First Certificate in English: co trzeba wiedzieć o egzaminie FCE?

Chcesz potwierdzić swoją znajomość angielskiego certyfikatem? Dowiedz się jakie korzyści daje posiadanie „the First Certificate in English”!
_

Co to jest FCE?

B2 First, wcześniej znany jako  Lower Certificate in English (LCE), Cambridge English, oraz First Certificate in English (FCE), jest jednym z egzaminów Cambridge English Qualifications. To najpopularniejszy egzamin, akceptowany przez tysiące firm i instytucji edukacyjnych na całym świecie. Kwalifikacja B2 First potwierdza, że posiada się umiejętności językowe potrzebne do samodzielnego życia i pracy w kraju anglojęzycznym lub studiowania na kursach prowadzonych w języku angielskim. Istnieją kwalifikacje Cambridge English dla szkół oraz biznesu. B2 First jest oferowany w dwóch wersjach, B2 First for Schools, dla uczniów w wieku szkolnym i B2 First, oraz dla dorosłych.
_
First Certificate in English
_

The First Certificate in English – historia

Egzamin został pierwotnie uruchomiony w 1939 roku. Przybycie tysięcy uchodźców z hiszpańskiej wojny domowej i okupowanej Europy do Wielkiej Brytanii spowodowało rosnące zapotrzebowanie na ocenę znajomości języka. Do pierwszego egzaminu LCE 21 czerwca 1939 roku przystąpiło stu czterdziestu czterech studentów. Do 1943 r. egzamin obejmował wybór między „tekstami zaleconymi lub pracą w tłumaczeniu z/na język angielski”. Do 1944 r. w pracy tłumaczeniowej uwzględniono 18 języków, w tym polski, arabski, hebrajski, czeski, perski i szwedzki. Wielu z tych, którzy przystąpili do egzaminu, pełniło czynną służbę podczas II wojny światowej. Lista egzaminów z grudnia 1943 obejmuje kandydatów z Wojska Polskiego, Polskiego Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, Holenderskiej Floty Powietrznej i czechosłowackiej eskadry. Pewnego dnia 1948 roku do egzaminu przystąpiło ponad 2500 mężczyzn i kobiet z Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia.

Specjalną wersję egzaminu stała się dostępna dla jeńców wojennych przetrzymywanych w Wielkiej Brytanii i okupowanej Europie. Test udostępniono 1500 jeńcom wojennym w Wielkiej Brytanii, w tym 900 Włochom. W Niemczech egzamin oferowano w siedmiu obozach jenieckich. Po wojnie egzamin ten okazał się najpopularniejszym egzaminem Cambridge English w tamtych czasach, z ponad 4000 kandydatami w 1947 roku, w porównaniu z 2028 kandydatami na Certificate of Proficiency in English, (znanego obecnie jako C2 Proficiency).

W 1975 r., kierując się ewoluującymi zasadami komunikatywnego nauczania języka, egzamin został poprawiony. Kwalifikacja została dodatkowo zaktualizowana w 1984 i 1996 r. Po korekcie z 1996 r. egzamin obejmował szerszy zakres sprawności w zakresie pisania, słuchania i mówienia. Forma testu ustnego obejmowała dwóch kandydatów i dwóch egzaminatorów, a jego pięć części zaczęło mieć taką samą wagę, z których każda stanowiła 20% punktacji całego egzaminu. W styczniu 2015 r. Wprowadzono kolejny zestaw poprawek. Główne zmiany to: egzamin jest teraz krótszy o 30 minut; są cztery arkusze egzaminacyjne zamiast pięciu; a Reading and Use of English zostały połączone w jeden arkusz.
_

Jak wygląda egzamin?

Test składa się z czterech części:

  • Czytanie ze zrozumieniem oraz test gramatyczno-leksykalny – 75 minut (40% punktów)
  • Pisanie – 2 eseje, 80 minut (20% punktów)
  • Słuchanie – 40 minut (20% punktów)
  • Mówienie – rozmowa kwalifikacyjna, zwykle z innym kandydatem, 14 minut (20% punktów)

Egzamin FCE można zdać na komputerze lub w wersji papierowej.

Wynik:

  • A, B, C (zaliczenie)
  • D, E lub U (brak zaliczenia)

Wymagane jest min. 60%, aby zdać na ocenę C.

Poziom: B2 / średniozaawansowany
_

Do kogo skierowany jest B2 First?

Egzamin skierowany jest przede wszystkim do wszystkich ludzi uczących się angielskiego, którzy chcą udowodnić swoje umiejętności językowe; dla osób, które chcą pokazać, że potrafią zacząć pracę w środowisku anglojęzycznym, studiować na poziomie średniozaawansowanym, a także żyć niezależnie w anglojęzycznym państwie. Certyfikat B2 First akceptowany jest przez tysiące organizacji oraz instytucji edukacyjnych na świecie. Szczegółową listę tych miejsc możesz sprawdzić klikając tutaj. Każdego roku w ponad 130 państwach do egzaminu przystępuje ponad 5,5 mln ludzi.
_

Jak się przygotować do FCE?

  1. Dowiedz się czego wymaga egzamin.

Zawsze dobrze jest wiedzieć, czego się spodziewać. Sprawdź stronę internetową Cambridge Assessment English, gdzie znajdziesz przykładowe arkusze egzaminacyjne wraz z odpowiedziami, a także nagraniami do zadań z słuchania. Test ma dwie wersje: jedną dla uczniów w wieku szkolnym i drugą dla uczniów dorosłych. Obaj prowadzą do tej samej kwalifikacji, First Certificate in English.

  1. Sprawdź opisy poziomów CEFR, zwłaszcza dla B2.

Poznaj konkretne umiejętności, które musisz ćwiczyć, aby zdać egzamin. Rada Europy przygotowała listę z opisem poszczególnych poziomów
_
First Certificate in English

  1. Popracuj nad swoimi umiejętnościami czytania po angielsku.

W części „czytanie” napotkasz różne rodzaje tekstu, takie jak reklamy, artykuły z czasopism, a także beletrystykę.

Egzamin odbywa się w brytyjskim angielskim, więc skup się na brytyjskim tekście. Witryna BBC jest wspaniałym i cennym źródłem informacji.

  1. Popraw swoją gramatykę i słownictwo.

Część do czytania sprawdza również twoją znajomość gramatyki i słownictwa First Certificate in English jest oparty na CEFR (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego), więc możesz łatwo sprawdzić, jakich obszarów gramatyki oraz słownictwa należy się nauczyć. Wiele aplikacji mobilnych i witryn internetowych, takich jak English Revealed, oferuje bezpłatne quizy na poziomie, które możesz rozwiązać w celu ćwiczenia. Upewnij się, że sprawdziłeś odpowiedni poziom B2.

  1. Słuchaj brytyjskiego akcentu.

W części „słuchanie” zostaniesz poproszony o odsłuchanie nagrań z różnych źródeł, takich jak programy informacyjne, audycje radiowe lub ogłoszenia. Posłuchasz także codziennych rozmów. Dobrym pomysłem jest słuchanie stacji radiowej BBC. Mają oni także kanał na YouTube. Oczywiście cenną pomocą jest oglądanie brytyjskich filmów i seriali.

  1. Rozmawiaj z ludźmi!

Podczas testu ustnego przeprowadzisz krótką rozmowę z egzaminatorem, ćwiczenia mówienia z innym zdającym oraz dyskusję z egzaminatorem i drugim zdającym. Staraj się rozmawiać po angielsku z jak największą liczbą osób.
_

Nie zapomnij, że zawsze możesz skorzystać z kursów językowych CHOICES! W celu poszerzania swojej wiedzy o języku angielskim odwiedź naszego Facebook’a, a dodatkowo sprawdź bloga, gdzie na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Konrad Garycki

Konrad Garycki

Student Lingwistyki dla Biznesu w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera
w Krakowie. Pasjonat języków obcych, podróży i książek. Przyszły poliglota.
Ambitnie realizuje cele i dąży do nowych wyzwań.