Języki germańskie

Języki germańskie to grupa języków w obrębie rodziny indoeuropejskiej.  Pochodzą one od wspólnego języka pragermańskiego. Są to języki, którymi posługuje się kilkaset milionów ludzi na całym świecie! Potraficie wymienić choć kilka z nich? Wiecie jaki jest podział języków germańskich i w jakich rejonach geograficznych możemy je znaleźć? Jeśli jeszcze tego nie wiecie, poniżej przedstawiam języki germańskie wraz z ich klasyfikacją!
_

Rodzina indoeuropejska

Większość języków europejskich należy do rodziny języków indoeuropejskich. Jak sama nazwa wskazuje, termin „indoeuropejski” obejmuje języki pochodzące z obszaru geograficznego obejmującego Europę oraz Indie. Warto pamiętać, że istnieją jednak wyjątki, a jest nim na przykład język węgierski, estoński czy fiński, które są językami europejskimi, lecz nie należą do wielkiej rodziny indoeuropejskiej. Rodzina indoeuropejska jest największą rodziną językową, biorąc pod uwagę liczbę mówiących i jedną z głównych rodzin językowych na świecie! Istnieje od ponad trzech i pół tysiąca lat, a obecnie jest używana na wszystkich zamieszkałych kontynentach. Biorąc pod uwagę języki Europy, można wyodrębnić trzy główne rodziny: słowiańską, romańską i germańską.
_
Języki germańskie
_

Języki germańskie – historia

Jak zostało już wcześniej wspomniane, języki germańskie pochodzą od języka pragermańskiego. Co ważne, języki te poddane były prawom Grimma i Vernera, które dotyczą przesuwek spółgłoskowych. Ogólnie rzecz biorąc, różne gałęzie germańskiej rodziny języków wywodzą się z migracji plemion germańskich żyjących w północnej Europie w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Pisma anglosaskie i staro-wysoko-niemieckie pochodzą z VIII wieku, a najstarsze formy języków skandynawskich z XII wieku. Najwcześniejsze teksty napisane w wybranych językach germańskich zostały przetłumaczone dopiero około 350 r. n.e. i były to fragmenty gotyckiej Biblii biskupa Ulfilasa. Pragermański w formie podobnej do tej stosowanej dziś, był używany dopiero po 500 r. p.n.e.

Języki germańskie są pierwszymi językami (ang. native/first languages) ponad 550 milionów ludzi, głównie ze względu na ogólnoświatową rolę języka angielskiego, który jest jednym z języków germańskich. Wyróżniamy około 15 języków germańskich, lecz ich dokładną liczbę trudno jest określić z powodu trudności w rozróżnieniu języka a dialektu danego języka.
Języki germańskie zazwyczaj dzieli się je na trzy grupy – wschodnią, zachodnią i północną. Możecie się z nimi zapoznać poniżej!
_

Języki na północy

Języki północnogermańskie są inaczej nazywane językami nordyjskimi, nordyckimi czy też skandynawskimi. Powszechnie uznaje się, że grupa północna pochodzi z południowej Szwecji a posługuje się nią około 18 milionów ludzi mieszkających w krajach skandynawskich i Islandii. Języki germańskie wchodzące w skład grupy północnej to: duński, szwedzki, norweski, islandzki i farerski. Inne źródła podają także bardziej szczegółowe dane i wspominają także o innych językach: pranodyjski (wymarły), staronordyjski (wymarły), norn (wymarły), jamski, elfdalski oraz starogotlandzki (wymarły).

Języki germańskie – grupa zachodnia

Języki zachodniogermańskie to wszystkie istniejące aktualnie języki germańskie z wyjątkiem języków skandynawskich. Grupa zachodnia jest największą z trzech grup. Przyporządkowanie dialektów do danych języków zachodniogermańskich w Europie Zachodniej jest kwestią sporną. Języki wchodzące w skład grupy języków zachodniogermańskich to: angielski, niemiecki, holenderski, flamandzki, jidysz, afrykanerski, luksemburski, longobardzki, niderlandzki, limburski, pensylwandzki i wilamowicki. Można wyróżnić formy języka angielskiego – staroangielski, średnioangielski i wczesny nowoangielski. Wyróżniamy także rodzaje języka niemieckiego: staro-wysoko niemiecki, średnio-wysoko niemiecki, wczesno-nowo-wysoko niemiecki i nowo-wysoko niemiecki.
_

Języki germańskie – grupa wschodnia

Języki wschodniogermańskie to grupa języków wymarłych. Językami należącymi do tej grupy były: gocki, wandalski i burgundzki. Jedyny język z grupy wschodniej znany z tekstów to język gocki, który używany był na Krymie do XVIII wieku. Źródła historyczne podają, że plemiona wschodniogermańskie opuściwszy Skandynawię, osiedliły się nad Wisłą i Odrą w latach 600-300 p.n.e. W latach 300-500 n.e. wyruszyły natomiast do Cesarstwa Rzymskiego.
_

Charakterystyka:

  1. Charakterystyczny dla języków germańskich jest tak zwany umlaut, czyli zmiana brzmienia głoski. Proces ten często określany jest jako przegłos niemiecki i dotyczy on modyfikacji brzmienia samogłosek w przypadku występowania segmentu wysokiego przedniego (/i/, /i:/ lub /j/) w kolejnej sylabie. W takiej sytuacji samogłoski tylne stają się bardziej przednie, a samogłoski przednie są podnoszone. Aby zasygnalizować występowanie zmodyfikowanej samogłoski, zaznaczano ją właśnie umlautem (ä ö ü).
  2. W językach germańskich można wyróżnić wiele różnych samogłosek. Szwedzki ma ich 17, angielski około 11-12 (nie wliczając dyftongów), standardowy niderlandzki i niemiecki 14, a duński 11.
  3. Języki germańskie były poddane prawom Grima i Vernera, w wyniku których doszło do przesuwek głosowych. Na przykład /b/ stało się /p/, a z kolei /p/ zmieniło się w /f/.
  4. W wyniku akcentowania pierwszej sylaby wyrazu nastąpiła fonologiczna redukcja pozostałych sylab. Większość podstawowych słów angielskich stało się monosylabicznymi. Co więcej, język angielski i niemiecki zaczęto uważać za języki silnie spółgłoskowe.
  5. W językach germańskich stosuje się szyk zdania V2, rzadko używany w innych rodzinach językowych. Istnieje zasada mówiąca, że dokładnie jedna fraza czasownikowa lub przysłówkowa musi wstępować przed czasownikiem w zdaniu. Reguła ta nie jest stosowana w nowożytnym angielskim (z wyjątkiem konstrukcji takich jak here comes, there goes oraz pytań zaczynających się na „w”, na przykład what, where, when). W pozostałych językach germańskich szyk V2 jest używany.
    _

Co to są języki germańskie?

Myślę, że teraz doskonale znacie już odpowiedź na to pytanie! Mam nadzieję, że zainteresowałam was tematem języków germańskich. A jeśli chcecie dalej się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę na różne tematy, zapraszam was na naszego bloga! A po codzienną dawkę językowych ciekawostek odwiedźcie naszego Instagrama!

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Aleksandra Tyc

Aleksandra Tyc

Studentka filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pasjonatka języków obcych i literatury. Ambitna i opanowana perfekcjonistka, która
małymi krokami dąży do osiągnięcia swoich celów.