Home » Czytaj nas » Co warto zobaczyć w Edynburgu

Co warto zobaczyć w Edynburgu?

Miasto duchów. Co warto zobaczyć w Edynburgu? Jakie są atrakcje turystyczne w Edynburgu?

Nie wiesz jeszcze co warto zobaczyć w Edynburgu? – Sprawdź, bo stolica Szkocji jest naprawdę piękna. Nawet gdy wieje, pada i miasto spowite jest gęstą mgłą, to panuje dookoła niesamowity klimat. Jeśli opowieści o duchach wzbudzają w was dreszczyk emocji, jeśli nie straszne wam lochy i zamki, jeśli kochacie spacery po pełnych zieleni parkach i lasach… to kiedy tylko rzeczywistość wróci do normalności, koniecznie odwiedźcie Edynburg!

No właśnie, ale co dokładnie warto zobaczyć w stolicy Szkocji? Jakie atrakcje turystyczne w Edynburgu są warte zobaczenia?

.

Zamek w Edynburgu

Zamek w Edynburgu to potężna twierdza, która widnieje jako pierwsza na liście atrakcji wartych zobaczenia. Jego historia sięga epoki brązu, kiedy w miejscu, gdzie obecnie stoi ogromna budowla, istniał jedynie niewielki gród. Było to miejsce, w którym ludność celtycka z całego miasta gromadziła się celem schronienia. Natomiast pierwotna nazwa tego miejsca brzmiała Din Eidyn i była nawiązaniem do ówczesnego władcy Nortumbrii- Edwina Świętego. Zarówno nazwa jak i sama budowla z czasem ewoluowały. Wzmacniano fortyfikację i dobudowywano kolejne części gmachu, a niektóre wprost przeciwnie- ulegały zniszczeniu wskutek licznych podbojów zamku. Wielbiciele legend celtyckich i historii na pewno odnajdą się w tym miejscu. W środku zamku można zwiedzić między innymi kaplicę Świętej Małgorzaty, więzienie wojenne, pałac królewski, Wielki Hol czy zobaczyć najstarsze w Brytanii klejnoty królewskie. Jeśli jednak nie chcecie wchodzić do środka, zachęcam do wejścia na sam dziedziniec. Roztacza się stamtąd piękna panorama Edynburga, a z zewnątrz zamek robi niesamowite wrażenie!

.

Arthur’s Seat czyli niewielka Góra Artura

Dla wielbicieli natury i wspinaczek Arthur’s Seat będzie idealną atrakcją Edynburga. Jest to najwyższe wzniesienie miasta, zlokalizowane w centrum królewskiego parku Holyrood. Wejście na górę nie zajmie Ci wiele czasu, za to widoki są tego warte. Dookoła znajdują się jeziora, przy których można usiąść na ławkach z kubkiem gorącej kawy. Legenda głosi, że z tego właśnie miejsca król Artur przyglądał się bitwie toczonej przez jego armię.

Co warto zobaczyć w Edynburgu

.

Co jeszcze warto zobaczyć w Edynburgu? Wzgórze Calton Hill!

Wzgórze Calton Hill to miejsce idealne na spacer połączony ze zwiedzaniem. Roztacza się stąd piękna panorama miasta. Już niedługo, bo w ostatnich trzech dniach grudnia, jak co roku odbędzie się w Edynburgu parada i pochód, który kończy się właśnie w tym miejscu. Jest to związane z obchodami Nowego Roku- Hogmanay.

Na wzgórzu znajduje się wiele pomników, między innymi National Monument of Scotland, Dugald Stewart Monument, czy pomnik Abrahama Lincolna. Kawałek dalej znajduje się obserwatorium miejskie oraz wieża Nelson Monument, na którą można wejść za drobną opłatą.

.

Atrakcje turystyczne w Edynburgu: Muzea i galerie!

Zdecydowana większość muzeów i galerii w Edynburgu jest dostępna dla zwiedzających bez żadnych opłat. Przyczynia się to do szerzenia kultury wśród mieszkańców oraz turystów i umożliwia obcowanie z różnego rodzaju sztuką tym, którzy nie zawsze mogą sobie na to pozwolić. Tak właśnie mijały moje pierwsze tygodnie w mieście- zwiedzałam wszystko i wszędzie i naprawdę było warto. Polecam Ci przede wszystkim:

  • Szkockie Muzeum Narodowe
  • Muzeum pieniądza
  • People’s story- muzeum poświęcone życiu ludzi na przestrzeni lat
  • Museum of Childhood- znajdziesz tu gry i zabawki sprzed wielu lat oraz przykłady jak wyglądało kiedyś dzieciństwo
  • Muzeum historii Edynburga

.

Ghost Tour – wycieczka szlakiem najstraszniejszych miejsc Edynburga

Ghost Tour to grupowa wycieczka dla ludzi o mocnych nerwach, w trakcie której pieszo przemierza się edynburskie uliczki, piwnice, lochy i cmentarze, znane z mrożących krew w żyłach historii. Przewodnicy zawsze mają świetną i bardzo upiorną charakteryzację, co dodaje całej wycieczce dramatyzmu. Osobiście byłam zachwycona tym, jak ciekawie opowiadano iście krwawe legendy i wplatano w nie historię Edynburga . Zwiedzaliśmy  mauzolea, podziemia, w których nadal straszy, miejsca, w których stracono skazańców, czy cmentarz pełen monumentalnych nagrobków. Nie zabrakło też efektów specjalnych! A może rzeczywiście widziałam zjawę, a kościotrup dotknął w ciemności mojego ramienia? Przekonajcie się sami  Naprawdę warto, bo wycieczka jest darmowa. Oczywiście jeśli jesteście zadowoleni i chcecie pokazać przewodnikowi, że doceniacie jego wiedzę i zaangażowanie, to warto zostawić symboliczną kwotę w podzięce.

.

Hairy Coos Tour

W Edynburgu popularne wśród turystów są także wycieczki po okolicznych wioskach i miasteczkach. Warto zarezerwować na nią cały dzień- ta,  na której byłam, trwała osiem godzin! Można zarezerwować ją przez Internet, lub prosto z ulicy wskoczyć do autobusu i wyruszyć w podróż. Tutaj możecie zapoznać się ze szczegółami, jeśli jesteście zainteresowani.

W trakcie wycieczki zwiedziliśmy piękny zamek Stirling usytuowany na wzgórzu i zamek Doune, w którym kręcone były Monty Python, Outlander i Gra o tron. Po drodze autobus zatrzymywał się przy wielu jeziorach i w uroczych, małych wioskach. Zawsze mieliśmy czas na kupienie pamiątek, zjedzenie fish’n’chipsa czy wypicie gorącej herbaty. Najlepszym punktem wycieczki było dla mnie zobaczenie hairy coos, czyli tamtejszej rasy krów, cechującej się bardzo długą, kudłatą sierścią. To właśnie ona pozwala im przetrwać niekorzystne, mroźne, górskie warunki. Odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną farmę, gdzie gospodarze wyjaśnili nam, jak należy się zachować w stosunku do tych potężnych zwierząt. Mimo, że wyglądają po prostu uroczo z grzywą opadającą na oczy, czując zagrożenie mogą być niebezpieczne. Odważni mieli szansę nakarmić je przysmakami- marchewkami, jabłkami czy warzywami. Obcowanie z hairy coos było wspaniałym doświadczeniem i kwintesencją naszej wycieczki. Polecam wszystkim miłośnikom zwierząt i prawdziwie szkockiej kultury.

Pod koniec wycieczki, kiedy wracaliśmy do centrum Edynburga, przewodnik zapoznał nas pokrótce z historią szkockiej muzyki i utworami Julie Fowlis. To szkocka piosenkarka, śpiewająca w Gaelic Scottish- gaelickim szkockim. Język ten zaliczany jest do grupy języków celtyckich i posługiwano się nim dawniej na terenie Szkocji. Do dziś jest językiem urzędowym na Hebrydach Zewnętrznych. Szacuje się, że mówi nim około 11 tysięcy osób. Język jest niesamowicie melodyjny, brzmi nieco jak język elfów z „Hobbita”, sami posłuchajcie   jestem ciekawa czy zgadniecie  co oznacza tytuł!

Julie Fowlis- A Ghaoil, Leig Dhachaig Gum Mhathair Mi

Atrakcje turystyczne w Wielkiej Brytanii

.

Jeśli wybierasz się do Edynburga, to już wiesz co warto w nim zobaczyć!

Mroźne, rześkie powietrze. Niekończące się łąki, pastwiska i lasy. Gotyckie, monumentalne budowle i niepowtarzalny klimat. Jak widzicie Edynburg obfituje w atrakcje zlokalizowane na świeżym powietrzu, jednak miasto także jest pełne pięknych miejsc i budowli. Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci nieco stolicę Szkocji i wiesz już, jakie atrakcje turystyczne w Edynburgu są warte zobaczenia w pierwszej kolejności.

Jeśli planujesz się tam wybrać, zachęcam Cię do szlifowania języka angielskiego. Możesz to zrobić z pomocą  Choices! Mamy bogatą ofertę kursów, więc na pewno znajdziesz odpowiedni również dla siebie.

Wszystkie zajęcia prowadzone są zdalnie- jest to gwarancja bezpieczeństwa i komfort uczenia z każdego miejsca na ziemi.

Czekamy na Ciebie!

Co warto zobaczyć w Edynburgu?

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Najnowsze wpisy

Anna Wosik

Anna Wosiak

Studentka WSPiA w Poznaniu, odkąd pamięta pasjonatka
języka angielskiego. Mieszkała w Edynburgu i na wyspie Jersey, gdzie
zamierza wrócić pewnego dnia na stałe. Kocha czytać książki, grać na pianinie,
tańczyć i spędzać czas ze swoim królikiem.