Home » Czytaj nas » Brytyjskie obywatelstwo

Brytyjskie obywatelstwo – jak je uzyskać?

Brytyjskie obywatelstwo jest jednym z najbardziej pożądanych obywatelstw na świecie. Jeszcze parę lat temu Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii nie musieli przejmować się swoją przyszłością w tym kraju, ponieważ należał on do Unii Europejskiej. W 2016 roku Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem UE i rozpoczęto tzw. Brexit. Dla obcokrajowców oznaczało to duże zmiany, zwłaszcza dla tych osiedlonych w Wielkiej Brytanii od lat. Teraz, gdy po wielu negocjacjach Wielka Brytania nie jest dłużej państwem członkowskim Unii Europejskiej warto zastanowić się nad próbą zdobycia brytyjskiego obywatelstwa.

Plusy posiadania obywatelstwa brytyjskiego

Zacznijmy od tego dlaczego tak właściwie warto ubiegać się o obywatelstwo brytyjskie.

  • Jak wiemy Brexit po latach stał się rzeczywistością, więc jeśli chcesz przebywać na terenie Wielkiej Brytanii legalnie, zdecydowanie najlepszą opcją będzie złożenie wniosku o dany dokument. Dotyczy to osób, które mieszkają w Wielkiej Brytanii, bądź posiadają stałą pracę na terenie tego państwa.
  • Mając brytyjskie obywatelstwo dostajemy dostęp do prawa wyborczego. Oznacza to, że jesteśmy uprawnieni do oddania swojego głosu we wszystkich państwowych wyborach, bądź referendach, tak samo jak rodowici Brytyjczycy!
  • Podczas przebywania poza terytorium UK, brytyjskie obywatelstwo gwarantuje nam pomoc ze strony brytyjskiego konsulatu w razie jakiegokolwiek problemu lub potrzeby.
  • Jeśli jesteś zainteresowany pracą w administracji państwowej Wielkiej Brytanii lub policji to zdecydowanie przyda Ci się dokument potwierdzający Twoją przynależność narodową. Bez niego bardzo ciężko wstąpić w szeregi służb państwowych.
  • Świadczenia socjalne także przyznawane są obywatelom, więc jeśli liczymy na pomoc ze strony państwa to warto zapisać to na swojej liście za i przeciw.
  • Natomiast jeśli planujesz, bądź posiadasz dzieci warto uwzględnić fakt, że w momencie gdy wniosek rodzica o obywatelstwo zostanie pozytywnie rozpatrzony, to poprzez udowodnienie więzów krwi dziecko dostanie je automatycznie.

Kto może ubiegać się o obywatelstwo brytyjskie?

Aby dostać obywatelstwo brytyjskie należy przejść przez kilka etapów, a także spełnić konkretne wymagania. W takim razie od czego zacząć? Rozpocznijmy od ustalenia kiedy można starać się o obywatelstwo Wielkiej Brytanii. Ubiegać się o nie mogą osoby, które:

  • posiadają status osoby osiedlonej, co oznacza że należy udowodnić, że w UK mieszka się od minimum 5 lat oraz nie przebywało się w tym czasie poza granicą tego kraju dłużej niż 450 dni lub nie dłużej niż 90 dni w ciągu ostatniego roku, następie musi minąć co najmniej 1 rok od otrzymania tego statusu,
  • są w związku małżeńskim z obywatelem/obywatelką Wielkiej Brytanii, a na terenie UK zamieszkują od co najmniej 3 lat,
  • mają rodziców z obywatelstwem brytyjskim,
  • są obcokrajowcami, lecz urodziły się w Wielkiej Brytanii.

Warto pamiętać, że rozpatrywanie wniosku trwa około 6 miesięcy, dlatego jeśli potrzebujemy uzyskać obywatelstwo brytyjskie w stosunkowo krótkim czasie to jednym rozwiązaniem jest jak najszybsze złożenie podania!
.
Brytyjskie obywatelstwo

.
Brytyjskie obywatelstwo – wymagania

Poza kryterium kto może ubiegać się o obywatelstwo brytyjskie, które wymieniliśmy powyżej, na dalszym etapie trzeba także wziąć pod uwagę jakie wymagania należy spełnić, żeby stać się realnym kandydatem. W zależności od tego, do którego przypadku się kwalifikujesz należy: udostępnić swoją historię zatrudnienia, złożyć 2 referencje, które muszą być napisane przez obywateli Wielkiej Brytanii, którzy znają nas minimum 3 lata, dostarczyć zaświadczenie o niekaralności, a także udowodnić swoją znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B1 oraz finalnie przystąpić do testu Life in the UK i rzecz jasna go zdać. Ma on potwierdzić naszą znajomość kultury i tradycji brytyjskiego narodu. Sam test składa się z 24 pytań i trwa 45 minut. Ciężko ocenić jego poziom trudności, natomiast na pewno bez przygotowania nie warto ryzykować, ponieważ aby go zdać trzeba uzyskać minimum 75% poprawnych odpowiedzi. Aby dobrze przygotować się do egzaminu warto zasięgnąć wiedzę z rzetelnych źródeł. Jednym z nich jest książka pt. „Life in the United Kingdom A Guide For New Residents”, która jest rekomendowana do nauki do testu nawet przez rząd brytyjski. Podczas egzaminu pojawią się pytania nie tylko o historię, ale także kulturę Wielkiej Brytanii, czy nawet jej tradycje świąteczne. Jak wspomnieliśmy jednym z wymagań jest także znajomość języka angielskiego na poziomie min. B1 co należy potwierdzić odpowiednim certyfikatem. Egzaminy dzięki którym otrzymujemy certyfikaty to wcale nie prosta sprawa, dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalistów! W naszej ofercie znajdziesz kursy egzaminacyjne, takie jak FCE, CAE, czy CPE, a także wiele innych które przygotują Cię do zdobycia certyfikatów, a co za tym idzie zagwarantują sukces! Nie czekaj, sprawdź naszą ofertę!

Koszty uzyskania obywatelstwa brytyjskiego

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że już sama próba uzyskania obywatelstwa wiąże się z wysokimi opłatami. Jeśli chcesz przynależeć do narodu brytyjskiego to przygotuj się na spory wydatek. Koszty te rozkładają się na kilka kategorii w zależności za co płacimy. Zacznijmy od początku. Złożenie wniosku o uzyskanie obywatelstwa brytyjskiego to koszt 1330 £. Kolejnym obciążeniem jest opłacenie testu „Life in the UK”, który kosztuje 50 £. Składając wniosek należy wyrazić zgodę na pobranie naszych danych biometrycznych, co wiąże się z kwotą około 20 £. I końcowym kosztem jest ceremonia nadania obywatelstwa, która jest obowiązkowa, gdyż bez niej obywatelstwo może zostać cofnięte – cena 80 £. Oznacza to, że łącznie trzeba wydać prawie 1480 £, czyli około 7445 zł. Co więcej kwota ta nie jest zwracana w przypadku oddalenia wniosku, jedyny zwrot jaki możemy uzyskać to 80 £ za ceremonię, w której nie będziemy mogli wziąć udziału. Dlatego coraz częściej ludzie decydują się na skorzystanie z usług prawnika, co jest dodatkowym kosztem w wysokości ok. 1000 £. Natomiast pomoc prawna zdecydowanie ułatwia przejście wszystkich wniosków i całego procesu, co zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.

Jak widzimy ubieganie się o obywatelstwo brytyjskie to wcale nie taka prosta sprawa. Zanim podejmiemy się próby jego zdobycia, warto zorientować się jak przebiega cały proces oraz jakie warunki należy spełnić. Wysokie opłaty związane z finalizacją wniosku mogą być niemałą przeszkodą dla każdego, dlatego jeśli zdecydujesz się ubiegać o brytyjskie obywatelstwo nie traktuj tego błaho, bo może narazić Cię to na spore straty!

Więcej informacji na ten temat przeczytasz na Brytyjskiej stronie rządowej. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informację oraz wskazówki jak uzyskać brytyjskie obywatelstwo!

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Najnowsze wpisy

Magdalena Skubis

Magdalena Skubis

Studentka Lingwistyki dla Biznesu w Wyższej Szkole Europejskiej im ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
Uwielbia podróżować oraz poznawać nowe kultury. Interesuje się projektowaniem. W wolnym czasie lubi
czytać oraz czerpać inspiracje z czasopism kulturalnych. Zawsze ciekawa nowych wyzwań i chętna ich podjęcia.