Home » Czytaj nas » Ułamki w języku angielskim

Ułamki w języku angielskim

Znasz ułamki w języku angielskim? Mówi się, że matematyka jest królową nauk. No cóż, nie da się zaprzeczyć, że jest wszechobecna i na co dzień mamy z nią do czynienia. Słodzisz herbatę ½ łyżeczki cukru? Nalałeś ¾ wody do szklanki? Podzieliłeś się pizzą z przyjaciółką i zjadłeś ⅔ całości? Przykładów jest mnóstwo! W dzisiejszym artykule skupimy się na ułamkach, których historia sięga starożytności, a w użyciu są po dziś dzień.

W języku angielskim zapis graficzny  ułamków nie różni się od zapisu w języku polskim, jednak jeśli chcesz wiedzieć jak poprawnie zapisać wartości ułamków słownie i jaka jest ich wymowa, zachęcam cię do dalszego czytania. A jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z angielskimi liczebnikami, to śmiało przeczytaj nasz wcześniejszy post.

.

Ułamki w języku angielskim

Ułamki w języku angielskim to fractions, frakcje, części całości. Określają one ilość mniejszą niż jeden, choć wśród ułamków wyróżnia się także mieszane, będące połączeniem liczby całości i ułamka właściwego.

Ułamek właściwy składa się z licznika (numerator) oraz mianownika (denominator). Charakteryzuje się tym, że licznik zawsze jest mniejszy od mianownika.

⅘  tak więc cyfra 4 to nasz numerator, a 5 to denominator

Ułamek niewłaściwy to taki, gdzie licznik jest równy bądź większy mianownikowi.

Wyżej wspomniane ułamki mieszane (mixed fractions) składają się z cyfry i ułamka właściwego.

Na pewno każdy fan Harry’ego Pottera kojarzy peron 9 ¾

Ułamki w języku angielskim

.

Poprawny zapis i wymowa ułamków w języku angielskim

Matematyki na dziś wystarczy- przejdźmy do zapisu słownego ułamków po angielsku. Nazwa ułamka składa się z licznika wyrażonego liczebnikiem głównym (cardinal number) oraz mianownika wyrażonego liczebnikiem porządkowym (ordinal number) w liczbie pojedynczej lub mnogiej, jeśli liczebnik jest cyfrą większą od jeden. Należy pamiętać, że wszystkie trzy pierwsze liczebniki przyjmują formę nieregularną (first, second, third), a każdy kolejny otrzymuje końcówkę –th.

Ucz się ułamków po angielsku

Wiedzę teoretyczną już masz, teraz pozostaje praktyka. Co możesz zrobić, żeby utrwalić angielskie nazewnictwo ułamków?

  • Jeśli dopiero zaczynasz się ich uczyć, spróbuj oglądać angielskie filmiki dla dzieci o tej tematyce. Nie chodzi o rozumienie matematycznej istoty ułamków, ale o osłuchanie się z ich wymową. Dla niektórych może być ona problematyczna, zwłaszcza jeśli chodzi o mianowniki, więc warto ją ćwiczyć.

Poniżej idealny filmik do nauki ↓

.

A dla nieco starszych uczniów polecam ten ↓

  • Pomocne będą też małe karteczki samoprzylepne, na których możesz zapisać graficznie różne wartości ułamków. Przyklej je w kilku miejscach w domu i za każdym razem, gdy je widzisz, odczytaj je na głos.
  • Do tematu możesz też podejść na wesoło- zorganizuj spotkanie w gronie przyjaciół. Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie jest smakoszem pizzy. Nic nie dzieli się lepiej na kawałki jak ten włoski przysmak! Postaraj się podzielić ją równo i rozdziel wśród towarzyszy posiłku, jednocześnie mówiąc, jaki ułamek całości im dajesz. Rozejrzyj się wokół siebie- jaka część znajomych jest obecna w pokoju? ⅝ czy może ⅘? Obejrzeliście już całość filmu, czy może zatrzymacie go w połowie, czyli ½ ? Po zjedzeniu pizzy pewnie wszyscy będą spragnieni, nalej więc każdemu ¾ szklanki soku! Za każdym razem powtarzaj na głos lub w pamięci nazwy ułamków po angielsku, a zobaczysz jak szybko przyswoisz ich wymowę.

.

Ułamki i nie tylko

Jeśli jednak wymowa nazw ułamków po angielsku nie jest dla ciebie problemem, ale chcesz się uczyć innych zagadnień i wskoczyć na wyższy level- sprawdź koniecznie ofertę naszych kursów. Od wielu lat uczymy zdalnie i jesteśmy w tym naprawdę dobrzy. Przekonaj się sam!

Obserwuj nas także na Facebooku, żeby być na bieżąco z ciekawostkami dotyczącymi języka angielskiego.

Blog z języka obcego

choices

Od początku naszego istnienia wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych ONLINE będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych ONLINE nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy ONLINE to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Język angielski ➔

Język hiszpański ➔

Język niemiecki 

Najnowsze wpisy

Anna Wosik

Anna Wosiak

Studentka WSPiA w Poznaniu, odkąd pamięta pasjonatka
języka angielskiego. Mieszkała w Edynburgu i na wyspie Jersey, gdzie
zamierza wrócić pewnego dnia na stałe. Kocha czytać książki, grać na pianinie,
tańczyć i spędzać czas ze swoim królikiem.