Skontaktuj się z nami: +48 733 222 022 | office@choices.com.pl

choices® | your language experts
Nowość w choices®

Zdaj egzamin Pearson English International Certificate z domu!

Past Simple – czas przeszły prosty, po prostu!

I did… A może I have done… Czy jednak I had been doing…? Jak w prosty sposób powiedzieć, że coś  zrobiłem?

Czy zdarzyło wam się podczas nauki języka angielskiego pomyśleć: fajny ten angielski, ale po co im tyle czasów? Często tradycyjna szkoła kładzie niewspółmiernie duży nacisk na naukę gramatyki, kosztem konwersacji, w efekcie czego uczeń zna struktury, lecz nie potrafi ich poprawnie i płynnie stosować. W Choices #AngielskiNaWynos stawiamy na praktyczne użycie języka, co oznacza, że nauka gramatyki da nam niezbędne narzędzia, lecz nie będzie celem samym w sobie. Jednak podstawy gramatyczne są potrzebne, aby mieć na czym budować solidną znajomość języka, więc na początek przyjrzyjmy się czasowi Past Simple.

Czas przeszły prosty, czyli co?

Past simple to, jak sama nazwa wskazuje, czas przeszły prosty. Używamy go, aby opisać zdarzenia, które nastąpiły w określonym czasie w przeszłości i zostały zakończone. Zwykle występuje z indykatorami czasu, jak na przykład: wczoraj (yesterday), tydzień temu (a week ago), w zeszłym roku (last year). W niektórych przypadkach indykator czasu nie jest potrzebny, gdy wynika z kontekstu, że zdarzenie miało miejsce w konkretnym czasie w przeszłości. Czasu Past Simple użyjemy też pytając, kiedy coś miało miejsce.

Zdania twierdzące w czasie Past Simple

podmiot + orzeczenie (czasownik w drugiej formie)

Każde zdanie wymaga dwóch elementów: podmiotu, czyli rzeczownika, sprawcy czynności oraz orzeczenia – czasownika, czyli wykonywanej czynności. Past Simple tworzymy dodając do czasowników regularnych końcówkę -ed lub -d (gdy czasownik kończy się na samogłoskę -e).

work – worked              love – loved

He worked all day yesterday. – On pracował wczoraj cały dzień.

I loved you so much. – Tak bardzo cię kochałem.

Oczywiście, od tej prostej zasady, jak od większości prostych zasad, istnieją wyjątki:

– gdy czasownik kończy się na literę -y po spółgłosce (np. -dy, -ry), przed dodaniem końcówki y zamieniamy na i

hurry -hurried               study – studied

I studied all night. – Uczyłem się całą noc.

– gdy czasownik kończy się na spółgłoskę, a ostatnia sylaba jest akcentowana, podwajamy ostatnią spółgłoskę

stop – stopped               prefer – preferred

She stopper the car. – Zatrzymała samochód.

Ciekawiej jest, gdy przychodzi do użycia drugiej formy jednego z czasowników nieregularnych – tu niestety nie ma żadnych zasad, a ich odmiany trzeba nauczyć się na pamięć. Dla przykładu, druga forma dla trzech podstawowych czasowników nieregularnych, czyli być (to be), mieć (to have) i robić (to do), wygląda następująco:

be – was/were             have – had                 do – did

He was late.- Spóźnił się.

I had a hangover. – Miałem kaca.

She did it. – Zrobiła to.

Zdania przeczące w Past Simple

podmiot + did not/didn’t + orzeczenie (czasownik w pierwszej formie)

Gdy tworzymy zdania przeczące i pytania w czasie Past Simple, pojawia się dodatkowe słówko, tak zwany czasownik posiłkowy – did (czyli druga forma czasownika do). W zdaniach przeczących będzie występował razem z przeczeniem w formie pełnej (did not) lub skróconej (didn’t). Uwaga, musimy pamiętać, że informacja o czasie przeszłym jest już zawarta w czasowniku posiłkowym, więc orzeczeniem będzie czasownik w bezokoliczniku (pierwsza forma).

He didn’t work yesterday. – On wczoraj nie pracował.

I did not love you. – Nie kochałem cię.

Pytania w Past Simple

did + podmiot + orzeczenie (czasownik w I formie)

Pytanie o przeszłe zdarzenia przy użyciu Past Simple polega na postawieniu przed podmiotem czasownika posiłkowego did. Należy pamiętać, tak ja przy zdaniach przeczących, że czasownik posiłkowy zawiera już informację o czasie przeszłym, a więc orzeczenie będzie w bezokoliczniku (pierwsza forma)

Did I study all night? – Czy uczyłem się całą noc?

Did she stop the car? – Czy ona zatrzymała samochód?

Jedynym wyjątkiem od tej zasady są zdania, w których orzeczeniem jest czasownik być – be. Tu pytanie tworzymy stosując szyk przestawny, czyli zamieniając podmiot i orzeczenie miejscami.

He was late.        Was he late? – Czy on się spóźnił?

Prosty Past Simple

To już wszystko o czasie przeszłym prostym. Teraz, gdy macie już podstawy teoretyczne, nie pozostało nic innego jak tylko ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. I nie bać się robić błędy, na błędach uczymy się najlepiej!

Nasze kursy ONLINE:

Czytaj dalej #EnglishToGo:

2021-03-30T22:10:06+02:00

Share This Story, Choose Your Platform!

Tytuł

Przejdź do góry