Home » Czytaj nas » Kurs do egzaminu C1

Kurs do egzaminu C1, czyli czemu warto podjąć wyzwanie?

Zamierzasz przygotować się do egzaminu? Chcesz zobaczyć jak wygląda kurs do egzaminu C1 Advanced i na czym polega sam egzamin?
_
Pewnie niejednokrotnie zastanawialiście się, czy kurs do egzaminu C1 Advanced (dawniej CAE) jest dla was. W tym artykule opowiem wszystko z punktu widzenia osoby, która przeszła przez kurs, zdała egzamin i jest szczęśliwą posiadaczką certyfikatu, pomagającego w otwarciu wielu drzwi, które wcześniej mogły wydawać się nie do przejścia.
_

Dla kogo jest przeznaczony egzamin C1 Advanced?

Przede wszystkim, nie jestem anglistką. Studiowałam różne języki, ale angielski jakoś zawsze wydawał się poznany”. Jasne, każdy anglista w tym momencie łapie się za głowę. Oczywiście, angielski skrywa tajemnice. I, naturalnie, angielski, którego używamy choćby w pracy w korporacji to nie ten sam język, w którym tworzył William Blake. Swoją drogą, od wielu lat mówi się o języku EFL – English as a Foreign Language. To właśnie ten „inglisz” używany powszechnie przez obcokrajowców, którzy znają podstawy języka i mogą z łatwością się w nim porozumiewać. Nie jest to jednak ten sam język angielski, jakiego używają rodowici Brytyjczycy, ani ten, którym władają Amerykanie czy Australijczycy (które też, co jasne, mocno się od siebie wzajemnie różnią).

W pewnym momencie wpadłam na pomysł, że oto nadszedł czas na doszkolenie mojego powoli zaczynającego kuleć angielskiego. Jasne, porozumiewałam się w nim dobrze, czytałam w nim, regularnie rozmawiałam ze znajomymi z zagranicy (wśród których nie przeważają Brytyjczycy), a mimo że na Erazmusach chciałam używać innych języków, często i tak przechodzono na angielski, nie rozumiejąc mojej (i innych filologów) potrzeby używania języków, które studiowałam. Ale ten angielski zaczął coś szwankować po kilku latach od zdania rozszerzonej matury. Nadal jego użycie było bardziej podświadome, niż jakiegokolwiek innego języka, którego zaczęłam się uczyć później, tyle że nie do końca mi to wystarczało.
_

Kurs C1 Advanced od środka

Najpierw należy przejść testy kwalifikacyjne (zobacz sekcję „krok po kroku”), które stwierdzają, czy sprosta się kursowi C1 Advanced, całkiem już zaawansowanemu językowo. Jeśli wydaje się wam, że mówicie po angielsku na poziomie B1/B2, powinniście je spokojnie przejść.

Potem zaczyna się kurs C1 Advanced – zależnie od oferty, jest prowadzony na różne sposoby. Ja miałam niezwykłą przyjemność uczyć się w 14-osobowej grupie, której kapitanem został nasz lektor, rodowity Brytyjczyk. Poza przygotowaniem do kursu, mieliśmy też okazję zapoznać się z wieloma ciekawostkami kulturowymi, które do tej pory mam w głowie. Choćby słynny wiersz „If” Rudyarda Kiplinga, który został nam przybliżony w trakcie jednych z zajęć. Ponoć totalna klasyka w Wielkiej Brytanii, dla mnie zupełna nowość. Poznaliśmy też nieco popkultury, seriali muzyki od tej typowo brytyjskiej strony.

A na czym polegało przygotowanie do egzaminu? Przede wszystkim, używaliśmy podręcznika. Zakupiliśmy książkę z ćwiczeniami, które wykonywaliśmy grupowo bądź indywidualnie. W dużym stopniu proces dydaktyczny był nastawiony na współpracę, czyli choćby dyskusje w parach. Mieliśmy przy tym zawsze za zadanie używać jak najwięcej wyrażeń synonimicznych w stosunku do tych, których użylibyśmy na co dzień. W ten sposób poszerzaliśmy swoje słownictwo i mogliśmy nauczyć się dokładnie tego, czego zaczęło mi brakować – bardziej wyszukanego, a jednocześnie naturalnego sposobu porozumiewania się. Powtarzaliśmy gramatykę angielską patrzyliśmy na nią z bardziej zaawansowanego punktu widzenia niż ten, z którym mogłam spotkać się choćby w liceum.

Co ważne, regularnie pisaliśmy testy próbne – mock exams – które przygotowywały nas do bezpośredniego starcia z egzaminem. Rozwijaliśmy więc wszystkie umiejętności – od czytania i pisania, przez gramatykę po brytyjski styl porozumiewania się.
_

Z czego składa się egzamin?

Egzamin C1 Advanced składa się z dwóch podstawowych części – pisemnej i ustnej. Najpierw przechodzi się przez część pisemną, która zajmuje łącznie około 3 godziny i jest rozłożona na 4 etapy:

listening (słuchanie)

reading (czytanie ze zrozumieniem)

grammar (zadania gramatyczne)

– writing (napisanie dwóch, względnie krótkich tekstów na wybrane tematy).

Pamiętajcie, że egzamin piszemy ołówkiem!

Po części pisemnej jest czas na odpoczynek, po którym następuje część ustna. Zostajemy dobrani w pary i w takich parach wchodzimy do pomieszczenia, w którym znajdują się egzaminatorzy. Jeden z nich prowadzi z nami rozmowę, a drugi wszystko obserwuje i notuje. Część ustna może wydawać się nieco zdradliwa, ale zapewniam, że zdacie with flying colours, jeśli po prostu się do niej przygotujecie. Ona z kolei podzielona jest na 3 etapy. Są w nich odwieczne opisy obrazka (i pytania do nich), jak i diagramy, wedle których należy prowadzić dyskusję w parze, ale spokojnie, na początku dostaniecie pytania o wasze zainteresowania, pochodzenie, powody zdecydowania się na podejście do egzaminu, pracę/studia itd. Egzaminatorzy są przemili i na pewno nie zależy im, abyście nie zdali. Chcą jednak jak najlepiej ocenić wasze umiejętności, a to jednak egzamin na poziomie C1/C2, nie może być za kolorowo. Te pytania wstępne nie są oceniane, ale służą egzaminatorom do takiego pierwszego wybadania, warto więc powiedzieć coś więcej niż “uczę się w liceum”. Może np. “teraz jestem w liceum, ale moje myśli zajmuje głównie planowanie wycieczki do Indii”. Cokolwiek, byle nie zbyt nudno, typowo i krótko.
_
Kurs do egzaminu C1
_

Kurs C1 Advanced w czasie pandemii

Drugi semestr mojej nauki do egzaminu odbył się już pandemicznie, czyli zdalnie. Opcja pobudki o 8 rano (a nie o 7) i uczestnictwa w zajęciach ze świeżą kawą w filiżance, szczególnie w czasie polskich zimowo-wiosennych miesięcy, wydała się jednak atrakcyjna.

Całkiem szybko poradzono sobie z nową rzeczywistością i niemal od razu zaczęliśmy zajęcia przez Internet. Mam wrażenie, że w przypadku tego kursu nie doświadczyliśmy nieudogodnień, a nauka przebiegała właściwie… bez różnicy. Nadal mogliśmy oglądać fragmenty brytyjskich seriali i wsłuchiwać się w różne sposoby wymowy bohaterów, nadal byliśmy rozdzielani na pary i grupy, w których dyskutowaliśmy. Tak naprawdę połowa mojego kursu przebiegła zdalnie i pod wieloma względami było to wygodniejsze niż nauka na miejscu.

Oczywiście, w pewnym momencie każdego dopada znużenie nauką zdalną, ale tylko, jeśli to jedyne, co się robi. Problemem jest po prostu brak bezpośredniego kontaktu z ludźmi w ogóle. Jednak teraz, kiedy myślę o przygotowaniu do kursu, zajęcia online to świetna opcja, kiedy stanowi to jedyne jedne z wielu zajęć w ciągu tygodnia. Łatwiej jest zawsze być na czas (co brzmi śmiesznie, ale naprawdę nadal można się spóźnić), a przebywanie w domu zapewnia nieskończone ilości kawy, herbaty, swetrów do założenia i koców do otulenia. Do tego tylko nieco intelektualnego wysiłku et voila, dobry nastrój zapewniony.
_

Czy warto zdawać egzamin C1 Advanced?

Powodów do zdawania egzaminu C1 Advanced jest mnóstwo. Może chcecie studiować za granicą, albo znaleźliście pracę, w której potwierdzenie znajomości języka jest wymagane. Do tego, certyfikat nie ma daty ważności. Raz go zrobicie, zostaje z wami na zawsze. Można go zdać na poziomie C1 bądź C2, co również jest bardzo atrakcyjną opcją. Hej, C2 oznacza, że porozumiewaci się jak rodzimi użytkownicy języka, a to naprawdę wyjątkowe! A może chcielibyście sami sobie udowonić, że wasz angielski wcale nie jest taki zły? I przy okazji podłapać nieco nowej wiedzy kulturowej, może nawet odkryć nowe zainteresowania.

W CHOICES oferujemy kursy językowe online. Sprawdźcie naszą ofertę indywidualnych lub w parach, bo naprawdę zawsze warto się podszkolić, a nauka języka to też idealny wypełniacz czasu. Spradź nasz kurs do egzaminu C1 Advanced.

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Najnowsze wpisy

Katarzyna Muszyńska

Katarzyna Muszyńska

Studentka Tłumaczeń specjalistycznych w WSE im. Tischnera w Krakowie. Aspirująca
poliglotka. Szuka dźwięków, symboli i znaczeń z czystego wyrachowania. Kiedy
akurat nie tłumaczy, prawdopodobnie czesze psa, podlewa domowy ogródek,
albo czyta romantyczną poezję, żeby nauczyć się lepiej nawiedzać bagna i trzęsawiska.