Czasowniki nieregularne w angielskim – niespodziewana wyjątkowość

Czasowniki nieregularne w angielskim stanowią spory problem na początku nauki języka angielskiego. Dzieje się tak głównie dlatego, że większość podstawowych form gramatycznych, jakie poznajemy na początku nauki jest regularna, a nieregularność może zaskoczyć. Wyjątki w angielskim to rzeczywiście „wyjątkowa” sytuacja.
_

Wyjątkowość czasowników nieregularnych w języku angielskim

Czy jesteśmy jednak na straconej pozycji? Na pewno nie. W badaniach nad sposobem uczenia się języka przez dzieci wychowywane w rodzinach anglojęzycznych, w których angielski jest językiem natywnym, okazało się, że często zdarza się, że takie dzieci na początku uczą się właśnie form nieregularnych, a nie funkcjonujących wedle reguły. Także my często przy nauce języka powinniśmy zdawać się na podświadomość – słuchać go jak najwięcej ze wszelkich możliwych źródeł (radio, telewizja, Internet) i pozwolić „płynąć” nowym informacjom przyjmowanym bezwiednie.

Oczywiście, podstawowym sposobem nauki jest wkuwanie na pamięć („learn by heart” – idiom, który warto znać, a mógłby być mylnie zrozumiany, gdyby przyjmować jego znaczenie dosłownie).
_

Czym są czasowniki nieregularne w angielskim

Wyjątki w angielskim w kontekście czasowników, to takie czasowniki, które nie odmieniają się według zasady, czyli w II (Past Simple) i III (Past Participle) formie czasownika nie zostają wyposażone w końcówkę –ed, ale odmieniają się na sposób nieregularny – trudny do przewidzenia i niepodlegający żadnej konkretnej zasadzie. Tak więc np. czasownik „play” to „played” w II i III formie. Jednak już czasownik „write” przybiera odpowiednio formy „wrote” i „written”, a z kolei II i III forma czasownika „ring” to odpowiednio „rang” i „rung”. Jak łatwo zauważyć, formy czasowników nieregularnych w języku angielskim różnią się od siebie, stąd też ich wyjątkowość w systemie.
_

Do czego służą różne formy czasowników nieregularnych w angielskim

Druga forma czasownika to jego forma czasu przeszłego. Jest więc stosowana w zdaniach twierdzących czasu Past Simple czyli kiedy opowiadamy o wydarzeniu z przeszłości.

Trzecia forma czasownika dla czasowników regularnych wygląda tak samo jak forma przeszła, czyli jest tworzona przez dodanie końcówki –ed. W języku angielskim ta trzecia forma ma cztery możliwości zastosowania – wszystkie opowiadają o fakcie dokonania się czegoś. W jakimś stopniu więc, fakt ten wpływa na nasze życie w teraźniejszości. Te cztery możliwości użycia III formy czasownika, regularnej bądź nieregularnej, to:

  1. czasy gramatyczne typu Perfect. Jest ich kilka, więc choćby Past Perfect brzmi:

It was the third time I had been to Ireland

podmiot + had + III forma czasownika

  1. III Conditional

If I had written the letter, I would have informed you.

  1. Strona bierna (passive voice):

The book was read by the whole class.

  1. Zdania imiesłowowe (Participle Clausese):

Broadcast by the national television, the news spread easily.

Nie jest to być może najprostsze do zrozumienia, ale pamiętajcie, przede wszystkim, że III forma i tak będzie używana o wiele rzadziej niż I i II, a trudnością jest na pewno to, że jest w używana w zupełnie innym  sposobie komunikacji niż ten, który są nam znane w języku polskim.
_
czasowniki nieregularne w angielskim
_

Specyficzne formy wyjątków

W trakcie nauki form czasowników nieregularnych, warto zapamiętać kilka specyficznych sytuacji, które mogą pomóc w łatwiejszym zapamiętaniu.

W przypadku tych czasowników wszystkie trzy formy są takie same:

cut – cut – cut

hit – hit – hit

hurt – hurt – hurt

read – read – read

let – let – let

set – set – set

bet – bet – bet

put – put – put

quit – quit – quit

shut – shut – shut

spread – spread – spread

broadcast – broadcast – broadcast

Warto zapamiętać, że istniają także czasowniki, które mogą być odmieniane regularnie i nieregularnie (czyli są i nie są wyjątkami), takie jak:

burn – burned lub burnt – burned lub burnt

learn – learned lub learnt – learned lub learnt

smell – smelled lub smelt – smelled lub smelt

dream – dreamed lub dreamt – dreamed lub dreamt

Pełną listę czasowników nieregularnych znajdziecie np. tutaj.
_

Co zapamiętać o czasownikach nieregularnych w angielskim

Mamy nadzieję, że teraz angielska nieregularność trochę się rozjaśniła. Pozostaje jedynie wziąć ją sobie do serca, wybrać najważniejsze czasowniki, jakie mogłyby się przydać w codziennym życiu. Nie trzeba od razu uczyć się wszystkich na raz, tak jak nikt nie uczy się od razu całego słownika języka obcego na pamięć. Ale na pewno warto, po krótkim rozważeniu, zrozumieć, które z czasowników najbardziej się przydadzą. Są to choćby takie wyjątki w angielskim jak write, bring, tell… Wszystko to, co może być używane w różnych konfiguracjach na co dzień.

A jeśli chcielibyście nauczyć się czegoś więcej o angielskiej gramatyce, to zapraszamy na naszego bloga. W wolnym czasie możecie też zawsze odświeżyć naszego Instagrama i zebrać jeszcze więcej nowych ciekawostek językowych.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Katarzyna Muszyńska

Katarzyna Muszyńska

Studentka Tłumaczeń specjalistycznych w WSE im. Tischnera w Krakowie. Aspirująca
poliglotka. Szuka dźwięków, symboli i znaczeń z czystego wyrachowania. Kiedy
akurat nie tłumaczy, prawdopodobnie czesze psa, podlewa domowy ogródek,
albo czyta romantyczną poezję, żeby nauczyć się lepiej nawiedzać bagna i trzęsawiska.