Home » Blog Językowy by CHOICES » Harry i Meghan

Książę i księżna Sussexu Harry i Meghan

Meghan i Harry to była para książęca. Zawarcie małżeństwa między Harrym, księciem Sussexu, a amerykańską aktorką Meghan Markle było zaskakująco progresywnym krokiem, zważywszy na pochodzenie etniczne panny młodej oraz fakt, że w kręgu rodziny królewskiej nigdy jeszcze nie doszło do mieszanego ożenku. Niestety, niedługo po tym w rzeczy samej okazało się to zbyt piękne, aby było prawdziwe. Już trzy lata później, po przeprowadzce małżonków do Kalifornii, światło dzienne ujrzały wszystkie rzekome krzywdy wyrządzone parze przez rodzinę królewską dzięki wywiadowi przeprowadzonemu przez słynną amerykańską prezenterkę Oprah Winfrey. Oto kilka wyznań Harrego oraz Meghan, którymi postanowili się w nim podzielić.
_

Książę i księżna Sussexu

Foto: Harpo Productions / Joe Pugliese

_

Książę i księżna Sussexu stawiają rasistowskie zarzuty

Nieprawdopodobne mogą wydawać się obawy rodziny królewskiej o to, jak bardzo ”ciemnoskóre” urodzi się dziecko Harrego oraz Meghan. Kobieta wyznała jednak że taka sytuacja jak najbardziej miała miejsce, a same zmartwienia były dopiero początkiem problemów stwarzanych przez królową Elżbietę oraz świetej pamięci księcia Filipa. Pomimo dobrowolnego odłączenia się od królewskiego otoczenia, para rodziców wierzy, iż powodem stojącym za decyzją o nienadaniu małemu Archiemu, ich pierworodnemu, tytułu oraz zapewnienia mu ochrony jest jego tożsamość rasowa, nawet jeśli kolor jego skóry zalicza go jako ”white-passing” (osoba ”kolorowa” której rasa jest uważana za kaukaską z różnych powodów, takich jak wygląd czy sposób bycia). Zważywszy na narastająca wojnę kulturową oraz zeszłoletnie protesty w ramach ruchu Black Lives Matter, zarzuty te spotkały się z ogromną dezaprobatą publiki oraz zadziałały niekorzystnie dla renomy rodziny królewskiej. Warto wspomnieć, że media również nie pozostawały w tyle jeśli chodzi o atakowanie Meghan ze względu na rasę. Nie ważne więc, czy na zewnątrz, czy w ”zaciszu” domowego ogniska – według zeznań Meghan, kobieta była narażona na rasistowskie uwagi z każdej strony oraz w każdej chwili.
_

Meghan i Harry: finansowe odcięcie

Członkowie rodziny królewskiej każdego roku mają zagwarantowane pieniądze z kasy rodzinnej, jednak dla Harrego układ ten wydawał się być zagrożony od momentu przedstawienia Meghan rodzinie. Padły z ich strony sugestie o kontynuowaniu przez Meghan kariery aktorskiej, insynuując tym samym, iż byłoby to o wiele bardziej opłacalne źródło dochodów. ”Pojawiły się pewne oczywiste znaki jeszcze zanim się pobraliśmy, które pokazywały, że będzie nam naprawdę ciężko” było komentarzem Harrego odnośnie postawy jego rodziny. Całkowite odcięcie małżonków od rodzinnego budżetu nastąpiło w momencie ich przeprowadzki do Stanów Zjednoczonych, zostawiając ich jedynie z tym, co należało się Harremu dzięki Dianie. Księżna pozostawiła synowi około jedenaście milionów dolarów, które do czasu jego trzydziestych urodzin wzrosły do kwoty osiemnastu milionów dzięki licznym inwestycjom. Harry oraz Meghan zawarli zyskowne umowy z platformami takimi jak Netflix oraz Spotify, jednak jak wyznaje książę to pieniądze od Diany pozwoliły im na opuszczenie królewskiego środowiska. Dodał, iż czuł prezencję swojej mamy przez cały okres trwania procesu ich usamodzielniania się. Prezencja ta jest częścią życia byłej pary królewskiej już przez długi czas – gdy Meghan przechodziła przez najtrudniejszy okres niechlubnego zainteresowania jej osobą przez media, odszukała jednego z bliższych przyjaciół księżnej Diany w celu zasięgnięcia porady, ponieważ ”kto znałby to uczucie lepiej niż Diana?”. Podczas rozmawiania o ich sytuacji finansowej Harry przyznał się również do czucia się jak więzień we własnym życiu do czasu poznania Meghan. Jak ogłosił, ”Meghan mnie uratowała”.
_

Myśli samobójcze za pałacowymi ścianami

Jednym z najbardziej szokujących mometów wywiadu był ten, w którym Meghan wyznała tendencję do myśli samobójczych podczas mieszkania w pałacu Buckingham. Kobieta powiedziała, iż ”wtedy naprawdę wstydziłam się do nich przyznać, zwłaszcza Harremu, ponieważ wiedziałam jak dużych strat już doświadczył ”, po czym dodała ”ale wiedziałam, że jeśli mu o nich nie powiem, posunę się do nich. Po prostu nie chciałam już żyć”. Doszło również do sytuacji, w której Meghan odważyła się poprosić jednego z bliżej nieokreślonych monarchów o zgodę na pomoc medyczną, jednak spotkała się z odmową. ”Wpłynęłoby to niekorzystnie na wizerunek rodziny królewskiej” było usprawiedliwieniem, które usłyszała kobieta. Jej życie prywatne bardzo różniło się od publicznego, czuła się bezsilna oraz  odizolowana. Ostatnimi latami coraz odważniej na temat zdrowia psychicznego wypowiadał się również Harry, a należy pamiętać, że problemy psychiczne nie są tematem, o którym usłyszymy od członków rodziny królewskiej, ponieważ wciąż jest traktowany raczej jako temat tabu. Wyznania Meghan oraz Harrego są więc bardzo postępowym krokiem, choć możliwe, że problematycznym w oczach brytyjskich monarchów.
_

Królewska bezczynność

Od dawien dawna, a właściwie od momentu oficjalnego ogłoszenia światu o związku Harrego oraz Meghan, brytyjska prasa nie szczędziła na komentowaniu każdego poczynania kobiety. W internecie można się było również natknąć na masę wątpliwych historii z jej udziałem. Pomimo świadomości rodziny królewskiej iż były one tabloidalnym chwytem mającym na celu oczernić Meghan, nie zostało zrobione nic, aby zaprzeczyć ich prawdziwości. Przytoczona została jedna specyficzna historia, w której Meghan doprowadziła Kate do płaczu z powodu sukienki, którą książniczka Charlotte, córka Kate, miała założyć na królewski ślub. Sytuacja ta de facto miała miejsce, prasa przekręciła jednak jeden ważny detal: w zeznaniach księżnej to Kate doprowadziła ją do płaczu. Po tym dość nieprzyjemnym incydencie Kate wysłała kobiecie przeprosinowe kwiaty, jednak kiedy najpopularniejsze gazety, takie jak the Sun, zaczęły donosić o domniemanym sporze z błędnymi oskarżeniami, ani Kate, ani żaden inny członek rodziny nie wychylił się aby poprawić ową nieścisłość. To uświadomiło Meghan że rodzina królewska byłaby skłonna skłamać aby uchronić każdego z jej członków, ale poza nią i jej mężem: ”Narracja o przyprawieniu Kate o łzy była początkiem prawdziwego zamachu na moją osobę. A oni wiedzieli, że nie była prawdziwa.”
_

Ale dlaczego Oprah?

“Attention seeker”, ”feeding on attention”, “attention w***e” – to kilka z wielu słów, które opinia publiczna pokierowała w stronę Meghan przez wybór celebrytki, która miała pokierować wywiadem. ”The Oprah Winfrey Show”, którego produkcja zakończyła się w 2011 roku, zrobiła z Oprah Winfrey jedną z najpopularniejszych (jeśli nie najpopularniejszą) oraz najbardziej wpływowych prezenterek w historii amerykańskiej oraz globalnej telewizji. Internautom nie umknęła również cecha wspólna obu kobiet – afroamerykańskie korzenie. Niewątpliwie więc sam fakt przeprowadzenia wywiadu przez Oprah na starcie zapewniłby mu szerokie zasięgi, a w połączeniu z kontrowersyjnym tematem o rodzinie królewskiej potencjał na światowe rozpowszechnienie był ogromny. Wbrew pozorom Winfrey nie została jednak wybrana ze względu na swoją popularność, decyzja ta była oparta na bliskich więziach, jakie kobieta utrzymuje z byłą parą królewską. Poza uczęszczeniem na królewski ślub w 2018 roku, Oprah jest również next-door sąsiadką Sussexów w Kalifornii. W grudniu 2020 roku kiedy Meghan ogłosiła inwestycję w Clevr Blends, firmę produkującą kalifornijską kawę, księżna wysłała prezenterce upominkowy koszyk wypełniony firmowymi produktami, co Oprah potwierdziła później w swoim instagramowym poście.

Źródła:

Wywiad Harrego i Meghan

Instagram Oprah Winfrey

Po więcej historii i ciekowostek ze świata zapraszamy na naszego bloga

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język francuski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Język norweski 

Język rosyjski 

Język włoski 

Najnowsze wpisy

Katarzyna Kur

Katarzyna Kur

Studentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stała czytelniczka Stephena Kinga oraz fascynatka kultury szkockiej i czeskiej. Do głównych obszarów jej zainteresowań należy literatura grozy, gry RPG oraz MMORPG, seriale oraz tekściarstwo „do szuflady.”