Egzamin C2 Proficiency – co daje i dlaczego warto go mieć?

Marzysz o rozpoczęciu studiów na anglojęzycznej uczelni i pracy w międzynarodowym środowisku biznesowym? Egzamin C2 Proficiency (CPE) pomoże spełnić Ci te marzenia! W tym artykule dowiesz się, jak wygląda egzamin oraz jakie korzyści daje jego posiadanie.

Prestiżowy egzamin CPE (Certificate of Proficiency in English) z rodziny egzaminów Cambridge jest obecnie częściej rozpoznawany pod nazwą C2 Proficiency. Zmiana w nazewnictwie została dokonana po to, aby lepiej odzwierciedlać poziomy Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). Otrzymanie certyfikatu C2 Proficiency pokazuje, że udało Ci się opanować język angielski na wyjątkowo wysokim poziomie, który jest zbliżony do rodzimych użytkowników języka. Jest dowodem na to, że jesteś w stanie komunikować się biegle w wymagających sytuacjach w środowisku akademickim i zawodowym.
_
Przygotowanie do egzaminu C2 Proficiency w choices®>>
_

_

Dlaczego warto uzyskać certyfikat C2 Proficiency?

Trudno o lepsze potwierdzenie perfekcyjnej znajomości języka angielskiego niż certyfikat C2 Proficiency. Umożliwia on przede wszystkim podjęcie studiów podyplomowych bądź doktoranckich na anglojęzycznych uczelniach, gdyż jest on akceptowany przez najważniejsze uczelnie i inne placówki edukacyjne na całym świecie. Dodatkowo może zwalniać z lektoratów z języka angielskiego na studiach w Polsce i egzaminów końcowych (m.in. z egzaminu maturalnego z języka angielskiego). Certyfikat jest przepustką do pracy w międzynarodowym środowisku biznesowym – dzięki niemu łatwiej znaleźć lepszą pracę lub awansować. Ponadto jest on akceptowany przez instytucje rządowe jako potwierdzenie kwalifikacji językowych pracowników polskiej służby cywilnej, pracowników ministerstwa czy pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Co ważne, certyfikat C2 Proficiency jest przyznawany dożywotnio, więc nie ma konieczności odnawiania go.
_

Skorzystaj z naszych kursów przygotowujących do międzynarodowych egzaminów>>
_

Struktura egzaminu C2 Proficiency

Egzamin C2 Proficiency może mieć tradycyjną formę papierową lub komputerową. W obu przypadkach składa się on z czterech części, które trwają łącznie około czterech godzin. W jednym dniu odbywa się słuchanie (listening), pisanie (writing) oraz czytanie ze zrozumieniem połączone z testem gramatyczno-leksykalnym (reading and use of english). Natomiast część ustna (speaking) może odbywać się w innym terminie, w zależności od centrum egzaminacyjnego.
_

C2 Proficiency

Reading and Use of English

Writing

Listening

Speaking

Czas trwania

90 min.

90 min.

ok. 40 min.

16 min.

Ilość zadań

7 (53 pytania)

2

4 (30 pytań)

3

Punkty (% łącznej punktacji)

40%

20%

20%

20%

_

1. Reading and Use of English składa się z siedmiu zadań, które sprawdzają umiejętność stosowania struktur językowych oraz zdolność czytania ze zrozumieniem tekstów pochodzących z różnego typu utworów literackich, czasopism, gazet, czy podręczników.

Zdający w tej części egzaminu ma do przeczytania około 3000 słów. Można spodziewać się np.:

  • zadań na uzupełnienie lub utworzenie odpowiedniego słowa w tekście,
  • zadań polegających na przerobieniu zdania,
  • zadań wielokrotnego wyboru na podstawie przeczytanego tekstu,
  • zadań polegających na odpowiednim dopasowaniu usuniętych akapitów do tekstu,
  • zadań, w których należy wskazać, gdzie w tekście występuje dany element lub stwierdzenie.
    _

2. Writing składa się z dwóch części, które sprawdzają umiejętność pisania po angielsku. Pierwsza część zawiera dwa krótkie teksty, a kandydat ma za zadanie napisać esej podsumowujący argumenty zawarte w obu tekstach i przedstawić własną opinię na ich temat (od 240 do 280 słów). Natomiast w drugiej części należy napisać dłuższą formę pisemną w odpowiedzi na jedno z pięciu poleceń, może to być artykuł, rozprawka, list, raport albo recenzja (od 280 do 320 słów).

3. Listening weryfikuje umiejętność rozumienia różnorodnych autentycznych tekstów mówionych w języku angielskim np. wykładów, przemówień, słuchowisk radiowych czy wywiadów. Zadaniem zdającego jest uważne słuchanie i odpowiednie zrozumienie wypowiedzi, gdyż w nagraniach występują różne akcenty i style mówienia – każde nagranie jest odtwarzane dwukrotnie. W tej części można spodziewać się np. zadań wielokrotnego wyboru, uzupełniania tekstu na podstawie wysłuchanego nagrania czy dopasowywania rozmówców do odpowiedniej opinii.

4. Speaking składa się z trzech części, które sprawdzają umiejętność skutecznego komunikowania się w sytuacjach rozmowy bezpośredniej z innym kandydatem oraz egzaminatorem.

Podczas pierwszej części egzaminu ustnego następuje krótka (2-minutowa) wymiana zdań z egzaminatorem – kandydaci na zmianę odpowiadają na zadane im pytania. Następnie po krótkiej rozmowie wprowadzającej, zdający wykonują wspólnie zadanie oraz prowadzą dyskusję na podstawie otrzymanych fotografii. W trakcie ostatniej części egzaminu każdy z kandydatów wypowiada się samodzielnie przez dwie minuty w odpowiedzi na zadane pytanie oraz komentuje wypowiedź swojego partnera. Na samym końcu następuje krótka (6-minutowa) podsumowująca dyskusja egzaminatora ze zdającymi.
_


_

Koszt przystąpienia do tradycyjnej formy egzaminu C2 Proficiency (CPE) wynosi 720 zł, natomiast do wersji komputerowej – 735 zł.
_

System oceniania egzaminu C2 Proficiency

Wyniki egzaminu przedstawiane są według skali punktów Cambridge English. Aby otrzymać certyfikat C2 Proficiency (CPE) należy uzyskać od 200 do 230 punktów z egzaminu. Natomiast zdający, którzy uzyskają niższy wynik od 180 do 199 punktów otrzymują certyfikat C1 Advanced (CAE) poświadczający umiejętności na poziomie C1.

Skala punktów Cambridge English

Ocena

Poziom CEFR

220 – 230

A

C2

213 – 219

B

C2

200 – 212

C

C2

Kandydaci z wynikiem poniżej 180 punktów otrzymują jedynie raport z wynikami (tzw. statement of results).
_

Zdaj egzamin C2 Proficiency z choices®!

Zachęcamy do skorzystania z naszego kursu przygotowującego do egzaminu C2 Proficiency, jeśli jesteś zainteresowany/a uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego znajomość języka angielskiego na najwyższym poziomie zaawansowania. Nasz kurs koncentruje się zarówno na doskonaleniu sprawności językowych, jak i przyswajaniu najefektywniejszych strategii rozwiązywania zadań egzaminacyjnych. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie do egzaminu jest kluczem do osiągnięcia sukcesu!

Ponadto zachęcamy do regularnego odwiedzania naszego Instagrama, na którym zamieszczamy wiele przydatnych ciekawostek językowych.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Paulina Talaga

Studentka Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. Miłośniczka języków obcych, dobrej kawy oraz podróży, które stanowią ogromną część jej życia. Interesuje się modą, fotografią analogową oraz świadomym podejściem do życia.