Flaga Irlandii

Flaga Irlandii jest jednym z symboli tego kraju i ma za sobą ciekawą historię. Flaga w Irlandii potocznie jest nazywana an trídhathach, co po angielsku oznacza the tricolour, a po polsku – trójkolor.
_

Różnica między Irlandią a Irlandią

Zanim przejdziemy do omawiania irlandzkiej flagi, omówmy krótko nazwę tego kraju. Kiedy mówimy „Irlandia”, zwykle mamy na myśli kraj ze stolicą w Dublinie. Lecz tak naprawdę Irlandia (Ireland) jest wyspą należącą do archipelagu Wysp Brytyjskich, trzecią pod względem wielkości wyspą w Europie. Jednak pod względem politycznym podzielona jest na dwa kraje – Irlandię (Ireland), zwaną Republiką Irlandii (Republic of Ireland), oraz Irlandię Północną (Northern Ireland). Trójkolorowa flaga jest oficjalną flagą Republiki Irlandii, a Irlandia Północna za swoją narodową flagę uznaje flagę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland; UK), którego jest częścią.
_
Kurs angielskiego z lektorem lub lektorką online w choices®
_
_
Flaga Irlandii
_

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o historii podziału wyspy, polecam rzucić okiem na ten artykuł o historii powstania Irlandii Północnej.
_

Obecna flaga Irlandii – historia

Najstarsza znana wzmianka o użyciu trzech kolorów: zielonego, białego i pomarańczowego jako irlandzkich symboli nacjonalistycznych pochodzi z września 1830 roku, kiedy to trójkolorowe bandery noszone były na spotkaniu zorganizowanym w celu uczczenia Rewolucji Francuskiej tamtego roku. W tym samym okresie kolory te były również używane na rozetach i odznakach. Powszechne uznanie dla trzykolorowej flagi nastąpiło jednak dopiero w 1848 roku.

W 1848 roku kontyngent irlandzkiej organizacji patriotycznej – Młodej Irlandii (Young Ireland) – udał się do Francji, by pogratulować tamtejszym rebeliantom obalenia króla Ludwika Filipa I. Uważa się, że utkana z francuskiego jedwabiu flaga została wtedy sprezentowana przywódcy Młodej Irlandii, Thomasowi Francisowi Meagherowi, przez grupę kobiet z Francji, które gorąco popierały walkę Irlandii o wolność. Niektórzy twierdzą, że to właśnie dlatego trójkolorowy wzór flagi irlandzkiej tak bardzo przypomina flagę narodową Francji. Meagher po powrocie do Irlandii podarował otrzymaną flagę Irlandczykom. Na spotkaniu w Waterford 7 marca 1848 r. po raz pierwszy publicznie odsłonił flagę w oknie drugiego piętra budynku Wolfe Tone Club. Kiedy Meagher zawiesił trójkolorową flagę, powiewała ona dumnie przez osiem dni i nocy, potem została zdjęta przez Brytyjczyków. Od marca tego roku trzy irlandzkie kolory pojawiały się obok francuskich na spotkaniach organizowanych w całym kraju.

Od czasu powstania w 1848 r. irlandzki tricolour inspirował całe pokolenia Irlandczyków. Trójkolorowa flaga była symbolem irlandzkiej walki o niepodległość aż do czasu Powstania Wielkanocnego w 1916 r. Podczas wojny o niepodległość z Anglią w 1919 roku trójkolor został oficjalnie zaadoptowany przez Republikę Irlandzką, a oficjalną flagą kraju został, gdy Irlandia stała się wolnym narodem w 1921 roku. Pełen status konstytucyjny uzyskał w 1937 roku jako część konstytucji Irlandii.
_

Kolory irlandzkiej flagi

Flaga Irlandii jest prostokątna i zawiera trzy pasy o układzie pionowym: od lewej zielony, biały i pomarańczowy. Każdy z kolorów ma inne znaczenie:

  • zieleń reprezentuje katolicką populację kraju, a także symbolizuje rewolucję i wolność. Uważa się, że została zaczerpnięta z wcześniejszej wersji flagi irlandzkiej, która była jednolicie zielona ze złotą harfą w środku.
  • pomarańcz reprezentuje mniejszość protestancką w Irlandii. Został on umieszczony na fladze irlandzkiej, aby irlandzcy protestanci poczuli się włączeni w irlandzki ruch niepodległościowy.
  • biel w centrum flagi oznacza trwały pokój między nimi oraz wieczną nadzieję na to, że protestancka i katolicka ludność kraju może żyć razem w harmonii.
    _
    Ciekawostki na temat Irlandii
    _

Flaga jako całość ma symbolizować irlandzką dumę, a także integrację i nadzieję na zjednoczenie ludzi różnych tradycji na wyspie Irlandia, co zostało wyrażone w Konstytucji jako prawo każdej osoby urodzonej w Irlandii do bycia częścią niepodległego narodu irlandzkiego, niezależnie od pochodzenia etnicznego, religii czy przekonań politycznych.

Od czasu do czasu na uroczystościach cywilnych można zobaczyć różne odcienie żółtego zamiast koloru pomarańczowego. Departament rządowy Taoiseach twierdzi jednak, że nie jest to właściwe. W piosenkach i wierszach kolory są czasami wymieniane jako “zielony, biały i złoty”, używając licencji poetyckiej. Warianty o różnym wyglądzie są wykorzystywane po to, by zawrzeć na przykład różne godła Irlandii, takie jak harfa prezydencka, cztery prowincje lub herby hrabstw.
_

Dowiedź się więcej ciekawych rzeczy na temat Irlandii
_

Inne flagi irlandzkie

Na przestrzeni wieków w Irlandii powiewało wiele innych oficjalnych i nieoficjalnych flag:

  • Jedną z najwcześniejszych irlandzkich flag, używaną od końca XV wieku, była niebieska flaga ze złotą harfą; od 1945 jest sztandarem prezydenta Irlandii.
    _

    _
  • W XVII wieku flagą irlandzką był tzw. krzyż św. Patryka (Saint Patrick Cross). Później został on włączony do brytyjskiej flagi Union Jack.
    _
    Flaga Irlandii
    _
  • W połowie XVII wieku za flagę Irlandii została uznana zielona flaga ze złotą harfą (Green Flag). Była to jedna z flag powiewających podczas Powstania Wielkanocnego w 1916 roku, które później doprowadziło do powstania Wolnego Państwa Irlandzkiego. Obecnie, jako Naval Jack, jest proporcem marynarki wojennej Republiki Irlandii.
    _
    Flaga Irlandii
    _
  • Na demonstracjach politycznych republikanie irlandzcy używają także błękitnej flagi z wizerunkiem Wielkiego Wozu, tak zwanej Starry Plough Flag, która była w czasie powstania wielkanocnego flagą Irlandzkiej Armii Obywatelskiej.
    _
    Flaga Irlandii
    _
  • Jeszcze jednym symbolem irlandzkiego republikanizmu jest błękitna flaga z pomarańczowym promienistym słońcem, tak zwana po angielsku Sunburst Flag, a po irlandzku Gal Greine, która bywa także używana jako symbol ruchu na rzecz zachowania języka irlandzkiego (gaelickiego).
    _
    Flaga Irlandii
    _
  • Symbolem reprezentującym całą wyspę Irlandię, na przykład w sytuacji, kiedy potrzebny jest neutralny apolityczny symbol wyspy, jest tak zwana Flaga Czterech Prowincji (Four Provinces Flag), będąca złożeniem flag historycznych prowincji Irlandii: Connacht, Leinster, Munster i Ulster.
    _
    Flaga Irlandii
    _

Jak obchodzić się z irlandzką flagą

Istnieją specjalne zasady dotyczące używania irlandzkiej flagi narodowej. Główną zasadą jest to, że nie wolno wywieszać nad nią żadnej innej flagi ani proporca. Należy również uważać, aby flaga nie dotykała ziemi ani nie zaplątała się w drzewa. Przepisy mówią również, że flagi narodowej nie wolno niszczyć poprzez umieszczanie na niej sloganów, logo, napisów lub obrazów jakiegokolwiek rodzaju, na przykład podczas imprez sportowych. W przepisach widnieje również zapis o tym, że flagę należy wymienić, jeśli jest zużyta lub postrzępiona, ponieważ nie nadaje się już do eksponowania w sposób godny szacunku. Ważne jest także, aby flaga zawsze powiewała z zielonym segmentem najbliżej masztu.
_

Dalsze czytanie

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł o irlandzkiej fladze, polecam zajrzeć na naszego Instagramabloga CHOICES, gdzie znajdziesz wiele ciekawych treści o podobnej tematyce, takich jak artykuły o krajach anglojęzycznych, jak również przydatne i przejrzyście wytłumaczone zasady angielskiej gramatyki. Jeśli chciałbyś poduczyć się języka angielskiego lub innego, koniecznie sprawdź oferty kursów językowych CHOICES odbywających się w pełni online.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Magdalena Nowicka

Magdalena Nowicka

Studentka filologii angielskiej w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
Interesuje się krajami anglojęzycznymi, szczególnie Nową Zelandią, gdzie
w przyszłości chciałaby zamieszkać. Czas wolny spędza na zabawie
z psem i oglądaniu horrorów.