Home » Czytaj nas » Ciekawostki o Wielkiej Brytanii

Ciekawostki o Wielkiej Brytanii 

Ciekawoski o Wielkiej Brytanii o których nie mieliście pojęcia! Lista 15+ ciekawostek i przydatnych informacji o Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania to jeden z najbardziej wpływowych krajów na świecie, a także jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych. Historia Wysp Brytyjskich, architektura, kultura i zwyczaje to jedne z czynników, które przyciągają rocznie miliony turystów do tego kraju co skutkuje ogromnymi zyskami dla brytyjskiej branży turystycznej. Szacuje się, że w 2018 roku na Wyspy przyjechało około 42 miliony turystów z całego świata. Jednak tak wysokie liczby nie powinny szokować z uwagi na prestiż i bogate dziedzictwo kulturowe Wielkiej Brytanii. Dlatego też, w tym artykule przyjrzymy się fascynującym faktom o ojczyźnie Szekspira, aby lepiej poznać historię, kulturę oraz zwyczaje tego intrygującego kraju.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o kulturze brytyjskiej zapraszam do zapoznania się z innymi artykułami na blogu CHOICES.

Ciekawostki o królowej Wielkiej Brytanii i rodzinie królewskiej.

 1. Tower of London

Słynna, licząca już prawie 1000 lat „ Tower of London” znajdująca się w Londynie, to symbol Wielkiej Brytanii, jak i samej stolicy. Niegdyś zamek ten otoczony fosą pełnił funkcję fortecy, pałacu oraz więzienia, a także był miejscem egzekucji. Najsławniejszymi więźniami Tower of London byli między innymi król Henryk IV, Thomas Moore, Thomas Cromwell czy Elżbieta I, a ostatnim osadzonym był Rudolf Hess w 1941 roku. Dzisiaj jest ona zamieszkała przez strażników – Yeomen Warders – urzędników, naczelnego twierdzy, kapelana i lekarza.

Ciekawostką jest, że Tower of London zamieszkują także czarne kruki, które są jednocześnie symbolem zamku. Zgodnie z legendą, tak długo jak kruki będą żyły na wieżach, imperium brytyjskie oraz brytyjska monarchia będzie istnieć. Przywiązanie do tej tradycji jest tak ogromne, że opieka na krukami jest obowiązkiem jednego ze strażników – ‘Ravenmastera’, który regularnie dokarmia ptaki. Istnieje także legenda o liczbie kruków, jaka powinna stale zamieszkiwać Tower, a mianowicie powinno to być 6 kruków. Gdy 6 kruków odleci Londyn upadnie, dlatego też aktualnie na zamku znajduje się 7 kruków, a każdy z nich ma podcięte skrzydła.

Oprócz czarnych kruków Tower of London jest także ‘domem’ dla licznych zbiorów królewskich. W twierdzy przechowywane są liczne zbroje, broń, klejnoty oraz insygnia koronacyjne:

 • korona brytyjska z drugim co do wielkości diamentem Cullinan II,
 • królewski pierścień i jabłko,
 • berło z krzyżem i największym na świecie diamentem Cullinanem I.
 1. God save the queen 

„God Save the Queen” taki tytuł nosi hymn Wielkiej Brytanii nieznanego autorstwa. Jest to także hymn monarchiczny niektórych państw należących do Wspólnoty Brytyjskiej, na przykład Nowej Zelandii, która traktuje go na równi ze swoim hymnem państwowym „God Defend New Zealand”.

Ciekawostką jest, że gdy na tronie Wielkiej Brytanii zasiada król, tekst hymnu „God Save the Queen” jest zmieniany i ‘king’ zastępuje ‘queen’.

 1. Sto lat od Królowej

 1. urodziny nie mogą być chyba bardziej ekscytujące niż sam fakt przeżycia całego wieku! Nic bardziej mylnego. Za każdym razem gdy obywatel Wielkiej Brytanii obchodzi swoje setne urodziny otrzymuje telegram od królowej Elżbiety II z życzeniami urodzinowymi. Co więcej, warto także doczekać swojej 60. rocznicy pożycia małżeńskiego, a królowa na pewno prześle swoje gratulacje.
 1. Podróżować po królewsku

Królowa Wielkiej Brytanii posiada niecodzienny przywilej podróżowania po całym świecie bez żadnego dokumentu. W swoim życiu zwiedziła już 60% wszystkich państw świata, ale jako jedyna z rodziny królewskiej nie posiada paszportu, ponieważ są one wydawane na mocy Jej Królewskiej Mości. Z tego samego powodu niepotrzebne jest jej prawo jazdy, mimo tego, że królowa wciąż chętnie zasiada za kierownicą.

Jedynym mankamentem związanym z podróżowaniem posiadając tytuł królewski jest fakt, że Królowa nie może przemieszczać się tym samym środkiem transportu z innym członkami rodziny królewskiej.  Jest to ściśle przestrzegana zasada, która ma na celu uchronienie korony brytyjskiej w razie gdyby nastąpiła nieoczekiwana śmierć któregoś z następców tronu. Reguła ta dotyczy całej rodziny królewskiej, chociaż w ostatnich czasach Królowa wydaje się przymykać na to oko.

 1. Świąteczna gorączka zakupów

Ostatnią ciekawostką stricte związaną ze zwyczajami Królowej Wielkiej Brytanii jest sposób w jaki monarcha przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia. Otóż, znany na całym świecie luksusowy dom towarowy Harrods  w Londynie tuż przed świętami otwiera swoje drzwi tylko dla Królowej, która ma cały dzień na zrobienie potrzebnych zakupów świątecznych.

Ciekawostki o Wielkiej Brytanii

Ciekawostki o architekturze i zabytkach Wielkiej Brytanii

 1. Windsor Castle

Bezapelacyjnie Zamek w Windsorze jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii. Oprócz swojej dostojnej konstrukcji, budowla ta charakteryzuje się bogatą historią, ponieważ została wzniesiona w 1086 roku na życzenie Wilhelma I i miała pełnić funkcje pałacu królewskiego. Oprócz tego, podziemia zamku oraz kaplice były wykorzystywane do pochówku zmarłych władców, a wieże i baszty służyły do przetrzymywania więźniów i jeńców. Jednym z nich był król Karol I później skazany na śmierć.

Zamek w Windsorze jest największym na świecie zamkiem wciąż zamieszkiwanym przez brytyjskich monarchów. Służy Królowej między innymi do przyjmowania oficjalnych i prywatnych gości.

 1. Big Ben

Największy czterostronny zegar na świecie Big Ben znajdujący się w Londynie obok Pałacu Westminsterskiego, siedziby obu izb Parlamentu, tak naprawdę nosi nazwę Wieży Elżbiety, a nazwa Big Ben odnosi się do wielkiego dzwonu, który bije już prawie 180 lat.

Big Ben zasłynął podczas II wojny światowej, ponieważ jego gongi były emitowane w radiu przez BBC. Dźwięk ten był wyczekiwany przez obywateli, ponieważ oznaczał, że Anglia nie została pokonana.

 1. Najstarszy dom w UK

Ciekawostką jest, że w Wielkiej Brytanii w hrabstwie Dorset uchowała się wyjątkowa posiadłość licząca ponad 700 lat. Dom ten wraz z 1,5 hektara ziemi był zamieszkiwany nieprzerwanie przez jedną rodzinę, a właściwie ród Claville. Posiadłość Barnston Manor była podarunkiem Wilhelma Zdobywcy dla jednego ze swoich wojowników sir Waltera de Claville w XI wieku. Co ciekawe, obecny właściciel jest w prostej linii potomkiem pierwszego właściciela. Aktualnie dom został wystawiony na sprzedaż, a jego cena to 1,5 miliona funtów, czyli 7,2 miliony złotych.

Ciekawostki kulturowe o Wielkiej Brytanii

 1. Poppy day – oficjalnie Dzień Pamięci (Remembrance Day) obchodzony w Anglii 11 listopada, aby uczcić pamięć poległych podczas I i II Wojny Światowej. ‘Poppy’ oznacza po angielsku mak, dlatego też w listopadzie Brytyjczycy licznie doczepiają czerwone kwiatki do swoich ubrań. Bardziej spostrzegawczy turysta dostrzeże czerwone maki w przeróżnych miejscach w Anglii, ponieważ te na stałe wpisały się w symbolikę Wielkiej Brytanii przypominając o przelanej krwi obrońców ojczyzny.

Innym bardzo istotnym symbolem Wielkiej Brytanii jest Union Jack, o której możecie przeczytać w tutaj.

 1. Cheese-Rolling and Wake – to coroczne wydarzenie organizowane na Cooper’s Hill niedaleko Gloucester w Anglii. Są to zawody w łapaniu ogromnego sera ważącego 4 kilogramy, który z prędkością nawet 100 kilometrów na godzinę turla się ze szczytu pagórka. Zadaniem uczestników jest złapanie sera nim ten przekroczy linię mety, a zwycięzca otrzymuje nagrodę w postaci tego właśnie sera. Wydarzenie to przyciąga co roku rzeszę fanów, mimo tego, że jest uznawane za jedno z bardziej niebezpiecznych.
 1. Pierwszy w historii mandat za przekroczenie prędkości został wręczony 119 lat temu w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii. Dokładnie 28 stycznia 1896 roku motocyklista Walter Arnold pędził na swoim pojeździe 12 kilometrów na godzinę, kiedy został dostrzeżony przez jednego z policjantów. Ówczesny limit prędkości jaki obowiązywał w Kent wynosił 2 kilometry na godzinę, a policjant dogonił pirata drogowego na rowerze.
 1. W Wielkiej Brytanii dzieciom od 5 roku życia wolno spożywać alkohol, ale tylko w zaciszu domowym i pomieszczeniach prywatnych. Źle postrzegane jest spożywanie alkoholu przez młodzież do 18 roku życiu w przestrzeni publicznej.
 1. Stosunkowo niedawno, bo w 2001 roku chicken tikka masala zostało wybrane przez społeczeństwo brytyjskie oficjalnym daniem narodowym, a Sekretarz Spraw Zagranicznych Robin Cook w jednej ze swoich wypowiedzi potwierdził, jak ważne znaczenie ma dla Brytyjczyków ta potrawa. Istnieje nawet teoria, że danie to powstało w Glasgow pod koniec lat 60. XX wieku, kiedy jeden z niezadowolonych klientów pewnej restauracji poprosił o sos do tradycyjnego kurczaka tikka. Co więcej, Brytyjczycy mówią, że częściej wychodzą na miasto, aby zjeść chicken tikka masala, niż jakiekolwiek inne danie.
 1. Penny Black – Pierwszy na świecie znaczek pocztowy został wydany przez brytyjską pocztę w maju 1840 roku. Przedstawiał on królową Wiktorię, a jego nazwa jest silnie związana z wyglądem znaczka, ponieważ ten był koloru czarnego i posiadał nominał 1 pensa. Ciekawostką jest, że Wielka Brytania to jedyny kraj na świecie, którego nazwa nie musi znajdować się na znaczku pocztowym.
 1. Od 1947 roku Trafalgar Square w Londynie zostaje rozświetlone przez 25 metrową choinkę bożonarodzeniową. Drzewo to pochodzi z Norwegii i jest podarunkiem od miasta Oslo dla Londynu w zamian za pomoc podczas II Wojny Światowej. Rokrocznie norweskie choinki pokonują 700 mil drogą morską, aby stanąć na placu w Londynie.

Ciekawostki o Wielkiej Brytanii to bardzo interesujący temat prawdopodobnie niemożliwy do wyczerpania dla przeciętnego turysty z uwagi na bogate dziedzictwo kulturowe i historię Wysp Brytyjskich. Jeżeli jednak nasz artykuł „Ciekawostki o Wielkiej Brytanii” wzbudził u niektórych chęć eksploracji tego pięknego kraju i jego kultury dobrym początkiem będzie nauka języka angielskiego, ponieważ to właśnie po przez język poznajemy inne kultury.

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Najnowsze wpisy

Milena Bułhak

Milena Bułhak

Studentka Filologii Angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pasjonatka jazdy konnej, podróży i lotnictwa. Zawsze uśmiechnięta, ciekawa świata
i gotowa do podejmowania nowych wyzwań.