Native speaker czy polski lektor? 

Dla wielu wybór odpowiedniego kursu językowego to nie lada wyzwanie. Szkoły językowe wzajemnie prześcigają się atrakcyjnymi ofertami, aby zdobyć klienta. Coraz częściej oferują zajęcia z native speakerami zapewniając szybką i efektywną naukę. Ale kim tak naprawdę jest native speaker i czym różni się od polskiego lektora? Jakie są ich zalety i wady, i jakim kursantom przyniosą oni największe korzyści? 

Poniżej przedstawione zostały najważniejsze kwestie, jakie warto wziąć pod uwagę wybierając native speakera lub polskiego lektora. A jeżeli jesteś już zdecydowany na lektora, ale nie znalazłeś odpowiedniej szkoły zawsze możesz sprawdzić naszą ofertę kursów językowych online.

Native speaker

Rodzaje lektorów 

Przeglądając tysiące prywatnych ogłoszeń i profesjonalnych ofert kursów językowych organizowanych przez szkoły językowe, można rozróżnić 3 rodzaje lektorów:

  • Osoby prywatne, urodzone w Polsce, bez kwalifikacji do nauczania języka obcego. 

– Będą to wszystkie oferty korepetycji od osób, które nauczyły się języka we własnym zakresie – czasem spowodowane długim pobytem za granicą. 

  • Osoby prywatne również urodzone w Polsce, ale posiadające odpowiednie wykształcenie lub kwalifikacje do nauczania języka. 

– Mogą to być studenci, absolwenci Filologii Angielskiej, osoby po specjalistycznych kursach językowych i mające na swoim koncie certyfikaty. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat certyfikatów z angielskiego kliknij tutaj. 

  • Native speakerzy, czyli osoby nieurodzone w Polsce, których językiem ojczystym jest język angielski. 


Native speaker vs. Polski lektor


Native speaker różni się od polskiego lektora tym, że biegle posługuje się językiem angielskim i zazwyczaj nie zna dobrze języka polskiego.
Dlatego też, kursant podczas zajęć jest zobligowany komunikować się jedynie w języku angielskim. Dla jednych będzie to  świetny sposób na przełamanie bariery językowej, dla drugich jednak przeszkoda przy omawianiu bardziej zawiłych kwestii językowych, na przykład gramatyki.

Native speaker, w odróżnieniu od polskiego lektora, posiada znacznie bardziej rozbudowane słownictwo, co jest chyba największą zaletą podczas nauki języka angielskiego. W ten sposób, regularnie odbywając zajęcia z obcokrajowcem, można zdecydowanie szybciej i skuteczniej przyswoić wiele nowych i użytecznych słówek oraz fraz. Każdy kto próbował w krótkim czasie nauczyć się kilkudziesięciu nowych pojęć, wie, jak czasochłonny i na dobrą sprawę nieefektywny potrafi być to system. Bez systematycznego powtarzania słówek, nasz mózg „nie zaszufladkuje” ich, a cała praca pójdzie na marne. 

Szukasz innowacyjnych sposobów na naukę? Zobacz 4 najlepsze aplikacje z angielskimi fiszkami do nauki słówek. 

Dla bardziej zaawansowanych, kurs prowadzony przez native speakera będzie idealnym rozwiązaniem, aby poprawić swoją angielską wymowę. W zależności od preferencji, możliwy jest wybór między lektorami mówiącymi z różnymi akcentami i pochodzącymi z różnych krajów anglojęzycznych. 

Jednak przed wyborem należy upewnić się, czy dany lektor na pewno pochodzi z kraju anglojęzycznego, ponieważ zdarza się, że Polacy, którzy biegle mówią w języku angielskim również określają się jako native speakerzy. Warto mieć na uwadze, że Polacy inaczej uczą się języka angielskiego niż rodzimi użytkownicy tego języka, dlatego też, ich poziom nie może być określony jako ojczysty. 


Nauka języka angielskiego online?

To możliwe!

Dowiedz się więcej o zaletach nauki angielskiego online.

Rozwój technologii stworzył wachlarz możliwości i dał wiele narzędzi przydatnych do nauki języka. Już nie trzeba uczęszczać na zajęcia stacjonarne, aby doskonalić swoje umiejętności. Wystarczy otworzyć przeglądarkę i wpisać odpowiednie hasło, aby znaleźć setki ogłoszeń o kursach językowych i korepetycjach, nie tylko z angielskiego. Dzięki temu, dobór odpowiedniego lektora i poziomu zajęć jest bardzo prosty. 

Jedyną przeszkodą może być budżet. Wraz ze wzrostem kompetencji lektora i w zależności od jego pochodzenia, ceny za godzinę również wzrastają. Nie należy jednak się tego obawiać. Istnieje takie powiedzenie „Never compromise on quality”, lub „Never compromise on excellence”, które jest również mottem Wydziału Anglistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oznacza to, aby nigdy nie iść na kompromis w kwestii edukacji i jej jakości, a także rozwoju osobistego. Jest to swojego rodzaju inwestycja na przyszłość, która z pewnością zawsze się zwróci. 

Z wiedzy i umiejętności native speakera można także korzystać bez wydawania choćby złotówki. Jak to możliwe? Istnieją przynajmniej dwa sposoby na darmową naukę języka angielskiego online. Można to zrobić po przez oglądanie filmów i seriali po angielsku  lub z wykorzystaniem serwisu Youtube. 

Jednym z bardziej popularnych i uznanych kanałów, z prawie 5.000.000 subskrypcji, jest „English with Lucy”. Youtuberka, Lucy Bella Earl, jest nauczycielką języka angielskiego, która zachęca do nauki przez Internet. Jej filmy nie są trudne do zrozumienia, a zawierają ogrom praktycznych i przydatnych wskazówek związanych z różnymi kategoriami językowymi. Dodatkowym plusem jest to, że posługuje się ona „typowym” brytyjskim akcentem, określanym jako „Queen’s English” lub „Oxford English”.  

_
_

Podsumowanie, czyli kogo wybrać

Wybór pomiędzy native speakerem, a polskim lektorem powinien być świadomy i dobrze przemyślany, aby nie utrudnić, ale także nazbyt nie ułatwić sobie pracy. 

  • Native speaker będzie świetnym rozwiązaniem dla osób średnio zaawansowanych, które stawiają na konwersacje, poszerzenie słownictwa i stały kontakt z językiem. 
  • Z kolei polski lektor to opcja dla tych, którzy nie czują się najpewniej i chcą skupić się na gramatyce i innych bardziej zawiłych kwestiach, które wymagają polskiego tłumaczenia. 

Przed przystąpieniem do kursu warto też skontaktować się z lektorem, aby omówić wszelkie niezbędne kwestie dotyczące organizacji zajęć oraz to, jakie są nasze oczekiwania względem prowadzącego. 

Dla osób niepewnych dobrym rozwiązaniem może być odbywanie zajęć zarówno z polskim lektorem, jak i z native speakerem. 

A Ty jaką drogę wybierzesz? Native speakera czy polskiego lektora? 

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Milena Bułhak

Milena Bułhak

Studentka Filologii Angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pasjonatka jazdy konnej, podróży i lotnictwa. Zawsze uśmiechnięta, ciekawa świata
i gotowa do podejmowania nowych wyzwań.