Home » Czytaj nas » Brytyjskie uczelnie wyższe

Brytyjskie uczelnie wyższe

Brytyjskie uczelnie wyższe są na naprawdę świetnym poziomie. Uniwersytety brytyjskie są uznawane za jedne z najlepszych, dlatego też znajdziemy je w światowej czołówce. Ukończenie jednej z takich szkół jest w stanie zagwarantować nam bardzo dobrą pozycję na rynku pracy. Od wielu lat studenci brytyjskich uczelni wyższych są bardzo cenieni i pożądani w oczach potencjalnego pracodawcy. W takim razie w czym tkwi sekret? Przyjrzymy się jak zbudowany jest system szkolnictwa wyższego w Wielkiej Brytanii oraz które uczelnie wyższe są najchętniej wybierane.
_

Jak działają uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii?

Studia w Wielkiej Brytanii są dwustopniowe. Pierwszy stopień to studia licencjackie nazywane „undergraduate” i trwają one zazwyczaj 3 lata. Mogą one zająć rok dłużej w przypadku, gdy studiujemy kierunek techniczny, naukowy lub zdecydujemy się na tzw. „sandwich year”. Jest to wyjazd w ramach wymiany studenckiej, bądź staż odbywany w międzynarodowych firmach. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia zdobywamy tytuł licencjata – „Bachelor”. W zależności od kierunku studiów istnieją różne rodzaje licencjackiego tytułu naukowego, do najpopularniejszych należą:

  • BA – Bachelor of Arts – tytuł ten przyznawany jest studentom kierunków humanistycznych lub artystycznych,
  • BSc – Bachelor of Science – tytuł otrzymywany po ukończeniu kierunków ścisłych, przyrodniczych.

Kolejnym etapem jest „postgraduate”, czyli studia magisterskie, podyplomowe, a także doktoranckie. Studia magisterskie skierowane są do osób, które posiadają już tytuł „bachelor”. Trwają one 1 rok lub 2 lata, a po ich ukończeniu na naszym świadectwie widnieje tytuł:

  • MA – Master of Arts – magister studiów o kierunku artystycznym lub humanistycznym,
  • MSc – Master of Science – magister studiów o kierunku ścisłym,
  • MBA – Master of Business Administration – magister kierunków ekonomicznych i biznesowych.

Istnieje więcej tytułów, które można uzyskać po ukończeniu studiów magisterskich. To jaki zdobędziemy, zależy od studiowanego kierunku.
_

Rekrutacja na brytyjskie uczelnie wyższe

Podczas procesu rekrutacji obowiązują nas terminy i o tym należy pamiętać, aby nie przegapić momentu, w którym możemy aplikować na wymarzony kierunek. Zazwyczaj obowiązują 3 terminy rekrutacji na brytyjskie uczelnie wyższe. Dlatego jeśli interesują nas studia w Wielkiej Brytanii należy śledzić informacje publikowane przez uniwersytety. Cały proces odbywa się poprzez UCAS (Universities and Colleges Admissions Services). Jest to instytucja, która zajmuje się obsługą rekrutacyjną na uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii. Po zarejestrowaniu się w ich systemie należy przygotować list motywacyjny, dzięki któremu uczelnia będzie mogła poznać nas lepiej. Warto zwrócić uwagę, że wiele uczelni wymaga potwierdzenia swojej znajomości języka angielskiego za pośrednictwem certyfikatu IELTS. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich placówek, jednak warto dokładniej się temu przyjrzeć zanim zdecydujemy się złożyć aplikację na wymarzony brytyjski uniwersytet.
_

Który uniwersytet wybrać?

To pytanie już trzeba przeanalizować samemu. Na to jaką uczelnię wybierzemy wpływa wiele czynników zaczynając od tego co nas interesuje, czego chcielibyśmy doświadczyć, czy region ma dla nas znaczenie, na jakie koszty możemy się zgodzić i wiele wiele innych. Poniżej przedstawimy Wam kilka uniwersytetów brytyjskich, na których warto zawiesić oko.
_

1. University of Cambridge

To miejsce z wieloletnią tradycją, a mury budynków posiadają około 800-letnią historię. Zdecydowanie można powiedzieć, że szkoła ta cieszy się wysokim zainteresowaniem ze strony studentów z całego świata. Uniwersytet Cambridge jest uważany za drugi najstarszy w Wielkiej Brytanii, a także plasuje się w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni wyższych na całym świecie. Co za tym idzie, posiada wysokie wymogi, a wstąpienie w progi Cambridge nie należy do najłatwiejszych. Decydują o tym wyniki matur, które powinny być na poziomie minimum 90-95%. Ważnym punktem, o którym warto wspomnieć są koszty utrzymania. Uczelnia ta nie pozwala studentom na podjęcie się pracy w czasie studiów, dlatego też wymaga potwierdzenia, że student jest w posiadaniu ok. 150 tys. złotych, które pozwolą mu utrzymać się przez wszystkie lata studiów. Jest to wysoka kwota, dlatego też przed złożeniem aplikacji należy rozpatrzeć czy stać nas na taki wydatek. Oczywiście po studiach na tak prestiżowym uniwersytecie z pewnością koszty zwrócą się w przeciągu paru lat, ze względu na to, iż pracodawcy bardzo cenią specjalistów wykształconych na tak świetnej uczelni. Jednak nie zmienia to faktu, że należy dokładnie przeanalizować każdy szczegół, aby później niczego nie żałować.
_

2. University of Oxford

Czyli kolejna bardzo prestiżowa brytyjska uczelnia wyższa. Jest uważana za najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii, ponieważ posiada 900-letnią historię i cieszy się ogromną popularnością. W końcu czy nie przekonałby Cię fakt studiowania na tej samej uczelni, możliwe nawet że w tej samej sali co Oscar Wilde, J.R.R. Tolkien czy Howard Florey? Natomiast właśnie ten prestiż sprawia, że Oksford jest jeszcze droższą szkołą niż Cambridge. Tutaj większość studentów mieszka w akademikach, jednak miesięczny koszt pokoju to około £460-£654. Jeśli chodzi o pracę podczas studiów to jest ona możliwa tylko za zgodą uczelni. Tak wysoko cenione uniwersytety dbają o to, aby ich studenci nie rozpraszali się innymi aktywnościami niż nauka.
_

3. London School of Economics and Political Science (LSE)

To brytyjska uczelnia wyższa znajdująca się w samym Londynie. Uznawana za jedną z najlepszych w Wielkiej Brytanii. Studenci LSE pogłębiają swoją wiedzę z zakresu ekonomii oraz nauk społecznych. Wspólnota studencka w London School od Economics jest jedną z najbardziej zróżnicowanych na świecie, ponieważ aplikują tam studenci z ponad 140 krajów! Jak widać cieszy się ona niezwykłym zainteresowaniem na świecie, ale nie ma co się dziwić skoro zajmuje 8 miejsce w rankingu najlepszych szkół wyższych w Wielkiej Brytanii. Ponadto studenci chwalą sobie sposób nauczania, a zdecydowana większość absolwentów cieszy się zatrudnieniem w prestiżowych firmach. Ale jak wiemy nic nie przychodzi samo, więc aby wstąpić w progi LSE na pewno trzeba się przyłożyć do nauki.
_

4. King’s College London

King’s jest uniwersytetem na światowym poziomie, który znany jest z prowadzenia najnowocześniejszym badań. Znajduje się on w pierwszej 10 najlepszych brytyjskich szkół wyższych. Odegrał on główną rolę w wielu postępach, które kształtują współczesne życie takich jak odkrycie struktury DNA, czy podjęcie badań, które doprowadziły do rozwoju radia czy telewizji. Niewątpliwie jest liderem w kwestii badań. Kreatywność i pomysłowość to zdecydowanie najważniejsze cechy tej uczelni. Co więcej szkoła ta może pochwalić się 12 absolwentami, którzy zostali laureatami nagrody Nobla. Te niezwykle osiągnięcia robią wrażenie!
_

5. Lancaster University

To nieoczywisty wybór, ponieważ o tej instytucji nie kręci się filmów, ani nie pisze w książkach fantasy. Ta instytucja broni się jednak zarówno statystykami, jak i osiągnięciami naukowymi. Szczególnie tymi z zakresu badań nad językiem angielskim. Ale na początek garść danych z Times Higher Education ranking. Lancs Uni, jak mówią o nim lokalsi, szczyci się zbalansowanym udziałem płci w studenckich szeregach (jest to 51% kobit i 49% mężczyzn). Charakteryzuje się również optymalnym stosunkiem nauczycieli akademickich przypadających na jednego studenta, jest to 12,4 studenta na 1 naukowca. Co więcej, jest bardzo popularny wśród studentów zagranicznych, ponieważ aż 37% z nich nie pochodzi z UK! Ale do rzeczy, przecież wszystkich nas fascynuje nauka o języku, więc warto zwrócić uwagę na Department of Linguistics and English Language, na którym studiował założyciel CHOICES, Łukasz Pakuła. To jedno z największych centrów nauki o języku w UK, a w skali całego świata zajmuje zaszczytne 12 miejsce. Przez 40 lat swojego istnienia prowadzi światowej klasy badania językoznawcze. Ma do swojej dyspozycji najnowocześniejsze laboratorium fonetyczne, jak i okulograficzne (eye-tracknigowe). Jest to zdecydowanie mekka dla fascynatów języka angielskiego na terenie Europy.
_

Która uczelnia wyższa jest dla mnie?

To jaką szkołę wybierzemy ma duży wpływ na naszą przyszłość. Warto zapoznać się z programem oraz wymaganiami uniwersytetów zanim podejmiemy decyzję. Wielka Brytania posiada długą listę uczelni wyższych, a wiele z nich jest na światowym poziomie, lecz pamiętajmy, że sformułowanie „najlepsze” to pojęcie względne. Niektórzy za najlepszy wybór uznają wymagający Oksford, a inni Southampton Solent University, który jest nieco mniej znany lecz wciąż ma wysoki poziom nauczania i świetne podejście do studentów. Oczywiście, aby dostać się na którąkolwiek z brytyjskich uczelni kluczowa jest znajomość języka angielskiego, dlatego sprawdź nasze kursy online! Z pewnością znajdziemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb! A jeśli masz jakieś pytania koniecznie wypełnij formularz zgłoszeniowy, a odezwiemy się do Ciebie.
Brytyjskie uczelnie wyższe.

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język francuski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Najnowsze wpisy

Magdalena Skubis

Magdalena Skubis

Studentka Lingwistyki dla Biznesu w Wyższej Szkole Europejskiej im ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
Uwielbia podróżować oraz poznawać nowe kultury. Interesuje się projektowaniem. W wolnym czasie lubi
czytać oraz czerpać inspiracje z czasopism kulturalnych. Zawsze ciekawa nowych wyzwań i chętna ich podjęcia.