Bożonarodzeniowe Tradycje w Wielkiej Brytanii

Bożonarodzeniowe tradycje w Wielkiej Brytanii mają wiele obliczy. Po pierwsze to zbiór czynności wykonywanych przez Brytyjczyków i Brytyjki przy okazji świąt bożonarodzeniowych, po drugie jest to mnóstwo elementów dekoracyjnych wpływających na atmosferę świąt i po trzecie nawyków żywieniowych podczas świątecznych dni. 

.

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii – jak ono wygląda?

Każdy kraj posiada własne tradycje oraz zwyczaje w tym szczególnym świątecznym okresie. To co niektórzy uznają za bożonarodzeniowy must have, niekoniecznie sprawdzi się u wszystkich. Natomiast z jednym zgodzi się każdy – Boże Narodzenie to okres pełen magii i radości. Jednym z krajów, w którym zdecydowanie można poczuć ducha świąt jest Wielka Brytania. Bożonarodzeniowe tradycje w Wielkiej Brytanii sięgają aż średniowiecza. Jednakże na przestrzeni setek lat w różnych formach, przetrwały aż do naszych czasów. Skąd zatem wzięły się klasyczne elementy z którymi utożsamiamy święta w Wielkiej Brytanii? Takie jak wiszące skarpety z prezentem przyczepione do kominka lub mało znany w Polsce ostrokrzew?

Świąteczne skarpety – Christmas Stocking

Krążą dwie legendy genezy wieszania skarpet na kominku. Pierwsza z nich mówi o zbieraniu przez dzieci złotych monet, które podczas wchodzenia przez komin, wypadają św. Mikołajowi z kieszeni. Druga legenda z kolei głosi, że skarpety pojawiły się za sprawą ukrycia w nich prezentów przez św. Mikołaja który mając mało czasu, zamiast zostawić je pod choinką zdecydował się zostawić się je w suszących się na kominku pończochach. JEśli jakieś dziecko było niegrzeczne, w skarpecie ma szanse znaleźć węgiel.

Choinka – Christmas Tree

Tradycja ubierania drzewka na święta wywodzi się z Niemiec. Jakim sposobem trafiła zatem do Wielkiej Brytanii? Miało to miejsce w czasach wiktoriańskich, za sprawą męża Królowej Wiktorii, Alberta – który to przyjechał na Wyspy z Niemiec, przywożąc tym samym do Anglii zwyczaj przystrajania drzewka bożonarodzeniowego.

Ostrokrzew – Holly

Jeszcze przed dotarciem chrześcijaństwa na Wyspy Brytyjskie, ostrokrzew był wykorzystywany przez pogan w celu ochrony osad i domostw przed złymi czarami. Przez średniowiecza przyjął się jako jeden z symboli bożonarodzeniowych tradycji w Wielkiej Brytanii. Jako ciekawostkę można uznać fakt, że W Szkocji gałązkę ostrokrzewu przywieszano nad drzwiami, by w ten sposób trzymać z daleka nie tylko złe czary ale niesforne elfy.

Kolędy – Christmas Carols

Kolędy przywędrowały do Wielkiej Brytanii wraz z chrześcijaństwem. Pierwotnie były śpiewanie w trakcie obchodów obchodach rzymskich Kalendae styczniowych (mensis Januarius), w okresie których rzymscy namiestnicy obejmowali urzędy.

.

Bożonarodzeniowe tradycje w Wielksiej Brytanii

.

Tradycje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii

W kwestii świątecznych tradycji Polska i Wielka Brytania różnią się co nieco. Zwyczaju przygotowywania dwunastu potraw, czy dzielenia się opłatkiem nie znajdziemy wśród zagranicznych tradycji. W takim razie jak wyglądają święta w Wielkiej Brytanii?

  1. Bożonarodzeniowe przygotowania i święty Mikołaj po angielsku

Brytyjczycy lubią świętować nadchodzące wydarzenie nawet już od połowy listopada. Zaczynają się wtedy wielkie przygotowania, ozdabianie domów i ogródków, dbają oni o to, aby wszyscy wokół czuli świąteczny klimat. Także na ulicach można dostrzec piękne bożonarodzeniowe oświetlenia i witryny sklepowe pełne reniferów, mikołajów, czy innych kolorowych dekoracji. Końcem listopada w Londynie w Hyde Parku uruchamiane są targi świąteczne, lodowisko oraz organizowane są liczne koncerty, podczas których odbywa się wspólne śpiewanie kolęd (christmas carols). Jedną z form przygotowującą do świąt Bożego Narodzenia są tak zwane Christmas Parties. Są to świąteczne imprezy, celebrowane niemałą ilością alkoholu, organizowane przez cały grudzień, chętnie odwiedzane przez dużą część społeczeństwa.

.

  1. Świąteczne kartki

Jedną z popularniejszych bożonarodzeniowych tradycji w Wielkiej Brytanii jest zwyczaj wysyłania kartek świątecznych. Może wydawać się on nieco przestarzały, natomiast nic bardziej mylnego. Zwyczaj ten zapoczątkował Henry Cole już w 1843 roku i trwa on do dziś. Świąteczne kartki to forma przesyłania życzeń do rodziny i przyjaciół. Co ciekawe w Wielkiej Brytanii popularne jest także obdarowywanie się kartkami, lecz bez ich wysyłania. Trafiają one do sąsiadów, współpracowników, wszystkich osób z naszego otoczenia. W ten sposób nikt nie zostaje pominięty.

  1. Jemioła – Mistletoe

Wielka Brytania ma na swoim koncie szereg świetnych, świątecznych komedii. Założę się, że nieraz podczas oglądania bożonarodzeniowych filmów spotkaliście się z motywem jemioły. Jest to zwyczaj pochodzący z Wielkiej Brytanii, dlatego też jest ona częstym elementem dekoracji. Co ważne, symbolizuje ona szczęście i dobrobyt. Aby dowiedzieć się jak powstała taka tradycja musimy cofnąć się do czasów starożytnych, gdy jemioła była uważana za obiekt święty. Przed wiekami celtyccy kapłani stosowali ją do tradycyjnych obrzędów, ponieważ wierzyli w jej niezwykle właściwości. Zwyczaj dekorowania jemiołą rozpoczął się w XVII wieku. To właśnie wtedy pojawiały się pierwsze pocałunki pod wiązanką i tradycja ta utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Zgodnie z nią para, która znajdzie się pod jemiołą powinna uczcić to pocałunkiem.

  1. Wigilia w Wielkiej Brytanii – Christmas Eve

Gdy myślimy o wigilii bożonarodzeniowej w Polsce przed oczami pojawia się nam obraz pięknie przystrojonego stołu, zastawionego pysznymi potrawami, z najbliższymi dookoła i choinką, pod którą znajdziemy ogrom prezentów. W związku z tym może nam się wydawać, że w Wielkiej Brytanii ten czas wygląda podobnie. Wigilia, czyli Christmas Eve przypada na 24 grudnia, lecz w brytyjskim wydaniu jest to rodzinny wieczór oczekiwania na Boże Narodzenie, często także ostatnie pospieszne przygotowania przed najważniejszym świętem lub czas spędzany w gronie przyjaciół w pubach. Jedną ze starszych tradycji tego dnia jest yule log, czyli polano tradycyjnie stawiane w kominku na okres Bożego Narodzenia. Co ważne w nocy z 24 na 25 grudnia dzieci odwiedza Święty Mikołaj, dlatego też w dzień wigilii wieszane są w domach duże skarpety (Christmas stockings), po to aby trafiły do nich prezenty. W ramach podzięki dzieci przygotowują dla Mikołaja ciasteczka oraz napój, a dla reniferów zostawiają małą przekąskę na przykład w formie marchewki.

  1. Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii – Christmas Day 

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii nazwane jest Christmas Day i podobnie do polskiej wigilii, w tym dniu spożywany jest posiłek w gronie najbliższych. Jest to dzień, w którym serwowany jest świąteczny obiad, zazwyczaj między godziną 12, a 17. Na stole pojawia się pieczony indyk, sos żurawinowy, kiełbaski zawijane w bekon, ziemniaki oraz warzywa. Po obiedzie nie może zabraknąć deseru w postaci Christmas pudding. Zgodnie z bożonarodzeniową tradycją w Wielkiej Brytanii pudding ten powinen składać się z 13 składników, które mają symbolizować Chrystusa i jego dwunastu Apostołów. Podczas przyrządzania tego deseru często dodawana jest do środka srebrna moneta. Według tradycji ten kto ją znajdzie doświadczy w nadchodzącym roku szczęścia i bogactwa. Innym popularnym deserem są mince pies, czyli kruche ciastka nadziewane słodkim farszem z bakaliami. Wśród świątecznych tradycji Wielkiej Brytanii nie znajdziemy łamania się opłatkiem. Jednak istnieje inny zwyczaj, który odbywa się podczas bożonarodzeniowego obiadu, charakterystyczny tylko dla Brytyjczyków. Jest to tzw. Christmas Crackers. Są to duże, papierowe pakunki w kształcie cukierków, które w środku zawierają drobny prezent, zazwyczaj jest to korona, wróżba lub żart. Aby go otworzyć potrzebne są dwie osoby, które rozrywają cukierka ciągnąc za przeciwległe rogi, czemu towarzyszy dość głośny dźwięk. Mimo, że Christmas Crackers nie mają zbyt wiele wspólnego z polską tradycją łamania się opłatkiem, niewątpliwie jest to forma dzielenia się czymś z drugą osobą. A przecież o to chodzi w świętach Bożego Narodzenia!

  1. Royal Christmas Message lub The Queen’s Speech

Tradycję tę zapoczątkował król Jerzy V w 1932 roku. Jest to nic innego jak przemowa królowej Wielkiej Brytanii w dzień Bożego Narodzenia, w której składa ona świąteczne życzenia całemu społeczeństwu. Przemowy te są transmitowane w telewizji, dlatego każdy może usłyszeć bożonarodzeniowe orędzie królowej.

.

  1. Drugi Dzień Świat – Boxing Day

Boxing Day przypada na 26 grudnia. Nazwa tego dnia podchodzi z czasów średniowiecza, w których to służba oraz biedniejsza część społeczeństwa była obdarowywana drobnymi prezentami zapakowanymi w pudełka. Aktualnie dla jednych jest to dzień odpoczynku i dalszej celebracji, natomiast niewątpliwie dla innych jest to dzień rozpoczęcia ogromnych wyprzedaży. I mimo faktu, że 26 grudnia to dzień wolny od pracy, centra handlowe oraz sklepy rozpoczynają wtedy czas obniżek i rabatów.

Niewątpliwie Wielka Brytania potrafi zapewnić świąteczny klimat. Każda tradycja ma swój niepowtarzalny charakter i sprawia, że okres Bożego Narodzenia jest czasem magicznym.   Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej o Wielkiej Brytanii, to serdecznie zachęcam do odwiedzenia naszego bloga. Znajdziesz tam artykuły z zakresu kultury angielskiej, ale także przydatne ciekawostki językowe.

Szukasz odpowiedniego kursu językowego, który pomoże Ci opanować język angielski – sprawdź stronę najlepszych kursów języków online.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Magdalena Skubis

Magdalena Skubis

Studentka Lingwistyki dla Biznesu w Wyższej Szkole Europejskiej im ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
Uwielbia podróżować oraz poznawać nowe kultury. Interesuje się projektowaniem. W wolnym czasie lubi
czytać oraz czerpać inspiracje z czasopism kulturalnych. Zawsze ciekawa nowych wyzwań i chętna ich podjęcia.