej poprawnego użytkowania. Wśród nich wyróżnić można m.in.:

  1. Flaga powinna być wywieszana od wschodu do zachodu słońca, natomiast w nocy musi być oświetlona – etykieta wymaga, aby flagi amerykańskie były oświetlone światłem słonecznym lub innym źródłem światła podczas ekspozycji.
  2. W czasie niesprzyjającej pogody flaga nie powinna być wywieszana.
  3. Flagi powinny być podnoszone bardzo szybko i opuszczane powoli, uroczyście. Dodatkowo w ramach ceremonii, wszyscy, z wyjątkiem osób w mundurach, powinni stać przed flagą z prawą ręką nad sercem.
  4. W wyniku tragicznych wydarzeń flaga jest obniżana do połowy wysokości, to tzw. half stand na lądzie i half mast na statku.
  5. Flaga nigdy nie powinna być wywieszona z unią w dół, chyba że jako sygnał niebezpieczeństwa w przypadkach skrajnego zagrożenia życia lub mienia.
  6. Zniszczone flagi, które nie nadają się już do wieszania, powinny zostać spalone w godny i uroczysty sposób – najlepiej na specjalnych ceremoniach wojskowych.
  7. Flaga nie powinna być nigdy wykorzystywana do celów reklamowych.
    _

Asysta honorowa podczas pogrzebu w USA

Praktyka obciągania trumien amerykańską flagą zarezerwowana jest głównie dla weteranów wojskowych i urzędników państwowych, aby uczcić pamięć o ich służbie dla kraju. Uroczyste złożenie i prezentacja flagi jest wzruszającym hołdem o ogromnym znaczeniu dla rodziny zmarłego. Flaga składana jest dokładnie 13 razy na pamiątkę pierwotnych 13 kolonii, a każde złożenie ma ważne znaczenie:

  • Pierwsza fałda symbolizuje życie.
  • Druga fałda reprezentuje wiarę w życie wieczne.
  • Trzecia fałda złożona jest na cześć i pamiątkę weteranów, którzy oddali swoje życie w obronie kraju, aby pomóc w osiągnięciu pokoju na świecie.
  • Czwarta fałda jest wyrazem uznania dla obywateli tego kraju, którzy ufają Bogu.
  • Piąta fałda jest hołdem dla Stanów Zjednoczonych.
  • Szósta fałda symbolizuje, gdzie leżą serca ludzi (zgodnie ze słowami przysięgi wierności dla flagi Stanów Zjednoczonych Ameryki).
  • Siódma fałda oddaje hołd siłom zbrojnym.
  • Ósma fałda jest hołdem dla tych, którzy odeszli.
  • Dziewiąta fałda honoruje kobiety.
  • Dziesiąta fałda jest hołdem dla ojców.
  • Jedenasta fałda reprezentuje dolną część pieczęci króla Dawida i króla Salomona i sławi Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba.
  • Dwunasta fałda przedstawia emblemat wieczności i sławi Boga Ojca,Syna i Ducha Świętego.
  • Trzynasta i ostatnia fałda przypomina o narodowym motto: In God WeTrust.
    _

Kiedy flaga jest całkowicie złożona, jej kształt przypomina trójgraniasty kapelusz i reprezentuje żołnierzy, którzy służyli pod dowództwem generała Jerzego Waszyngtona i Johna Paula Jonesa. Złożona flaga jest następnie przekazywana najbliższej rodzinie zmarłego jako pamiątka.
_

Flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki

Nie ulega wątpliwości, że Amerykanie są bardzo przywiązani do swojej flagi i z dumą eksponują ją niemal wszędzie – można wręcz powiedzieć, że Ameryka i patriotyzm to nierozłączny duet.

Jeżeli zainteresowaliśmy was tym artykułem, to koniecznie zaglądnijcie na naszego bloga i Instagrama – znajdziecie tam wiele ciekawostek kulturowych i językowych!

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Paulina Talaga

Studentka Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. Miłośniczka języków obcych, dobrej kawy oraz podróży, które stanowią ogromną część jej życia. Interesuje się modą, fotografią analogową oraz świadomym podejściem do życia.