Brexit i wizy do UK

Termin „Brexit” jest już zapewne znany każdemu. Pozostawał na tapecie największych portali informacyjnych w Internecie oraz na paskach w telewizji przez długi, długi czas. Na początku wieść o opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię zmroziła krew w żyłach wszystkim tym, którzy wyjeżdżali na Wyspy w celach zarobkowych oraz tym, którzy mają tam rodzinę i regularnie ją odwiedzają. Zmiany, które najbardziej dotyczą „przeciętnego Kowalskiego”, to właśnie te dotyczące podróżowania i możliwości pracy. Te oraz inne aspekty poruszę w dzisiejszym artykule. Rozpracujemy czym w ogóle jest Brexit, co się zmieniło od czasu jego wprowadzenia oraz czy będą nam potrzebne wizy, żeby móc przekroczyć granicę Wielkiej Brytanii. Pojawi się też kilka ważnych dat, które warto zapamiętać. Brexit i wizy do UK. 

Jeśli te tematy są wam bliskie- zachęcam do lektury. Zajrzyjcie też koniecznie na naszego bloga, na którym znajdziecie mnóstwo ciekawostek dotyczących UK.
_

Wielka Brytania w Unii Europejskiej

Unia Europejska jest organizacją międzynarodową zrzeszającą obecnie 27 krajów, którym przyświecają podobne cele. Dążą one do stabilizacji, postępu społecznego, respektowania wszelkich norm prawnych, rozwoju gospodarki i handlu, polepszenia standardów życia oraz poczucia bezpieczeństwa i zjednoczenia. Kraje członkowskie mogą również liczyć na wsparcie ze strony budżetu unijnego.

Wielka Brytania dołączyła 1 stycznia 1973 do Wspólnoty Europejskiej– był to pierwowzór dzisiejszej Unii. Mimo późniejszej przynależności do UE, zdecydowano się zachować odrębną walutę, funt brytyjski zamiast euro. Obecnie Zjednoczone Królestwo jest krajem wysoko rozwiniętym, o prężnie działającej gospodarce. Szkolnictwo, zaplecze kulturalne, militaria oraz działania polityczne to także mocne strony tego państwa. Jakie zatem były powody, dla których Brytyjczycy zdecydowali się opuścić Unię? Głównie mówi się o dwóch aspektach- politycznym oraz ekonomicznym.

Jednym z równie często podawanych argumentów za wyjściem Zjednoczonego Królestwa z UE był ten mówiący o wzmacnianiu tożsamości brytyjskiej i kultywowaniu jej odmienności oraz tradycji. Prawdą jest, że w ostatnich dziesięcioleciach wyjazd do Anglii równał się z szansą zdobycia pracy, dobrych zarobków oraz polepszenia standardu życia dla wielu ludzi z całego świata. Owiany jest wizją lepszej rzeczywistości i lepszego życia. Nic więc dziwnego, że UK jest obecnie krajem wielokulturowym, w którym więcej jest emigrantów z Pakistanu (5,3%), niż Irlandczyków (2,7%). Jednak czy utrudnienia w przekraczaniu granic i wymaganie posiadania dokumentów zezwalających na pobyt realnie ograniczą napływ kolejnych ekspatriantów?
_

Brexit- referendum początkiem dużych zmian

Dokładnie 23 czerwca 2016 roku odbyło się referendum, w trakcie którego zadano Brytyjczykom następujące pytanie:

Should the United Kingdom remain a member of the European Union or leave the European Union?

Remain a member of the European Union

Leave the European Union

Czy Zjednoczone Królestwo powinno zostać członkiem Unii Europejskiej czy ją opuścić?

Pozostać członkiem Unii Europejskiej □

Opuścić Unię Europejską □

Wyniki nikogo już nie dziwią- za opuszczeniem Unii głosowało 51,89%, czyli 17 410 742 wyborców. W głosowaniu wzięło udział 72,2% ludności. Co ciekawe, za wyjściem z UE głosowało najwięcej wyborców w wieku powyżej 65 lat. Te statystyki dały władzom do myślenia i nakreśliły plan działania na kolejnych kilka miesięcy. Szczegóły głosowania możesz zobaczyć tutaj.

Wyjście z Unii nie mogło się wydarzyć ot tak- do rozpatrzenia pozostało wiele kwestii, między innymi zasady transportu towarów i handlu, podróżowanie do i z Wielkiej Brytanii, kontrola celna, a przede wszystkim stosunek przyszłego porozumienia i partnerstwa z Unią Europejską. Czas na przemyślenie, rozpatrzenie prawne oraz wprowadzenie w życie zmian, określono okresem przejściowym. Trwał on od 31 stycznia 2020 roku, a wszelka niepewność zakończyła się 31 grudnia 2020 roku. W tym czasie prawa unijne wciąż miały swoje zastosowanie.
_
Brexit i wizy do UK
_

Brexit i wizy do UK – co się naprawdę zmieni?

Większość z nas zastanawia się, co tak naprawdę zmieni się po Brexicie. Internet huczy od opinii statystyków, ekspertów czy ludzi żyjących obecnie na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Handel i transport towarów są kwestiami silnie ze sobą powiązanymi. Spójrzmy na ciąg przyczynowo- skutkowy- zmiany dotyczące handlu oddziałują na dobra mogące przekroczyć granicę Wielkiej Brytanii. To z kolei wpływa na import oraz eksport towarów. Dodatkowo wzmożone będą kontrole celne, w wyniku których czas przewozu wszelkiego rodzaju dóbr może się wydłużyć. Wszystko to może spowodować mniejszą dostępność towarów i wzrost ich cen. W trakcie okresu przejściowego podjęto oczywiście działania mające na celu upłynnienie całego procesu, jednak jest to realne utrudnienie dla branży transportowej, a konsumenci mogą również odczuć tę zmianę.

Do zmian dojdzie także na polu gospodarczym- ekonomiści i eksperci z Confederation of British Industry prognozują, że zdecydowanie zwiększy się bezrobocie. Spadnie też realna wartość funta.

Co więcej, zmienią się także stawki dotyczące rozmów telefonicznych, wysyłania smsów, czy korzystania z Internetu. Ma to duże znaczenie dla osób żyjących w Polsce, których rodzina czy znajomi przebywają w Wielkiej Brytanii, gdy często kontakt telefoniczny jest receptą na tęsknotę za bliskimi.

Istotne są także aspekty edukacyjne- żeby rozpocząć naukę w Wielkiej Brytanii, trzeba będzie ubiegać się o wizę studencką. Następnie wykazać fundusze pozwalające na opłacenie czesnego oraz utrzymanie się. Należy też zyskać akceptację ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, udowodnić biegłe posługiwanie się językiem angielskim w mowie i piśmie oraz, przede wszystkim, wyrazić chęć studiowania w tym kraju.
_

Brexit i wizy do Wielkiej Brytanii – czy będą konieczne?

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do swobodnego przemieszczania po Europie, stąd rodzi się teraz wiele pytań, jak będzie wyglądać podróż do Wielkiej Brytanii. Dużo mówi się o wizie, ale czym ona właściwie jest? Wiza to dokument wydawany przez konsulat lub przedstawicielstwo dyplomatyczne państwa, do którego chcemy się udać. Zezwala on cudzoziemcom na przekroczenie granicy i pobyt na terenie kraju. Istnieje kilka typów wiz, o które można się starać zależnie od tego, jaki jest charakter wyjazdu. Złożenie wniosku o wizę jest płatne. Sprawdź na stronie brytyjskiej ambasady w Warszawie, jak ubiegać się o to zaświadczenie oraz jak wygląda legalizacja innych dokumentów.

Jeśli chodzi o podróżowanie, dokładnie do 30 września 2021 roku, w celu przekroczenia granicy brytyjskiej, potrzebować będziemy ważnego dowodu osobistego. Po tej dacie wymagany będzie ważny paszport. Osoby posiadające status osoby osiedlonej na Wyspach będą mogły podróżować w ten sposób do roku 2025. Jeśli wyjazd będzie trwał krócej niż pół roku, nie będzie nam potrzebna wiza. Jeśli jednak planowany jest dłuższy pobyt lub wyjazd ma charakter zarobkowy, należy złożyć wymagane dokumenty w celu uzyskania wizy pracowniczej. Jej rodzajów jest kilka, zależnie od wykonywanej profesji i bieżącego zapotrzebowania na specjalistów danej branży.

Przekroczenie granic i pobyt w Zjednoczonym Królestwie będzie też zdecydowanie prostszy dzięki posiadaniu statusu osoby osiedlonej. Żeby go uzyskać, należy złożyć odpowiednie dokumenty oraz wniosek, a także udowodnić, przez ostatnie pięć lat spędziło się na terenie UK co najmniej sześć miesięcy każdego roku. Warunek ten nie obowiązuje w przypadku ubiegania się o tymczasowy status osoby osiedlonej. O dokument można się było ubiegać już od 30 marca 2019 roku. Działa to tak samo w drugą stronę, w momencie kiedy osoby pochodzące i mieszkające w Wielkiej Brytanii chcą uzyskać prawo do tymczasowego lub stałego pobytu na terenie Polski. W celu uzyskania większej ilości konkretnych informacji sprawdź koniecznie oficjalną stronę Rzeczypospolitej Polski.
_

Czy zmiany po Brexicie wyjdą na dobre?

Dzisiejszy artykuł zobrazował Ci, jakie prawdopodobne konsekwencje niesie ze sobą wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Lokalny patriotyzm Brytyjczyków wygrał z poczuciem przynależności i powiązania z Europą. Jest to na pewno duży krok i duża zmiana w funkcjonowaniu rzeczywistości, zwłaszcza dla tych, którzy na różne sposoby związani są ze Zjednoczonym Królestwem. Mocno jednak wierzę, zmiany te przyniosą więcej korzyści niż utrudnień i przede wszystkim, że podróże do UK będą proste i przyjemne! Nadal będzie można korzystać z wycieczek do Anglii, bez ubiegania się o wizę, tym samym poznawać jej wspaniałą kulturę i zasmakować życia na Wyspach.

Jeśli Ty też planujesz się wybrać do Anglii, zadbaj koniecznie o swoje umiejętności językowe razem z Choices! Mamy bogatą ofertę kursów dedykowaną zarówno tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z angielskim, jak i tym, którzy już się nim posługują. Zastanawiasz się, jaki jest Twój poziom zaawansowania? Możesz skontaktować się z nami, a na pewno dobierzemy kurs odpowiadający Twoim potrzebom i oczekiwaniom, lub weź udział w naszym autorskim teście poziomującym.

Pamiętaj! Wszystkie zajęcia odbywają się zdalnie. Jest to gwarancja bezpieczeństwa dla Ciebie i naszych lektorów, a także komfort, wygoda uczenia się oraz oszczędność czasu.

Czekamy na Ciebie!
Brexit i wizy do UK

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Anna Wosik

Anna Wosiak

Studentka WSPiA w Poznaniu, odkąd pamięta pasjonatka
języka angielskiego. Mieszkała w Edynburgu i na wyspie Jersey, gdzie
zamierza wrócić pewnego dnia na stałe. Kocha czytać książki, grać na pianinie,
tańczyć i spędzać czas ze swoim królikiem.