Home » Czytaj nas » Co warto zobaczyć w Nowym Jorku

Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

Wiele osób jadąc wybierając się do Nowego Jorku zadaje sobie pytanie: co warto zobaczyć w Nowym Jorku? Podróż do Nowego Jorku to spełnienie marzeń wielu turystów. Miasto, które nigdy nie śpi, oferuje niesamowitą mieszankę kulturową. Uważane za „światową stolicę”, przyciąga tysiące ludzi swoją wspaniałą architekturą i różnorodną kuchnią. A co warto zobaczyć w Nowym Jorku? W mieście jest wiele miejsc godnych odwiedzenia. Jako inspiracja dla wielu artystów, miasto Nowy Jork stało się tłem dla światowej mody, kultury i sztuki. Niewątpliwie, każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Z racji tego, że Nowy Jork ma do zaoferowania tak wiele atrakcji, łatwo się w tym wszystkim pogubić. Nie zawsze mamy tak dużo czasu aby wszystko zobaczyć. Jak zatem zaplanować swoją wycieczkę? Co przede wszystkim warto zobaczyć w Nowym Jorku? Kilka ciekawych miejsc znajdziecie poniżej 

.

Co warto zobaczyć w Nowym Jorku? Zdecydowanie kulturę i sztukę!

Nowy Jork to miasto pełne przeróżnych ośrodków kultury. Na każdym kroku znajdziesz tam teatr, muzeum, kino czy galerie sztuki. Nie ważne gdzie pójdziesz, zawsze zobaczysz coś ciekawego. Jednak najbardziej popularnymi lokalizacjami, które zdecydowanie dostarczą Ci dużej dawki kultury, są miejsca wymienione poniżej.

Broadway

Broadway to nie tylko nazwa ulicy biegnącej wzdłuż Manhattanu, ale także centrum sztuki teatralnej Nowego Jorku. W skład słynnego Broadway’u wchodzi aż kilkadziesiąt teatrów. Spektakle wystawiane na jego deskach znane i cenione są na całym świecie. Zapewne wielu z was zna takie tytuły jak „Nędznicy”,„Chicago” czy „Upiór w operze”. Na scenach teatru można także zobaczyć wiele gwiazd z branży filmowej i telewizyjnej. Sztukom teatralnym towarzyszą niesamowite stroje i makijaże, które cieszą oko nie tylko znawców teatru, ale także zwykłych widzów. Broadway jest stolicą musicali; warto zobaczyć choć jeden z nich i posłuchać niesamowitych utworów w wykonaniu aktorów.

Broadway to miejsce, które szczególnie warto zobaczyć w Nowym Jorku. Jeśli jesteś amatorem sztuki teatralnej, w twoim planie wycieczki nie może zabraknąć odwiedzenia tego miejsca.

Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Museum of Art jest zdecydowanie jednym z miejsc, które warto zobaczyć w Nowym Jorku. Nazywane potocznie „MET”, jest największym muzeum w Stanach Zjednoczonych. Jego stała kolekcja składa się z ponad dwóch milionów dzieł. Można tam zobaczyć sztukę z każdego zakątka świata: starożytnego Egiptu, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej a nawet Azji i Oceanii. Kolekcja obejmuję także obrazy i rzeźby niemal wszystkich europejskich artystów. Bez wątpienia, do najciekawszych i najpopularniejszych zbiorów należą dzieła takich mistrzów malarstwa jak Pablo Picasso, Caravaggio, Paul Cézanne czy Claude Monet.

Z uwagi na to, że muzeum jest bardzo duże i posiada niezliczoną ilość eksponatów, warto wcześniej zaplanować swoją wizytę. W Metropolitan Museum of Art można spędzić nawet cały dzień, dlatego powinniśmy wiedzieć co chcemy zobaczyć. Wszelkie informacje na temat godzin otwarcia, ceny biletów i planowania wizyty znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum.

Museum of Modern Art (MoMA)

Museum of Modern Art (MoMA) to obowiązkowy punkt na planie wycieczki. Nawet jeśli nie jesteś znawcą sztuki, na pewno zechcesz zobaczyć dzieła, które się tam znajdują. Kolekcja muzeum składa się z 200 tysięcy dzieł sztuki zarówno nowoczesnej, jak i współczesnej. Zawiera instalacje przestrzenne, filmy, fotografie, grafikę, rzeźbę i wystawy związane z architekturą. Ale nie to jest główną atrakcją muzeum. Do najważniejszych dzieł znajdujących się w tym muzeum należą znane na całym świecie obrazy:

  • Gwiaździsta Noc, Vincent van Gogh
  • Trwałość pamięci, Salvador Dali
  • Panny z Awinionu, Pablo Picasso
  • Taniec, Henri Matisse
  • Chłopiec w czerwonej kamizelce, Paul Cezanne
  • Śpiąca Cyganka, Henri Rousseau

Pomimo ogromnych kolejek, warto zobaczyć to niesamowite muzeum.

Wybierasz się do Nowego Jorku i chcesz podszlifować język angielski? Zapisz się na kurs online w CHOICES.

.

Co jeszcze warto zobaczyć w Nowym Jorku? Niesamowitą architekturę!

Nowy Jork słynie z niesamowitej architektury. To właśnie tam słynni architekci spełniali swoje najśmielsze pomysły. Jakie budowle warto zobaczyć w Nowym Jorku?

Empire State Building

Empire State Building to najbardziej rozpoznawalny wieżowiec w Nowym Jorku. Od chwili wybudowania do 1973 był najwyższym budynkiem w mieście. Jego wysokość wynosi 381 metrów (z anteną na dachu – 443 metry) i liczy 103 pięter. Uważany za arcydzieło stylu art déco, stał się jednym z symboli Nowego Jorku.

Dzisiaj obiekt pełni funkcję biurową, komercyjną i mieszkalną. Dla turystów udostępnione zostały piętra 86 i 102, gdzie znajdują się platformy obserwacyjne. Atrakcją turystyczną są właśnie punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę Nowego Jorku. Ponadto, czekając na windę, można obejrzeć niesamowite wnętrze budynku, a także zapoznać się z informacjami na temat jego historii i konstrukcji.

Mimo, że bilety nie należą do najtańszych, na pewno docenicie ten niezapomniany widok. Empire State Building powinien zdecydowanie znaleźć się na Twojej liście miejsc, które warto zobaczyć w Nowym Jorku.

Fatiron building

Flatiron Building to jeden z najpopularniejszych symboli Nowego Jorku. Pierwotnie nosił on nazwę Fuller Building, jednak ze względu na swój niecodzienny kształt żelazka został nazwany Flatiron Building. Zaprojektowany przez Daniela Burnham’a z Chicago i zbudowany w 1902, stał się jednym z pierwszych wieżowców w Nowym Jorku i pierwszym, w którym zastosowano stalowy szkielet.  W swoim czasie był to najwyższy budynek w całym mieście. Stał się inspiracją dla architektów z całego świata.

Flatiron Building znajduję się na rogu 5th Avenue, Brodway’u oraz 23 ulicy. Od strony południowej budynek wygląda jak zwykły nowojorski wieżowiec, jednak od strony północnej jest wąski na około dwa metry. To właśnie jego niesamowita bryła przyciąga tak wielu turystów. Obecnie w Flatiron Building swoją siedzibę ma jedno z największych amerykańskich wydawnictw książkowych – St. Martin’s Press.

Flatiron Building jest budynkiem, koło którego nie da się przejść obojętnie. Zdecydowanie jest to coś, co warto zobaczyć w Nowym Jorku.

Statua Wolności

Co warto zobaczyć w Nowym Jorku? Z pewnością nie trzeba odpowiadać na to pytanie, jeśli myślimy o Statule Wolności. Uznany za narodowy pomnik Stanów Zjednoczonych, jest nieoficjalnym symbolem wolności. Statua Wolności jest darem narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego. Upamiętnia przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Została wzniesiona w latach  1884–1886 i jest dziełem wybitnego francuskiego rzeźbiarza ‑ Frédérica Auguste’a Bartholdiego.

Na Liberty Island, czyli tam gdzie postawiona jest Statua Wolności można popłynąć promem, który kursuje co 15 – 30 min. Zdecydowanie warto zobaczyć ten niesamowity, mierzący 93 metry wysokości monument z bliska. W koronie Statuy Wolności znajduje się taras widokowy, który chętnie przyciąga turystów. Pamiętaj jednak że nie ma tam windy, dlatego zwiedzanie tarasu widokowego zarezerwowane jest tylko dla ludzi o dobrej kondycji fizycznej. Zanim zdecydujesz się na taką wyprawę, poczytaj jak to wszystko wygląda.

Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

.

Manhattan czy Brooklyn? – Najpopularniejsze dzielnice w Nowym Jorku.

Brooklyn Bridge vs Manhattan Bridge

Brooklyn Bridge to jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie. Zakończenie jego budowy datuje się na rok 1883. Łączy on dzielnice Brooklyn i Manhattan, które oddziela od siebie East River. Most Brookliński jest jednym z najsłynniejszych monumentów Nowego Jorku. Jego konstrukcja stała się tłem dla wielu produkcji filmowych. Jest pocztówką Nowego Jorku oraz miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.

Manhattan Bridge jest nieco młodszy od Brooklyn Bridge. Otwarcie mostu datuję się na rok 1909. Manhattan Bridge także łączy te dwie dzielnice. Spacer po moście rozpoczynamy w Chinatown – chińskiej dzielnicy Nowego Jorku, a kończymy na Brooklynie, w popularnej dzielnicy DUMBO (Down Under the Manhattan Bridge Overpass). W dzielnicy DUMBO znajduję się ulica, z której rozciąga się, kultowy już, widok na Manhattan Bridge.

Będąc w Nowym Jorku warto zobaczyć widok z obu tych niesamowitych konstrukcji.

Wall Street

Wall Street to ulica znajdująca się na Dolnym Manhattanie. Niewątpliwie bardzo prestiżowe miejsce. Można tam spotkać wiele limuzyn i ludzi ubranych w szykowne garnitury. Ulica ta skupia główne instytucje finansowe USA. Wall Street uznawane jest za centrum światowej gospodarki. To właśnie tam znajduje się słynna Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych z wielką amerykańską flagą na jej fasadzie.

Najchętniej fotografowaną atrakcją w okolicy Wall Street jest odlany z brązu pomnik szarżującego byka(Charging Bull). Zgodnie z intencją autora, Arturo Di Modica, pomnik miał symbolizować siłę i moc narodu amerykańskiego i podniesienie się po kryzysie giełdowym w 1987 roku.

Time Square

Time Square to ikona Nowego Jorku. Plac w dzielnicy Midtown na Manhattanie, oferuje niezapomniany widok. Ogromna liczba jaskrawych neonów przyciąga miliony turystów. Z pewnością może rywalizować z ulicami Tokyo w Japonii. Time Square swoją obecną nazwę zawdzięcza słynnemu dziennikowi The New York Times, którego siedziba znajduje się właśnie przy tym placu. Time Square jest miejscem, które zdecydowanie warto zobaczyć w Nowym Jorku. Bez odwiedzenia placu wizyta w NYC się nie liczy!

Nowojorskie zakupy – co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

Będąc w Nowym Jorku grzechem jest nie skoczyć na zakupy do słynnych luksusowych butików albo przynajmniej popatrzeć na piękne, przyciągające wzrok witryny sklepowe. Gdzie robić zakupy w Nowym Jorku? Na 5th Avenue!


5th Avenue

5th Avenue (Piąta Aleja) to jedna z najbardziej znanych ulic handlowych na świecie. Ulica jest uważana za symbol zamożnej części Nowego Jorku. Znajdują się tam butiki znanych i luksusowych marek, takich jak Versace, Gucci, Prada czy Louis Vuitton. Jedną z głównych atrakcji, zarówno dla miłośników mody, jak i dla miłośników starego kina jest słynny butik Tiffany & Co. To właśnie tam nagrano kultowy film z Audrey HepburnŚniadanie u Tiffany’ego. Przy 5th Avenue swoją filię ma także Apple Store a jej budynek przyciąga wzrok swoją nowoczesną, szklaną konstrukcją. Warto także przespacerować się po ulicy w okresie świątecznym. Niesamowite, starannie dopieszczone i pięknie oświetlone witryny przyciągają nie tylko wzrok turystów. Jeśli jesteście miłośnikami takich klimatów warto zobaczyć tę najbardziej luksusową ulicę miasta.

.

Central Park w Nowym Jorku – co warto zobaczyć i gdzie odpocząć?

Zmęczyła Cię wycieczka po Nowym Jorku? Chcesz na chwilę uciec od zgiełku wielkiego miasta? Pospacerować wśród zieleni? Central Park to idealne miejsce!

Central Park znajduję się w centrum Manhattanu i jest miejscem wypoczynku nie tylko dla turystów, ale także dla wszystkich Nowojorczyków. Park liczy 341 hektarów powierzchni więc z pewnością znajdzie się tam miłe, spokojne miejsce dla każdego.

Central Park oferuje nie tylko wypoczynek, ale także pełną gamę przeróżnych atrakcji:

  • Truskawkowe Pole (Strawberry Fields) – miejsce pamięci Johna Lennona. Nazwa pochodzi od tytułu piosenki „Strawberry Fields Forever” napisanej przez artystę. W parku znajduję się mozaika z napisem Imagine, gdzie spotykają się fani Lennona.
  • Zamek Belvedere – zawiera sale z wystawami oraz taras widokowy, z którego rozciąga się uroczy widok na park.
  • Zoo w Central Parku liczące 130 gatunków zwierząt, w tym panterę śnieżną czy pingwiny.
  • Conservatory Water – jest to najbardziej znany staw w parku, który znany jest z wielu scen filmowych. Turyści mają możliwość wypożyczenia łódki i zrelaksowania się pływając po wodzie.

Do innych atrakcji Central Parku należą także korty tenisowe, mnóstwo placów zabaw, przejażdżki konne czy zajęcia fitness. Central Park jest miejscem które szczególnie warto zobaczyć w Nowym Jorku. Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie na jego oficjalnej stronie.

Jeśli podobał ci się artykuł czytaj więcej na blogu CHOICES.

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Najnowsze wpisy

Julia Kawałko

Julia Kawałko

Studentka Lingwistyki dla biznesu  w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera
w Krakowie. Miłośniczka kina, muzeów,  teatru i wielu innych ośrodków kultury dających
możliwość rozwoju. Zawsze chętna do pomocy, szukająca inspiracji we
wszystkim co ją otacza, kreatywna i gotowa do działania.