Home » Czytaj nas » Święto Świętego Patryka

Święto Świętego Patryka

Święto Świętego Patryka to tradycja, która obchodzona jest 17 marca. W tym dniu ludzie jednoczą się, aby móc razem świętować. Swoją popularność zyskało na całym świecie, dlatego warto dowiedzieć się skąd się ono wzięło i jakie wartości za sobą niesie.

_

Dzień Świętego Patryka – jak to się zaczęło?

Święto Świętego Patryka jest tradycją kultury irlandzkiej, mimo że sam patron jest pochodzenia brytyjskiego. Wszystko zaczęło się tego, że Święty Patryk został porwany w wieku 16 lat i wywieziony na teren Irlandii jako niewolnik, gdzie przez kolejnych 6 lat miał być pasterzem. Właśnie wtedy usłyszał po raz pierwszy, że Bóg do niego przemówił. Sprawiło to, że odnalazł on swoje powołanie i po 6 latach na wyspie udało mu się uciec i udał się do Galii. W tym czasie Święty Patryk zaczął szkolić się na księdza, a następnie planował powrócić w rodzinne strony. Jednak stało się zupełnie inaczej, patron po raz kolejny usłyszał wskazówki od Boga, które skierowały go do Irlandii, gdzie miał nawracać pogan i szerzyć wiarę chrześcijańską. Stał się on bardzo ważną postacią w historii tego kraju, ponieważ jako pierwszy rozpoczął chrystianizację terenów irlandzkich. Wiąże się z tym legenda, mówiąca o tym jak Święty Patryk wygonił węże z wyspy, natomiast w rzeczywistości w Irlandii nie ma węży, co jest związane z występującym tam klimatem. Dlatego też, gady te miały symbolizować pogaństwo, które za sprawą świętego zostało przepędzone. Święty Patryk zmarł 17 marca 461 roku i na jego cześć w tym dniu odbywa się huczne świętowanie.

_

Dlaczego kolor zielony?

Kolor zielony ściśle kojarzy nam się z Irlandią i Świętem Świętego Patryka. Ale tak naprawdę dlaczego i skąd się to wzięło? Sama Irlandia jest nazywana zielonym lądem, a powód jest dość oczywisty – cała wyspa jest słynna ze swojego bogactwa przyrodniczego. Znajdziemy tam ogromne tereny, porośnięte liczną roślinnością, które z dalszej perspektywy tworzą imponujący obraz. Ale to nie jedyny powód, dla którego kolor zielony jest związany z Irlandią. Gdy zastanawiamy się z czym nam kojarzy się to państwo wyspiarskie, jednym z często przywoływanych symboli jest koniczyna. Na jej przykładzie Święty Patryk tłumaczył ludności istotę Trójcy Świętej. Tak jak koniczyna ma trzy listki, tak Bóg występuje w trzech osobach, jednak wciąż pozostając jednością. Jeszcze innym powodem, dla którego kolor ten jest tak popularny, może być flaga Irlandii. Składa się ona z koloru zielonego, który symbolizuje katolików, pomarańczowego, który reprezentuje protestantów oraz białego, który ma obrazować pokój między nimi. Jest to związane z historią tego kraju, który kiedyś był pod panowaniem Wielkiej Brytanii. W 1921 roku Irlandia odzyskała swą niepodległość, natomiast konflikt religijny nie zniknął, przez co północna część kraju pozostała w granicach angielskich. Powodem było to, iż Irlandczycy są w większości katolikami, natomiast Brytyjczycy – protestantami.
_

Święto Świętego Patryka

_

Świętowanie

W Irlandii Dzień Świętego Patryka obchodzony jest naprawdę hucznie. W tym czasie odbywają się liczne parady, ludzie udają się do barów w celu świętowania, a każda osoba biorąca udział w obchodach powinna mieć na sobie element ubioru w kolorze zielonym. Niektórzy nawet lubią pokusić się o dobry kostium w tym dniu. Tak zwany „leprechaun” to skrzat z folkloru irlandzkiego i mimo, że w normalnych warunkach trudno go spotkać to gwarantuję Wam, że w tym dniu jest to wyjątkowo łatwe. Ich cechy charakterystyczne to wysokie zielone kapelusze, zielone szaty i gliniane garnki pełne złota. Nic dziwnego, że w tym dniu bary są wypełnione po brzegi, a poza piciem irlandzkiego piwa celebruje się to wydarzenie tańcem. Parady stały się bardzo popularne i są nieodłączną częścią Święta Świętego Patryka. Co ciekawe, mimo że uroczystość ta jest ściśle związana z Irlandią to jednak pierwsze parady na jej cześć odbyły się w Stanach Zjednoczonych. I tak pozostało do dzisiaj, największa parada odbywa się co roku w Nowym Jorku. Głównym powodem dlaczego święto to zyskało tak dużą popularność w Stanach jest fakt, że wielu imigrantów przebywających tam jest pochodzenia irlandzkiego. Jak wiemy Amerykanie uwielbiają świętować okazale, dlatego nie powinien dziwić Nas fakt, że z okazji Dnia Świętego Patryka barwią oni na zielono nie tylko piwo, ale nawet rzekę przepływającą przez Chicago. Dodatkowo Michelle Obama zapoczątkowała tradycję barwienia wody w fontannie przed Białym Domem. Jak widać nie tylko Irlandczycy są fanami tego święta. Jest ono obchodzone na całym świecie przez ludzi różnych narodowości, zobaczcie sami! W końcu każda okazja jest dobra do celebrowania, zawierania nowych przyjaźni i poznawania tradycji innych kultur.

_

Picie i jedzenie podczas Święta Świętego Patryka

Co święto to tradycja i tak też jest w tym przypadku. Nie da się oszukać, że świętowanie Dnia Świętego Patryka odbywa się przy dość sporej ilości alkoholu. Jest to zazwyczaj irlandzkie piwo Guinness spożywane w barach. Ciekawostką jest, że w tym dniu konsumpcja tego trunku wzrasta potrójnie! Popularne jest także whiskey, które związane jest z pewną historią, w której Święty Patryk nastraszył właścicielkę karczmy, która oszukiwała nie nalewając pełnych szklanek trunku. Od tej pory kobieta nie żałowała w ilości podając zamówienia swoim klientom. Dlatego też whiskey stało się popularnym alkoholem w tym dniu i każdy powinien wypić tak zwany „dzban Św. Patryka”, czyli szklankę dobrej whiskey. Ale w tym dniu nie tylko trunki są popularne, nie zapominajmy o tradycyjnych potrawach. Jednym z najbardziej znanych dań celebrujących Święto Świętego Patryka jest peklowana wołowina z kapustą. W menu znajdziemy także irlandzki gulasz, zapiekankę z wołowiną czy dania z ziemniaków i kapusty.

Każde święto ma swój urok, a ich różnorodność pokazuje, że tradycje wcale nie muszą być poprawne, to jak celebrujemy ważny dla nas czas powinno być pełne radości. Jeśli napotkasz okazję, aby doświadczyć jak obchodzi się Święto Świętego Patryka w samej Irlandii, nie zastanawiaj się! Dobre nastawienie i znajomość języka zagwarantują Ci wspaniałą zabawę. Natomiast jeśli wciąż jesteś na etapie nauki angielskiego to serdecznie zapraszam Cię na kursy w szkole językowej Choices!

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Najnowsze wpisy

Magdalena Skubis

Magdalena Skubis

Studentka Lingwistyki dla Biznesu w Wyższej Szkole Europejskiej im ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
Uwielbia podróżować oraz poznawać nowe kultury. Interesuje się projektowaniem. W wolnym czasie lubi
czytać oraz czerpać inspiracje z czasopism kulturalnych. Zawsze ciekawa nowych wyzwań i chętna ich podjęcia.