Czytanie książek po angielsku

Nauka angielskiego czasami może wydawać się nieco nudna. Przerabianie podręczników, monotonna nauka słówek czy struktur gramatycznych albo spanie z notatkami pod poduszką dzień przed egzaminem. Jednak form nauki języka angielskiego jest wiele. Nie są to tylko podręczniki, których zaczynamy używać w szkole podstawowej. Są to również różnego rodzaju kursy online, zajęcia w szkołach językowych, ale często – nauka samemu.

Fajnie znaleźć jest takie rozwiązanie, które łączy dla nas przyjemne z pożytecznym i dla wielu jest to czytanie książek po angielsku. Jak je czytać, by wynieść z nich jak najwięcej? Jak wiele możemy się z tego nauczyć? Jakie książki najlepiej czytać i od czego zacząć? Ten temat poruszę w tym właśnie artykule!
_
Czytanie książek po angielsku_
_

Poradnik 101: jak czytać książki po angielsku bez nerwów i stresu?

Jeśli w przyszłości próbowaliście tej właśnie metody nauki angielskiego, czyli czytania anglojęzycznych książek, na pewno złapaliście się na tym, że jest to na swój sposób stresujące. “Co znaczy to słowo?”, “Nie wiem, o co chodzi w tym zdaniu!”, “Ta książka jest dla mnie za trudna!”. I całkiem szczerze – to dobrze jeśli mamy takie myśli i problemy! To znaczy, że z tej książki na pewno czegoś się nauczymy i nie jest ona dla nas zbyt prosta. Gdy zaczniemy od powieści, gdzie żadne słowo czy wyrażenie nie będzie sprawiało dla nas problemu, to tak przeczytamy świetną książkę, ale będzie się do mijało z celem nauki. Im więcej tego, co dla nas obce – tym lepiej dla naszego mózgu.
_

Nie stresuj się!

Zacznijmy od początku. Co zrobić, kiedy w naszej głowie pojawią się te natrętne pytania? Po pierwsze, musimy zrozumieć, że nie ma się czym stresować. Nawet w języku polskim są słowa, których znaczenia nie znamy, a nie główkujemy się nad nimi intensywnie i zazwyczaj te słowa omijamy, lub sprawdzamy ich znaczenie w słowniku. O, właśnie! Omijamy to słowo – uwierzcie, ale to też jest dobry sposób na czytanie książek po angielsku. Nie każde słowo ma ogromne znaczenie. Nawet, gdy pominiemy pojedyncze słówka i tak jesteśmy w stanie zrozumieć sens zdania i to pozwala nam na kontynuowanie lektury. Poza tym skupianie się na danym słówku lub strukturze gramatycznej, która nie jest dla nas teraz zrozumiała sprawi, że stracimy przyjemność z czytania książki, a nie o to nam chodzi.

Ta przyjemność ma być dla nas priorytetem, a wynikająca z niej nauka – czymś ważnym, ale nie najważniejszym. Słowo nauka kojarzy nam się ze szkolnymi metodami, ale tutaj to my bierzemy kontrolę. My wybieramy sobie gatunek książki, jej poziom, czy zdecydujemy tłumaczyć każde słowo, cz tylko wybrane, czy będziemy spędzać godzinę dziennie czy trzy godziny tygodniowo nad czytaniem. Niech wszystko wyjdzie naturalnie i gładko!
_
Czytanie książek w języku angielskim
_

Robienie notatek

Po drugie, zaznaczamy słowa, których nie rozumiemy. Możemy podkreślić je ołówkiem lub założyć specjalny zeszyt czy notatnik do zapisywania wszystkiego, czego w tym momencie nie rozumiemy. Nie tłumaczmy też każdego niezrozumiałego słowa od razu – to sprawi, że przeczytanie jednej strony zajmie nam dużo czasu. Lepiej róbmy to po zakończeniu jednej strony. Na koniec przeczytania strony robimy przerwę, którą wykorzystujemy na przetłumaczenie problematycznych słów. Wtedy wracamy przeczytania ponownie całego zdania z tym słowem/wyrażeniem. Podczas zapisywania nowych słówek, fajnym sposobem jest zapisanie od razu całego zdania/frazy. W ten sposób zapamiętamy i nauczymy się, jak używać dane słowo.

Czasami stworzenie listy typu słowo – tłumaczenie może kojarzyć nam się ze szkolną nauką i wcale nie być interesujące czy też zachęcające. Użycie kolorów oraz różnych oznaczeń na pewno przykuję uwagę naszego oka jak i mózgu. Naszkicowanie obrazka, który kojarzy nam się z poszczególnym słowkiem również wpłynie pozytywnie na zapamiętywanie. Pamiętajcie również, że zapisanie słówka i przejście do następnych, następnych i następnych… nie sprawi, że je zapamiętamy. Każdy materiał należy powtarzać. Bądźcie kreatywni i skrupulatni! Poza tym dzięki książkom nie uczymy się tylko nowych słówek. Poznajemy również kulturę, zdobywamy informacje na temat różnych środowisk i obyczajów. Korzyści z czytania książek jest naprawdę wiele!
_

Wybór książek w języku angielskim

Po trzecie, wybierajmy książki, które chcielibyśmy przeczytać również po polsku. Czytanie książek po angielsku o gatunku fantasy, kiedy lubimy romanse nie będzie miało sensu i na pewno nie będzie sprawiało nam przyjemności. Wtedy podświadomie skojarzymy naukę angielskiego z obowiązkiem, a nie z miłym dodatkiem do nauki. Jeśli czujesz, że twój poziom języka angielskiego nie jest zbyt zaawansowany, możesz zacząć od książek dla dzieci! Mają one zazwyczaj prostsze słownictwo, są kolorowe i urozmaicone obrazkami – to wszystko pozytywnie wpływa na naukę. Dobrym pomysłem jest też czytanie książki po angielsku, którą przeczytaliśmy wcześniej w języku polskim.

Będziemy znali już fabułę, bohaterów, miejsca lub poszczególne opisy i to ułatwi nam nieco czytanie w języku angielskim. Na pewno będziemy się mniej stresować nie znając niektórych zdań/fraz/wyrażeń, ponieważ będziemy już kojarzyć kontekst. Można również porównać obie książki na raz – wersję polską i angielską. To pozwoli nam na zrozumienie procesu tłumaczenia. Dzięki temu szybciej nauczymy się w jaki sposób używać synonimów, czy jak zmienić strukturę zdania, by znaczyła ono to samo. Pamiętajcie jednak, że książki nie są tłumaczone 1:1, dlatego warto używać tej metody bardziej jako inspiracji, niż nauki. Istnieją również specjalne książki do nauki, gdzie po jednej stronie znajduje się tekst po angielsku, a po drugiej po polsku. Te książki na pewno są o wiele bardziej szczegółowe.

Książki do czytania w języku angielskim >>
_

Podsumowanie

Jak widać książki czytać warto, a czytanie książek po angielsku zawsze poszerzy nasz zasób słownictwa – nieważne na jakim stopniu języka jesteśmy. Zawsze znajdzie się wyrażenie, które jest dla nas nowe. Zupełnie jak w języku ojczystym – zawsze znajdzie się coś, czego jeszcze nigdy nie słyszeliśmy! Uczyć powinniśmy się całe życie, ale nie chodzi tutaj o naukę stricte szkolną, a znajdowanie metod, które sprawią, że będziemy uzyskiwać wiedzę w sposób naturalny. Na naszym Instagramie i Facebooku znajdziecie codzienne ciekawostki na temat języka angielskiego. Do zobaczenia właśnie tam!

Oliwia Iwińska

Oliwia Iwińska

Aspirująca tatuażystka oraz anglistka, której głównymi zainteresowaniami w życiu jest muzyka heavymetalowa oraz dbanie zdrowie psychiczne.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!