Dialekty języka angielskiego

Zastanawiałeś się kiedyś jak wiele dialektów istnieje w obrębie języka angielskiego i jak bardzo potrafią być one zróżnicowane? Myślisz, że bez problemu byłbyś/ byłabyś w stanie dogadać się po angielsku z native speakerem? Otóż w zależności od regionu mogłoby to być nie lada wyzwanie! Dialekty języka angielskiego się różnią, jak bardzo?

Zarówno w Polsce, tak jak i w krajach posługujących się językiem angielskim, wyodrębnić można wiele odmian angielszczyzny, które bardzo często okazują się być skrajnie zróżnicowane. W samej Wielkiej Brytanii wyszczególniamy ponad 40 dialektów języka angielskiego różniących się od siebie wymową, pisownią czy gramatyką. Nie wspominając już o pozostałych państwach! Tak ogromne zróżnicowanie często skutkuje problemami w komunikacji między mieszkańcami poszczególnych regionów. Można sobie łatwo to zwizualizować na podstawie Polski, zestawiając ze sobą na przykład mieszkańca Śląska z Kaszubem…

_

Czym właściwie jest dialekt?

Pomimo, że większość z nas już nieraz natknęła się na pojęcie dialekt, myślę, że dobrze jest sobie wyjaśnić co ono tak właściwie oznacza, gdyż często zdarza się, że jest mylone z akcentem. Tak więc dialekt jest to uwarunkowana położeniem geograficznym lub przynależnością do określonych grup społecznych odmiana języka, która charakteryzuje się odmienną wymową, pisownią, gramatyką, a także słownictwem. Akcent, natomiast, odnosi się z reguły jedynie do różnic związanych z wymową.

_

Najpopularniejsze dialekty języka angielskiego

Większość osób uczących się języka angielskiego zazwyczaj zaznajamia się z jednym z dwóch dialektów: standardowym językiem angielskim (Received Pronunciation) lub amerykańską odmianą angielskiego. Jednakże angielski to nie tylko Wielka Brytania i USA, ale także dziesiątki innych dialektów istniejących na całym świecie. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne dialekty języka angielskiego z różnych zakątków świata.

_

Amerykański angielski (American English)

Jest to zbiór odmian języka angielskiego rodzimego dla Stanów Zjednoczonych. Obecnie amerykański angielski jest najbardziej wpływową formą angielskiego na świecie. Amerykańska wymowa dla uczących się jest zazwyczaj mniej problematyczna od brytyjskiej, jednakże opanowanie amerykańskiego “r” jest dosyć skomplikowaną, ale jakże istotną kwestią, gdyż dźwięk ten jest niesamowicie charakterystyczny dla wyżej wspomnianej odmiany. Ci z was, którzy chcieliby odwiedzić USA muszą liczyć się na przykład z nietypowymi jednostkami miary, które tam obowiązują. Kilka przykładów poniżej:

-waga, zamiast w kilogramach, podawana jest w funtach (pounds)

-temperaturę podaje się w stopniach Farenheita

-dystans mierzony jest nie w metrach i kilometrach, ale w calach (inches), stopach (feet) oraz milach (miles)

_

Brytyjski angielski (British English)

Jest to standardowy dialekt języka angielskiego stosowany na terenie Wielkiej Brytanii, który w wymowie opiera się na wyżej wymienionej Received Pronunciation. Jednak co ciekawe, zaledwie około 3% brytyjskiej populacji posługuje się tymże prestiżowym dialektem, jakim jest właśnie RP. Brytyjski angielski w dużej mierze różni się od amerykańskiego, chociażby pod względem spółgłoski “r”, która w tym przypadku w wielu słowach jest po prostu niewymawiana (r-dropping). Różnica widoczna jest także w pisowni, gdyż słowa kończące się na “or”, na przykład color  zyskują dodatkowe “u”, tak jak w colour. Odmiana ta ponadto charakteryzuje się typowo brytyjskimi słówkami i zwrotami, takimi jak cuppa-cup of tea, czyli filiżanka herbaty.

 _

Kanadyjski angielski (Canadian English)

Kanada jest wyjątkowa, jako że łączy ze sobą cechy zarówno amerykańskiej jak i brytyjskiej odmiany.  Co więcej, odmiana ta charakteryzuje się w dość dużym stopniu unikalnym słownictwem pochodzącym z obszaru kanadyjskiego i zawiera około 10 tys. słów typowych jedynie dla właśnie tego dialektu języka angielskiego. Przykładem takich słów może być caribou czy chociażby kayak. Najbardziej charakterystyczną cechą, jednakże, jest stosowanie “Eh?” jako końcówki pytającej (question tag)

It’s expensive, eh? co oznaczałoby po prostu It’s expensive, don’t you think so?

 _

Australijski angielski (Australian English)

Kolejnym bardzo rozpoznawalnym dialektem jest australijska odmiana angielskiego, którą posługuje się ponad 20 milionów Australijczyków. Dialekt ten bazuje na standardzie brytyjskim, jednak posiada też cechy odmiany amerykańskiej, a także zapożyczenia z języków europejskich oraz aborygeńskich. Przykładem zapożyczenia z języków aborygeńskich jest wszystkim dobrze znany kangaroo. Bardzo znaną i typową dla tego dialektu cechą jest również tendencja do skracania wyrazów, na przykład:

brekkie – breakfast

barbie– barbecue

selfie– self-portrait photograph

_

Południowoafrykańska odmiana angielskiego (South African English)

Chociaż nie jest to najpopularniejszy język w RPA, kraj ten odznacza się dużą populacją osób mówiących po angielsku, zwłaszcza w obszarach miejskich, takich jak Kapsztad.  Mieszkańcy RPA nadali swoje znaczenie niektórym frazom angielskim, zwłaszcza związanym z czasem. Mylące jest to, że just now i now nie oznaczają „od razu”, ale są bliżej określenia „za chwilę”.  Najbardziej charakterystyczną cechą tego dialektu jest jednakże podwajanie słów, na przykład fast fast w znaczeniu “very fast” czy who who oznaczające liczbę mnogą zaimka pytającego “who”.

 _

Irlandzka odmiana angielskiego (Irish English)

Dialekt Irlandii jest znany ze swojego dawnego uroku i często pojawia się w popkulturze. Non-native speakerzy będą zadowoleni, gdy dowiedzą się, że Irlandczycy często całkowicie rezygnują z wymawiania dźwięku  “th”, zastępując go łatwiejszymi do wymówienia alternatywami, takimi jak “t” lub “d”.  Dialekt irlandzki, ponadto, charakteryzuje się kilkoma bardzo specyficznymi wyrażeniami. Kilka przykładów:

gas – wesoły

cat – okropny (prawdopodobnie od “catastrophic”)

boot– nieatrakcyjna kobieta

dingen – bardzo dobry

_

Indyjska odmiana angielskiego (Indian English)

Innym dialektem, w którym rzadko spotykany jest dźwięk “th”, jest angielski używany w Indiach. W Indiach jest aż 120 milionów osób mówiących po angielsku, jednak tylko dla garstki z nich angielski jest pierwszym językiem. Indyjski angielski używa również oryginalnego systemu liczb, używając słów takich jak lakh, co oznacza 100 000. Może się to wydawać dziwne dla osób niezaznajomionych z systemem, chociaż z pewnością nie jest to dziwniejsze niż miary używane w amerykańskim angielskim!

Oczywiście to tylko niektóre z ogromnej liczby dialektów języka angielskiego istniejących na całym świecie. Powyższe przykłady, jednakże, pokazują, że warto być świadomym istnienia różnych odmian i nie być zaskoczonym gdy ktoś zapyta nas na przykład Fancy a cuppa?
_

Porównanie najpopularniejszych dialektów?

Polecamy poświęcony temu aspektowi języka angielskiego odcinek na kanale English with Lucy!

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, nie tylko o dialektach języka angielskiego, odwiedź naszego facebooka albo zobacz inne wpisy na naszym blogu!

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Dominika Kępa

Dominika Kępa

Studentka filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Miłośniczka języków, zwierząt i tańca, poza studiami interesująca się kryminologią.
Opanowana, ambitna i zawsze ze spokojem dążąca do celu.