Święto Dziękczynienia

Czym jest święto dziękczynienia? Jak świętują je amerykanie? Poznaj jego znaczenie, oraz historię obchodów!

_

Święto dziękczynienia – co to za święto?

Święto Dziękczynienia to święto federalne w Stanach Zjednoczonych, obchodzone w czwarty czwartek listopada. Czasami nazywane jest Amerykańskim Świętem Dziękczynienia (poza Stanami Zjednoczonymi), aby odróżnić je od kanadyjskiego święta o tej samej nazwie. Powstało jako święto plonów, a centralnym punktem obchodów pozostaje obiad (thanksgiving dinner). Tradycyjnie składa się on z potraw i dań rodzimych dla obu Ameryk, a mianowicie z indyka, ziemniaków (zwykle tłuczonych), farszu, kukurydzy, fasolki szparagowej, żurawiny (zazwyczaj w postaci sosu) i ciasta dyniowego. Istnieje wiele innych zwyczajów związanych ze Świętem dziękczynienia, np.: organizowanie obiadów dla ubogich przez organizacje charytatywne, uczestnictwo w nabożeństwach religijnych, oglądanie parad i meczów piłki nożnej. W kulturze amerykańskiej Święto Dziękczynienia uważane jest za początek sezonu jesienno-zimowego, obejmującego Boże Narodzenie i Nowy Rok.

_

Jak zaczęło się święto indyka?

We wrześniu 1620 r. mały statek o nazwie Mayflower opuścił Anglię, przewożąc 102 pasażerów – grupę religijnych separatystów poszukujących nowego domu, w którym mogliby swobodnie praktykować swoją wiarę i inne osoby zwabione obietnicą dobrobytu i własności ziemi w Nowym Świecie. Po zdradzieckiej i niewygodnej przeprawie, która trwała 66 dni, zarzucili kotwicę w pobliżu końca Cape Cod, daleko na północ od zamierzonego celu u ujścia rzeki Hudson. Miesiąc później Mayflower przekroczył zatokę Massachusetts, gdzie Pielgrzymi, jak są obecnie powszechnie nazywani, rozpoczęli prace nad założeniem wioski w Plymouth. Przez całą tę pierwszą brutalną zimę większość kolonistów pozostała na pokładzie statku, gdzie cierpieli z powodu ekspozycji, szkorbutu i wybuchów chorób zakaźnych. Tylko połowa doczekała swojej pierwszej wiosny w Nowej Anglii. W marcu pozostali osadnicy przenieśli się na brzeg, gdzie spotkali rdzennego Amerykanina, który powitał ich po angielsku.

Kilka dni później inny rdzenny Amerykanin Squanto nauczył Pielgrzymów, osłabionych niedożywieniem i chorobami, jak uprawiać kukurydzę, wydobywać soki z klonów, łowić ryby w rzekach i unikać trujących roślin. Pomógł także osadnikom zawrzeć sojusz z Wampanoag, lokalnym plemieniem, które przetrwało ponad 50 lat i pozostaje jednym z jedynych przykładów harmonii między europejskimi kolonistami a rdzennymi Amerykanami. W listopadzie 1621 r., Gdy pierwsze zbiory kukurydzy Pielgrzymów zakończyły się sukcesem, gubernator William Bradford zorganizował uroczystą ucztę i zaprosił grupę sprzymierzeńców kolonii rdzennych Amerykanów, w tym wodza Wampanoagów, Massasoita. Zostało to zapamiętane jako „Pierwsze Święto Dziękczynienia” Amerykanów – chociaż sami Pielgrzymi nie używali wówczas tego terminu. Uroczystość trwała trzy dni. Chociaż nie istnieje żaden zapis dotyczący dokładnego menu pierwszego Święta Dziękczynienia, wiele z tego, co wiemy z kroniki Pielgrzyma Edwarda Winslowa. Historycy sugerują, że wiele potraw zostało przygotowanych przy użyciu tradycyjnych indiańskich przypraw i metod. Ponieważ pielgrzymi nie mieli piekarnika, a zapasy cukru w Mayflower spadły do jesieni 1621 roku, posiłek nie zawierał ciast, ani innych deserów, które stały się znakiem rozpoznawczym współczesnych uroczystości

 _
Święto dziękczynienia
_

Kiedy święto dziękczynienia zostało oficjalnie zaplanowane na czwarty czwartek listopada?

Podczas rewolucji amerykańskiej Kongres Kontynentalny wyznaczył jeden lub więcej dni dziękczynienia w roku, natomiast w 1789 r. George Washington wydał pierwszą proklamację dziękczynienia wydaną przez rząd Stanów Zjednoczonych. Wezwał w nim Amerykanów do wyrażenia wdzięczności za szczęśliwe zakończenie wojny o niepodległość i pomyślne zatwierdzenie Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Jego następcy, John Adams i James Madison, również wyznaczyli dni dziękczynienia podczas swoich prezydentury. W 1827 r. Znana redaktorka i pisarka Sarah Josepha Hale rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia Święta Dziękczynienia jako święta narodowego. Przez 36 lat publikowała liczne artykuły redakcyjne i wysyłała dziesiątki listów do gubernatorów, senatorów, prezydentów i innych polityków, zyskując przydomek „Matki Dziękczynienia”. Abraham Lincoln w końcu spełnił jej prośbę w 1863 r. U szczytu wojny secesyjnej, w publicznym wezwaniu błagającym wszystkich Amerykanów, aby prosili Boga, o „powierzenie Jego czułej opiece wszystkich, którzy stali się wdowami, sierotami, lub cierpiącymi w konfliktach domowych ” oraz aby „ leczyć rany narodu ”. Zaplanował Święto Dziękczynienia na ostatni czwartek listopada i obchodzono go każdego roku do 1939 r., Kiedy to Franklin D. Roosevelt przesunął święto o tydzień w górę, próbując ożywić sprzedaż detaliczną podczas Wielkiego Kryzysu. Plan Roosevelta, zwany obraźliwie Franksgiving, spotkał się z żarliwą opozycją, a w 1941 roku prezydent niechętnie podpisał ustawę ustanawiającą Święto Dziękczynienia w czwarty czwartek listopada.

_

Tradycje i rytuały święta dziękczynienia

W wielu amerykańskich domach obchody Święta Dziękczynienia straciły wiele ze swojego pierwotnego znaczenia religijnego; zamiast tego skupiają się teraz na gotowaniu i dzieleniu się obfitym posiłkiem z rodziną i przyjaciółmi. Indyk, podstawa Święta Dziękczynienia stał się niemal synonimem tego święta. Obecnie Amerykanie jedzą indyka indyka pieczonego, pieczonego lub smażonego w głębokim tłuszczu. Inne tradycyjne potrawy to farsz, puree ziemniaczane, sos żurawinowy i ciasto dyniowe. Wolontariat jest powszechnym zajęciem w Święto Dziękczynienia, więc organizowane są bezpłatne posiłki dla ubogich. Parady stały się również integralną częścią święta w miastach i miasteczkach w całych Stanach Zjednoczonych. Prezentowana przez dom towarowy Macy’s od 1924 r.parada w Nowym Jorku jest największą i najbardziej znaną, przyciągając około 2-3 milionów widzów na trasie o długości 4 km i ogromną widownię telewizyjną. Zwykle charakteryzuje się orkiestrą marszową, wykonawcami, platformami przenoszące różne gwiazdy i gigantyczne balony w kształcie postaci z kreskówek.

Począwszy od połowy XX wieku, a być może nawet wcześniej, prezydent Stanów Zjednoczonych każdego roku „ułaskawiał” jednego lub dwa indyki na Święto Dziękczynienia, oszczędzając ptaki przed ubojem i i wysyłając je na emeryturę na farmę. Tradycyjnie w piątek następujący po święcie dziękczynienia niemal we wszystkich branżach detalicznych, od odzieżowej, przez spożywczą i gastronomiczną, kończąc zaś na elektronicznej, sportowej bądź motoryzacyjnej obchodzony jest Black Friday.

Nie zapomnij odwiedzić naszego bloga, gdzie czeka na Ciebie ogromna ilość artykułów na temat języka angielskiego I kultury krajów anglojęzycznych.

Jeśli szukasz dla siebie odpowiedniego kursu językowego sprawdź ofertę choices®! Dodatkowo w wolnym czasie zajrzyj na naszego Facebooka i Instagrama

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Konrad Garycki

Konrad Garycki

Lingwista (Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie). Pasjonat języków obcych, podróży i książek. Przyszły poliglota. Ambitnie realizuje cele i dąży do nowych wyzwań.