Tradycje noworoczne w Stanach Zjednoczonych

Nowy Rok w Ameryce Północnej jest obchodzony z rozmachem. Jak wyglądają typowe tradycje noworoczne w Stanach Zjednoczonych? Niektóre tradycje noworoczne w USA są nam znane z filmów, jednak w rzeczywistości jest ich zdecydowanie więcej.

_

Nowy Rok w Stanach Zjednoczonych – historia

Obchody sylwestrowe na Nowym Kontynencie rozpoczęły się mniej więcej w czasie, kiedy przybyły tam pierwsze kolonie Europejczyków, zatem zwyczaje noworoczne były podobne do zwyczajów państw kolonialnych. Zarówno w kalendarzu gregoriańskim, używanym obecnie w Stanach Zjednoczonych, jak i w kalendarzu juliańskim, który był używany do 1752 r. w koloniach brytyjskich, ostatnim dniem roku jest 31 grudnia. W Europie okres zimowy tradycyjnie kojarzony był z ucztami i przyjęciami. We wczesnych latach istnienia kolonii w Stanach Zjednoczonych ten rodzaj świętowania był jednak często odrzucany, szczególnie przez wspólnoty religijne. Dopiero mniej więcej na początku 1900 roku w Ameryce zaczęły pojawiać się uroczystości sylwestrowe. Mniej więcej w tym samym czasie zaczęto również organizować specjalne imprezy na powitanie Nowego Roku w dniu 1 stycznia.

_

Tradycje noworoczne w Stanach Zjednoczonych: zwyczaje sylwestrowe w USA

31 grudnia, New Year’s Eve, nie jest oficjalnym świętem federalnym, ale przypada w sezonie świątecznym pod koniec roku. Jest jednak uznawany za święto w niektórych stanach, takich jak Kentucky, Michigan i Wisconsin, w pozostałych jest to zwykły dzień pracujący. Większość szkół i innych instytucji edukacyjnych w całych Stanach Zjednoczonych jest wtedy zamknięta. Niektóre firmy pozostają otwarte, ale oferują ograniczone usługi. Tak samo wiele sklepów jest otwartych, ale mogą być zamykane wcześniej. Amerykanie spędzają Sylwestra na przyjęciach lub w klubach, w gronie przyjaciół lub rodziny, bawiąc się i tańcząc. W wielu miejscach urządza się bale maskowe, w czasie których goście zdejmują maski wraz z rozpoczęciem Nowego Roku. Oprócz tradycyjnego picia the bubbly (szampana) i oglądania fajerwerków o północy, najbardziej popularne zwyczaje noworoczne w USA to:

  • New Year’s resolutions – Częstą tradycją wśród Amerykanów jest sporządzanie noworocznych postanowień. Wiele osób wyznacza sobie cele, takie jak utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia, czy spędzanie większej ilości czasu z rodziną i przyjaciółmi. Oczywiście nie każdemu jednak udaje się ich dotrzymać.
  • Auld Lang SyneW wolnym tłumaczeniu “Przez wzgląd na stare czasy”, ballada, napisana przez szkockiego poetę Roberta Burnsa w XVIII wieku, jest popularną wśród mieszkańców krajów anglojęzycznych melodią śpiewaną w noc sylwestrową. Piosenka opowiada o starych przyjaźniach i aktach dobroci w minionych latach.
  • midnight kiss – Najważniejszą już chyba tradycją wśród Amerykanów jest pocałunek o północy. Wierzą oni, że pocałunek ten zapobiegnie samotności w nadchodzącym roku i odstraszy złe duchy. Wiele osób w obawie przed samotnością całuje osobę, która akurat stoi obok, nawet jeśli jest to ktoś obcy.
  • Hoppin’ John – Jest to popularne, szczególnie na południu kraju, danie z fasoli czarne oczko, wieprzowiny i ryżu, spożywane w Nowy Rok. Uważa się, że czarno nakrapiana fasola symbolizuje monety, w związku z tym jedzenie tego dania ma przynieść dobrobyt i rok szczęścia.

_

Times Square Ball Drop

Najbardziej znanym zwyczajem sylwestrowym w Stanach jest ball drop – opuszczanie kuli – na Times Square na Manhattanie w Nowym Jorku (tutaj możecie zobaczyć, jak to wygląda). Zabawa rozpoczyna się około godziny osiemnastej, kiedy kula, zwana Big Apple (Wielkie Jabłko, stąd przydomek Nowego Jorku), wjeżdża na sam szczyt masztu na wieży One Times Square. Kula wykonana jest z aluminium, pokryta kryształowymi trójkątami, oświetlona z zewnątrz 168 lampami halogenowymi, a wewnątrz 432 żarówkami w pięciu kolorach. Umieszczana jest na szczycie masztu, który ma 23 metry wysokości. Na minutę przed północą 31 grudnia kula jest powoli opuszczana w dół, a dokładnie o północy zatrzymuje się na dole masztu. Przed ball dropem mają miejsce występy gwiazd, co roku wybiera się też znaną osobę, która naciśnie przycisk aktywujący kulę. Od 2010 roku wybierany jest również artysta, który o północy śpiewa utwór Johna Lennona Imagine. Corocznie na placu zbiera się około milion Amerykanów, którzy wspólnie do rytmu muzyki i spadających confetti bawią się i cieszą nadchodzącym Nowym Rokiem. Dla wszystkich tych, którzy nie mogą być naocznymi świadkami tej corocznej tradycji, ball drop pokazywany jest w telewizji w całych Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

Nowojorska tradycja spuszczania kuli na Times Square jest tradycją od 1907 roku, z wyjątkiem okresu II wojny światowej, podczas której obowiązywały ograniczenia w oświetleniu miasta wobec groźby wojennych bombardowań. Zamiast tego, na minutę przed północą na Times Square zapanowała wtedy chwila ciszy, po której z ciężarówek dźwiękowych rozległ się dźwięk dzwonów kościelnych.

W całych Stanach Zjednoczonych wiele miast i miasteczek organizuje swoje własne wersje ball dropu. W ostatniej minucie roku opuszczane lub podnoszone są różne przedmioty, zazwyczaj związane z aspektem lokalnej historii lub przemysłu. Przykłady obiektów spuszczanych lub podnoszonych w ten sposób obejmują różnorodne żywe i sztuczne zwierzęta domowe i dzikie, owoce, warzywa, samochody, maszyny przemysłowe. Na przykład, w Atlancie w Georgii odbywa się Peach Drop – z tamtejszego masztu opuszczana jest gigantyczna replika brzoskwini, nawiązująca do przydomku Georgii – Peach State (Brzoskwiniowy Stan). Natomiast w mieście Raleigh w Karolinie Północnej następuje opuszczenie żołędzia wykonanego z mosiądzu i ważącego ponad 400 kilo. A w Strasburgu w Pensylwanii z balkonu Massosoit Hall, najwyższego budynku na Placu Centralnym, zrzucane są piłeczki pingpongowe.

_

Tradycje noworoczne w Stanach zjednoczonych

Tak jak w każdym innym kraju, 1 stycznia w Stanach Zjednoczonych obchodzi się pierwszy dzień nowego roku – New Year’s Day. Jest on świętem, dniem wolnym od pracy. Symbolem, uosobieniem Nowego Roku jest Baby New Year (Dziecko Nowy Rok), przeważnie przedstawiane jako białe niemowlę płci męskiej, mające na sobie jedynie pieluszkę, cylinder i szarfę dokoła tułowia, która wskazuje rok przez nie reprezentowany. Baby New Year często spotykane jest na okolicznościowych kartkach i ilustracjach w sklepowych witrynach. W USA przyjęło się również, że dziecko urodzone jako pierwsze w danej wsi lub mieście w konkretnym roku może zostać odznaczone mianem oficjalnego Dziecka Nowego Roku na dany rok. Rodzice pierwszego dziecka urodzonego 1 stycznia często otrzymują prezenty od lokalnych władz.

Amerykanie w pierwszym dniu Nowego Roku zwykle odwiedzają rodzinę, sąsiadów i przyjaciół, i jedzą z nimi świąteczny obiad. Wielu ogląda razem telewizję. Szczególną popularnością cieszy się słynna Rose Parade (Parada Róż) w Pasadenie w Kalifornii, odbywająca się głównie wzdłuż Colorado Boulevard (fragment parady możecie zobaczyć tutaj). Parada obejmuje orkiestry dęte, jednostki jeździeckie oraz ukwiecone platformy, stworzone prawie w całości z kwiatów. Każda platforma posiada motyw przewodni i przedstawia jakąś scenę. Parada liczy zwykle około 8 kilometrów długości, a główną jej atrakcją jest platforma z The Rose Queen – Królową Róż, ozdobiona ponad 250 tys. kwiatów. Po paradzie wszyscy kierują się na stadion, gdzie odbywa się Rose Bowl Game – specjalny mecz uniwersyteckiego futbolu amerykańskiego, który rozgrywa się pierwszego stycznia.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł o tradycjach noworocznych w Stanach Zjednoczonych, lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym lub innych krajach anglojęzycznych, lub poduczyć się nieco anielskiej gramatyki, polecam zajrzeć na bloga CHOICES, gdzie znajdziesz wiele ciekawych treści. Jeśli chciałbyś poduczyć się języka angielskiego lub innego, koniecznie sprawdź oferty kursów językowych CHOICES odbywających się w pełni online.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Magdalena Nowicka

Magdalena Nowicka

Studentka filologii angielskiej w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
Interesuje się krajami anglojęzycznymi, szczególnie Nową Zelandią, gdzie
w przyszłości chciałaby zamieszkać. Czas wolny spędza na zabawie
z psem i oglądaniu horrorów.